Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

Anglicky se jí říká Maya Blue, francouzské jméno zní bleu Maya. Její chemický vzorec je (jak jinak…) komplikovaný. Jasně modrý pigment se totiž skládá ze dvou komponent. Jednou z nich je Indigo - druhou pak buď minerál palygorskit nebo attapulgit.

Tuto extrémně stabilní a zářivou barvu kdysi vynalezli Mayové. Fascinuje nás dodnes. Modrá barviva jsou totiž obvykle nestálá - ale mayská modř neztrácí svou sytou barvu, a to ani tehdy, když se nachází v surových klimatických podmínkách severního Yucatanu. Zjevně jí nevadí dokonce ani střídání suchých a naopak velmi vlhkých období.

Minerál palygorskit je vrstevnatý silikát s chemickým složením (Mg,Al)4[OH|(Si,Al)4O10]2·(4+4)H2O. Prvky hořčík a hliník nebo křemík a hliník (to jsou ty, které jsou uvedeny v kulatých závorkách) se mohou ve vzorci navzájem zastupovat, nacházejí se ale vždy v příslušném poměru k ostatním atomům.

Obrázek: Palygorskit. Zdroj: John Krygier, Public domain, via Wikimedia Commons https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Palygorskite-265077.jpg,

Minerál krystalizuje v podobě průsvitných až neprůhledných jehličkovitých krystalů nebo vláken, tvoří ale i masivnější agregáty.

Palygorskit má jednu zajímavou vlastnost - umí ve své struktuře vázat nízkomolekulární látky. Tím se mimochodem vysvětluje tajemství tajuplné mayské modři. Do tohoto jílového minerálu se totiž během procesu výroby pigmentu integruje molekula Indiga tak pevně a spolehlivě, že komplexní struktura odolává i nepříznivým klimatickým podmínkám a zubu času.

Indigo je organického původu - jedná se tu tedy o spojení organické a neorganické molekuly, což je samo o sobě dost výjimečné. Organická molekula indiga v mayské modři hraje roli látky, která způsobuje barevnost pigmentu - palygorskit bez něj totiž modrou barvu postrádá. Na rozdíl od čistého Indiga je ale barva mayského pigmentu tyrkysově modrá - a ne čistě sytě modrá.

Výroba pigmentu

Palygorskit se dobývá v klasických dolech, zatímco druhá komponenta se získává z listů rostliny s latinským jménem Indigofera guatemalensis, případně Indigofera suffruticosa. Během procesu výroby se původně ve vodě nerozpustné barvivo z listů rostlin mění pomocí fermentace na barvivo rozpustné ve vodě (indigotin). Spolu s jílovým minerálem se pak indigotin a kopálová pryskyřice zahřívají na 120 až 200 °C. Z minerálu se přitom odpařuje voda, takže se na jejím místě ve struktuře jílového minerálu mohou usídlit molekuly indigového pigmentu. Protože při takovém procesu nevzniká jen modrá verze ale také dehydrovaná forma indiga, která je žlutá, má výsledný pigment nazelenalou tyrkysovou barvu. S Indigem se do barvy dostávají mimochodem také příměsi železa. To ovšem vůbec nevadí, protože atomy železa jen zvyšují jeho jasnost a zářivost, tedy optickou kvalitu pigmentu.

Modř rituálních obřadů

Mayská modř byla součástí obětních obřadů mayské civilizace. Nanášela se na předměty ze dřeva nebo keramiky ale také na lidské oběti. O jejím použití máme první zmínky v 5. století našeho letopočtu.

Obrázek: Mayská keramika. Zdroj: Daderot, CC0, Wikimedia Commons, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/Female_dignitary_in_the_form_of_a_whistle%2C_Mexico%2C_Jaina_Island%2C_Campeche%2C_Late_Classic_Maya%2C_600-900_AD%2C_earthenware_and_pigment_-_De_Young_Museum_-_DSC00686.JPG, Odkaz

S příchodem kolonizace se začal pigment používat v klasickém malířství - jako olejová barva.

Mayská modř je ovšem velmi odolná, takže se dá použít i v ostatních malířských technikách. Vzhledem k tomu, že pigment je odolný vůči alkáliím, je vhodný dokonce i pro fresco (malba do vlhké omítky). Je také stabilní vůči kyselinám, rozpouštědlům a ultrafialovému záření. Odolává navíc také zvýšeným teplotám - až do 250 °C v něm neprobíhají žádné významné změny struktury.

Pigment je biologicky neškodný jak pro člověka, tak pro životní prostředí, takže ho můžeme používat bez špatného svědomí.

Zdroje: Kremerpigmente, J. Inorg. Biochem. 101, 1958–1973, 2007/11–12)

Autor: Dana Tenzler | pondělí 10.6.2024 8:00 | karma článku: 17,91 | přečteno: 244x

Další články autora

Dana Tenzler

Kazí nám modré světlo spánek?

Také rádi večer ležíte v posteli s telefonem nebo tabletem, projíždíte sociální sítě, čtete zprávy nebo knížku - a máte špatně svědomí, protože to prý kazí spánek? Dobrá zpráva pro všechny závisláky. (délka blogu 3 min.)

19.6.2025 v 8:00 | Karma: 18,72 | Přečteno: 365x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - proč želíruje zmrazený žloutek?

Proč se dá zmrazit syrový vaječný bílek, ze žloutku se ale během zmrazení stává gumová hmota? Jak tomu zabránit? Další blog o chemii ... v kuchyni. (délka blogu 3 min.)

16.6.2025 v 8:00 | Karma: 15,53 | Přečteno: 462x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)

12.6.2025 v 8:00 | Karma: 28,62 | Přečteno: 498x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)

9.6.2025 v 8:00 | Karma: 17,60 | Přečteno: 336x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.

5.6.2025 v 8:00 | Karma: 16,87 | Přečteno: 166x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Co dělat, když začne válka. Příručku na podzim dostanou všechny domácnosti

20. června 2025  15:11,  aktualizováno  16:26

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v březnu oznámil, že resort společně s hasiči připravuje příručku...

Historické hlasování. Britští poslanci schválili legalizaci asistované sebevraždy

20. června 2025  16:07

Britští zákonodárci v pátek v historickém hlasování schválili návrh zákona, který umožní...

Novináři z ČT sepsali dopis Radě. Při volbě šéfa televize zazněly nepravdy, tvrdí

20. června 2025  13:36,  aktualizováno  16:04

Zaměstnanci Redakce zpravodajství a publicistiky České televize se v otevřeném dopise Radě ČT...

Kofola chce zachránit lázeňské prameny, zainvestuje do tradičních značek

19. června 2025  16:10,  aktualizováno  20.6 15:04

Česku hrozí, že přijde o tradiční léčivé vody jako Bílinská kyselka či Rudolfův pramen. Výrobce...

Ani kapka nazmar: Soutěžíme o dětské designové lahvičky NUK Mini-Me
Ani kapka nazmar: Soutěžíme o dětské designové lahvičky NUK Mini-Me

Hledáte lahvičku, kterou si zamiluje každé dítě? Lahve z řady NUK Mini-Me jsou skvělé pro každodenní použití doma i na cestách. Mají moderní...

  • Počet článků 1090
  • Celková karma 18,37
  • Průměrná čtenost 1261x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.