VIP blogeři
Martin Tuma
Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat - hledání života
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní. V minulých článcích jsme se zabývali způsobem, jak osídlit vesmír, ale dnes bychom se měli zamyslet - co když tam bude život?
Dana Tenzler
Nejsilnější prehistorická sluneční bouře
Nejstarší historicky dokázaná sluneční bouře postihla Zemi před zhruba 14 300 roky. Co by způsobila v dnešním technologickém světě? (délka blogu 4 min.)
Michal Merhaut
Psychedelická historie Sadské - experimenty s LSD
Sadská je obyčejné středočeské městečko v Polabí. Širšímu okolí je známo jezerem, které bývá v létě vyhledáváno milovníky přírodního koupání.
Zdenek Slanina
Zřídí hl.m. Praha pamětní park JP* hrdiny WWII Sugihary Čiune-ho, zachránce tisíců životů?
Zdůrazňuji, že ten park není vůbec třeba fyzicky zřizovat, jenom je třeba ho fyzicky ztotožnit dle fotografie. A pak přejmenovat. A pak budou do Prahy jezdit zastupové, aby se u toho parku vyfotografovaly. Neb Sugihara je POJEM.
Dana Tenzler
Co je nového na Marsu - MOXIE
Co je to MOXIE a co dělá na Rudé planetě - přístroj, který testuje na Marsu výrobu kyslíku z místních zdrojů. (délka blogu 2 min.)
Dana Tenzler
Dvacetileté výročí sondy Mars Express
Je to jedna z nejstarších sond, které obíhají kolem Marsu. A navíc patří evropské vesmírné agentuře. Připomeňme si osudy sondy Mars Express. (délka blogu 3 min.)
Jan Fikáček, Ph.D.
Existuje čas? Nebo existuje jen současnost? Váš pohled na Měsíc je důkazem. (1 minuta)
Existuje nápaditá koncepce, která tvrdí, že minulost ani budoucnost neexistují, že existuje jen přítomnost. Že třeba žádní dinosauři neexistovali, že nějaká superinteligence nastražila všechny ty kosti v současném okamžiku.
Dana Tenzler
Výsledky mise Chandrayaan 3
Určitě si vzpomenete na indickou sondu Chandrayaan 3, která v srpnu dorazila k Měsíci a vysadila na jeho povrch lander jménem Vikram s roverem Pragayan. Zdá se, že mise je nyní u konce. (délka blogu 3 min.)
Martin Tuma
Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat - Mars a asteroidy
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní. Dneska to bude o tom, že Země je nám už malá a potřebujeme se stát meziplanetární civilizací.
Dana Tenzler
Další hledání života na Jupiterovu měsíci Europě
Vesmírný dalekohled Jamese Webba zkoumá vesmír v infračerveném pásmu elektromagnetického spektra. Věnuje se ale nejen vzdáleným hvězdám a planetám - vědci ho využívají i k průzkumu naší vlastní planetární soustavy.
Josef Železný
Voyager a Bůh
Všeobecné vnímání křesťanského Boha je obraz bělovlasého, vousatého dědy, kolem něhož rotují prdelatí andílci. A On sedě na obláčku trpělivě naslouchá našim steskům a přáním. Velice dojemné a milé.
Dana Tenzler
Jak se tvoří mořská pěna?
Slaná mořská voda snadno tvoří pěnu - na rozdíl od sladké vody v jezerech a řekách. Proč tomu tak je - a co má s pěnou společného fyzika? (délka blogu 3 min.)
Milan Šálek
Zbourají družice klimatologické dogma?
Desetiletí nás velká část zelených politiků a aktivistů přesvědčuje, že člověk emisemi oxidu uhličitého nebezpečně otepluje planetu zvyšováním skleníkového efektu. Družicová data ale ukazují v poslední době poněkud jiný obrázek.
Dana Tenzler
Sakuraiův objekt - krátké vzkříšení staré hvězdy
Zdá se, že některé staré a klidné hvězdy mohou doslova chytit druhý dech - a na krátkou dobu se vrátit ke svému aktivnímu stylu života. Co je to Sakuraiova hvězda a proč je pro astronomy tak zajímavým a vzácným úlovkem?
Jan Fikáček, Ph.D.
Stojí pro fotony čas?
