Jan Fikáček, Ph.D.
Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.
- Počet článků 318
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3113x
Jan Fikáček, Ph.D.
Kolik váží informace
Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?
Jan Fikáček, Ph.D.
Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles
Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?
Jan Fikáček, Ph.D.
Tak přece má foton hmotnost!?
Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita
V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..
Jan Fikáček, Ph.D.
Kdy věčnost trvá jen 40 minut
Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.
Jan Fikáček, Ph.D.
Pochopte kvantovou mechaniku za minutu díky sněhové vločce a umělé inteligenci
Kvantová mechanika je nepochopitelná jen tehdy, když člověk nerozumí jejímu filosofickému základu. I nedávní nositelé Nobelovy ceny za fyziku prohlašují, že kvantová mechanika dokazuje, že realita neexistuje. Jak prostý omyl.
Jan Fikáček, Ph.D.
Existuje čas? Nebo existuje jen současnost? Váš pohled na Měsíc je důkazem. (1 minuta)
Existuje nápaditá koncepce, která tvrdí, že minulost ani budoucnost neexistují, že existuje jen přítomnost. Že třeba žádní dinosauři neexistovali, že nějaká superinteligence nastražila všechny ty kosti v současném okamžiku.
Jan Fikáček, Ph.D.
Stojí pro fotony čas?
Ze speciální teorie relativity plyne, že čas se se vzrůstající rychlostí zpomaluje. Říkáme tomu dilatace času. Když dosadíme do vzorce pro dilataci času rychlost světla, dostaneme, že se čas zastavil. Fotonu tedy čas stojí, ne?
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč perpetuum mobile není to, co říká Wikipedie, aneb nevěřte (všechno) fyzikům :)
Když otevřete na Wikipedii heslo perpetuum mobile, můžete číst, že: "Perpetuum mobile je stroj, který vykonává práci bez vnějšího zdroje energie." Ale je to opravdu tak? Má tuto definici člověk přijmout bez přemýšlení?
Jan Fikáček, Ph.D.
Nobelova cena za kvantovou esoteriku?
Loni dostali Nobelovu cenu A. Aspect, J.F. Clauser a A. Zeilinger. Nebudeme zpochybňovat jejich fyzikální práci, ale jako Einstein, Schrödinger, deBroglie, Dirac, Bohm či Bell budeme zpochybňovat jejich výklad kvantové mechaniky.
Jan Fikáček, Ph.D.
Gravitace není síla? Jak tajemné! Nebo nesmysl?
Tvrzení, že gravitace není síla, se opírá o Newtonovu definici síly. Podle ní je síla to, co způsobuje zrychlení tělesa s hmotností, vzorcem tedy síla F = m.a. Podíváme se, jestli máme brát tuto 340 let starou definici vážně.
Jan Fikáček, Ph.D.
Má pravdu Lenin nebo Prof. Kulhánek?
Je to otázka řešená už od Aristotela a Demokrita, jestli je svět dělitelný do nekonečna nebo existují jakési nedělitelné kousíčky, ze kterých je vše složeno. Aristoteles uvažoval o kontinuu, Demokritos a Leukippos vyznávali atomy.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jsou elektrony a kvarky body?
V takzvaném standardním modelu elementárních částic jsou skutečně elementární částice, což je třeba elektron nebo kvark, bodové částice. Mají tedy mít nulové rozměry. Je to možné?
Jan Fikáček, Ph.D.
Co říká letošní Nobelova cena o kvantové mechanice
Poslední Nobelova cena za fyziku byla udělena především za studium kvantové provázanosti a kvantové teleportace. Celkem hezky dílo tří nobelistů popisuje článek s názory Prof. Kulhánka, které se ale pokusíme poněkud korigovat.
Jan Fikáček, Ph.D.
Je horizont černé díry jen iluze?
Kdo by pochyboval o tom, že existuje horizont událostí černé díry. Vždyť to je to, co právě vidíme při pozorování černé díry. Dokonce jsme nedávno tuhle čerň viděli na fotografii. Ale můžeme tmu vůbec vidět?
Jan Fikáček, Ph.D.
Kvantová mechanika po lopatě
Nevěřte tomu, že je kvantová mechanika tajemná a je to úplně jiný svět, než známe z každodenního života. To jen nesprávné pochopení tohoto světa dělá zmatek v lidských hlavách. Ukažme si, jak jde její neurčitost snadno pochopit.
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč je cestování v čase skokem mimo vesmír nebo skokem do nitra Země
Představme si, že už umíme cestovat časem a můžeme si vybrat okamžik, kam skočíme. Je tu ale jeden "malý" problém. Pro naše úvahy zůstaneme poněkud sebestřední a budeme chtít skočit třeba do dne před ukřižování Krista.
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč se vesmír vyvíjel podle zákonů, které neexistovaly
Když si představíme, co se dělo po velkém třesku, je tak nějak intuitivně jasné, že se tento vývoj musel řídit fyzikálními zákony, z nichž alespoň některé už známe. Ale přece se dá se říci, že žádné zákony v té době ještě nebyly.
Jan Fikáček, Ph.D.
Je to skutečně fotka černé díry nebo počítačem vyrobený obrázek?
V médiích se v posledních letech opakovaně objevily fotografie černých děr. První v roce 2019, druhé letos. Byly to ale fotografie, když obrázky vznikly ze světla posbíraného v průběhu čtyř dní různými teleskopy?
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč vidíme věci v dálce menší a jak se tomu vyhnout
Je přece tak samozřejmé, že vidíme kamaráda 100 metrů od nás menšího než když stojí před námi. Tato samozřejmost ale není tak jistá, protože perspektiva jde "vypnout"! Jestli vám to připadá nemožné, čtěte dále.
Jan Fikáček, Ph.D.
Fyzikální čas si rozvracet nedáme! Anebo ano?
Určitě jste slyšeli hypotézu, že čas vlastně neexistuje, a že jsme si jej jen vymysleli. Že je to jen "konstrukt" naší mysli. Je určitě fakt, že si čas domýšlíme, protože jediné, co vidíme, jsou pohyby těles, ne čas sám.
Jan Fikáček, Ph.D.
Malování slepého malíře vysvětluje kvantovou mechaniku
Popularizační dokumenty přehánějí, když říkají, že je kvantová mechanika nepochopitelná normálním rozumem. Nevěřte jim. Dělají senzaci, kde není. Výklad kvantové mechaniky může být velmi pochopitelný a jasný.
Jan Fikáček, Ph.D.
Je skutečnost venku nebo v naší hlavě?
Je to tak trochu záhada. To, co vizuálně přímo vnímáme, je maličký obraz na sítnicích našich očí, ne ten dům, co stojí před námi. Jak z těchto obrázků uvnitř našich očí můžeme usoudit, že je ten dům mimo nás?
Jan Fikáček, Ph.D.
Schrödingerova "kočka" poprvé pozorována v superpozici na více místech
Jak známo, kvantová mechanika se týká mikrosvěta, tak maličkých částic, že je nemáme šanci vidět. Schrödinger, aby ukázal, jaký je pravděpodobnostní výklad této disciplíny nesmysl, vymyslel svou slavnou Schrödingerovu kočku.
Jan Fikáček, Ph.D.
Co je skutečnost (velmi prostě za pár minut)
Určitě jste několikrát slyšeli, že na kvantové úrovni snad realita ani neexistuje nebo že teď někde tam vědci tu pravou realitu objevují či že je realita jen simulace apod. Co takhle ale nejdříve zjistit, co realita vlastně je?
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |