Jak často dopadají na Mars meteority?

Zdá se, že planeta Mars je zasahována meteority častěji, než se původně předpokládalo. Vědci vyhodnotili data, která poskytla mise InSight. (délka blogu 3 min.)

Krátce o misi InSight

Přistání a následovná práce sondy InSight na Marsu byly jedním z projektů americké NASA a součástí programu Discovery.

Sonda odstartovala ze Země 5. května 2018 a na Rudé planetě přistála 26. listopadu téhož roku. Na povrchu Marsu zaujal místo nepohyblivý přistávací modul (sonda tedy neměla k dispozici žádný rover), který nesl na palubě různé vědecké přístroje. Po přistání byl pomocí dlouhého robotického ramena vysazen seismometr, který později zkoumal marsovská zemětřesení.

Celá mise stála NASA 425 miliónů dolaru. InSight byla první geofyzikální misí, která kdy přistála na Marsu. Registrovala přes 1300 otřesů marsovské planetární kůry. Právě díky ní se podařilo zjistit, jak vypadá vnitřní struktura planety.

NASA prohlásila misi za ukončenou. Od konce roku 2022 nemají přístroje spojení se Zemí a nic nenapovídá tomu, že by se mohlo v budoucnu podařit jej obnovit.

Meteority

Naši vlastní planetu zasahuje ročně zhruba 17 000 meteoritů. Naprosté většiny z nich si lidstvo nevšimne, protože dopadají buď do neobydlených nebo nesledovaných oblastí, případně se v atmosféře rozpadnou aniž by byl jev doprovázen zřetelným světelným efektem a výbuchem. Jen malá část meteoritů skutečně dopadne na povrch Země a vytvoří větší nebo menší kráter.

Na Marsu nebo třeba na Měsíci pozorujeme daleko větší množství kráterů. To je způsobeno absencí atmosféry na Měsíci a velice řídkou atmosférou Marsu. Ale ani situace na obou výše zmiňovaných tělesech se nedá vzájemně moc porovnávat. Meteority, dopadající na Měsíc, vytvářejí krátery, které zůstávají zachovány po dlouhou dobu - respektive tak dlouho, dokud do uvažovaného místa nedopadne další meteorit. Na Měsíci existuje tak velké množství kráterů, že se jejich počet vlastně ani nemění - jen staré krátery nahrazují nové.

Na Marsu je situace jiná. Existuje tu sice řídká, ale přece jen zřetelná atmosféra. Díky prachovým bouřím mizí některé krátery, když jsou zasypány jemným regolitem.

Pro budoucí osídlení Marsu je důležité vědět, kolik vlastně dopadá na planetu meteoritů. Jsou velké nebo menší - a budou v sobě skrývat nebezpečí pro budoucí osadníky?

Seismograf InSight

Větší i menší krátery se už několik desetiletí dají pozorovat z oběžné dráhy (například velice citlivou kamerou s vysokým rozlišením HiRISE, který je na palubě sondy MRO). Seismometr mise InSight pak každým rokem registroval až 360 “marsotřesení“, která mohla být vyvolána dopadem poměrně malých meteoritů. Některé krátery, které nově vznikly na povrchu Marsu, následně objevila i výše zmiňovaná kamera, která krouží na oběžné dráze planety.

Analýza dat ukázala, že se na Marsu vytváří prakticky každý den nový kráter s průměrem do 8 metrů. Takové krátery jsou následkem dopadu meteoritů, které nejsou větší než basketbalový míč. Krátery s průměrem kolem 30 metrů se tvoří zhruba jednou měsíčně. Po dobu trvání mise zasáhlo každý rok planetu 280 až 360 meteoritů, které vyvolaly v kůře planety seismické vlny a zanechaly na jejím povrchu zřetelný kráter.

To je mimochodem daleko více meteoritů, než se před lety předpokládalo na základě studií obrázků z oběžné dráhy. Vysvětlení je jednoduché - ne každý kráter se nachází v takové oblasti, že je na fotografiích skutečně vidět. Může se jednat o topograficky složitou situaci, ve které se nově vzniklý kráter lehce přehlédne. Druhý důvod, proč se některé krátery nepodaří objevit, jsou prachové bouře, které je mohou doslova zasypat jemným prachem.

Seismická měření jsou tedy důležitým experimentem, který by neměl chybět při žádné příští misi k měsícům velkých planet nebo planetám samotným. Budeme totiž chtít vědět, nakolik budou lidské mise, které se jednoho dne vydají k zajímavým cílům ve Sluneční soustavě, ohroženy všudypřítomnými meteority.

Vědci nyní chtějí použít k opětovnému vyhodnocení snímků povrchu Marsu … umělou inteligenci. Je možné, že se zhostí hledání těžko rozlišitelných kráterů daleko lépe než lidské oko. Možná se podaří nalézt další krátery, které vznikaly v době, kdy na Marsu pracovala mise InSight. Vědci by tak mohli porovnat skutečné krátery s pozorovanými seismickými vlnami. Další informace by pak mohly například vést k dokonalejší analýze kůry Marsu a s trochou štěstí k novým objevům podzemních struktur planety.

Zdroje: doi: 10,1038 / s41550-024-02301-z, doi: 10.1126 / sciadv.adk7615)

Autor: Dana Tenzler | pondělí 8.7.2024 8:00 | karma článku: 19,33 | přečteno: 213x

Další články autora

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - proč želíruje zmrazený žloutek?

Proč se dá zmrazit syrový vaječný bílek, ze žloutku se ale během zmrazení stává gumová hmota? Jak tomu zabránit? Další blog o chemii ... v kuchyni. (délka blogu 3 min.)

16.6.2025 v 8:00 | Karma: 15,52 | Přečteno: 457x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)

12.6.2025 v 8:00 | Karma: 28,51 | Přečteno: 488x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)

9.6.2025 v 8:00 | Karma: 17,60 | Přečteno: 335x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.

5.6.2025 v 8:00 | Karma: 16,86 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Divoká minulost systému Kepler-221

Planetární systémy se zdají být na první pohled stabilní a neměnné. Jejich minulost ale může být zajímavá a někdy i dost pohnutá. (délka blogu 3 min.)

2.6.2025 v 8:00 | Karma: 15,15 | Přečteno: 184x | Diskuse | Videoblogy

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Útok Spojených států na Írán? Možná to udělám, možná ne, prohlásil Trump

18. června 2025  19:31

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že nemůže říct, zda Spojené státy podniknou...

Stanjura nevysvětlil dopis, podle kterého o nabídce bitcoinů od Blažka věděl

18. června 2025  11:40,  aktualizováno  19:25

Přímý přenos Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává druhý den...

Radní ČT nezvolili nového šéfa ani ve třetím kole, hlasování zopakují za týden

18. června 2025,  aktualizováno  19:19

Sledujeme online Rada ČT se neshodla, zda má jít do čela veřejnoprávního média favorit volby – dlouholetý obchodní...

Slovenská policie vyšetřuje vládní pomoc Ukrajině, zatknout chce i exministra

18. června 2025  13:44,  aktualizováno  19:19

Slovenská policie se ve středu ráno pokusila zatknout exministra obrany Jaroslava Nadě, a to v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 1089
  • Celková karma 18,35
  • Průměrná čtenost 1262x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.