Ze speciální teorie relativity plyne, že čas se se vzrůstající rychlostí zpomaluje. Říkáme tomu dilatace času. Když dosadíme do vzorce pro dilataci času rychlost světla, dostaneme, že se čas zastavil. Fotonu tedy čas stojí, ne?
Dana Tenzler
Existence vody na další exoplanetě
Na daleké planetě GJ 9827d našli vědci vodu. Může se jednat dokonce i o tajemný vodní svět, zcela pokrytý oceánem. Další objevy na sebe jistě nedají dlouho čekat. (délka blogu 5 min.)
Martin Tuma
Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat - Měsíc
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní. Dneska to bude o tom, že Země je nám už malá a potřebujeme se stát meziplanetární civilizací.
Dana Tenzler
V roce 2024 budeme pozorovat na nebi výbuch novy
V první polovině příštího roku bude nejspíš vidět na nebi nová hvězda - nova. Nebude to poprvé - bude se jednat o jev, který se opakuje každých 80 roků. (délka blogu 3 min.)
Zdenek Slanina
Exoplaneta K2-18 b oplývající metanem, kysličníkem uhličitým, a (možná) i vodou
Americká NASA 11.září zveřejnila pozorování exoplanety K2-18 b (tedy planety mimo naši sluneční soustavu) s pomocí teleskopu James Webb - spektra produkovaná její atmosférou a potvrzující přítomnost metanu či kysličník uhličitého.
Dana Tenzler
Nový zajímavý objev dvou exoplanet
Čím je zajímavý nový objev dvou velkých exoplanet v systému TOI 4600? A jak mohou při podobných výzkumech pomoci laici? (délka blogu 5 min.)
Martin Tuma
Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat - oběžná dráha Země
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní. Dneska to bude o tom, že Země je nám už malá a potřebujeme se stát meziplanetární civilizací.
Dana Tenzler
Může existovat život na Europě, měsíci Jupiteru?
Měsíc Europa je považován za nejlepšího kandidáta na existenci života - alespoň co se týká naší Sluneční soustavy. Situace ale možná není tak příznivá, jak se dlouho zdálo. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Trosky Luny 25 objeveny na měsíčním povrchu
O orbitální misi, která mimo jiné objevila trosky zřícené ruské sondy Luny 25 na povrchu Měsíce - a o nejlepší kamerách, které pracují ve vesmírných misích. (délka blogu 3 min)
Martin Tuma
Jak přispěl Jára Cimrman kvantové fyzice a proč dnes vědci komolí slovo kvark
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní. Dneska to bude o přínosu Járy Cimrmana v oblasti kvantové fyziky.
Helena Herynková
Nejezte podle mýtů
Snídejte tohle a tamto, nesnídejte vůbec, cukr je zlo, káva je přítel, vypijte tři litry vody denně, sklenka vína k večeři je pro zdraví... Člověku se z toho točí hlava, a tak je dobře, že vyšla kniha Mýty na talíři.
Dana Tenzler
Co má společného krystalografie a tajemství starověkého porcelánu
Krystalografie je věda o krystalech a jejich struktuře, původu nebo výrobě. Právě díky krystalografii se podařilo odhalit tajemství starověkého čínského porcelánu. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Nejlehčí pozemský minerál
Nejlehčí minerál, s jakým se můžete setkat, je mnohem lehčí než voda. Na vodě ale kupodivu neplave. Čím je to způsobeno a kde se dá takový minerál nalézt? (délka blogu 2 min.)
Martin Tuma
Jak funguje informační paradox a proč černé díry nemají vlasy
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní. Dneska o tom, jak nám černé díry vykusují informace z vesmíru.
Zdenek Slanina
200 let snah o pochopení teplotních poměrů v atmosféře - začátky popisu skleníkového jevu
Ke třem nejznámnějším průkopníkům studia skleníkového jevu - E. Foote (1819–88), J. Tyndall (1820-93), S. Arrhenius (1859-1927) - je často přidáván jako jejich předchůdce i francouzský matematik a fyzik Jean-Baptiste J. Fourier.
Dana Tenzler
Další pokus o přistání na Měsíci - japonská sonda SLIM
Nedávno přistála na jižním pólu Měsíce Indie - a nyní se o podobný úkon opět snaží Japonsko. Japonská sonda bude ovšem na cestě k Měsíci daleko delší dobu. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Co čekat a co nečekat od mise Chandrayaan 3
Přistávací modul sondy Chandrayaan 3 předvedl úspěšné měkké přistání na Měsíci. Co bude následovat? (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Exotické druhy života na exoplanetách
Dodnes nevíme, jak přesně vznikl život. Vědci ale zformulovali několik logických podmínek, které musí být splněny pro vznik života podobného tomu našemu. (délka blogu 8 min.)
