Porovnání automatických generátorů titulků - buďte bezbariéroví
---začátek osvěty---
Podle mě není možné, vžít se do situace člověka s postižením, pokud ono postižení jeden sám nezažije. Vydržíte celý film v televizoru s vypnutým zvukem? A to je pouze 90 minut. A co třeba 20 let a jen čtení veškeré komunikace a pořadů v televizoru etc. (prostě celý den tuny textu)?
A titulky nepoužívají pouze lidé s postižením sluchu, ale hodně i ti, kteří slyší. Například je zcela běžně spuštěn televizor bez zvuku a s titulky tam, kde je hluk (hlučná restaurace, letištní hala), nebo naopak musí být ticho a zvuk televizoru/videa je vypnutý (čekárna u lékaře), nebo se nechce zvukem rušit (při jízdě MHD, případně spící v okolí), nebo nejsou zdatní v jazyce a porovnávají mluvenou a psanou formu.
Ve Velké Británii před časem proběhl průzkum agentury Ofcom, mediálního regulátora, který zjistil, že ze 7,5 milionu lidí, kteří používají televizní titulky, 6 milionů nemá vůbec žádnou poruchu sluchu."
Článek BBC z roku 2006 http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/4862652.stm---konec osvěty---
Mnozí autoři videí, si vůbec neuvědomují důležitost titulků. K takovým videím píši všelijaké osvětové komentáře. Ale až snad po pěti letech takového usilovného osvětového komentování, mi nedávno došlo, že i když má autor vůli své video titulky opatřit, neví jak, nebo se mu nechce (případně nemůže) přepisovat třeba 5 minut mluvy na svém výukovém videu.
Otestoval jsem tedy několik generátorů titulků, které jsou bezplatně k použití a u všech je to tak, jak jednou trefně někomu napsala Mgr. Věra Strnadová (předsedkyně odborné komise pro skryté titulky při ASNEP), když viděla čtyřřádkové „titulky“ s počtem znaků 150-230 na jednom řádku pod videem: „Výborně! Text už máte, tak ještě z něj udělat titulky.“
Největší problémy vidím dva. První v tom, že generátory jedou „doplna počet znaků na řádku“, přičemž třeba na Youtube mají v přehrávači poloviční počet a ten z toho udělá čtyřřádkový titulek. A kdyby to tak nebylo, bude mít řádek 90 znaků, což čte pouze masochista.
Tento text nemá za cíl popisovat tvorbu titulků a jejich zákonitosti, nicméně občas něco zmíním. Takže:
Počet znaků na řádku u internetových videí, maximálně 42 znaků, včetně interpunkce a mezer.
Druhý a dost závažný problém spočívá v nepřirozeném zalamování textu. Je potřeba, zalamovat za interpunkčním znaménkem, nebo před předložkami a spojkami. Rovněž je dobré dodržovat nový mluvčí = nový titulek.
A hlavně, kromě předchozího, dodržovat tzv. „větné celky“ Např. dvouslovné názvy (Velká Bíteš) na jednom řádku u sebe a nikdy na dvou (poslední a první slovo řádků). Nebo dokonce poslední slovo titulku a první slovo nového a další specifika jazyka, které tyto generátory ignorují.
Co se týče „zdatnosti“ v převodu mluvy na text, tak jsou víceméně stejné. Přijde mi to všechno, co jsem zkusil, jako od jednoho stroje („závodně lil“), jen jiný kabátek. Rozdíl je právě v přátelskosti prostředí a v možnostech nastavení. Ostatně posuďte sami. Do všech jsem dal stejné video, kde mluví tři postavy. Ale většinou je na vašem videu pouze jeden hlas a odpadá tak rozlišování postav, nebo i složitější úprava řádků. Všechny generátory udělaly víceméně stejné chyby a na 4 z nich jsem se zaměřil.
Kapwing
Ten jediný, neudělal předlouhé řádky. Nicméně stejně nejsou dobré viz třeba konec titulku „Richard“ a v dalším „Genzer“, místo u sebe.
Transkriptor
Má pěkné uživatelské rozhraní a poslal mi na e-mail i odkaz na stažení vygenerovaného textu“.
VEED.IO
Titulky nejdou zdarma stáhnout v *.srt (to ani o předchozích), jde však vytvořit video s titulky „napevno“ a s vodoznakem.
Webcaptioner
Na titulky (např. na Youtube) ho nastavit neumím. Důležité však je, že přepisuje řeč v reálném čase, takže jej používám nejvíce (u videí, podcastů, videohovorů) a právě na získání textu pro titulky.
