Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kometa Hjakutake- návštěvnice z cizího světa

O kometě, která byla pozorována v roce 1996 a nejspíše pocházela z cizí planetární soustavy. (délka blogu 5 min.) 

Minulý blog se zabýval návštěvami z cizích planetárních systémů. Vědci už objevili mezihvězdný asteroid, jednu z mezihvězdných komet - a v budoucnosti je jistě čekají další podobné objevy. 

Možná mezi nimi budou dokonce taková tělesa, která sice vznikla v jiných planetárních systémech, poté z nich byla vymrštěna a nakonec náhodně zakotvila v naší vlastní soustavě. Taková tělesa by se dala od místních objektů rozeznat například díky velice rozdílnému chemickému složení. 

Ostatně jeden takový příklad už známe. Je jím kometa Hjakutake, která se na pozemské obloze objevila v roce 1996. Její neobvyklé chemické složení v sobě možná skrývá informace o cizí planetární soustavě. Vědci teď mají za úkol registrovat a prozkoumat další hosty z mezihvězdného prostoru.

Kometa Hjakutake

Zajímavou kometu objevil 30. ledna 1996 japonský amatérský astronom Judži Hjakutake.

Kometu, která byla viditelná v dobách své maximální jasnosti jen několik dní, přitom pomyslně zastínila jiná její kolegyně - kometa Hale-Bopp, která byla se na nebi objevila v následujícím roce, takže si ji možná nepamatujete.   

K největšímu přiblížení k Zemi došlo 25. března. Kometa tehdy byla vzdálená jen asi 0,1 astronomické jednotky, tedy 15 milionů  km. Po noční obloze se přitom pohybovala tak rychle, že byl prý její pohyb zřetelný už v rámci několika minut. Na hvězdném pozadí se dal dobře rozeznat. Každých 30 minut se kometa posunula na nebi o jeden průměr Měsíce v úplňku. 

Ocas komety měl být dlouhý až 80 úhlových stupňů. Průměr komy odpovídal přibližně čtyřnásobku průměru Měsíce. Tělo komety mělo modrozelenou barvu, která se připisuje emisím molekuly uhlíku, obsahujícím dva uhlíkové atomy (C2).

Analýza světla komety dokázala přítomnost etanu a metanu. Bylo to poprvé, co byl některý z těchto plynů nalezen v materiálu komety - což může znamenat, že vznikla v mezihvězdném prostoru daleko od Slunce nebo jiné hvězdy, jejíž teplo by tyto těkavé molekuly jinak muselo odpařit. Kometa se musela tvořit při teplotách 20 Knebo dokonce i nižších. Za pravděpodobné se považuje mračno plynu a prachu, které má větší hustotu než průměrná mezihvězdná látka. 

Kometa se objevila tak nečekaně, že k ní samozřejmě nemohli vědci poslat žádnou automatickou sondu. Ostatně to mají společné všechny návštěvnice z cizích planetárních systémů. 

Byla to jen náhoda, že se na své dráze setkala s kosmickou sondou Ulysses. 

Ulysses byla vesmírná sonda určená původně pro výzkum Slunce. Na oběžnou dráhu startovala v roce 1990 a pracovala až do roku 2009. Jednalo se o první vědeckou družici, která pozorovala Slunce v oblasti jeho pólů. Díky své oběžné dráze zkoumala také vlastnosti meziplanetárního prostoru (heliosféry) daleko od roviny ekliptiky Sluneční soustavy. 

Ve vzdálenosti kolem 570 milionů km od hlavy komety pozorovala sonda změny ve slunečním větru. Byly způsobeny vlivem iontového ohonu komety. Jednalo se tedy o nejdelší iontový ohon, jaký byl kdy pozorován u jakékoli komety. Na základě této události byla délka ohonu stanovena na minimálně 500 milionů kilometrů. 

Další průzkum provedla rentgenová družice ROSAT. Ta zjistila, že kometa Hjakutake vyzařuje rentgenové záření, které do té doby také nebylo pozorováno u žádné jiné komety. Později se ale mělo ukázat, že se dá podobné záření detekovat i u jiných kometárních těles. 

Vzniká výměnou náboje mezi vysoce ionizovanými ionty slunečního větru a neutrálními plyny v kometární kómě. Emise jsou vyzařovány z oblasti, která má tvar půlměsíce, jehož rohy míří směrem od Slunce. 

U této zajímavé komety byly pozorovány i optické změny. Každých 6,23 ± 0,03 hodiny se z ní uvolňoval materiál ve směru ke Slunci. Toto periodické uvolňování materiálu bylo přitom zmiňovaným zdrojem pozorovaných změn. Vědci z toho odvodili rotační dobu komety - zhruba 6,23 hodiny. 

Vědci se v budoucnu budou snažit zachytit a zkoumat další vesmírné návštěvníky. Jejich počet bude nejspíše stoupat - naše technologie jsou totiž stále dokonalejší a citlivější. 

Zdroje:https://www.science.org/doi/10.1126/science.292.5520.1343,https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0019103597958814?via%3Dihubhttps://www.science.org/doi/10.1126/science.292.5520.1343

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 22.6.2023 8:00 | karma článku: 20,25 | přečteno: 277x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 11,80 | Přečteno: 127x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,54 | Přečteno: 208x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,12 | Přečteno: 223x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,48 | Přečteno: 237x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 408x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Geopolitický rébus. Požár v pacifické državě Francie přifukuje Ázerbájdžán

17. května 2024  12:52

Francie má problém. A neřeší ho na dohled Elysejského paláce, ale na druhé straně planety. V Nové...

S nožem v ruce otevřel dveře cizího auta, řidiče v něm bezdůvodně pobodal

17. května 2024  12:45

Mladík v Rokycanech se obrátil na policisty s tím, že jede autem po městě a vidí na ulici muže,...

Jak dostat zaměstnance z nemocenské. Stát chce uzákonit lékaře ve firmách

17. května 2024  12:44

Premium Méně lidí na neschopence, vyšší produktivita práce, vyšší výnos daní. Takové jsou cíle připravované...

Policie vyšetřuje požár skladu olejů v Kladně jako ohrožení z nedbalosti

17. května 2024  12:42

Požár skladu olejů Kladně, při kterém ve čtvrtek vznikla zhruba čtyřicetimilionová škoda, policie...

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,42
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.