Voyager 1 - sonda je zachráněna
Původní vědecká mise sondy skončila už před několika desítkami roků - přesto Voyager 1 i nadále funguje a posílá data na Zemi, na kterou se už nikdy nevrátí. Jen čas od času dochází k výpadkům. Na přístroje působí kosmické záření a škodí jim podobně, jako poškozuje živou hmotu. Na rozdíl od živých organismů ale sonda nemá šanci na obnovu a uzdravení poškozených částí.
S tím se samozřejmě počítalo - a tak je Voyager vybaven hned třemi počítačovými systémy, které se mohou v případě nouze vzájemně podporovat. Zjednodušeně - v sondě se nachází tři počítače, které mohou provádět stejnou práci. A to je nyní opravdu potřeba. Poté, co sonda opustila sféru vlivu Slunce, se nachází v oblasti, kde na ni naplno působí částice kosmického záření.
14. listopadu 2023 se objevily problémy. Data, která sonda poslala na Zemi, byla nečitelná. To znemožnilo nejen vědecká měření (připomeňme si, že na sondě stále ještě fungují čtyři vědecké přístroje) - ale také komunikaci o stavu samotné sondy. Mohlo to znamenat, že o spojení s Voyagerem vědci navždy přijdou.
I s tím se samozřejmě počítá - jednoho dne k tomu musí logicky dojít. Vědci, kteří sondu obsluhují, ji ale ani tentokrát nevzdali.
Začali chyby analyzovat. V březnu pak našli příčinu problémů. Letový datový subsystém (FDS), který odpovídá za data, odeslaná na Zemi, měl poruchu. Poškozený byl pravděpodobně čip, na kterém byl uložen mimo jiné softwarový kód systému. Čip se už nikdy opravit nepodaří, a tak vědci zkusili přemístit software do jiné části paměti.
Nebylo to lehké, protože nebyl k dispozici paměťový prostor, který by mohl pojmout celý kód. Programátoři ho museli rozdělit na několik částí a ty pak uložit na různá místa FDS. Program musel být upraven tak, aby byl i v budoucnu funkční a pracoval jako celek.
18. dubna letošního roku byl software přestěhován - a už o dva dny později (Voyager 1 je vzdálen téměř jeden světelný den) sonda odpověděla. Poprvé za pět měsíců zaslala použitelná data.
O měsíc později, 19. května dokončil tým mise opravu tím, že předal Voyageru příkaz k vyslání vědeckých údajů.
Ihned po převzetí povelu se dva ze čtyř vědeckých přístrojů vrátily do svého běžného provozního režimu. Další dva převedli vědci do pracovního režimu později.
Proč jen čtyři vědecké přístroje?
Sonda už má k dispozici jen část energie, kterou měla na počátku letu. Na palubě má tři radionuklidové baterie. Pracují díky rozpadu plutonia 238. Při startu sondy měly výkon 158 W. Poločas rozpadu tohoto izotopu odpovídá 87,7 roků. To znamená, že postupem času výkon radionuklidové baterie zákonitě klesá.
Už v letech 2005 a 2021 musely být některé vědecké přístroje vypnuty, aby se snížila spotřeba energie sondy. Poslední fotografie pak byly dokonce pořízeny naposledy v roce 1990.
Dodnes jsou aktivní jen přístroje, které provádějí měření hustoty částic a magnetických polí a mapují, jak se mění podmínky na hranici mezi Sluneční soustavou a mezihvězdným prostorem.
Technici NASA předpokládají, že poslední kontakt se sondou by se mohl uskutečnit v roce 2025, protože výkon baterií už nebude dostačující.
Kolem roku 2040 by Voyageru navíc měly dojít poslední zásoby paliva, které potřebuje čas od času ke korekci své polohy. Impulsy, které trvají zpravidla jen kolem milisekundy, obrací sondu do optimální polohy ke kontaktu se Zemí.
Nebude to tedy už trvat moc dlouho - a sonda navždy zmizí ve vesmíru, aniž by měla šanci k dalšímu spojení s lidmi, kteří ji sestrojili a poslali na věčnou pouť mezi hvězdami.
Dana Tenzler
Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)
Dana Tenzler
Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.
Dana Tenzler
Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?
Dana Tenzler
Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.
Dana Tenzler
Předčasný konec mise Athena

Ve čtvrtek se společnost Intuitive Machines se svým modulem Athena pokusila o druhé přistání na Měsíci. Bohužel bylo úspěšné jen částečně a mise byla dokonce předčasně ukončena. Co se vlastně stalo? (délka blogu 2 min.)
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Chtěl jsem věcnou debatu, řekl Pavel. Uzavření schůze poslanců ho překvapilo
Přímý přenos Prezident Petr Pavel při odchodu ze Sněmovny řekl, že bychom si měli ušetřit taková překvapení,...
Sněmovna jednala utajeně o obraně bez ANO a SPD. Nebudeme stafáž, řekl Babiš
Přímý přenos Prezident Petr Pavel se pokusil zmírnit svár mezi vládou a opozicí o bezpečnost a zajištění obrany....
Kvůli slintavce zakázalo Česko dovoz hospodářských zvířat z Maďarska i Slovenska
Státní veterinární správa zakázala dovoz tepelně neopracovaných živočišných produktů z Maďarska...
Čtyři americké vojáky v Litvě našli mrtvé. Zemřeli během výcviku, potvrdil šéf NATO
Čtyři američtí vojáci zemřeli během výcviku v Litvě. Po mužích pátrali jejich kolegové na východě...

Když chcete vysavač, který ušetří čas i nervy
A teď řekněte popravdě, kdo z vás si užívá denní kolotoč luxování a vytírání? Pokud to není váš oblíbený sport, Roborock Saros 10R vás zaručeně...
- Počet článků 1065
- Celková karma 20,80
- Průměrná čtenost 1270x