Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdy je nejlepší osolit vodu k vaření těstovin?

Dokonce i ten, kdo vaří málo a nerad, určitě nejednou vařil těstoviny. Možná jste přitom také přemýšleli nad tím, kdy je nejlepší osolit vodu. Předtím, než se začne vařit nebo až poté?

Návod na obalu doporučuje vařit těstoviny v osolené vodě. Kdy se má ale voda solit, vám nikdo neprozradí. Je správné přidat sůl do studené nebo do teplé vody - zeptáte se, pokud jste perfekcionista nebo chemik. Víte totiž, že přítomnost solí v roztoku ovlivňuje jeho vlastnosti. Tady je to mimo jiné i teplota varu roztoku. A pokud se změní teplota varu, změní se také teoreticky čas, který je potřeba k uvaření těstoviny. Celá věc tedy není vůbec jednoduchá.

Jak ovlivňuje načasování solení vody dobu vaření těstovin?

Můžete si to sami vyzkoušet. Jednou přidáte sůl do studené vody - a podruhé do vroucí. Osolená voda vře jen o několik vteřin později než voda neslaná. Tento rozdíl je zanedbatelný. Naprostá většina lidí ho ani nepostřehne, pokud zrovna neměří čas (tak jako vy ve výše zmiňovaném experimentu).

Rozdíl tu ale samozřejmě je, protože zákony chemie se nedají oklamat. Sůl zvyšuje bod varu vody. Pokud uvažujeme o přivedení roztoku soli ve vodě k varu, musíme do úvahy zahrnout nejen tepelnou kapacitu vody samotné, ale také odchylky tepelné kapacity vody a slaného roztoku v případě, že vodu solíme za studena. Kromě toho do výpočtů vstupuje také teplo, které je potřeba k rozpuštění soli v horkém roztoku nebo změny hmotnosti roztoku bez soli a s ní.

Jako kuchař se ale naštěstí nemusíme s podobnými výpočty zabývat. Náš vesmír je uspořádán tak, že fyzikální a chemické zákony dělají rozdíl zanedbatelným. Z fyzikálního a chemického pohledu na věc, tedy není důležité, kdy přesně vodu osolíte.

Proč se má voda vlastně vůbec solit?

I když je to na první pohled nelogické, vodu nesolíme proto, aby byly těstoviny slané. Jde tu spíše o udržení chuti, kterou v sobě už těstoviny nesou. Za všechno může … chemie a vás to nepřekvapí.

Efekt, o který tu jde, se nazývá osmóza. Je způsoben rozdílem mezi chemickými koncentracemi různých látek v těstovině na jedné a ve vodě na druhé straně.

Částice (a to mohou být atomy, molekuly nebo třeba i ionty) těchto látek difundují směrem k nižší chemické koncentraci. Vzhledem k tomu, že celý proces snižuje celkovou volnou energii systému, nemusí být iniciován přísunem energie - probíhá samovolně.

Osmóza probíhá v uzavřeném systému (zde hrnec s nudlemi, vařícími se ve vodě) tak dlouho, dokud se rozdíly koncentrací nevyrovnají.

V těstovinách jsou osmoticky aktivní látky zastoupeny mimo jiné také aromaty a látkami, které nám zprostředkovávají jejich chuť. Jsou to tedy právě tyto chemické sloučeniny, které mají tendenci vymývat se z těstovin do vody, ve které je vaříte.

Tomu se dá naštěstí zabrání pomocí … obyčejné kuchyňské soli. I ona patří mezi osmoticky aktivní látky. Sůl pomáhá vyrovnávat tzv. osmotický tlak v roztoku, ve kterém se těstoviny vaří. Uchovají si tak větší množství své vlastní chuti.

Osmóza mimochodem není vždy nežádoucí. Voda bez soli se používá k vaření vývaru na polévku. Právě díky absenci soli se dosahuje toho, že se aromata z kostí, masa a zeleniny vymývají do roztoku, který se později stane základem polévky.

Praktický důvod k solení vody na těstoviny

Optimální doba k solení vody ovšem skutečně existuje. Má ale čistě praktický charakter. Je jím ochrana povrchu hrnce. Pokud solíte studenou vodu, krystalky soli se v ní nerozpouštějí moc rychle. Sůl klesá na dno hrnce a na určitou dobu se na něm usadí. Díky vysoké lokální koncentraci soli se tu pak mohou objevit skvrny, které se špatně čistí.

Naopak v případě, že solíte vodu, která se už téměř vaří, rozpouští se sůl rychleji a nemá tendenci se usazovat na dně. Skvrnám na dně hrnce se tím vyhnete.

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 4.7.2024 8:00 | karma článku: 30,42 | přečteno: 868x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,59 | Přečteno: 513x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,05 | Přečteno: 561x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,51 | Přečteno: 395x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak často dopadají na Mars meteority?

Zdá se, že planeta Mars je zasahována meteority častěji, než se původně předpokládalo. Vědci vyhodnotili data, která poskytla mise InSight. (délka blogu 3 min.)

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,70 | Přečteno: 195x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Pravidlo tří vteřin

Jídlo, které upadlo na zem, se prý může jíst, když neleželo na zemi moc dlouho. Co je pravdy na lidové pověře? (délka blogu 2 min.)

1.7.2024 v 8:00 | Karma: 29,18 | Přečteno: 982x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Půl století dlouhá křivda. Rozdělení Kypru ovlivnilo nejednu generaci

20. července 2024  10:21

Kyperskými ulicemi se rozléhá zvuk sirén. Jeden ze symbolů černého výročí připomínající to, že země...

V Česku jsou první části nového systému protivzdušné obrany Spyder

20. července 2024  10:19

Systém protivzdušné obrany Spyder armáda nakupuje z Izraele. Za 13,7 miliardy korun nahradí...

Pětiletý chlapec se topil v Žermanické přehradě, je v kritickém stavu

20. července 2024  9:37

Pětiletý chlapec se topil v pátek odpoledne při koupání v Žermanické přehradě na Frýdecko-Místecku....

V Číně se kvůli povodním zřítil dálniční most. Zemřelo nejméně 11 lidí

20. července 2024  9:35

Při částečném zřícení dálničního mostu na severu Číny zemřelo nejméně 11 lidí, dalších více než 30...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 994
  • Celková karma 21,43
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.