
Dana Tenzler
- Počet článků 1091
- Celková karma 18,61
- Průměrná čtenost 1261x
Seznam rubrik
Co právě poslouchám
Dana Tenzler
Proč se přidává do chleba sůl?

Další díl o chemii v kuchyni - tentokrát o tom, proč se vlastně do chleba má přidávat sůl, kdy jí je dost a kdy jí je až příliš. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Kazí nám modré světlo spánek?

Také rádi večer ležíte v posteli s telefonem nebo tabletem, projíždíte sociální sítě, čtete zprávy nebo knížku - a máte špatně svědomí, protože to prý kazí spánek? Dobrá zpráva pro všechny závisláky. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Chemie v kuchyni - proč želíruje zmrazený žloutek?

Proč se dá zmrazit syrový vaječný bílek, ze žloutku se ale během zmrazení stává gumová hmota? Jak tomu zabránit? Další blog o chemii ... v kuchyni. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.
Dana Tenzler
Divoká minulost systému Kepler-221

Planetární systémy se zdají být na první pohled stabilní a neměnné. Jejich minulost ale může být zajímavá a někdy i dost pohnutá. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Planeta 8,5

Co se skrývá pod názvem planeta 8,5? Máme ve Sluneční soustavě planety, o kterých jsme dosud neměli žádné informace? (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Objev exoměsíců u bludných planet

Bludné planety jsou vesmírná tělesa, která opustila svou planetární soustavu a plují nyní mezihvězdným prostorem. Dalo by se zjistit, jestli si mohly uchovat svoje měsíce? (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Měsíční přistávací moduly v minulosti a dnes

V poslední době se lidstvo opět začalo zajímat o Měsíc. Dočkali jsme se hned několika nepilotovaných přistání na měsíčním povrchu. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Jupiter a Slunce v jádru Mléčné dráhy

Vědci nedávno objevili v galaktickém jádru planetární systém, který se překvapivě podobá našemu. Zdá se tedy, že se mohou planety formovat i v extrémních podmínkách - v centrální části galaxie.
Dana Tenzler
Budoucí průzkum Titanu

Titan, největší měsíc Saturnu, je zajímavý díky své husté atmosféře, povrchu bohatému na organické látky a potenciálnímu vnitřnímu oceánu. Jaké konkrétní záhady skrývá Titan?
Dana Tenzler
Temná kometa, nebo sovětský vesmírný odpad? Záhada objektu 2005 VL1

Sledovali jste v posledních dnech osud ztracené kosmické sondy Veněra 8? Poté, co selhala a stala se neovladatelnou, dostala název Kosmos 482. Před pár dny se zřítila do Indického oceánu.
Dana Tenzler
Meteority z Měsíce

Jak často se na Zemi dostává materiál, který byl původně součástí našeho Měsíce? Nová studie a počítačové simulace se zabývaly otázkou, kolik materiálu se z Měsíce skutečně dostává na Zemi.
Dana Tenzler
Vakcína proti akné

Akné je běžný ale otravný problém, který postihuje asi 85 % lidí. Objevuje se hlavně v dospívání. Může ovšem trvat po celý život nebo se objevovat periodicky. Dočkáme se zanedlouho vakcíny proti akné? (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Prach ze vzdálených nebeských objektů

Prach může na první pohled působit nenápadně, když jde ovšem o kosmický prach, začíná být zajímavý. Jak vědci zkoumají původ a složení prachových částic z vesmíru?
Dana Tenzler
Sluneční maximum

Mise Solar Orbiter - výzkum Slunce, které se právě nachází v maximu své aktivity. Co zjistila sonda, která je nejrychlejším strojem, jaký kdy lidstvo vyrobilo? (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Co všechno víme o Slunci?

Slunce, naše nejbližší hvězda, vypadá na obloze jako nevinný zářivý kotouček. Je to ale obrovská jaderná pec, kde probíhá fúze a vzniká energie, která na Zemi umožňuje život. Z čeho se vlastně Slunce skládá?
Dana Tenzler
Mezihvězdný materiál pocházející z Alfa Centauri

Mimozemšťané nás s největší pravděpodobností zatím nenavštívili. Jak je tomu ale s neživou přírodou? Mohou být ve Sluneční soustavě tělesa, která vznikala v jiných soustavách?
Dana Tenzler
Sbírka minerálů v jiném světle

Prohlížíte si rádi různé minerály a máte doma dokonce několik zvláštních kamenů? Možná se vyplatí na ně namířit světlo z malé baterky, která vydává ultrafialové světlo.
Dana Tenzler
Vzkříšení pravlka obrovského - zázrak nebo ohrožení biosféry?

Co se stane, když ambice tvůrců a možnosti moderních technologií překročí hranice smysluplného? Vzniká právě Jurský park? (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Život na hyceánských planetách

Mohl by vzniknout život na exotických světech s hlubokými oceány a atmosférou plnou páry a bohatou na vodík a CO2? Tzv. hyceánské planety by mohly být pro život ještě vhodnější než sama Země.
Dana Tenzler
Tavení meteoritů pro vesmírné stavby

Až se v budoucnosti vydá lidstvo osídlovat Sluneční soustavu, nemusí být nutně odkázané jen na materiály, které si přiveze ze Země. Daleko jednodušší a ekonomičtější bude dobývání zdrojů přímo na místě, kde se budou stavět osady.
Dana Tenzler
První spektrum chladné exoplanety u bílého trpaslíka

Vědci poprvé získali detailní spektrum atmosféry chladné exoplanety obíhající bílého trpaslíka. Objev byl publikovaný v březnu 2025. Jak vypadá situace na exoplanetě, obíhající hvězdu na konci jejího hvězdného života?
Dana Tenzler
Vznik planet ve dvojhvězdných systémech

Pod pojmem planetární systém si většina z nás představuje centrální hvězdu a planety, které kolem ní krouží na víceméně stabilních drahách. Co se stane, když planeta vzniká v extrémních podmínkách?
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |