Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?
Kovy - chronicky neposedné děti
V krystalické mřížce kovů jsou uzly mřížky tvořeny atomy kovů - ale také jejich kladně nabitými ionty. Mezi nimi se pak neustále pohybují elektrony, které původně patřily těmto kladným iontům, když ještě byly neutrálními osamělými atomy. V praxi to znamená, že mřížka z atomů je obklopena elektronovým plynem.
Právě tyto elektrony jsou zodpovědné za elektrickou vodivost, podobně jako jsou chronicky neposedné děti důvodem pro neklid ve třídě.
Stejné elektrony jsou zodpovědné za kovový lesk minerálů. Viditelné záření dopadá na kov a interaguje s volnými elektrony. Pokud je u sloučenin, které bychom jinak za kovy nepovažovali, podíl těchto volných elektronů hodně vysoký, pak se budou také lesknout a budou mít kovový lesk.
Jako příklad poslouží minerál grafit. Grafit se skládá z tenkých plátků uhlíkových šestiúhelníků. Mezi nimi se nacházejí neposedné volné elektrony, které jsou zodpovědné za jeho kovový lesk.
Zbarvení způsobené přechody ve vodivé zóně
Co se týká vodivosti, dělí se materiály na kovy, na nevodivé látky a na polovodiče. Stejně jako se děti ve třídě dělí na hodné, občas hodné a ty, které si neumí pomoci a zlobit prostě musí. Nevodivé látky volné elektrony nemají. Ale u polovodičů se dá část původně pevně ukotvených elektronů přimět k volnému pohybu - například vlivem fotonů (světla). Pokud takový přechod připadá na oblast viditelného světla, bývají minerály zbarveny některou z jasných barev.
Barva, která je způsobena ionty speciálních kovů
Jedná se o kovy, které mají tolik elektronů, že jimi zaplňují orbitaly typu d- a f-. Od ostatních prvků se tedy liší počtem elektronů. Mají jich tolik, že jimi úplně zaplní nižší orbitaly a musí tedy využít i komplexnější orbitaly, které nazýváme příslušnými dvěma písmeny (d- a f- orbitaly).
Přitom zdaleka ne všechny podobné kovy vykazují barvicí schopnosti - zdá se, že tu záleží také na okolním prostředí - tedy na chemických vlastnostech samotného minerálu.
Jako příklad poslouží diopsid, který má složení MgCaSi2O6.
Ionty vápníku a hořčíku (Ca a Mg) mají mimochodem zaplněný elektronový orbital typu s (můžete si ho představit jako kuličku, která má v centru jádro atomu). Křemík (Si) je prvek typu p - jeho poslední zaplněný orbital má tvar prostorově vyjádřené osmičky (viz například zde: https://www.sciencephoto.com/media/553876/view/silicon-atomic-structure). V čistém stavu jsou krystaly diopsidu průhledné.
Když se ale do krystalické mřížky diopsidu zabuduje některý z chromoforů - iontů s komplexními orbitaly - je výsledný krystal najednou barevný.
Trojmocný mangan barví diopsid na fialovo, dvojmocné železo mu dá tmavě zelenou barvu, trojmocný vanad mu dodá jasně zelený odstín nezralého jablka a trojmocný chrom tmavší zelenou barvu.
Proč právě ionty s d- a f- orbitaly?
Na vině je jejich složitá struktura. Zatímco jsou orbitaly typu s- kulovitého tvaru a elektrony se v nich tedy mohou nacházet ve spokojeném stavu, mají d- a f-orbitaly komplikovaný tvar. Když se dostane prvek, který zaplňuje svými elektrony takové orbitaly do krystalu, ocitnou se některé z elektronů v přímém sousedství elektronů ostatních chemických prvků (například kyslíku), zatímco jiné jsou prostorově vzdálenější.
Komplexnější tvar orbitalů tedy vede k energetické nerovnováze, kterou se snaží tyto prvky vykompenzovat pohlcením vhodných fotonů. To také vysvětluje, proč se stejné atomy chovají v různých matricích různým způsobem. V různých minerálech na ně jednoduše mají vliv různé okolní atomy.
Podobný efekt mají také molekuly vody, které jsou někdy součástí krystalů různých minerálů. Molekuly vody jsou sice neutrální - jsou ovšem tvořeny malými dipóly. Jejich elektrony působí například na atomy mědi v CuSO4, takže minerál CuSO4.5H2O vykazuje modrou barvu. Když ho zahřejeme na takovou teplotu, při které svou volně vázanou vodu ztrácí, ztratí i svou modrou barvu. Měď totiž přestane pohlcovat fotony červené barvy a začne nyní pohlcovat fotony z infračervené oblasti. To už očima registrovat neumíme - a tak vidíme průhledný bezbarvý (a bezvodý) minerál.
Tento experiment můžete provést sami - síran měďnatý je totiž sloučenina, která se jmenuje modrá skalice. Zahříváním do 150 °C se vám podaří vyhnat z krystalů veškerou vodu a krystaly najednou ztratí svou jinak typickou modrou barvu. Při opětovném dodání vody krystaly opět zmodrají.
Dalšími typickými chromofory jsou ionty chromu, vanadu, železa nebo třeba manganu.
Některé děti jsou tedy „přírodně“ zlobivé - a při jejich přítomnosti v pomyslné třídě můžeme vždy očekávat nějaké překvapení.
Příště: Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a podvody
Dana Tenzler
Nová metoda hledání diamantů
Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Letadlo s jaderným pohonem
Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba
Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Budoucí průběh novy v Severní koruně
Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Nova v souhvězdí Severní koruny
V příštích dnech nebo týdnech se na obloze objeví nova – exploze bílého trpaslíka v souhvězdí Severní koruny. Bude pozorovatelná pouhým okem. (délka blogu 5 min.)
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Hrozí infekce z vody. Při záplavách útočí krysí horečka, může být smrtelná
Premium Vyhýbejte se kontaktu nechráněné kůže se záplavovou vodou a nepijte ji. I při úklidu bahna či...
Odstraňte Židy! Němci poslechli, Hitlerova režisérka zkřivila tvář děsem
Seriál Leni Riefenstahlová si za svou práci pro Adolfa Hitlera vysloužila přezdívku „ďáblova režisérka“....
Záchranáři evakuovali 12 tisíc lidí. Vláda bude jednat o pomoci po povodních
Povodňová vlna smetla domy v několika obcích a vrtulník se záchranáři musel přiletět na pomoc...
V Polsku u hranic s Českem se protrhla přehrada, utonuli už čtyři lidé
Už čtyři oběti na životech si vyžádaly lijáky a záplavy v Polsku. Situace je podle premiéra Donalda...
Pronájem montované skladové haly
Zarazická, Veselí nad Moravou - Zarazice, okres Hodonín
- Počet článků 1010
- Celková karma 22,38
- Průměrná čtenost 1279x