Václav Kamaryt
- Počet článků 100
- Celková karma 9,73
- Průměrná čtenost 862x
Seznam rubrik
Václav Kamaryt
Co bylo dříve - slepice nebo vejce?
Je to stařičká otázka, na níž se dosud nepodařilo najít odpověď, jejíž správnost by nebylo možné vyvrátit dotazem na to, kde se vzala slepice nebo dotazem na to, kde se vzalo vejce.
Václav Kamaryt
Násilí na dětech.
Při hledání, pro mne, zajímavého televizního pořadu, jsem náhodou narazil na diskuzi věnované násilí na dětech.
Václav Kamaryt
Korespondenční volba, lidská práva, právo a naši zákonodárci – II.
V minulém příspěvku na toto téma jsem se vyjádřil k výše uvedenému tématu ne dost srozumitelně. Kromě toho. Neřešil jsem jeden zcela zásadní problém. Zkusím to napravit.
Václav Kamaryt
Korespondenční volba, lidská práva, právo a naši zákonodárci.
Nadpis by mohl naznačovat, že se chci v jednom příspěvku zabývat čtyřmi tématy. Opak je pravdou. Pomocí čtyř témat se pokusím vysvětlit problémy s korespondenční volbou.
Václav Kamaryt
Důchodová reforma
V roce 2050 má prý připadnout na jednoho důchodce jeden pracující člověk. Proto je nutné zvyšovat věk odchodu do důchodu
Václav Kamaryt
Nižší valorizace důchodů – ekonomické důvody
V souvislosti se snížením valorizace důchodů se používá argument. Nižší valorizaci vyžadují ekonomické důvody.
Václav Kamaryt
Neplatnost snížení valorizace důchodů.
Aneb ani Parlament si nemůže dělat to, co chce. V demokratické společnosti je i Parlament vázán určitými pravidly.
Václav Kamaryt
Jmenování předsedy ÚS a p. Zeman aneb další výsměch demokracii a základním lidským právům
K základním pravidlům pro všechny rozhodovací procesy těch složek státní moci, kterým se říká výkonná a soudní platí, že nesmí být zahájeno řízení ve věci, v které již bylo před kterýmkoliv státním orgánem zahájeno řízení
Václav Kamaryt
Je pan Zeman naším presidentem?
aneb další rána pro demokracii u nás, velký políček všem, kteří za ni v minulosti bojovali a plivanec do tváře těm, kteří p. Zemana volili a nám všem jimž přísahal, že bude dodržovat zákony.
Václav Kamaryt
Ústavní soud, nezávislost a demokracie.
Proč tyto termíny? Protože Ústavní soud je nejvýše postaveným orgánem jedné ze složek státní moci. Protože volání po nezávislosti je zaklínadlem, jehož jediným cílem je potlačit jakoukoliv kritiku práce soudů
Václav Kamaryt
Terorismus je u nás chráněn lépe, než obyčejný život.
Terorismus je stále aktuálnější problém. Je proto zarážející, že požívá lepší právní ochrany než život obyčejného člověka. A stejně tomu je i v případě vrahů, lupičů, násilníků a ostatních osob páchajících trestnou činnost.
Václav Kamaryt
Ať žijí duchové, aneb Listina pláče.
Ať žijí duchové je jedna česká pohádka, v níž se několik set let staří duchové zjevují jenom těm, kteří v ně pevně věří a pomoci jim mohou jen tehdy, když použijí kouzlo, které mohou použít jednou za sto let.
Václav Kamaryt
Vaše pozornost mne těšila
V posledním článku jsem vás požádal o pomoc s vydáním knihy, z níž jsem ve svých článcích čerpal. Současně jsem vám slíbil, že vás budu o průběhu akce informovat. Tento svůj slib plním až nyní a to s konstatováním, že nebylo o čem informovat. Protože od doby, kdy jsem vás o pomoc žádal uplynula relativně dlouhá doba a, jak jsem uvedl, není o čem informovat, celou akci tímto končím. A protože mi moje zdravotní, pracovní a osobní problémy poskytují málo volného času, nezbývá mi čas ani na další psaní a proto s psaním končím. Děkuji vám za pozornost.
Václav Kamaryt
Komu nebo čemu mají naše soudy sloužit?
To je otázka!! Soudy, jako jeden ze státních orgánů, mají přece zajišťovat zákonnost a spravedlnost. Mají tedy sloužit zákonnosti a spravedlnosti. To je odpověď na otázku – čemu mají sloužit – čl. 2, odst. 3 Ústavy. A komu mají sloužit? Každému, kdo si vzpomene, že je bude obtěžovat se svým problémem? Např. každému věřitelovi, který chce dostat svoje peníze zpět hned a bez ohledu na možnosti dlužníka? Podle mne mají sloužit všem občanům tohoto státu. I to je řečeno v čl. 2, odst. 3 Ústavy. Tedy např. jak věřitelům, tak i dlužníkům a chránit práva obou současně, protože neexistuje jen právo na úhradu dluhu. Existuje i právo na to, aby si každý mohl svoje potřeby zajišťovat vlastní prací, právo na dodržování zákona při výkonu státní moci (tedy všech ustanovení našeho právního řádu v jejich souvislostech a ne jen jednoho jediného, z právního řádu a jeho smyslu vytrženého ustanovení atd.)
Václav Kamaryt
Omluva čtenářům
Omlouvám se svým čtenářům za to, že dnes již druhý měsíc marně hledají můj další blog. Důvodů je několik. Jednak jde o to, že se mi "vybily baterky". Chybí mi lehkost psaní. Docházejí mi témata, i když těch je jistě v dnešním světě dost. Vyvrcholily problémy se špatnou prací našich soudů - viz. některé z mých blogů - a záležitosti s tím spojené mne vyčerpávají až příliš na to, abych měl náladu na něco jiného. Proto si "vyberu" dovolenou. K psaní se vrátím nejspíše v září nebo říjnu tohoto roku. Děkuji za pochopení.
Václav Kamaryt
Ponížený služebníček, Vašnosto.
Nejsem právník profesionál, ale přesto jsem se několikrát dostal k soudnímu jednání. A protože nejsem ani tak bohatý, abych si mohl dovolit platit ve všech případech advokáta, občas se hájím sám. Proto jsem, coby osoba nezkušená a neznalá běžné praxe, u soudu přednesl svůj pohled na zákon. Jednoduše řečeno. Hájil jsem se výkladem zákona.
Václav Kamaryt
Franto, co myslíš, mám tu kozu koupit?
Nový OZ byl vytvářen jako velmi potřebná právní norma. Problémem tvůrců však bylo, že se až příliš snažili „opisovat“ od jiných a zřejmě příliš nezkoumali skutečné poměry v naší společnosti, které se za posledních 80, resp. 200 let poněkud změnily. A to dost zásadním způsobem. Tak se nám do právního řádu dostaly normy, které nejdou s dobou, a jejichž význam dost dobře nechápu.
Václav Kamaryt
Nový OZ–díl čtvrtý-i v něm je pojetí právnické osoby diskriminací
Dnešní doba je poměrně zajímavá. Na jedné straně úzkostlivě dbáme na to, aby nebyly určité skupiny lidí diskriminovány – např. pro barvu pleti, náboženské vyznání, zdravotní stav, věk apod. a na druhé straně na diskriminaci trváme a nechceme si ji ani přiznat a to i přes fakt, že postihuje daleko více lidí, než kolik jich postihuje diskriminace ve všech výše uvedených příkladech dohromady.
Václav Kamaryt
Nový OZ - díl třetí - Zjevné zneužití práva nepožívá právní ochrany
Články ode mne jsou věnovány právu. Stejně tak tomu bude i dnes, když datum zveřejnění mého blogu připadlo na Štědrý den. Na den, v němž se ve zvýšené míře mluví o lásce, porozumění a jisté formě štědrosti. Lidé, více než kdy jindy, přemýšlejí o spravedlnosti. To je spojení, které se, jako téma nabízí, i pro mne a nelze se mu vyhnout, protože i otázka spravedlnosti nebo nespravedlnosti je jen a jen otázkou chování lidí. A kde jinde pátrat po možnostech spravedlivějšího chování lidí, než právě v právu?.
Václav Kamaryt
Nový občanský zákoník – norma minulosti nebo norma budoucnosti?
Díl druhý – Práva na život je možné se vzdát. V ust, § 19 se praví: (1) Každý člověk má vrozená, již samotným rozumem a citem poznatelná přirozená práva, a tudíž se považuje za osobu. Zákon stanoví jen meze uplatňování přirozených práv člověka a způsob jejich ochrany. (2) Přirozená práva spojená s osobností člověka nelze zcizit a nelze se jich vzdát; stane-li se tak, nepřihlíží se k tomu. Nepřihlíží se ani k omezení těchto práv v míře odporující zákonu, dobrým mravům nebo veřejnému pořádku.
Václav Kamaryt
Občanský zákoník – norma minulosti nebo norma budoucnosti?
Díl první – právní nauka jako nový pramen práva (zdroj toho, co člověk musí znát). Po dlouhých diskusích a přípravách byl schválen nový občanský zákoník. Dovolte mi, abych mu věnoval několik blogů, v nichž se pokusím vyložit svůj názor na výše položenou otázku. Na otázku, zda nový obč. zákoník je nornou, která konzervuje staré a je tak ve své podstatě v rozporu s potřebami této společnosti, anebo zda jde o normu, která vytváří prostor pro její další rozvoj?
Václav Kamaryt
Pes a odpovědnost za škodu – presumpce viny?
Na serveru Aktuálně.cz byla dne 28. 8. zveřejněna zpráva, z níž se dá usuzovat na to, že naše soudy v určitých případech – v případech péče o psy – vycházejí z presumpce viny a to v takovém rozsahu, že majitel psa se nemůže žádným způsobem zprostit odpovědnosti za škodu, kterou způsobil jeho pes.
Václav Kamaryt
Autorské poplatky – praxe a teorie II – pokračování.
V minulém blogu jsem popsal způsob jednání Intergramu při vymáhání poplatků za sdělování díla veřejnosti a přidal k tomu i část výkladu. Dnes výklad dokončuji.
Václav Kamaryt
Autorské poplatky - praxe a teorie
Na tomto místě se snažím poukázat na fakt, že v naší společnosti není v oblasti práva něco v pořádku a že toho není málo. Jedním z problematicky aplikovaných ustanovení našeho právního řádu jsou i autorské poplatky – konkrétně poplatky za sdělování díla veřejnosti.
Václav Kamaryt
Precedent a jeho využitelnost v našem soudnictví.
V minulém blogu jsem se zmínil o tom, že soudy nemohou při řešení určité kauzy využít výrok jiného soudu. Šlo jen o prostou větu, bez bližšího vysvětlení. Není to tak jednoznačné, jak tvrdím, ale není to zase tak snadné, jak se dnes mnozí domnívají.
předchozí | 1 2 3 4 | další |