Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hledání temné hmoty - vesmírný teleskop Euclid

Z čeho se skládá temná hmota a proč reaguje s ostatní hmotou vesmíru jen prostřednictvím gravitace? Na tyto otázky bude hledat odpověď nový satelit ESA - Euclid. (délka blogu 5 min.)  

Cílem nové mise ESA, která by měla daňového poplatníka stát celkem 1,4 miliardy eur, je průzkum třetiny oblohy a vytvoření největší a nejpřesnější 3D mapy vesmíru. Euclid bude pozorovat několik miliard galaxií, rozložených v deseti miliardách světelných roků.  

Temnou hmotu nebude satelit samozřejmě pozorovat přímo - z principu věci není temná hmota při pozorování oblohy vidět. Vědci ale doufají, že se jim podaří nepřímo odhadnout její rozložení v prostoru. 

K tomu dalekohled využije toho, že světlo vzdálených galaxií reaguje na velká uskupení hmoty. Změny by se daly přirovnat k vychylování světla čočkou. 

Vědci budou tedy zkoumat vzdálené galaxie a zaměří se na různá zkreslení jejich tvaru. Statistické metody pak umožňují odvodit rozložení temné hmoty ve zkoumané oblasti vesmíru. 

Celá věc sice zní jednoduše, provést taková pozorování ale moc jednoduché není. Vliv na světlo ze vzdálených galaxií má být velmi malý - zdánlivé zkreslení se pohybuje v řádu jednoho procenta. Vědci tedy musí přesně charakterizovat všechny efekty, které nemají nic společného s temnou hmotou - aby je mohli odfiltrovat. 

Kromě temné hmoty se Euclid bude zabývat i temnou energií, díky které se má vesmír rozpínat stále rychleji a rychleji. Díky pozorováním tohoto satelitu si budou moci vědci prohlédnout rozpínání vesmíru v posledních třech čtvrtinách jeho existence. 

Vědci chtějí temnou energii vystopovat pomocí jiné metody nepřímého pozorování: měří takzvané baryonické akustické oscilace, zkráceně BAO. Jedná se o hustotní vlny, které se vytvořily v prvotním plazmatu ve velmi raném vesmíru - ještě předtím, než vesmír vychladl natolik, že se v něm mohla objevit neutrální hmota, která se pak začala shlukovat do prvních hvězd nebo třeba galaxií. Oscilace vznikaly díky tomu, že hmota nebyla rovnoměrně rozložena v prostoru. V hustších a žhavějších oblastech od sebe tlak záření částice oddaloval, zatímco v řidších oblastech nad tlakem záření vítězila gravitace, která částice sdružovala. To způsobilo v systému výše zmiňované oscilace. 

Rychlost šíření těchto vln a doba, po kterou se šíří, jsou známé. Poskytují tak jakýsi referenční vzorek, ??pomocí kterého lze odhadnout účinek temné energie v minulosti vesmíru. 

Zhruba 380 000 let po velkém třesku se nakonec vesmír ochladil natolik, že tyto hustotní vlny „zamrzly“,  takže ještě i dnes stále ještě vidíme jejich stopy v rozložení galaxií. Vědci doufají, že se při porovnání těchto stop v dávné minulosti (u galaxií pozorujeme jejich minulost, nikoliv přítomnost) zjistí, jak temná energie fungovala v příslušných dávných epochách.

Vybavení teleskopu Euclid

Aby bylo možné přesně změřit tvar a rozložení galaxií a rychlost, jakou se od sebe vzdalují, potřebuje dalekohled velké zorné pole a extrémně citlivé detektory, které pokryjí velkou plochu elektromagnetického spektra. 

Speciální filtr bude rozdělovat dopadající světlo na dva paprsky – jeden s viditelnou částí spektra a druhý s infračervenou částí. Oba pak budou nasměrovány na příslušné přístroje. 

Ty mají zkratky VIS a NISP. První zkratka znamená "Visible Instrument" a druhá "Near Infrared Spectrometer and Photometer". Společně prozkoumají rozsah elektromagnetického spektra mezi 550 a 2000 nanometry.

Na satelitu o velikosti 3x3x4,5 metrů a hmotnosti téměř dvou tun (jeho zrcadlo má průměr 1,2 metru) pracovalo během jeho vývoje téměř 5000 lidí z 21 zemí, z 80 firem a více než 300 vědeckých ústavů. 

Dalekohled bude vynesen do 1,5 milionu kilometrů vzdáleného bodu L2 Lagrange soustavy Slunce-Země, ze kterého pozoruje vesmír také jiný známý satelit - vesmírný dalekohled Jamese Webba. 

Euclid bude studovat oblohu po dobu šesti roků a jednotlivá měření spojí do největšího viditelného a blízkého infračerveného kosmologického průzkumu, jaký byl kdy proveden. 

Omezovat ho bude jen Mléčná dráha a její jasnost. Díky ní bude sledování oblohy omezeno na 35 procent celkové plochy. 

Očekává se, že dalekohled zachytí čtyřikrát ostřejší obraz než srovnatelné pozemní průzkumy oblohy. To vyprodukuje za jeden jediný den více dat než Hubbleův teleskop za celou dobu své existence. 

Komplikovaná cesta za poznáním

Projekt se připravoval o zhruba roky déle, než se původně očekávalo. Nejprve se nepodařilo dodržet termín startu v roce 2020. Pak přišla navíc koronavirová pandemie s různými omezeními. A nakonec Rusko napadlo Ukrajinu, což misi připravilo o nosnou raketu, která ji měla vynést na oběžnou dráhu. 

Vesmírný dalekohled Euclid měl původně startovat z Kourou na raketě Sojuz. V březnu 2022 ale bylo využití ruské rakety kvůli ruské agresi na Ukrajině zrušeno. Náklad mohla sice vynést ještě raketa Ariane 6, ta ale zatím není k dispozici. A tak šéf projektu (který jde zanedlouho do důchodu a chtěl za každou cenu uspíšit start mise) rozhodl o (do té doby nemyslitelné) variantě - drahý a nenahraditelný satelit měl startovat na raketě SpaceX, Falcon. Start se naštěstí podařil - a Euclid je už přes týden na cestě k Lagrangeově bodu 2, kde bude dělat společnost vesmírnému teleskopu Jamese Webba. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 10.7.2023 8:00 | karma článku: 18,91 | přečteno: 262x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Nová metoda hledání diamantů

Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)

12.9.2024 v 8:00 | Karma: 18,93 | Přečteno: 242x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Letadlo s jaderným pohonem

Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)

9.9.2024 v 8:00 | Karma: 34,09 | Přečteno: 4097x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba

Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)

5.9.2024 v 8:00 | Karma: 15,23 | Přečteno: 249x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Budoucí průběh novy v Severní koruně

Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)

2.9.2024 v 12:52 | Karma: 16,24 | Přečteno: 334x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nova v souhvězdí Severní koruny

V příštích dnech nebo týdnech se na obloze objeví nova – exploze bílého trpaslíka v souhvězdí Severní koruny. Bude pozorovatelná pouhým okem. (délka blogu 5 min.)

29.8.2024 v 8:00 | Karma: 16,53 | Přečteno: 356x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Tisíce lidí v Opavě opouští domov. Velká voda ničí vše, v šesti krajích je kalamita

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  23:11

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Situace je vážná. Míst pro evakuované je dost, volby neodložíme, řekl Rakušan

14. září 2024  19:02,  aktualizováno  23:13

Evakuováno kvůli povodním bylo zatím 793 lidí a evakuace budou pokračovat i celou noc, řekl ministr...

Tisíce lidí v Opavě opouští domov. Velká voda ničí vše, v šesti krajích je kalamita

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  23:11

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Snad nechají Husineckou nádrž jen přetékat, bojí se lidé ve Vodňanech

14. září 2024  18:09,  aktualizováno  22:11

V nočních hodinách začne přetékat Husinecká nádrž. S obavami to sledují obyvatelé měst a obcí na...

Záplavy v Rumunsku mají oběti na životech, ve Švýcarsku výrazně klesly teploty

14. září 2024  8:34,  aktualizováno  21:34

Silné lijáky a záplavy způsobené tlakovou níží Boris postihly nejen Česko, ale i další země střední...

Vůně podzimu, vůně Jeřabiny: Vyhrajte kosmetický balíček od Manufaktury
Vůně podzimu, vůně Jeřabiny: Vyhrajte kosmetický balíček od Manufaktury

Manufaktura přináší podzimní limitovanou kolekci kosmetiky a doplňků Jeřabina, kterou si jistě zamilujete. Zapojte se do soutěže ještě dnes a jeden...

  • Počet článků 1010
  • Celková karma 22,54
  • Průměrná čtenost 1279x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.