Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX
Mise MMX bude zkoumat maličké měsíce Marsu, naší sousední planety, na které se možná kdysi vyvinul život podobně jako na Zemi.
Tyto měsíce se ani zdaleka nepodobají tomu, který krouží kolem naší vlastní planety.
Mars má dva měsíce známé jako Phobos a Deimos. Byly objeveny v roce 1877 americkým astronomem Asaphem Hallem a pojmenovány podle dvou aktérů Iliady, táhnoucích vůz boha války Area (což je latinský název Marsu).
Phobos a Deimos se nejvíce podobají dvěma balvanům nepravidelného tvaru. Jejich původ zatím neumíme vysvětlit. Může se jednat o menší zachycené asteroidy, ale také o tělesa, která se zformovala na oběžné dráze Marsu z trosek nějakého jiného tělesa, případně materiálu, který byl vymrštěn na oběžnou dráhu Marsu po dopadu většího asteroidu.
Hlavní poloosa oběžné dráhy Phobosu je 9376 km, u Deimosu je to 23459 km. Phobos se tedy nachází jen něco málo více než 6000 km nad povrchem planety, což je méně než průměr Marsu.
Doba oběhu Phobosu je kratší než doba rotace Marsu. Měsíc se pomalu a po spirále přibližuje k planetě a nakonec na ni spadne nebo bude roztrhán slapovými silami. Vědci odhadují, že se to stane za přibližně 50 milionů roků.
Deimos čeká jiná budoucnost. Vzdálenější z měsíců se naopak pohybuje směrem od planety. Časem se dostane do takové vzdálenosti, kde bude jeho rychlost oběhu větší než úniková rychlost (která je závislá na gravitaci Marsu a vzdálenosti od něj). Navždy pak Mars opustí.
Ilustrace: Zdroj: D. Tenzler
MMX
Osudem obou měsíců se má brzy zabývat nová japonská mise, která má zkratku MMX (Martian Moons Exploration).
Sonda, která poletí k Marsu, má odstartovat v roce 2026. Asi rok po startu dorazí k Marsu. Poté MMX vstoupí na oběžnou dráhu kolem Marsova měsíce Phobos a provede řadu pozorování. Poté provede odběr vzorků povrchového materiálu měsíce. MMX se vrátí spolu se vzorky na Zemi v roce 2031. Po sondách Hayabusa a Hayabusa 2 by to byla třetí návratová mise JAXA k malému nebeskému tělesu.
Původ marsovských měsíců
Původ Phobos a Deimos zůstává neznámý. Obvykle se předpokládá, že se jedná buď o zachycené asteroidy, nebo tělesa, která se postupně vytvořila z disku trosek vzniklého dopadem obřího asteroidu na povrch Marsu. Vědci ale nedávno prozkoumali počítačové simulace dalšího, alternativního scénáře vzniku obou měsíců. Mohlo by se jednat o zachycení fragmentů asteroidu, který proletěl kolem Marsu a byl narušen slapovými silami. Simulace sledovala samotné narušení struktury asteroidu a vývoj trosek.
Ukázalo se, že se v daném scénáři mohou zachytit i desítky procent hmoty nevázaného asteroidu. Tento materiál může na oběžné dráze přežít i značnou dobu.
Víc než jedno procento hmoty by mohlo začít obíhat kolem planety. Právě z ní by se pak mohly postupným slučováním malých objektů vytvořit dnešní měsíce.
V praxi by to znamenalo, že na vývoji těchto měsíců by se mohl podílet daleko menší asteroid, než v případě, že se jedná o trosky, vyvržené na oběžnou dráhu Marsu po dopadu asteroidu na povrch planety.
A to znamená, že takovýto scénář by mohl být daleko pravděpodobnější. Sluneční soustavou se totiž potuluje daleko více menších těles než těch opravdu velkých.
Všechny tyto scénáře vzniku měsíců by se měly dát prověřit. Díky různým podmínkám při vzniku se totiž budou lišit i jejich dnešní vlastnosti.
Mise JAXA MMX bude měřit chemické složení a další vlastnosti měsíců. Vědci se budou věnovat mineralogickým vlastnostem, stupni hydratace a izotopovému složení hmoty, odebrané z Phobosu. Spolu s pozorováním povrchu pak chtějí vědci konečně rozluštit záhadu původu obou těles. Mise měla odstartovat už letos, došlo ale k malým zpožděním, která jsou ovšem při výzkumu vesmíru spíše pravidlem než výjimkou. Start je nyní plánován na rok 2026. Držme palce, aby další přípravy i start proběhly bez problémů.
https://www.youtube.com/watch?v=wo_chkFkSjc&t=90s, https://arxiv.org/html/2407.15936v1#S1
Dana Tenzler
Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)
Dana Tenzler
Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.
Dana Tenzler
Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?
Dana Tenzler
Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.
Dana Tenzler
Předčasný konec mise Athena

Ve čtvrtek se společnost Intuitive Machines se svým modulem Athena pokusila o druhé přistání na Měsíci. Bohužel bylo úspěšné jen částečně a mise byla dokonce předčasně ukončena. Co se vlastně stalo? (délka blogu 2 min.)
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Policie prohledala školu v Jihlavě kvůli zbrani, u žáka našli kus plastu
Policie ráno prohledávala budovu ZŠ Demlova v Jihlavě. Hledala tam střelnou zbraň, kterou tam...
V areálu muničky v Poličce se ozval výbuch, na místě zasahují hasiči
Ve výrobním areálu Poličských strojíren v Bořinách u Poličky dnes ráno došlo k výbuchu. Na místě...
Jednání s USA nebylo jednoduché, pokračovat má s účastí OSN, řekl ruský vyjednávač
Jednání se Spojenými státy o Ukrajině v Rijádu nebyla jednoduchá, ale byla užitečná pro obě země....
Zběsilý řidič na Nuselském mostě nevybral myšku, auto skončilo na střeše
Na Nuselském mostě v Praze v pondělí v podvečer havarovalo osobní auto a skončilo na střeše. Podle...
- Počet článků 1065
- Celková karma 20,83
- Průměrná čtenost 1270x