Dana Tenzler
Ruská lunární mise skončila neúspěchem
Luna 25, která měla dnes přistát na Měsíci, se předčasně zřítila na jeho povrch. Není to první a nejspíš ani poslední neúspěch při výzkumu Měsíce. (délka blogu 5 min.)
Martin Tuma
Jak vypadají černé díry a proč jsou to nejjasnější objekty vesmíru
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.
Dana Tenzler
Luna 25 a její výlet na Měsíc
Kolik vody se nachází na Měsíci? Budeme tam moci vytvořit vesmírnou základnu? Nejen Rusko se snaží zkoumat souputníka naší planety. (délka blogu 5 min.)
Jan Bartoň
Výrok soudu termodynamiky: Kysličník uhličitý je zproštěn viny ve všech bodech obžaloby
Kysličník uhličitý dnes bývá vykazován mezi nejhorší nepřátele lidstva, a tak zvaná „uhlíková stopa“ je fetišizací současné klimatologie. Přitom je nezbytnou součástí našeho světa a bez něj by například neprobíhala fotosyntéza.
předchozí | ... 3 4 5 6 7 8 9 ... | další |
-
Jan Snopek
Kdy byl dosažen poslední sestřel dvouplošným stíhacím letadlem?
-
Hanz Sedlář
SÍLA ABSTINENCE (1) - Jak mě sny dovedly k závislosti na alkoholu I.
-
Jaroslav Pomp
George Best: Pátý Beatle
-
Martin Tuma
Je zelený vodík budoucností energetiky nebo jenom šidítko na dotace?
-
Jan Řeháček
Jak ze mne byli mývalové na větvi
-
Josef Zbořil
Kniha „Superschopnosti pro trh práce 2025: Jak uspět v nové éře“ 9/12
-
Martin Irein
Johanini synové
-
Miroslav Václavek
Zahrádkáři Kersku, Motoristé sobě
-
Vladimíra Frančáková
Nejen o Praze
-
Jan Ziegler
Svržení Asada je velkou blamáží a debaklem Ruska
-
Ladislav Pokorný
Čtvrtina rumunských voličů vážně pochybila. Na poslední chvíli zasáhl ústavní soud
-
Vladimír Max Pfeffer
ODS kráčí vstříc vlastní zkáze. Petr Fiala si však stále nedokáže přiznat pravdu
-
Vilém Barák
Putin má v ruce všechny trumfy
-
Jan Bartoň
Hunter nevinen, na řadě je Trump
-
Petr Fabera
StarDance XIII - 9. večer
-
Blog Info
Bůh a nekonečno? Dokazuju, že neexistují, říká bloger Fikáček
-
Jan Ziegler
KSČM proti NATO nepřekvapuje, komunisté kolaborovali i s nacisty
-
Eva Kislingerová
Národ miluje korunu, podniky ale hlasují nohama
-
Markéta Šichtařová
Pravá podstata Green Dealu
-
Josef Nožička
Co nejvíce gymnazistů a co nejméně učňů: je tohle opravdu správná cesta?
-
Ladislav Pokorný
Čtvrtina rumunských voličů vážně pochybila. Na poslední chvíli zasáhl ústavní soud
-
Vladimír Max Pfeffer
ODS kráčí vstříc vlastní zkáze. Petr Fiala si však stále nedokáže přiznat pravdu
-
Markéta Šichtařová
Pravá podstata Green Dealu
-
Vladimír T. Gottwald
O chromé rosničce a Babicovi české politiky — Úsměvy a úšklebky CCIV.
-
Josef Nožička
Co nejvíce gymnazistů a co nejméně učňů: je tohle opravdu správná cesta?
-
Jan Bartoň
Hunter nevinen, na řadě je Trump
-
Vilém Barák
Putin má v ruce všechny trumfy
-
Josef Nožička
Když vyhraje nesprávný kandidát, zruší se volby (aneb demokracie á la Rumunsko)
-
Jan Ziegler
KSČM proti NATO nepřekvapuje, komunisté kolaborovali i s nacisty
-
Jan Bartoň
Propad ODS má jedinou příčinu