Whisper
Opravdu velmi „sparťanská záležitost“. Ovládá se z příkazového řádku (na obrázku je vidět ten příkaz “…!whisper… …large…“), jelikož to celé jede v programovacím jazyku Python.
Ale je to celé úplně zadarmiko.
Lepší jsou však titulky
Do jakéhokoli textového editoru, vložím vygenerovaný text.
Nastavím si konec řádku na 42 (na obrázku sice je 44, ale 42 jsem nepřelezl). Tady platí ono „méně je více“. Rozdělím řádky a opravím chyby,
spustím SubtitleEdit, naimportuji jako prostý text ze schránky.
Důležité je v pravé části nastavit, co s tím má SubtitleEdit udělat. Například, aby titulky opatřil časovou značkou,
A je to. K titulkům si nahraji video, abych to mohl zkontrolovat a případně doladit. U Dolito jsem musel označit všechny titulky (ctrl+A) a posunout jim čas o 3 vteřiny později (roletka synchronizace).
Rozlišujte mluvčí
Pokud ve videu mluví více postav, je dobré, dělat uvozovací pomlčku u dalšího mluvčího viz „–Tak ten včerejší…“) a vůbec nejlepší je, rozlišit mluvčí barvami. Používají se čtyři. Žlutá, bílá, tyrkysová a zelená,
Avšak 98 % internetových přehrávačů různé barvy mluvčích ignoruje a vše je jednou barvou, tak alespoň ty uvozovací pomlčky.
Kdybych dělal titulky k tomuto videu, udělal bych moderátora tyrkysovou, Genzera žlutou a Suchánka bílou.
———————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
bezbariérové titulky,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu kochlear.cz.
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a nadšený uživatel strojového rozpoznání mluvy
(přednášky „Už vím co říkáte, i když vás neslyším“).
———————————————
Ztlumeno
Pobyt pacienta s postižením sluchu v nemocnici a jak zlepšit péči
Ztráta sluchu, ať už vlivem věku u seniorů, nebo v pozdějším věku, přináší obrovský životní zlom. Pobyt v nemocnici je pro ně často děsivý, zejména když ohluchnou ve středním věku či později.
Ztlumeno
Čitelnost titulků ve videích na internetu
Každý samozřejmě chce, aby byly titulky v jeho videu čitelné. Avšak to, co se zdánlivě tváří, jako větší čitelnost, mnohdy čtení znesnadňuje. Titulek by měl být snadno k přečtení, aby šlo sledovat obraz, než naskočí další titulek.
Ztlumeno
Komunikujme v jazyce kterému druhá strana rozumí
Existuje mnoho nedorozumění ohledně komunikace s neslyšícími, zejména pokud jde o používání znakového jazyka. Často se setkávám s tím, že lidé jsou mylně informováni o tom, že neslyšící nevyhnutelně komunikují ve znakovém jazyce.
Ztlumeno
Když masmédium mystifikuje neznalou veřejnost, není to dobré
Pokud uvádí nějaké masmédium klamavé informace, není to vůbec dobré. Nebýt toho, že jsem se všiml, napsal jim a opravili si to, mystifikovali by veřejnost i nadále.
Ztlumeno
Aby byly památky pro všechny lidi s postižením sluchu
Často bývá někde uváděno, že prohlídky jsou bezbariérové pro neslyšící. Je to však bezbariérovost pouze pro část lidí s postižením sluchu. Babička, která neslyší a něco takového navštíví s vnoučaty, z prohlídky převážně nic nemá.
Další články autora |
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
ČHMÚ rozšířil výstrahu o silný vítr, na extrémní srážky se chystá i letiště
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrzují vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
ANO žádá vysvětlení od Stanjury, zda nechce uměle půjčkou snižovat schodek
Přímý přenos Ujištění od ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS, že nechce mimorozpočtovou půjčkou uměle snížit...
PŘEHLED: Žádné slavnosti ani koncerty. Pořadatelé kvůli předpovědi ruší akce
V řadě krajů se rozhodli zrušit víkendové akce, protože na Česko se ženou extrémní srážky....
Exředitel Lesů ČR Szórád další odškodné nedostane, rozhodl odvolací soud
Bývalý generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád nedostane další odškodné za nezákonné stíhání v...
Prodej stavebního pozemku v obci Šimanov u Jihlavy
Šimanov, okres Jihlava
4 611 600 Kč
- Počet článků 128
- Celková karma 8,09
- Průměrná čtenost 795x
Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.
S podporou Blog iDNES.cz