Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

Kovy - chronicky neposedné děti

V krystalické mřížce kovů jsou uzly mřížky tvořeny atomy kovů - ale také jejich kladně nabitými ionty. Mezi nimi se pak neustále pohybují elektrony, které původně patřily těmto kladným iontům, když ještě byly neutrálními osamělými atomy. V praxi to znamená, že mřížka z atomů je obklopena elektronovým plynem.

Právě tyto elektrony jsou zodpovědné za elektrickou vodivost, podobně jako jsou chronicky neposedné děti důvodem pro neklid ve třídě.

Stejné elektrony jsou zodpovědné za kovový lesk minerálů. Viditelné záření dopadá na kov a interaguje s volnými elektrony. Pokud je u sloučenin, které bychom jinak za kovy nepovažovali, podíl těchto volných elektronů hodně vysoký, pak se budou také lesknout a budou mít kovový lesk.

Jako příklad poslouží minerál grafit. Grafit se skládá z tenkých plátků uhlíkových šestiúhelníků. Mezi nimi se nacházejí neposedné volné elektrony, které jsou zodpovědné za jeho kovový lesk.

Zbarvení způsobené přechody ve vodivé zóně

Co se týká vodivosti, dělí se materiály na kovy, na nevodivé látky a na polovodiče. Stejně jako se děti ve třídě dělí na hodné, občas hodné a ty, které si neumí pomoci a zlobit prostě musí. Nevodivé látky volné elektrony nemají. Ale u polovodičů se dá část původně pevně ukotvených elektronů přimět k volnému pohybu - například vlivem fotonů (světla). Pokud takový přechod připadá na oblast viditelného světla, bývají minerály zbarveny některou z jasných barev.

Barva, která je způsobena ionty speciálních kovů

Jedná se o kovy, které mají tolik elektronů, že jimi zaplňují orbitaly typu d- a f-. Od ostatních prvků se tedy liší počtem elektronů. Mají jich tolik, že jimi úplně zaplní nižší orbitaly a musí tedy využít i komplexnější orbitaly, které nazýváme příslušnými dvěma písmeny (d- a f- orbitaly).

Přitom zdaleka ne všechny podobné kovy vykazují barvicí schopnosti - zdá se, že tu záleží také na okolním prostředí - tedy na chemických vlastnostech samotného minerálu.

Jako příklad poslouží diopsid, který má složení MgCaSi2O6.

Ionty vápníku a hořčíku (Ca a Mg) mají mimochodem zaplněný elektronový orbital typu s (můžete si ho představit jako kuličku, která má v centru jádro atomu). Křemík (Si) je prvek typu p - jeho poslední zaplněný orbital má tvar prostorově vyjádřené osmičky (viz například zde: https://www.sciencephoto.com/media/553876/view/silicon-atomic-structure). V čistém stavu jsou krystaly diopsidu průhledné.

Když se ale do krystalické mřížky diopsidu zabuduje některý z chromoforů - iontů s komplexními orbitaly - je výsledný krystal najednou barevný.

Trojmocný mangan barví diopsid na fialovo, dvojmocné železo mu dá tmavě zelenou barvu, trojmocný vanad mu dodá jasně zelený odstín nezralého jablka a trojmocný chrom tmavší zelenou barvu.

Proč právě ionty s d- a f- orbitaly?

Na vině je jejich složitá struktura. Zatímco jsou orbitaly typu s- kulovitého tvaru a elektrony se v nich tedy mohou nacházet ve spokojeném stavu, mají d- a f-orbitaly komplikovaný tvar. Když se dostane prvek, který zaplňuje svými elektrony takové orbitaly do krystalu, ocitnou se některé z elektronů v přímém sousedství elektronů ostatních chemických prvků (například kyslíku), zatímco jiné jsou prostorově vzdálenější.

Komplexnější tvar orbitalů tedy vede k energetické nerovnováze, kterou se snaží tyto prvky vykompenzovat pohlcením vhodných fotonů. To také vysvětluje, proč se stejné atomy chovají v různých matricích různým způsobem. V různých minerálech na ně jednoduše mají vliv různé okolní atomy.

Podobný efekt mají také molekuly vody, které jsou někdy součástí krystalů různých minerálů. Molekuly vody jsou sice neutrální - jsou ovšem tvořeny malými dipóly. Jejich elektrony působí například na atomy mědi v CuSO4, takže minerál CuSO4.5H2O vykazuje modrou barvu. Když ho zahřejeme na takovou teplotu, při které svou volně vázanou vodu ztrácí, ztratí i svou modrou barvu. Měď totiž přestane pohlcovat fotony červené barvy a začne nyní pohlcovat fotony z infračervené oblasti. To už očima registrovat neumíme - a tak vidíme průhledný bezbarvý (a bezvodý) minerál.

Tento experiment můžete provést sami - síran měďnatý je totiž sloučenina, která se jmenuje modrá skalice. Zahříváním do 150 °C se vám podaří vyhnat z krystalů veškerou vodu a krystaly najednou ztratí svou jinak typickou modrou barvu. Při opětovném dodání vody krystaly opět zmodrají.

Dalšími typickými chromofory jsou ionty chromu, vanadu, železa nebo třeba manganu.

Některé děti jsou tedy „přírodně“ zlobivé - a při jejich přítomnosti v pomyslné třídě můžeme vždy očekávat nějaké překvapení.

Příště: Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a podvody


Autor: Dana Tenzler | pondělí 13.5.2024 8:00 | karma článku: 16,09 | přečteno: 229x

Další články autora

Dana Tenzler

Kazí nám modré světlo spánek?

Také rádi večer ležíte v posteli s telefonem nebo tabletem, projíždíte sociální sítě, čtete zprávy nebo knížku - a máte špatně svědomí, protože to prý kazí spánek? Dobrá zpráva pro všechny závisláky. (délka blogu 3 min.)

19.6.2025 v 8:00 | Karma: 19,35 | Přečteno: 377x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - proč želíruje zmrazený žloutek?

Proč se dá zmrazit syrový vaječný bílek, ze žloutku se ale během zmrazení stává gumová hmota? Jak tomu zabránit? Další blog o chemii ... v kuchyni. (délka blogu 3 min.)

16.6.2025 v 8:00 | Karma: 15,53 | Přečteno: 464x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)

12.6.2025 v 8:00 | Karma: 28,71 | Přečteno: 500x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)

9.6.2025 v 8:00 | Karma: 17,60 | Přečteno: 336x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.

5.6.2025 v 8:00 | Karma: 16,87 | Přečteno: 166x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

V USA po třech měsících propustili z vazby prominentního propalestinského aktivistu

21. června 2025  7:28

Ve Spojených státech propustili z imigrační vazby propalestinského aktivistu Mahmúda Chalíla....

Válka na Ukrajině ruskou ekonomiku neničí, nesmíme dopustit recesi, řekl Putin

21. června 2025  7:14

Tvrzení, že válka na Ukrajině ničí ruskou ekonomiku, je podle ruského prezidenta Vladimira Putina...

Od porcelánu po sendviče. Jak vypadá menu v evropských vlacích

21. června 2025

Nároky na služby železničních dopravců se zvyšují a zdaleka se už netýkají jen pohodlných sedaček a...

Hra na oliheň Korejcům nepřijde brutální. Je to pro ně běžný thriller, říká koreanistka

21. června 2025

Premium Hra na oliheň. Seriál, který šokoval svět. A zatímco většinu diváků ohromil svou brutalitou,...

  • Počet článků 1090
  • Celková karma 18,40
  • Průměrná čtenost 1261x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.