Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

Anglicky se jí říká Maya Blue, francouzské jméno zní bleu Maya. Její chemický vzorec je (jak jinak…) komplikovaný. Jasně modrý pigment se totiž skládá ze dvou komponent. Jednou z nich je Indigo - druhou pak buď minerál palygorskit nebo attapulgit.

Tuto extrémně stabilní a zářivou barvu kdysi vynalezli Mayové. Fascinuje nás dodnes. Modrá barviva jsou totiž obvykle nestálá - ale mayská modř neztrácí svou sytou barvu, a to ani tehdy, když se nachází v surových klimatických podmínkách severního Yucatanu. Zjevně jí nevadí dokonce ani střídání suchých a naopak velmi vlhkých období.

Minerál palygorskit je vrstevnatý silikát s chemickým složením (Mg,Al)4[OH|(Si,Al)4O10]2·(4+4)H2O. Prvky hořčík a hliník nebo křemík a hliník (to jsou ty, které jsou uvedeny v kulatých závorkách) se mohou ve vzorci navzájem zastupovat, nacházejí se ale vždy v příslušném poměru k ostatním atomům.

Obrázek: Palygorskit. Zdroj: John Krygier, Public domain, via Wikimedia Commons https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Palygorskite-265077.jpg,

Minerál krystalizuje v podobě průsvitných až neprůhledných jehličkovitých krystalů nebo vláken, tvoří ale i masivnější agregáty.

Palygorskit má jednu zajímavou vlastnost - umí ve své struktuře vázat nízkomolekulární látky. Tím se mimochodem vysvětluje tajemství tajuplné mayské modři. Do tohoto jílového minerálu se totiž během procesu výroby pigmentu integruje molekula Indiga tak pevně a spolehlivě, že komplexní struktura odolává i nepříznivým klimatickým podmínkám a zubu času.

Indigo je organického původu - jedná se tu tedy o spojení organické a neorganické molekuly, což je samo o sobě dost výjimečné. Organická molekula indiga v mayské modři hraje roli látky, která způsobuje barevnost pigmentu - palygorskit bez něj totiž modrou barvu postrádá. Na rozdíl od čistého Indiga je ale barva mayského pigmentu tyrkysově modrá - a ne čistě sytě modrá.

Výroba pigmentu

Palygorskit se dobývá v klasických dolech, zatímco druhá komponenta se získává z listů rostliny s latinským jménem Indigofera guatemalensis, případně Indigofera suffruticosa. Během procesu výroby se původně ve vodě nerozpustné barvivo z listů rostlin mění pomocí fermentace na barvivo rozpustné ve vodě (indigotin). Spolu s jílovým minerálem se pak indigotin a kopálová pryskyřice zahřívají na 120 až 200 °C. Z minerálu se přitom odpařuje voda, takže se na jejím místě ve struktuře jílového minerálu mohou usídlit molekuly indigového pigmentu. Protože při takovém procesu nevzniká jen modrá verze ale také dehydrovaná forma indiga, která je žlutá, má výsledný pigment nazelenalou tyrkysovou barvu. S Indigem se do barvy dostávají mimochodem také příměsi železa. To ovšem vůbec nevadí, protože atomy železa jen zvyšují jeho jasnost a zářivost, tedy optickou kvalitu pigmentu.

Modř rituálních obřadů

Mayská modř byla součástí obětních obřadů mayské civilizace. Nanášela se na předměty ze dřeva nebo keramiky ale také na lidské oběti. O jejím použití máme první zmínky v 5. století našeho letopočtu.

Obrázek: Mayská keramika. Zdroj: Daderot, CC0, Wikimedia Commons, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/Female_dignitary_in_the_form_of_a_whistle%2C_Mexico%2C_Jaina_Island%2C_Campeche%2C_Late_Classic_Maya%2C_600-900_AD%2C_earthenware_and_pigment_-_De_Young_Museum_-_DSC00686.JPG, Odkaz

S příchodem kolonizace se začal pigment používat v klasickém malířství - jako olejová barva.

Mayská modř je ovšem velmi odolná, takže se dá použít i v ostatních malířských technikách. Vzhledem k tomu, že pigment je odolný vůči alkáliím, je vhodný dokonce i pro fresco (malba do vlhké omítky). Je také stabilní vůči kyselinám, rozpouštědlům a ultrafialovému záření. Odolává navíc také zvýšeným teplotám - až do 250 °C v něm neprobíhají žádné významné změny struktury.

Pigment je biologicky neškodný jak pro člověka, tak pro životní prostředí, takže ho můžeme používat bez špatného svědomí.

Zdroje: Kremerpigmente, J. Inorg. Biochem. 101, 1958–1973, 2007/11–12)

Autor: Dana Tenzler | pondělí 10.6.2024 8:00 | karma článku: 16,74 | přečteno: 218x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,15 | Přečteno: 262x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 13,85 | Přečteno: 143x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,04 | Přečteno: 272x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,69 | Přečteno: 195x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 18,07 | Přečteno: 229x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Summit lídrů EU bude bojem o moc, von der Leyenové se rodí mocná nástupnice

17. června 2024  12:44

Pondělní summit lídrů členských zemí Evropské unie by měl alespoň zčásti rozetnout spekulace o...

Potyčka na ubytovně v Ústí skončila vraždou, podezřelého policie zadržela

17. června 2024  12:06

Policisté vyšetřují vraždu na ubytovně v Ústí nad Labem. V násilný trestný čin zřejmě vyústila...

Rusko chce vyvolat chaos, nespokojenost i strach, říká k žhářství v Praze expert

17. června 2024

Při pokusu o teroristický útok v pražských autobusových garážích nehrála roli národnost útočníka,...

Cizinec svištěl po jihomoravské dálnici víc než dvoustovkou, přišel o řidičák

17. června 2024  11:53

Cifru, která bývá k vidění spíš na závodních okruzích, naměřili minulou neděli jihomoravští...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 985
  • Celková karma 17,70
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.