Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

Nové světy - nové možnosti

K dnešnímu dni bylo objeveno kolem 6000 exoplanet, obíhajících nejrůznější hvězdy v nedalekém (bráno vesmírnými měřítky) vesmírném okolí.

Více než tři desítky z nich jsou dokonce značně podobné Zemi. Naše hledání života ve vesmíru se tedy přesouvá do další fáze. Už víme, že existují planety, které by mohly na svém povrchu nést život. Dnes už není nejdůležitější otázka, jestli je život ve vesmíru vůbec možný. Dnes se vědci zabývají jiným tématem: jak by mohl život na různých exoplanetách vypadat?

Živá hmota využívá obrovskou variabilitu organických sloučenin (sloučenin s uhlíkovým základem - a zároveň se musí podřizovat fyzikálním a chemickým zákonům. Můžeme tedy očekávat, že bude život na jiné planetě sice odlišný od našeho, měl by ale vykazovat určité shodné prvky.

Pro začátek vycházejí vědci z toho, co poskytuje naše vlastní biosféra. Rostliny využívají fotosyntézu. Pod pojmem kyslíková fotosyntéza si často představujeme svěží zelený pigment chlorofyl. Kdysi dávno tomu tak ale nebylo. Před vznikem kyslíkové fotosyntézy na bázi chlorofylu převládal typ fotosyntézy, který kyslík nepotřeboval.

Rozdíly mezi kyslíkovou a nekyslíkovou (anoxygenní) fotosyntézou

Pojmem fotosyntéza se označuje proces, který přeměňuje světelnou energii na chemickou. Právě tuto chemickou energii pak využívají organismy ve svých metabolických procesech. Fotosyntézu mohou provádět různé druhy organismů, například rostliny, řasy, sinice nebo bakterie. U kyslíkové fotosyntézy je mezi vedlejšími produkty kyslík.

Existuje ale ještě jiná varianta fotosyntézy. Říká se jí anoxygenní - tedy neprodukující kyslík. Tento typ fotosyntézy probíhá při anaerobních podmínkách a nalezneme ji u některých bakterií.

Zatímco se kyslíkové fotosyntézy účastní voda (je zdrojem elektronů v chemické reakci), využívá anoxygenní fotosyntéza ionty vodíku, sirovodíku nebo iontu železa Fe2+.

Podobně jako barví listy rostlin chlorofyl, který se účastní kyslíkové fotosyntézy, mohou barvit své prostředí i pigmenty, které využívá anoxygenní fotosyntéza.

Na rané Zemi prý mohly převládat hlavně fialově pigmentované bakterie, včetně fialových nesirných bakterií a fialových sirných bakterií (což jsou bakterie, které preferují redukované sloučeniny síry jako donory elektronů místo vody).

Na Zemi obsazují tyto organismy například hlubokomořské hydrotermální průduchy, kde bakterie k fotosyntéze využívají nikoliv sluneční světlo, ale tepelnou energii hlubokomořských průduchů. To z nich dělá nadějné adepty na obydlení planet, kroužících kolem červených trpaslíků - hvězd typu M.

Hvězdy typu M totiž produkují energii, která nejvíce odpovídá potřebám takových organismů. Jejich povrch (jak už jméno napovídá) má červenou barvu s teplotou méně než 3000 °C. Je to nejčastější typ hvězd ve vesmíru. Z našeho vesmírného okolí víme, že takové hvězdy mívají hned několik blízkých kamenných planet. Některé z nich se mohou nacházet v tzv. obyvatelné zóně, tedy zóně, ve které může existovat tekutá voda.

Výše zmiňované bakterie by se mohly nacházet dokonce i na planetách podobných Zemi, které krouží kolem hvězd, podobných Slunci, tedy hvězd, které mají povrch teplejší než je tomu u červených trpaslíků.

Vědci nyní zhotovili modely, které odpovídají povrchu planety, obydlené fialovými bakteriemi. V budoucnu by mohl průzkum vesmíru hledat na exoplanetách nejen stopy po existenci zelených rostlin… ale také fialových bakterií.

Přitom v praxi takové organismy nemusí být nutně jen fialové. Mohou mít různé barvy, včetně žluté, oranžové, hnědé nebo červené - barvy, které se mohou projevit díky přítomnosti různých karotenoidů. Povrchy exoplanet tak mohou být zbarveny mnoha různými odstíny.

Nemusíme se tedy omezovat hledáním stop existence zelených rostlin. Vzhledem k tomu, jak časté jsou ve vesmíru hvězdy typu červený trpaslík (tvoří až 75 procent všech hvězd), můžeme nakonec zjistit, že náš zelený svět je spíše … exotický.

Zdroje: https://arxiv.org/abs/2404.10105

Autor: Dana Tenzler | pondělí 20.5.2024 8:00 | karma článku: 16,99 | přečteno: 224x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 412x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.