Václav Kamaryt
- Počet článků 104
- Celková karma 4,92
- Průměrná čtenost 836x
Seznam rubrik
Václav Kamaryt
Nový občanský zákoník – norma minulosti nebo norma budoucnosti?
Díl druhý – Práva na život je možné se vzdát. V ust, § 19 se praví: (1) Každý člověk má vrozená, již samotným rozumem a citem poznatelná přirozená práva, a tudíž se považuje za osobu. Zákon stanoví jen meze uplatňování přirozených práv člověka a způsob jejich ochrany. (2) Přirozená práva spojená s osobností člověka nelze zcizit a nelze se jich vzdát; stane-li se tak, nepřihlíží se k tomu. Nepřihlíží se ani k omezení těchto práv v míře odporující zákonu, dobrým mravům nebo veřejnému pořádku.
Václav Kamaryt
Občanský zákoník – norma minulosti nebo norma budoucnosti?
Díl první – právní nauka jako nový pramen práva (zdroj toho, co člověk musí znát). Po dlouhých diskusích a přípravách byl schválen nový občanský zákoník. Dovolte mi, abych mu věnoval několik blogů, v nichž se pokusím vyložit svůj názor na výše položenou otázku. Na otázku, zda nový obč. zákoník je nornou, která konzervuje staré a je tak ve své podstatě v rozporu s potřebami této společnosti, anebo zda jde o normu, která vytváří prostor pro její další rozvoj?
Václav Kamaryt
Pes a odpovědnost za škodu – presumpce viny?
Na serveru Aktuálně.cz byla dne 28. 8. zveřejněna zpráva, z níž se dá usuzovat na to, že naše soudy v určitých případech – v případech péče o psy – vycházejí z presumpce viny a to v takovém rozsahu, že majitel psa se nemůže žádným způsobem zprostit odpovědnosti za škodu, kterou způsobil jeho pes.
Václav Kamaryt
Autorské poplatky – praxe a teorie II – pokračování.
V minulém blogu jsem popsal způsob jednání Intergramu při vymáhání poplatků za sdělování díla veřejnosti a přidal k tomu i část výkladu. Dnes výklad dokončuji.
Václav Kamaryt
Autorské poplatky - praxe a teorie
Na tomto místě se snažím poukázat na fakt, že v naší společnosti není v oblasti práva něco v pořádku a že toho není málo. Jedním z problematicky aplikovaných ustanovení našeho právního řádu jsou i autorské poplatky – konkrétně poplatky za sdělování díla veřejnosti.
Václav Kamaryt
Precedent a jeho využitelnost v našem soudnictví.
V minulém blogu jsem se zmínil o tom, že soudy nemohou při řešení určité kauzy využít výrok jiného soudu. Šlo jen o prostou větu, bez bližšího vysvětlení. Není to tak jednoznačné, jak tvrdím, ale není to zase tak snadné, jak se dnes mnozí domnívají.
Václav Kamaryt
Je Ústava závazná norma, aneb pomůže další Pražská defenestrace?
V minulém blogu jsem popsal několik případů, v nichž si lidé - státní úředníci, dělali, co chtěli a to bez ohledu na platné zákony a uvedl jsem cestu, která by mohla vést k nápravě. Reakcí na něj nebylo mnoho, ale přesto z nich vyplynula skepse a beznaděj.
Václav Kamaryt
Ústava – cár papíru nebo závazná právní norma?
Mohlo by se zdát, že jde o pokus o špatný vtip nebo o zcela scestnou a nepatřičnou otázku, kterou si klade člověk, který se v základech právní teorie vůbec nevyzná.
Václav Kamaryt
Tak nám zvýšili svéprávnost našeho státu.
Občane, raduj se!! Ne sice moc a ve světle posledních událostí skoro vůbec, ale aspoň trochu se radovat můžeš, protože náš zákonodárný sbor se nedávno rozhodl zvýšit míru svéprávnosti našeho státu.
Václav Kamaryt
Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii.
To je text toho, čemu by chtěli naši zákonodárci říkat zákon. Je sice pravda, že od revoluce se v naší Sbírce zákonů, tedy oficiální tiskovině obsahující zákony, objevilo několik podobných textů. Jde ale o zákony?
Václav Kamaryt
Pan Babiš a boj proti korupci.
Tak se nám na naší politické scéně objevil další člověk, který chce bojovat s korupcí. Je otázka. Co ho k tomu vede? Je to nespokojenost se současným stavem u nás, nebo inspirace od VV?
