Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě¨

Alkohol totiž může tělu dodávat také značné množství energie - alespoň za určitých podmínek. Každopádně ho nesmí být moc, protože náš organismus umí odbourávat jen omezené množství.

Alkohol obsahuje spoustu energie

Může za to jeho chemické složení. Pod pojmem alkohol se skrývá chemická sloučenina, která obsahuje uhlík, vodík a kyslík. Ve srovnání s jinými zdroji energie v potravinách - bílkovinami, uhlohydráty nebo tuky - obsahuje alkohol menší množství kyslíku. To znamená, že ve srovnání s výše zmiňovanými látkami obsahuje více uhlíku a vodíku. Díky tomu našemu organismu také zprostředkovává více energie.

Jeden gram etanolu obsahuje zhruba sedm kilokalorií. Pro srovnání: jeden gram cukru má čtyři kilokalorie - tedy jen téměř polovinu hodnoty, kterou může nabídnout alkohol.

Pokud se navíc v alkoholických nápojích nachází ještě cukr, jsou tedy opravdovou energetickou bombou.

Jeden litr piva nás například zásobí hned 430 000 kaloriemi. Skoro dvojnásobek kalorií vypijeme v jednom litru šampaňského. To ovšem nemůže konkurovat koňaku - jeden litr má 2 390 000 kalorií. Nejspíš ho nikdo ale nevypije denně litr - stejně jako ginu, který má 2 630 000 kalorií na litr. Likéry, které jsou sladké, mají ještě vyšší energetickou hodnotu. Litr baileys odpovídá 3 270 000 kaloriím. Litr martini vás pak zásobí jen asi 1 400 000 kaloriemi.

Podobně je na tom rum - 2 310 000 kalorií na litr. Oproti tomu je vlastně červené víno se svými 850 000 kaloriemi v jednom litru dietní nápoj…

Alkohol a spalování tuků

To ale není všechno. Alkohol je totiž buněčný jed. Náš organismus se ho snaží co nejrychleji zbavit. Protože je to velice důležitý úkol, omezuje kvůli němu ostatní aktivity. A tak pokud musí naše tělo spalovat velké množství alkoholu, má méně času… na hubnutí. Zpomaluje se totiž metabolismus tuků. A to opravdu citelně - zhruba o čtvrtinu.

To mimochodem vysvětluje, proč sice opilý člověk dobře usíná, moc si přitom ale neodpočine. Alkohol totiž zpomaluje i procesy, které jsou spojené s regenerací organismu.

Je docela dobře možné, že evoluce nás přizpůsobila trávení etanolu (jedu, který nás v menším množství neotráví, protože ho umíme zpracovat) právě z těchto výše zmiňovaných důvodů. Na rozdíl od dnešní syté doby se v minulosti lidstvo potýkalo spíše s nedostatkem kalorií a hladomorem.

Naši dávní předkové si například nemohli v jakoukoliv denní i noční dobu dopřát dortík s čokoládou a smetanovým krémem, který by doplnil jejich zásoby energie.

Je zajímavé, že mezi různými skupinami lidí se postupně vyvinula různá schopnost akceptace alkoholu. Nejvyšší je prý v Jižní Americe.

Alkohol a hlad

A jako by toho pořád ještě nebylo dost, vyvolává alkohol někdy také pravý vlčí hlad. Mohou za to hormony a různé neurotransmitery, říkají odborníci.

Alkohol a kocovina

Kocovina se tvoří pravděpodobně díky rozkladu alkoholu v játrech. Vzniká přitom acetaldehyd, který spouští závratě nebo bušení srdce. K nim se přidává bolest hlavy, za kterou může pro změnu dehydratace.

Alkohol v potravinách

Vyhnout se alkoholu není vůbec jednoduché. Malé množství alkoholu se totiž nachází i v potravinách, do kterých byste to na první pohled neřekli a které se považují za zdravé. Alkohol na vás čeká v chlebu a pečivu, kypřeném droždím (až 0,3 objemová procenta), v jablečném džusu nebo třeba v kysaném zelí (až 0,5 procent).

Jedná se ale o opravdu mizivé množství, kterého si zdravý člověk ani nevšimne.

Nápoje jsou mimochodem označeny jako „bez alkoholu“, pokud ho obsahují méně než 0,5 procenta. Zdaleka tedy neznamená, že pivo bez alkoholu skutečně alkohol neobsahuje.

Daleko častěji se alkohol v potravinách jednoduše nedeklaruje. Etanol se musí uvést ve složení potravin až od koncentrace, která je vyšší než 1,2 procenta.

Možná si vzpomínáte na skandál kolem tyčinky „Kinderpingui“. Reklama ji propagovala jako zdravou potravinu pro děti - než se rozkřiklo, že čokoládou obalená tyčinka obsahuje kolem 0,2 procenta alkoholu. Od roku 2000 se proto vyrábí s pozměněnou recepturou.

Autor: Dana Tenzler | pondělí 17.6.2024 8:00 | karma článku: 26,68 | přečteno: 751x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,73 | Přečteno: 514x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,05 | Přečteno: 561x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,51 | Přečteno: 395x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak často dopadají na Mars meteority?

Zdá se, že planeta Mars je zasahována meteority častěji, než se původně předpokládalo. Vědci vyhodnotili data, která poskytla mise InSight. (délka blogu 3 min.)

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,70 | Přečteno: 195x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kdy je nejlepší osolit vodu k vaření těstovin?

Dokonce i ten, kdo vaří málo a nerad, určitě nejednou vařil těstoviny. Možná jste přitom také přemýšleli nad tím, kdy je nejlepší osolit vodu. Předtím, než se začne vařit nebo až poté?

4.7.2024 v 8:00 | Karma: 30,42 | Přečteno: 868x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Do Vltavy v Praze zřejmě unikla nafta, na místě zasahují hasiči

20. července 2024  11:56,  aktualizováno  12:07

Do Vltavy v centru Prahy zřejmě unikla z kanystru nafta a vytvořila na hladině skvrnu. Na místě...

Pohlaví, věk i orientace. Diskriminací v práci zažila čtvrtina Čechů, říká průzkum

20. července 2024

Diskriminaci na pracovišti se v Česku stále nedaří vymýtit. Nějakou formu nespravedlnosti ze strany...

Okamura: Voliče nám bere spíš Konečná než Turek. Musíme zařadit turbo

20. července 2024

Premium Výsledek SPD v eurovolbách je pro šéfa hnutí Tomia Okamuru zklamáním. „Pro nás je to oranžová na...

V Himálaji našli tělo českého horolezce Sedláčka, zahynul před 12 lety

20. července 2024  10:30,  aktualizováno  11:52

Jedno z těl snesených z hor při nedávném úklidu Himálaje patřilo podle BBC News českému horolezci...

  • Počet článků 994
  • Celková karma 21,43
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.