Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

Je vlastně úžasné, kolik informací umí naši vědci získat pouhým pozorováním vzdálené exoplanety. Dokonce už jen při sledování zákrytů centrální hvězdy cizího planetárního systému umíme odhadnout velikost a hrubé charakteristiky planet. A u pozorování ještě nejspíše dlouhou dobu zůstane. Všechny exoplanety jsou totiž příliš daleko - neumíme se dostat ani k nejbližším z nich.

Rozvíjejí se tedy různé projekty, které budou moci na základě pozorování vzdálených planet určit, jestli se na nich vyvinul život nebo jsou naopak neobydlené.

Astronomové nejprve zjišťují, jestli sledovanou planetu obklopuje atmosféra. Pokud tomu tak je, je šance objevit život na planetě daleko vyšší než pokud je tomu naopak. Záleží pak na tom, jaké plyny atmosféru dané planety tvoří.

Po určení chemického složení atmosféry nastupuje fáze úvah. Aby bylo možné vyhodnotit pozorovaná data, musí vědci nejprve vytvořit model, který zjišťuje, zda jsou plyny v atmosféře výsledkem práce živých organismů nebo jsou spíše důkazem o chemických reakcích, probíhajících v planetárním měřítku v její neživé přírodě.

Kyslíková atmosféra

Kyslíková atmosféra, na kterou jsem zvyklí na Zemi, není vůbec samozřejmá. Kyslík je velice aktivní chemický prvek a v čistém stavu se v atmosféře sám od sebe nevyskytuje. Malá množství kyslíkových atomů a molekul mohou vznikat přirozeně rozkladem různých plynů - poté ale znovu ochotně reagují s okolními chemickými prvky. Když se kyslík v atmosféře Země začal před miliardami roků ve větším objemu objevovat díky aktivitám jednoduchých organismů (tehdy byl jejich odpadní látkou), způsobil největší ekologickou katastrofu, jaká se kdy na naší planetě udála. Teprve až později se některé přeživší organismy naučily s kyslíkem vypořádat - a začaly ho dokonce využívat pro svou potřebu.

Hledání stop života

Život na cizích planetách by se mohl alespoň zpočátku podobat životu na mladé planetě Zemi. Pokud je planeta a její centrální hvězda takového typu, že se dají při vývoji života očekávat komplikace (vysoce energetické záření, které přichází od hvězdy, apod.), musíme dokonce počítat s tím, že se na takových planetách bude život nacházet pouze v jednoduchých formách.

Mohly by ho prozradit různé kombinace plynů, které se nacházejí v atmosféře planety, ty ale bude muset nejprve správně přiřadit - tedy zjistit, jestli pocházejí z biosféry planety nebo se jedná o chemické procesy v neživé přírodě.

Země a TRAPPIST1-e

Vědci se zabývají dvěma případy. Jsou to jednak planety velké jako Země a obíhající svou centrální hvězdu v podobné vzdálenosti - a pak také planety, které obíhají v obyvatelné zóně tzv. červených trpaslíků, malých hvězd s nižší povrchovou teplotou. První případ logicky ztělesňuje Země, druhý typ je typický například pro planetu TRAPPIST-1e.

Odborníci nejprve uvažovali o organismech, které nespotřebovávají kyslík - jedná se tedy o organismy, které využívají plynný vodík a oxid uhelnatý (H2 a CO) - a produkují přitom určitou koncentraci metanu (CH4).

Poté se pro jistotu věnovali i organismům, které využívají kyslík (O2). Důvod je jednoduchý. Na planetě typu Země v původní atmosféře sice nebylo přítomno mnoho kyslíku, na planetách typu TRAPPIST1-e může ale jejich blízkost k malé aktivní hvězdě vést k fotochemickému rozkladu CO, ze kterého pak mohou teoreticky vznikat i významnější koncentrace O2. Takovým způsobem se prý může atmosféra planety nebiologickým způsobem obohatit až o 1–5 % kyslíku.

