Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč perpetuum mobile není to, co říká Wikipedie, aneb nevěřte (všechno) fyzikům :)

Když otevřete na Wikipedii heslo perpetuum mobile, můžete číst, že: "Perpetuum mobile je stroj, který vykonává práci bez vnějšího zdroje energie." Ale je to opravdu tak? Má tuto definici člověk přijmout bez přemýšlení?

Můžeme začít tím, že ten termín perpetuum mobile přeložíme. Už sama Wiki to správně překládá jako „trvale pohyblivé, stále se pohybující“. O stroji v překladu nic není, stejně jako o vykonávání práce. V angličtině ten termín zní "perpetual motion", neboli věčný pohyb, tedy opět se nemluví o stroji nebo práci. Ale je jasné, že překlad nemusí být zase tak přesvědčivý argument. Proto nahlédněme do historie.

Aristoteles si myslel, na základě pozorování pohybů na Zemi, že pohyb trvá jen po tu dobu, kdy působí síla, která pohyb způsobuje. Galileo ale při experimentech na nakloněné rovině viděl, že je-li sklon roviny dolů, tak se pohyb koule zrychluje, je-li nahoru, zpomaluje. Z toho logicky plyne, že když je rovina vodorovná, pohyb ani nezrychluje, ani nezpomaluje, ale nemění se. To si určitě vyzkoušel i v praxi. Měl v této ideji předchůdce, ale je zřejmé, že si vytvořil představu setrvačnosti, kterou vyvrátil zmíněné Aristotelovo pojetí.

Perpetuum mobile jako stroj

Setrvačnost je tedy jedna z prvních představ věčného pohybu, tedy perpetua mobile. Samozřejmě je to jen idealizace, a jak Galileova koule valící se po rovině tak libovolný jiný pohyb je bržděn nebo obecněji řečeno měněn, ovlivňován jak vnitřními, tak vnějšími vlivy. U té koule je to malé, přece jen existující tření. Mimochodem, v Galileově době se daly setrvačné pohyby chápat jako suprapohyby, podobně jako dnes se jeví supravodivost nebo supratekutost. Ztráty způsobené vnitřním nebo vnějším tření jsou tak malé, že je tenkrát neviděli stejně, jako my dnes nevidíme třeba ztráty supravodivosti. Nakousli jsme tím vnitřní tření, a to je druhý vliv, který nedovolí, aby byla setrvačnost jakéhokoliv tělesa či objektu dokonale naplněna. Když si představíme, že např. nějaký měsíc dokonale kruhově obíhá kolem nějaké planety, stejně je vliv této planety na bližší stranu měsíce silnější než na vzdálenější. Už to způsobuje "vnitřní tření" slapovými silami. A protože každý pohyb tedy má vnitřní i vnější "tření", je setrvačnost jen idealizace, která nikdy nebude zcela v praxi naplněna, toto perpetuum mobile neexistuje. A u setrvačnosti není žádné konání práce, ani nepotřebuje lidmi vytvořený stroj.

Dalším nejjednodušším věčným pohybem, který nevyžaduje žádný stroj, ani nekoná práci, je vlastně zákon zachování energie. Prozkoumání jeho historie necháme na čtenářích. Nám teď zbývá vysvětlit, proč se najednou ve wiki-definici perpetua mobile objevuje konání práce a stroj, když je věčný pohyb nepotřebuje. Z toho je na sto honů cítit praktická touha sestrojit zdroj věčné energie. Nejde tedy o žádnou čistou teoretickou úvahu, ale o praktickou potřebu, třeba typickou pro průmyslovou revoluci. Je to něco cizorodého čistě fyzikální úvaze, je to její znečištění. Čistá fyzikální úvaha je úvaha o setrvačnosti, či zákonu zachování energie, zákonu zachování hybnosti či momentu hybnosti atd., nekontaminovaná praktickou potřebou.

Nakloněná rovina

A hlavně, myšlenka perpetua mobile třeba v podobě setrvačnosti, je jednodušší než představa, že to musí být stroj, tedy něco umělého, a musí to vyrábět energii, což jsou zbytečné a komplikující komponenty. Že není jednoduchost žádným argumentem ve fyzice? Tak srovnejme třeba složitost Ptolemaiova geocentrického planetárního, kde představa, že středem pohybů planet a Slunce je Země, způsobuje složité epicykly a retrográdní pohyby, tedy couvání planet. Srovnejte ji s jednoduchostí Koperníkova heliocentrického modelu vylepšeného Keplerem pomocí elips do stejné přesnosti jako Ptolemaiův model. Co rozhodlo pro přijetí představy, že se planety pohybují kolem Slunce a ne kolem Země? Jediná věc! Jednoduchost Keplerova modelu. V té době totiž ještě nežil Newton, který pochopil, že i gravitace působí také na planety, takže nebyla známá příčina pohybů planet. Lidé si mysleli, že přitažlivost funguje jen na Zemi. (Mimochodem, nevěřte fyzikům, když argumentují o tom, co je v principu správné a co reálné. Jsou to filosofické otázky, ve kterých fyzici nejsou odborníky, jen přejímají (a leckdy chybně) úvahy filosofů.)

Uzavřeme. Perpetuum mobile coby stroj na výrobu energie je zbytečně složitá a eklektická definice, míchající fyzikální úvahu s praktickými potřebami člověka. Proto to není definice správná. Řekl bych, že tady stojí fyzika proti definici, kterou používá většina fyziků.

A jestli vás téma perpetua mobile zajímá, zkuste nějaké další články. Třeba:
Perpetuum mobile objevenoPerpetuum mobile objeveno, ale je trochu nepraktické

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 4.7.2023 9:07 | karma článku: 27,51 | přečteno: 1599x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 18,86 | Přečteno: 434x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 21,06 | Přečteno: 709x | Diskuse | Společnost

Jan Fikáček, Ph.D.

Kolik váží informace

Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?

4.6.2024 v 9:07 | Karma: 22,50 | Přečteno: 615x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles

Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?

28.5.2024 v 9:07 | Karma: 27,00 | Přečteno: 909x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 21,45 | Přečteno: 737x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Na každou sv*** se vaří voda, řekla o potyčce s cyklistou dcera zesnulé řidičky

2. září 2024  15:21

U Obvodního soudu pro Prahu 1 v pondělí vypovídala dcera řidičky, kterou měl před dvěma lety v...

Muž se pokusil znásilnit bruslařku, odnesl ji třicet metrů do lesa

10. září 2024  9:51

Až pět let vězení hrozí útočníkovi, který na začátku září přepadl na cyklostezce u Nového Města nad...

Nechte Ukrajinu vrátit úder, demonstrovali lidé před americkou ambasádou v Praze

10. září 2024  9:50

Před budovou americké ambasády v Praze se v úterý ráno sešli příznivci napadené země. S...

Moskva a Kyjev na sebe útočily drony. V Rusku vzplál dům, nefungovala letiště

10. září 2024  6:35,  aktualizováno  9:45

Sledujeme online Ruská protivzdušná obrana v noci zničila 144 ukrajinských bezpilotních prostředků, které útočily na...

V porsche po dálnici uháněl 204 km/h, o průkaz přišli i řidiči BMW a mercedesu

10. září 2024  9:28

Policisté z oddělení Pravy o víkendu odhalili tři řidiče, kteří na D11 překročili maximální...

  • Počet článků 316
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3112x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.