Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

Kovy - chronicky neposedné děti

V krystalické mřížce kovů jsou uzly mřížky tvořeny atomy kovů - ale také jejich kladně nabitými ionty. Mezi nimi se pak neustále pohybují elektrony, které původně patřily těmto kladným iontům, když ještě byly neutrálními osamělými atomy. V praxi to znamená, že mřížka z atomů je obklopena elektronovým plynem.

Právě tyto elektrony jsou zodpovědné za elektrickou vodivost, podobně jako jsou chronicky neposedné děti důvodem pro neklid ve třídě.

Stejné elektrony jsou zodpovědné za kovový lesk minerálů. Viditelné záření dopadá na kov a interaguje s volnými elektrony. Pokud je u sloučenin, které bychom jinak za kovy nepovažovali, podíl těchto volných elektronů hodně vysoký, pak se budou také lesknout a budou mít kovový lesk.

Jako příklad poslouží minerál grafit. Grafit se skládá z tenkých plátků uhlíkových šestiúhelníků. Mezi nimi se nacházejí neposedné volné elektrony, které jsou zodpovědné za jeho kovový lesk.

Zbarvení způsobené přechody ve vodivé zóně

Co se týká vodivosti, dělí se materiály na kovy, na nevodivé látky a na polovodiče. Stejně jako se děti ve třídě dělí na hodné, občas hodné a ty, které si neumí pomoci a zlobit prostě musí. Nevodivé látky volné elektrony nemají. Ale u polovodičů se dá část původně pevně ukotvených elektronů přimět k volnému pohybu - například vlivem fotonů (světla). Pokud takový přechod připadá na oblast viditelného světla, bývají minerály zbarveny některou z jasných barev.

Barva, která je způsobena ionty speciálních kovů

Jedná se o kovy, které mají tolik elektronů, že jimi zaplňují orbitaly typu d- a f-. Od ostatních prvků se tedy liší počtem elektronů. Mají jich tolik, že jimi úplně zaplní nižší orbitaly a musí tedy využít i komplexnější orbitaly, které nazýváme příslušnými dvěma písmeny (d- a f- orbitaly).

Přitom zdaleka ne všechny podobné kovy vykazují barvicí schopnosti - zdá se, že tu záleží také na okolním prostředí - tedy na chemických vlastnostech samotného minerálu.

Jako příklad poslouží diopsid, který má složení MgCaSi2O6.

Ionty vápníku a hořčíku (Ca a Mg) mají mimochodem zaplněný elektronový orbital typu s (můžete si ho představit jako kuličku, která má v centru jádro atomu). Křemík (Si) je prvek typu p - jeho poslední zaplněný orbital má tvar prostorově vyjádřené osmičky (viz například zde: https://www.sciencephoto.com/media/553876/view/silicon-atomic-structure). V čistém stavu jsou krystaly diopsidu průhledné.

Když se ale do krystalické mřížky diopsidu zabuduje některý z chromoforů - iontů s komplexními orbitaly - je výsledný krystal najednou barevný.

Trojmocný mangan barví diopsid na fialovo, dvojmocné železo mu dá tmavě zelenou barvu, trojmocný vanad mu dodá jasně zelený odstín nezralého jablka a trojmocný chrom tmavší zelenou barvu.

Proč právě ionty s d- a f- orbitaly?

Na vině je jejich složitá struktura. Zatímco jsou orbitaly typu s- kulovitého tvaru a elektrony se v nich tedy mohou nacházet ve spokojeném stavu, mají d- a f-orbitaly komplikovaný tvar. Když se dostane prvek, který zaplňuje svými elektrony takové orbitaly do krystalu, ocitnou se některé z elektronů v přímém sousedství elektronů ostatních chemických prvků (například kyslíku), zatímco jiné jsou prostorově vzdálenější.

Komplexnější tvar orbitalů tedy vede k energetické nerovnováze, kterou se snaží tyto prvky vykompenzovat pohlcením vhodných fotonů. To také vysvětluje, proč se stejné atomy chovají v různých matricích různým způsobem. V různých minerálech na ně jednoduše mají vliv různé okolní atomy.

Podobný efekt mají také molekuly vody, které jsou někdy součástí krystalů různých minerálů. Molekuly vody jsou sice neutrální - jsou ovšem tvořeny malými dipóly. Jejich elektrony působí například na atomy mědi v CuSO4, takže minerál CuSO4.5H2O vykazuje modrou barvu. Když ho zahřejeme na takovou teplotu, při které svou volně vázanou vodu ztrácí, ztratí i svou modrou barvu. Měď totiž přestane pohlcovat fotony červené barvy a začne nyní pohlcovat fotony z infračervené oblasti. To už očima registrovat neumíme - a tak vidíme průhledný bezbarvý (a bezvodý) minerál.

Tento experiment můžete provést sami - síran měďnatý je totiž sloučenina, která se jmenuje modrá skalice. Zahříváním do 150 °C se vám podaří vyhnat z krystalů veškerou vodu a krystaly najednou ztratí svou jinak typickou modrou barvu. Při opětovném dodání vody krystaly opět zmodrají.

Dalšími typickými chromofory jsou ionty chromu, vanadu, železa nebo třeba manganu.

Některé děti jsou tedy „přírodně“ zlobivé - a při jejich přítomnosti v pomyslné třídě můžeme vždy očekávat nějaké překvapení.

Příště: Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a podvody


Autor: Dana Tenzler | pondělí 13.5.2024 8:00 | karma článku: 16,09 | přečteno: 225x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 412x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.