V blízké budoucnosti se má detekcí atmosfér cizích planet zabývat JWST (Webbův vesmírný teleskop) a ELT (Evropský extrémně velký teleskop).

JWST už sledoval planety TRAPPIST-1b+c, u kterých zjistil, že pravděpodobně nemají žádnou významnější hustou atmosféru a šance na to, že mají dokonce hustší atmosféru než Země je jen malá.

Není ale vyloučeno, že zjistí přítomnost atmosféry na další ze sedmi planet, které se nacházejí v systému TRAPPIST-1. Planety jsou pojmenovány podle své vzdálenosti od centrální hvězdy - to znamená, že planety -d a -e jsou vzdálenější než -b a -c.

Vědci budou moci porovnat koncentrace jednotlivých plynů a porovnat je s modely, které zohledňují přítomnost jednoduchého organického života, podobného tomu, který kdysi existoval na Zemi předtím, než začal používat fotosyntézu a využívat kyslík.

Identifikace stop života je přitom opravdu velkou výzvou. Určité koncentrace CH4 , CO a O2 totiž mohou být vysvětleny jak neživými tak živými zdroji.

To všechno musí zohlednit modely, které budou vědci používat při vyhodnocování dat z velkých teleskopů. Můžeme se těšit na nové zajímavé objevy.

Zdroj: https://arxiv.org/pdf/2404.11611.pdf

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 23.5.2024 8:00 | karma článku: 15,91 | přečteno: 193x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Nová metoda hledání diamantů

Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)

12.9.2024 v 8:00 | Karma: 18,95 | Přečteno: 247x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Letadlo s jaderným pohonem

Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)

9.9.2024 v 8:00 | Karma: 34,09 | Přečteno: 4109x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba

Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)

5.9.2024 v 8:00 | Karma: 15,23 | Přečteno: 249x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Budoucí průběh novy v Severní koruně

Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)

2.9.2024 v 12:52 | Karma: 16,24 | Přečteno: 335x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nova v souhvězdí Severní koruny

V příštích dnech nebo týdnech se na obloze objeví nova – exploze bílého trpaslíka v souhvězdí Severní koruny. Bude pozorovatelná pouhým okem. (délka blogu 5 min.)

29.8.2024 v 8:00 | Karma: 16,53 | Přečteno: 356x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Druhý den povodní: Katastrofa na Jesenicku, lidé prchají i jinde

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  18:51

Aktualizujeme Katastrofální povodně zasáhly většinu Česka. Nejhorší situace je aktuálně na Jesenicku. Povodňová...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Záplavy, evakuace, pád domů. Povodně vyhodnotí Ústřední krizový štáb

15. září 2024  17:45,  aktualizováno  19:01

Povodňová vlna smetla domy v několika obcích a vrtulník se záchranáři musel přiletět na pomoc...

Řeka v Dolní Moravě odnesla dva mosty, zbývá poslední úniková cesta

15. září 2024  10:54,  aktualizováno  18:54

Rozvodněná řeka Morava v horském resortu na Dolní Moravě se v neděli odpoledne začala vracet do...

Druhý den povodní: Katastrofa na Jesenicku, lidé prchají i jinde

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  18:51

Aktualizujeme Katastrofální povodně zasáhly většinu Česka. Nejhorší situace je aktuálně na Jesenicku. Povodňová...

Respektujte evakuace, vyzval Rakušan. V Jeseníkách už pršet nebude

15. září 2024  6:20,  aktualizováno  18:50

Ministr vnitra Vít Rakušan vyzval po jednání Ústřední povodňové komise všechny lidi v záplavami...

Vůně podzimu, vůně Jeřabiny: Vyhrajte kosmetický balíček od Manufaktury
Vůně podzimu, vůně Jeřabiny: Vyhrajte kosmetický balíček od Manufaktury

Manufaktura přináší podzimní limitovanou kolekci kosmetiky a doplňků Jeřabina, kterou si jistě zamilujete. Zapojte se do soutěže ještě dnes a jeden...

  • Počet článků 1010
  • Celková karma 22,35
  • Průměrná čtenost 1279x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.