Václav Kamaryt
Soudy a totalita
Soudy a totalita. Jak jdou tyto pojmy k sobě? Jde o vztah, který je možné přirovnat ke vztahu ohně a vody nebo ke vztahu ohně a kouře? Před listopadem 1989 šlo zcela jistě o vztah oheň a kouř. O jaký vztah jde dnes?
Václav Kamaryt
Sametová revoluce – o co v ní umělcům šlo?
Oslavili jsme 22. výročí Sametové revoluce. Mnozí z nás se při té příležitosti zamýšleli nad tím, o co v ní šlo a jak toho bylo dosaženo.
Václav Kamaryt
Kdo mi vysvětlí ...?
Snažím se psát o problémech, které má naše společnost s právem. Při tom nevycházím pouze z teoretických poznatků, ale reaguji i na svoje vlastní zkušenosti s aplikací práva. Oboje dohromady pak vede k výsledkům, které na tomto místě prezentuji.
Václav Kamaryt
Základní lidská práva – teorie a praxe.
Základní lidská práva jsou v různých podobách a obměnách „omýlána“ snad každý den. Dalo by se tedy usuzovat, že s jejich teoretickým zakotvením v našem právním řádu a praktickým naplňováním v běžném životě každého z nás nejsou žádné problémy.
Václav Kamaryt
Jsme lidé a máme svoje základní lidská práva
To je objev!! To nikdo přede mnou nevěděl. Věděl nebo nevěděl. To není důležité. Důležité je, jestli si vůbec někdo uvědomil, že naše základní lidská práva jsou porušována naprosto běžně a dá se říci i denně. Co mám na mysli?
Václav Kamaryt
Vzhůru již hlavu, národe.
k nebi své zvedni oči. Hleď, jsou tam i malé hvězdičky, kol nichž se velké točí. Ne nebojte se. Nechci se dát na poezii, ani krást (a ještě tak okatě) někomu jeho texty. Uvedená báseň mne napadla v souvislosti s následujícím tématem.
Václav Kamaryt
Tajemné neznámo a současný člověk.
Tajemné neznáno. Co všechno se pod tím skrývá? Je to něco, co nemůžeme vnímat vlastními smysly a přesto máme dojem, že to existuje, že nás to může nějak ovlivnit, převážně poškodit.
Václav Kamaryt
Zaměstnavatelé všech velikostí i vy máte svoje ...
základní lidská práva. K základním lidským právům patří, na základě ust. čl. 11 odst. 4) Listiny základních práv a svobod, právo na nedotknutelnost soukromého vlastnictví.
Václav Kamaryt
Zaměstnavatelé všech velikostí, braňte se!
Parafrázi výzvy známé z jistého díla jistých autorů jsem si nezvolil proto, abych mohl prezentovat svůj názor na uvedené dílo. Zvolil jsem ji proto, že se zaměstnavatelé dostávají do pozice, v níž budou jen trpnými přihlížiteli svévolného chování zaměstnanců.
Václav Kamaryt
Exekuce – ochrana věřitele, nebo státem podporovaná loupež
To je otázka, na kterou budou existovat různé odpovědi. Jedni budou současné způsoby exekucí odsuzovat, jiní je budou schvalovat. Odpovědi se budou lišit i s ohledem na věřitele a hlavně na způsob, jak se do dluhů dostal. Jaké je však právní hledisko?
Václav Kamaryt
Exekuce – ochrana věřitele, nebo státem podporovaná loupež.
To je otázka, na kterou budou existovat různé odpovědi. Jedni budou současné způsoby exekucí odsuzovat, jiní je budou schvalovat. Odpovědi se budou lišit i s ohledem na věřitele a hlavně na způsob, jak se do dluhů dostal.
Václav Kamaryt
Vláda, odbory, reformy a stávka
Psát o stávce dopravních odborů několik dní po jejím uskutečnění není zrovna to nejzajímavější téma. Jenže v této stávce nešlo jen o nějaký krátkodobý a jednorázový cíl.
Václav Kamaryt
Tvorba zákonů - záruka totality
Již v minulém blogu jsem psal o tom, že Sametová revoluce znamenala sice konec vlády jedné strany, ale neznamenala konec se starými a potřebám totality uzpůsobenými pravidly řízení tohoto státu.
Václav Kamaryt
Aby stát mohl fungovat...
Aby stát mohl fungovat, musí být splněny určité podmínky. Jednak je nutné, aby existovali lidé, jimž má sloužit. Důvodem je skutečnost, že stát v současném pojetí je nástrojem člověka k prosazování jeho zájmů.
předchozí | 1 2 3 4 5 | další |