Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

Z předchozího blogu

Barva minerálů je způsobena částečnou absorpcí některých vlnových délek bílého světla. Pozorovaná barva je pak součtem barvy právě těch vlnových délek světla, které jsou nejméně absorbovány.

(Viditelná) barva zároveň závisí na spektrálním složení osvětlení. Při běžném zjednodušení počítáme s bílým slunečním světlem. Existují mimochodem i minerály, které mají výrazně odlišné barvy v závislosti na typu dopadajícího světla. Patří k nim například Alexandrity.

V minulém blogu jsem přirovnala způsob, jakým získávají minerály svou barvu, zlobení dětí ve školní třídě. Přitom existuje hned několik druhů zlobení, kterým se mohou minerály zabarvit. Mohou mít vlastní barvu (idiochromatismus), mohou se barvit cizími vlivy (alochromatismus) nebo se mohou barvit jen naoko (pseudochromatismus).

Proto je určování druhu minerálu podle jeho barvy někdy zavádějící a nevede k přesným výsledkům. Největší skupinou barevných minerálů jsou přitom ty, které vlastně vůbec barevné nejsou - za normálních podmínek.

Alochromatismus - zlobivý žák ve třídě plné hodných dětí

Dokonce i alochromatismus je jev, který se dá vysvětlit pomocí školní třídy. Představte si následující situaci: ve škole jsou dvě třídy, které pojedou na školní výlet. Na výlet se vydá nejprve 4.A. Zlobiví žáci z této třídy přitom na výlet nesmí. Budou se v té době učit ve 4.B.

Je zřejmé, že vyučování ve třídě 4.B neproběhne zrovna hladce. Zlobiví žáci budou šeptat, házet po třídě papírky a při odchodu na přestávku nezapomenou převrhnout stojan s houbami.

Alochromatické minerály jsou vlastně úplně hodné - bezbarvé. Mají v sobě ale malé inkluze, které nejsou vidět pouhým okem. Dají se ale rozeznat pod mikroskopem. Minerál pak vykazuje výsledný barevný dojem (dojem neuklizené třídy).

Alochromatismus se vyskytuje logicky u jinak bezbarvých minerálů jako diamant, korund, křemen, topaz, apod. Příměsi jsou tu v tak malé koncentraci, že se nezapisují do chemického vzorce minerálu. Může se jednat například o stopové koncentrace oxidů kovů. Chrom může barvit různé minerály na zeleno nebo červeně, titan a železo je barví modře. Uran a železo barví minerály žlutě, mangan a kobalt růžově a měď modře.

Pokud se na alochromaticky zbarvených minerálech udělá vryp, je tento vryp bílý. Stejně tak je bílý materiál, který se z kamene uvolní otěrem.

Alochromatické minerály se tedy nedají použít jako pigmenty například v barvách na malování. Pokud jsou rozmělněny, ztrácejí své barvicí schopnosti.

Idiochromatismus - třída plná zlobivých dětí

Idiochromatické látky jsou zbarveny stejným způsobem. Rozdíl oproti alochromatickým minerálům spočívá v tom, že ve výše zmiňovaných se barvící prvky vyskytují pouze ve stopovém množstvích, takže nemusí být uvedeny v chemickém vzorci. V idiochromatických minerálech se barvící složka vyskytuje tak často, že se ve vzorci uvádět musí.

Příkladem může být trojmocný chrom (Cr3+), který v korundu nahrazuje malé množství kationtů hliníku (Al3+). Díky tomu se korund stává rubínem.

Pseudochromatismus - třída, která je vlastně hodná a za to rozbité okno vůbec nemůže

Třetí skupinu barevných minerálů tvoří pseudochromatické látky, které za svou barvu vděčí optickým efektům, například interferenci v tenkých vrstvách.

Jejich zabarvení je tedy způsobeno fyzikálními vlivy. Tenké vrstvy materiálů často hrají všemi barvami duhy - pokud mají nestejnoměrnou tloušťku. Jiným důvodem může být nestejnoměrný index lomu světla v různých částech minerálu. Na opálech navíc pozorujeme interference například kvůli malým globulím hydratovaného materiálu uvnitř minerálu. Ty jsou přitom různě velké - ale vždy dostatečně velké na to, aby s nimi reagovaly vlnové délky viditelného světla.

Příště: Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?


Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 9.5.2024 8:00 | karma článku: 15,41 | přečteno: 232x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,92 | Přečteno: 152x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,43 | Přečteno: 190x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,43 | Přečteno: 156x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,83 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,56 | Přečteno: 270x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

  • Počet článků 978
  • Celková karma 19,05
  • Průměrná čtenost 1287x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.