Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

Nové světy - nové možnosti

K dnešnímu dni bylo objeveno kolem 6000 exoplanet, obíhajících nejrůznější hvězdy v nedalekém (bráno vesmírnými měřítky) vesmírném okolí.

Více než tři desítky z nich jsou dokonce značně podobné Zemi. Naše hledání života ve vesmíru se tedy přesouvá do další fáze. Už víme, že existují planety, které by mohly na svém povrchu nést život. Dnes už není nejdůležitější otázka, jestli je život ve vesmíru vůbec možný. Dnes se vědci zabývají jiným tématem: jak by mohl život na různých exoplanetách vypadat?

Živá hmota využívá obrovskou variabilitu organických sloučenin (sloučenin s uhlíkovým základem - a zároveň se musí podřizovat fyzikálním a chemickým zákonům. Můžeme tedy očekávat, že bude život na jiné planetě sice odlišný od našeho, měl by ale vykazovat určité shodné prvky.

Pro začátek vycházejí vědci z toho, co poskytuje naše vlastní biosféra. Rostliny využívají fotosyntézu. Pod pojmem kyslíková fotosyntéza si často představujeme svěží zelený pigment chlorofyl. Kdysi dávno tomu tak ale nebylo. Před vznikem kyslíkové fotosyntézy na bázi chlorofylu převládal typ fotosyntézy, který kyslík nepotřeboval.

Rozdíly mezi kyslíkovou a nekyslíkovou (anoxygenní) fotosyntézou

Pojmem fotosyntéza se označuje proces, který přeměňuje světelnou energii na chemickou. Právě tuto chemickou energii pak využívají organismy ve svých metabolických procesech. Fotosyntézu mohou provádět různé druhy organismů, například rostliny, řasy, sinice nebo bakterie. U kyslíkové fotosyntézy je mezi vedlejšími produkty kyslík.

Existuje ale ještě jiná varianta fotosyntézy. Říká se jí anoxygenní - tedy neprodukující kyslík. Tento typ fotosyntézy probíhá při anaerobních podmínkách a nalezneme ji u některých bakterií.

Zatímco se kyslíkové fotosyntézy účastní voda (je zdrojem elektronů v chemické reakci), využívá anoxygenní fotosyntéza ionty vodíku, sirovodíku nebo iontu železa Fe2+.

Podobně jako barví listy rostlin chlorofyl, který se účastní kyslíkové fotosyntézy, mohou barvit své prostředí i pigmenty, které využívá anoxygenní fotosyntéza.

Na rané Zemi prý mohly převládat hlavně fialově pigmentované bakterie, včetně fialových nesirných bakterií a fialových sirných bakterií (což jsou bakterie, které preferují redukované sloučeniny síry jako donory elektronů místo vody).

Na Zemi obsazují tyto organismy například hlubokomořské hydrotermální průduchy, kde bakterie k fotosyntéze využívají nikoliv sluneční světlo, ale tepelnou energii hlubokomořských průduchů. To z nich dělá nadějné adepty na obydlení planet, kroužících kolem červených trpaslíků - hvězd typu M.

Hvězdy typu M totiž produkují energii, která nejvíce odpovídá potřebám takových organismů. Jejich povrch (jak už jméno napovídá) má červenou barvu s teplotou méně než 3000 °C. Je to nejčastější typ hvězd ve vesmíru. Z našeho vesmírného okolí víme, že takové hvězdy mívají hned několik blízkých kamenných planet. Některé z nich se mohou nacházet v tzv. obyvatelné zóně, tedy zóně, ve které může existovat tekutá voda.

Výše zmiňované bakterie by se mohly nacházet dokonce i na planetách podobných Zemi, které krouží kolem hvězd, podobných Slunci, tedy hvězd, které mají povrch teplejší než je tomu u červených trpaslíků.

Vědci nyní zhotovili modely, které odpovídají povrchu planety, obydlené fialovými bakteriemi. V budoucnu by mohl průzkum vesmíru hledat na exoplanetách nejen stopy po existenci zelených rostlin… ale také fialových bakterií.

Přitom v praxi takové organismy nemusí být nutně jen fialové. Mohou mít různé barvy, včetně žluté, oranžové, hnědé nebo červené - barvy, které se mohou projevit díky přítomnosti různých karotenoidů. Povrchy exoplanet tak mohou být zbarveny mnoha různými odstíny.

Nemusíme se tedy omezovat hledáním stop existence zelených rostlin. Vzhledem k tomu, jak časté jsou ve vesmíru hvězdy typu červený trpaslík (tvoří až 75 procent všech hvězd), můžeme nakonec zjistit, že náš zelený svět je spíše … exotický.

Zdroje: https://arxiv.org/abs/2404.10105

Autor: Dana Tenzler | pondělí 20.5.2024 8:00 | karma článku: 15,98 | přečteno: 207x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,48 | Přečteno: 606x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 13,94 | Přečteno: 154x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,99 | Přečteno: 225x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,29 | Přečteno: 283x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,92 | Přečteno: 199x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Šlachta se v televizi hrubě pohádal s komentátorem, Schmarz pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Bouře nad Českem. Východem Čech a Moravou prochází silné bouřky s krupobitím

19. června 2024  7:56,  aktualizováno  20:36

Pásmo velmi silných bouřek právě postupuje přes východní a střední Moravu. Je mezi nimi několik...

Mašínům brání k vyznamenání část jejich příběhu, řekl Pavel při návštěvě Ústí

19. června 2024  19:47,  aktualizováno  20:10

Prezident Petr Pavel neocení v říjnu státním vyznamenáním bratry Mašíny. Na vyznamenání je už...

Loupeže zakryté válkou. V Gaze kvete vykrádání trezorů, jde o stamiliony

19. června 2024

Premium Pásmo Gazy je od října válečnou zónou a nepřehledné situace se snaží využít zločinecké gangy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 985
  • Celková karma 18,00
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.