Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Voyager 1 - sonda je zachráněna

Na staré sondě, která startovala do vesmíru ze Země v roce 1977, stále ještě fungují čtyři přístroje. Voyager 1 se nyní nachází zhruba 24 miliard kilometrů od Země. Opustil Sluneční soustavu a nachází se v mezihvězdném prostoru.

Původní vědecká mise sondy skončila už před několika desítkami roků - přesto Voyager 1 i nadále funguje a posílá data na Zemi, na kterou se už nikdy nevrátí. Jen čas od času dochází k výpadkům. Na přístroje působí kosmické záření a škodí jim podobně, jako poškozuje živou hmotu. Na rozdíl od živých organismů ale sonda nemá šanci na obnovu a uzdravení poškozených částí.

S tím se samozřejmě počítalo - a tak je Voyager vybaven hned třemi počítačovými systémy, které se mohou v případě nouze vzájemně podporovat. Zjednodušeně - v sondě se nachází tři počítače, které mohou provádět stejnou práci. A to je nyní opravdu potřeba. Poté, co sonda opustila sféru vlivu Slunce, se nachází v oblasti, kde na ni naplno působí částice kosmického záření.

14. listopadu 2023 se objevily problémy. Data, která sonda poslala na Zemi, byla nečitelná. To znemožnilo nejen vědecká měření (připomeňme si, že na sondě stále ještě fungují čtyři vědecké přístroje) - ale také komunikaci o stavu samotné sondy. Mohlo to znamenat, že o spojení s Voyagerem vědci navždy přijdou.

I s tím se samozřejmě počítá - jednoho dne k tomu musí logicky dojít. Vědci, kteří sondu obsluhují, ji ale ani tentokrát nevzdali.

Začali chyby analyzovat. V březnu pak našli příčinu problémů. Letový datový subsystém (FDS), který odpovídá za data, odeslaná na Zemi, měl poruchu. Poškozený byl pravděpodobně čip, na kterém byl uložen mimo jiné softwarový kód systému. Čip se už nikdy opravit nepodaří, a tak vědci zkusili přemístit software do jiné části paměti.

Nebylo to lehké, protože nebyl k dispozici paměťový prostor, který by mohl pojmout celý kód. Programátoři ho museli rozdělit na několik částí a ty pak uložit na různá místa FDS. Program musel být upraven tak, aby byl i v budoucnu funkční a pracoval jako celek.

18. dubna letošního roku byl software přestěhován - a už o dva dny později (Voyager 1 je vzdálen téměř jeden světelný den) sonda odpověděla. Poprvé za pět měsíců zaslala použitelná data.

O měsíc později, 19. května dokončil tým mise opravu tím, že předal Voyageru příkaz k vyslání vědeckých údajů.

Ihned po převzetí povelu se dva ze čtyř vědeckých přístrojů vrátily do svého běžného provozního režimu. Další dva převedli vědci do pracovního režimu později.

Proč jen čtyři vědecké přístroje?

Sonda už má k dispozici jen část energie, kterou měla na počátku letu. Na palubě má tři radionuklidové baterie. Pracují díky rozpadu plutonia 238. Při startu sondy měly výkon 158 W. Poločas rozpadu tohoto izotopu odpovídá 87,7 roků. To znamená, že postupem času výkon radionuklidové baterie zákonitě klesá.

Už v letech 2005 a 2021 musely být některé vědecké přístroje vypnuty, aby se snížila spotřeba energie sondy. Poslední fotografie pak byly dokonce pořízeny naposledy v roce 1990.

Dodnes jsou aktivní jen přístroje, které provádějí měření hustoty částic a magnetických polí a mapují, jak se mění podmínky na hranici mezi Sluneční soustavou a mezihvězdným prostorem.

Technici NASA předpokládají, že poslední kontakt se sondou by se mohl uskutečnit v roce 2025, protože výkon baterií už nebude dostačující.

Kolem roku 2040 by Voyageru navíc měly dojít poslední zásoby paliva, které potřebuje čas od času ke korekci své polohy. Impulsy, které trvají zpravidla jen kolem milisekundy, obrací sondu do optimální polohy ke kontaktu se Zemí.

Nebude to tedy už trvat moc dlouho - a sonda navždy zmizí ve vesmíru, aniž by měla šanci k dalšímu spojení s lidmi, kteří ji sestrojili a poslali na věčnou pouť mezi hvězdami.

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 27.6.2024 8:03 | karma článku: 26,23 | přečteno: 379x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,59 | Přečteno: 513x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,05 | Přečteno: 561x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,51 | Přečteno: 395x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak často dopadají na Mars meteority?

Zdá se, že planeta Mars je zasahována meteority častěji, než se původně předpokládalo. Vědci vyhodnotili data, která poskytla mise InSight. (délka blogu 3 min.)

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,70 | Přečteno: 195x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kdy je nejlepší osolit vodu k vaření těstovin?

Dokonce i ten, kdo vaří málo a nerad, určitě nejednou vařil těstoviny. Možná jste přitom také přemýšleli nad tím, kdy je nejlepší osolit vodu. Předtím, než se začne vařit nebo až poté?

4.7.2024 v 8:00 | Karma: 30,42 | Přečteno: 868x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Odpoledne a večer hrozí na západě Čech silné bouřky, místy i kroupy

20. července 2024  11:09

Meteorologové varují před bouřkami. Ty se mohou vyskytnout během sobotního odpoledne a večera na...

Pražské letiště po IT výpadku funguje normálně, síť lékáren opravila 220 poboček

20. července 2024  8:22,  aktualizováno  11:07

Na Letišti Praha už všichni letečtí dopravci, kterých se dotkl páteční celosvětový výpadek...

V Himálaji našli tělo českého horolezce Sedláčka, zahynul před 12 lety

20. července 2024  10:30,  aktualizováno  10:43

Jedno z těl snesených z hor při nedávném úklidu Himálaje patřilo podle BBC News českému horolezci...

Půl století dlouhá křivda. Rozdělení Kypru ovlivnilo nejednu generaci

20. července 2024  10:21

Kyperskými ulicemi se rozléhá zvuk sirén. Jeden ze symbolů černého výročí připomínající to, že země...

  • Počet článků 994
  • Celková karma 21,43
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.