Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

Je vlastně úžasné, kolik informací umí naši vědci získat pouhým pozorováním vzdálené exoplanety. Dokonce už jen při sledování zákrytů centrální hvězdy cizího planetárního systému umíme odhadnout velikost a hrubé charakteristiky planet. A u pozorování ještě nejspíše dlouhou dobu zůstane. Všechny exoplanety jsou totiž příliš daleko - neumíme se dostat ani k nejbližším z nich.

Rozvíjejí se tedy různé projekty, které budou moci na základě pozorování vzdálených planet určit, jestli se na nich vyvinul život nebo jsou naopak neobydlené.

Astronomové nejprve zjišťují, jestli sledovanou planetu obklopuje atmosféra. Pokud tomu tak je, je šance objevit život na planetě daleko vyšší než pokud je tomu naopak. Záleží pak na tom, jaké plyny atmosféru dané planety tvoří.

Po určení chemického složení atmosféry nastupuje fáze úvah. Aby bylo možné vyhodnotit pozorovaná data, musí vědci nejprve vytvořit model, který zjišťuje, zda jsou plyny v atmosféře výsledkem práce živých organismů nebo jsou spíše důkazem o chemických reakcích, probíhajících v planetárním měřítku v její neživé přírodě.

Kyslíková atmosféra

Kyslíková atmosféra, na kterou jsem zvyklí na Zemi, není vůbec samozřejmá. Kyslík je velice aktivní chemický prvek a v čistém stavu se v atmosféře sám od sebe nevyskytuje. Malá množství kyslíkových atomů a molekul mohou vznikat přirozeně rozkladem různých plynů - poté ale znovu ochotně reagují s okolními chemickými prvky. Když se kyslík v atmosféře Země začal před miliardami roků ve větším objemu objevovat díky aktivitám jednoduchých organismů (tehdy byl jejich odpadní látkou), způsobil největší ekologickou katastrofu, jaká se kdy na naší planetě udála. Teprve až později se některé přeživší organismy naučily s kyslíkem vypořádat - a začaly ho dokonce využívat pro svou potřebu.

Hledání stop života

Život na cizích planetách by se mohl alespoň zpočátku podobat životu na mladé planetě Zemi. Pokud je planeta a její centrální hvězda takového typu, že se dají při vývoji života očekávat komplikace (vysoce energetické záření, které přichází od hvězdy, apod.), musíme dokonce počítat s tím, že se na takových planetách bude život nacházet pouze v jednoduchých formách.

Mohly by ho prozradit různé kombinace plynů, které se nacházejí v atmosféře planety, ty ale bude muset nejprve správně přiřadit - tedy zjistit, jestli pocházejí z biosféry planety nebo se jedná o chemické procesy v neživé přírodě.

Země a TRAPPIST1-e

Vědci se zabývají dvěma případy. Jsou to jednak planety velké jako Země a obíhající svou centrální hvězdu v podobné vzdálenosti - a pak také planety, které obíhají v obyvatelné zóně tzv. červených trpaslíků, malých hvězd s nižší povrchovou teplotou. První případ logicky ztělesňuje Země, druhý typ je typický například pro planetu TRAPPIST-1e.

Odborníci nejprve uvažovali o organismech, které nespotřebovávají kyslík - jedná se tedy o organismy, které využívají plynný vodík a oxid uhelnatý (H2 a CO) - a produkují přitom určitou koncentraci metanu (CH4).

Poté se pro jistotu věnovali i organismům, které využívají kyslík (O2). Důvod je jednoduchý. Na planetě typu Země v původní atmosféře sice nebylo přítomno mnoho kyslíku, na planetách typu TRAPPIST1-e může ale jejich blízkost k malé aktivní hvězdě vést k fotochemickému rozkladu CO, ze kterého pak mohou teoreticky vznikat i významnější koncentrace O2. Takovým způsobem se prý může atmosféra planety nebiologickým způsobem obohatit až o 1–5 % kyslíku.

V blízké budoucnosti se má detekcí atmosfér cizích planet zabývat JWST (Webbův vesmírný teleskop) a ELT (Evropský extrémně velký teleskop).

JWST už sledoval planety TRAPPIST-1b+c, u kterých zjistil, že pravděpodobně nemají žádnou významnější hustou atmosféru a šance na to, že mají dokonce hustší atmosféru než Země je jen malá.

Není ale vyloučeno, že zjistí přítomnost atmosféry na další ze sedmi planet, které se nacházejí v systému TRAPPIST-1. Planety jsou pojmenovány podle své vzdálenosti od centrální hvězdy - to znamená, že planety -d a -e jsou vzdálenější než -b a -c.

Vědci budou moci porovnat koncentrace jednotlivých plynů a porovnat je s modely, které zohledňují přítomnost jednoduchého organického života, podobného tomu, který kdysi existoval na Zemi předtím, než začal používat fotosyntézu a využívat kyslík.

Identifikace stop života je přitom opravdu velkou výzvou. Určité koncentrace CH4 , CO a O2 totiž mohou být vysvětleny jak neživými tak živými zdroji.

To všechno musí zohlednit modely, které budou vědci používat při vyhodnocování dat z velkých teleskopů. Můžeme se těšit na nové zajímavé objevy.

Zdroj: https://arxiv.org/pdf/2404.11611.pdf

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 23.5.2024 8:00 | karma článku: 15,68 | přečteno: 192x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 412x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.