Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

 Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.) 

K dnešnímu dni byly objeveny tisíce exoplanet, obíhající kolem cizích hvězd. Vědci mohou díky pozorování těchto planetárních soustav odhadnout, jak se bude vyvíjet naše vlastní. 

Planetární systémy procházejí během svého vzniku značným vývojem. Planety a planetesimály se k sobě navzájem přibližují, získávají a ztrácejí své satelity (měsíce), srážejí se, přibližují se k centrální hvězdě nebo se od ní naopak vzdalují. 

Všechny tyto procesy probíhají hlavně na počátku vývoje systému. Po uplynutí stovky milionů let, když se rozptýlil původní disk plynu a prachu, ze kterého soustava vznikala, se pak systém stabilizuje. Planety pak mohou v tomto stavu existovat po dlouhou dobu - tak, jak to dnes pozorujeme ve Sluneční soustavě. 

I tady samozřejmě mohou existovat výjimky. Pokud některá z planet například obíhá svou hvězdu po velmi protáhlé dráze, je samozřejmě silně ovlivňována ostatními planetami systému. Kromě toho mohou planety vzájemně gravitačně rezonovat, což může jejich dráhy  destabilizovat. Obecně ale platí, že planeta může zažít dlouhou periodu poměrně klidné existence. Na některé z takových planet se může vyvinout život - pokud se nachází ve vhodné vzdálenosti od své  hvězdy a dostává přiměřené množství energie - tak jako se to stalo na Zemi.

I když se ale planetární systémy po nějaké době ustálí a jejich stav stabilizuje, čeká je přesto na konci života hvězdy řada změn. I hvězdy se totiž vyvíjejí a ke konci svého hvězdného života zažívají bouřlivé časy. 

Za nejdelší fázi svého vývoje vděčí hvězdy spalování vodíku na hélium. Když svůj vodík spotřebují, začne se jádro hvězdy smršťovat a zahřívat, zatímco se zvyšuje jeho hustota. V určitém okamžiku jsou splněny podmínky pro zahájení další termonukleární reakce. V tomto okamžiku se s planetárním systémem začnou dít zajímavé věci.

Vnitřní planety

V případě našeho Slunce to znamená, že se jeho poloměr zvětší z přibližně 700 000 km na odhadem 150 milionů km. To znamená, že pohltí některé vnitřní planety - konkrétně se to týká Merkuru a Venuše. Sluneční povrch sice v tomto období nedosáhne až k Zemi, moc velkou výhrou to ale pro nás nebude. Na Zemi tou dobou už budou dávno panovat podmínky, které znemožní život na jejím povrchu a teplota bude příliš vysoká na to, aby tu mohl existovat život dnešního typu. 

Vnější planety

U nejvnitřnějších planet je víceméně jasné, že budou pohlceny rozpínající se hvězdou. Jiný osud čeká vnější planety. Ty pocítí změny ve Slunci jinak - poznamená je … ztráta hvězdné hmoty. 

Hvězdy ztrácejí hmotu i během svého klidného života, když ještě spalují vodík na hélium. Už v té době se hvězda stává lehčí díky vyzářené energii a částicím, které vyvrhuje do okolního prostoru ve formě hvězdného větru. Když se hvězda ovšem stane rudým obrem, jsou tyto ztráty ještě daleko citelnější a intenzivnější. 

Nižší hmotnost hvězdy má za následek nižší gravitační sílu, kterou působí na své planety. Když gravitace slábne, planety se od hvězdy vzdalují a zaujímají tak vzdálenější oběžnou dráhu.

Na konci svého vývoje začne rudý obr pulzovat a uvolní se z něj velké množství hmoty, která vytvoří planetární mlhovinu. Hvězda, která se původně podobala Slunci, se stane bílým trpaslíkem. Zbyde z ní jen pomalu chladnoucí jádro, které je samozřejmě mnohem lehčí než původní obří hvězda. V některých případech váží jen asi polovinu hodnoty původní hvězdy. 

I Slunce pak budou obíhat některé planety. Poté, co pohltilo ve fázi rudého obra vnitřní planety Merkur, Venuši a možná i Zemi, donutí nižší gravitace dnešní obří planety, aby se přesunuly na vzdálenější oběžné dráhy. Sluneční soustava se tak zvětší. 

Zajímavé ale je, že není vyloučeno, že sluneční vývoj přežijí i menší objekty, například asteroidy a komety a třeba také Kuiperův pás. Budoucí planetární soustava, která bude obklopovat to, co zbylo ze Slunce, tedy nebude podobná té dnešní, jistě ale nebude nudná a jednotvárná. Bude jen o hodně nehostinnější. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 1.6.2023 8:00 | karma článku: 24,02 | přečteno: 431x

Další články autora

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - proč želíruje zmrazený žloutek?

Proč se dá zmrazit syrový vaječný bílek, ze žloutku se ale během zmrazení stává gumová hmota? Jak tomu zabránit? Další blog o chemii ... v kuchyni. (délka blogu 3 min.)

16.6.2025 v 8:00 | Karma: 15,52 | Přečteno: 456x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)

12.6.2025 v 8:00 | Karma: 28,51 | Přečteno: 488x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)

9.6.2025 v 8:00 | Karma: 17,60 | Přečteno: 335x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.

5.6.2025 v 8:00 | Karma: 16,86 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Divoká minulost systému Kepler-221

Planetární systémy se zdají být na první pohled stabilní a neměnné. Jejich minulost ale může být zajímavá a někdy i dost pohnutá. (délka blogu 3 min.)

2.6.2025 v 8:00 | Karma: 15,15 | Přečteno: 184x | Diskuse | Videoblogy

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Finále volby ředitele ČT: Radní grilují kandidáty, Chudárek chce zúžit management

18. června 2025,  aktualizováno  13:24

Sledujeme online Radní ve středu volí nového generálního ředitele České televize. Nástupce Jana Součka vybírají z...

Americká intervence povede k totální válce v regionu, varuje Teherán

18. června 2025  10:48,  aktualizováno  13:23

Sledujeme online Americká intervence do konfliktu mezi Íránem a Izraelem by vedla k totální válce v regionu, řekl...

Udělali jste ze státu pračku výnosů z trestné činnosti, vyčítá vládě Vondráček

18. června 2025  5:42,  aktualizováno  13:16

Přímý přenos „Bavíme se o miliardách korun, které se podařilo organizovanému zločinu zčásti možná vyprat, ale...

Nešiřte nenávistné zprávy o Ukrajině, uvědomte si důsledky, apeluje Pavlová

18. června 2025  13:03

První dáma Eva Pavlová na sociální síti Facebook zveřejnila příspěvek, kde apeluje na všechny,...

  • Počet článků 1089
  • Celková karma 18,35
  • Průměrná čtenost 1262x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.