Jan Fikáček, Ph.D.
Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.
- Počet článků 319
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3112x
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč je nekonečno pavěda
Většina lidí si myslím, že nekonečno je vysloveně seriózní termín, ba pojem přímo vědecký. Nepochybujeme o jeho existenci a exaktnosti. Nelze ale najít mnoho chybnějších tezí, než právě představu (aktuálního) nekonečna.
Jan Fikáček, Ph.D.
Perpetuum mobile objeveno
Ze školy dobře víme, že perpetuum mobile není možné. Je ale opravdu tato informace správná? Opravdu perpetuum mobile neexistuje? Když to budeme zkoumat, zjistíme, že perpetuum je jednou ze základních myšlenek klasické mechaniky.
Jan Fikáček, Ph.D.
Budeme otroci umělé inteligence?
Téma tzv. technologické singularity, tedy okamžiku, kdy počítače začínají pomalu překonávat veškeré lidské schopnosti, je dnes velmi populární. I světoznámý Stephen Hawking varuje před nadvládou počítačů a robotů.
Jan Fikáček, Ph.D.
Má nositel Nobelovy ceny pravdu a existují časové krystaly?
V roce 2012 přišel americký fyzik Frank Wilczek s nápadem časoprostorových nebo časových krystalů. Časový krystal je vlastně periodicky se opakující děj. Má ale skutečně vůbec něco společného s časem jako fyzikálním pojmem?
Jan Fikáček, Ph.D.
Zvuková černá díra
Teorie relativity (ta obecná) nemá přece se zvukem nic společného, ne? Ta se týká gravitace, prostoru a času, nebo tedy prostoročasu. A černá díra "nepustí" ven ani elektromagnetické vlnění, tedy světlo, ne zvukové vlny.
Jan Fikáček, Ph.D.
Teorie relativity hraním si s "kostkami" na vašem stole
Myslíte si, že teorie relativity je něco, co nemůžete nikdy přímo zažít, nikdy vidět, nikdy ohmatat, nikdy pochopit? Že je to něco daleko ve vesmíru nebo v šílených rychlostech, které nemůžete ani postřehnout?
Jan Fikáček, Ph.D.
Matematický vesmír a chybička pana Tegmarka
Právě vyšla kniha Maxe Tegmarka s názvem Matematický vesmír. Jednou z jejích hlavních myšlenek je, že podstatou reality je matematika, že realita je matematika. Je to možné nebo je to omyl?
Jan Fikáček, Ph.D.
Je vesmír jen počítačovou simulací ?
Kdo shlédl film Matrix, musel si uvědomit to, co Stanislaw Lem napsal už v roce 1964. Že realitu lze simulovat tak, aby ta virtuální byla k nerozeznání od té pravé. Z toho ale plyne otázka. Je vůbec nějaká pravá skutečnost ?
Jan Fikáček, Ph.D.
Důkaz neexistence ateistického boha
Když jsem publikoval blog "Důkaz neexistence boha", mysleli si mnozí, že ústřední smysl mého snažení je bůh a jeho popření. To, že bůh nemůže existovat, je ale jen vedlejší produkt uvažování o základu světa.
Jan Fikáček, Ph.D.
Skutečnost jako přirozená virtuální realita
Rozdíl mezi virtuální realitou třeba z filmu Matrix a naší starou dobrou realitou je jen v tom, jakým typem jevových mechanismů je vytvářena. V prvém případě jsou to počítačové algoritmy, v druhém přirozené fyzikální "stroje".
Jan Fikáček, Ph.D.
Důkaz neexistence boha
Existuje mnoho tzv. důkazů existence boha a každý má v sobě elementární chybu. Bylo by časově náročně vyvracet všechny jeden po druhém. Proto zvolíme jinou cestu. Navrheme jasný důkaz boží neexistence.
Jan Fikáček, Ph.D.
Kde si můžeme přečíst svůj osud
Mnoho lidí věří na osud, věří že celý jejich život je určen dopředu a proto občas navštíví třeba kartářku. Mají pravdu v tom, že vše je dopředu určeno. Vysvětlíme si kde a jak je možné si svůj "osud" přečíst.
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč se tolik bojíme zvuků nočního lesa (fenomenologie)
Vypadá to tak, že si na některé zvuky, které jsou v noci v našem okolí zvykneme a tak při spánku nám je mozek podvědomě vyhodnotí jako neznamenající nebezpečí a my je proto ignorujeme a neprobudí nás.
Jan Fikáček, Ph.D.
Je čas jen iluze ?
To je přesně název přednášky, kterou jsem měl v srpnu v Praze na Přírodovědecké fakultě UK, kde jsem dříve roky učil. Tuto přednášku můžete zhlédnout zde (viz video v textu dole).
Jan Fikáček, Ph.D.
Teorie relativity jako symetrický klam a iluze?
Občas člověk může zaslechnout názor, že Einstein je podvodník, který ve speciální teorii relativity nepopsal skutečnost, ale jen klam, zdání a iluzi. A ten názor má vlastně pravdu, jen si musíme přesně objasnit, jaký "klam" to je.
Jan Fikáček, Ph.D.
Co bude popisovat teorie všeho
Fyzika se snaží už od dob Alberta Einsteina najít teorii všeho. Einstein byl první, kdo se o to pokoušel, je to jeho nápad. Někteří to dokonce formulují tak, že tato nová unitární teorie vysvětlí absolutně vše.
Jan Fikáček, Ph.D.
Existují přesné kopie našeho vesmíru ?
Existuje současně s naším vesmírem jeho kopie, ve které Hitler vyhrál druhou světovou válku a celý svět je fašistický? To je otázka, na kterou Hugh Everett odpověděl kladně ve své mnohasvětové interpretaci kvantové mechaniky.
Jan Fikáček, Ph.D.
Pochopte základní ideu Einsteinovy teorie relativity za pár minut
Dnes si předvedeme nejjednodušší možný výklad podstaty speciální teorie relativity, a to konkrétně výklad dilatace času. Za chvíli pochopíte, proč se čas může zpomalovat. Jednodušší výklad teorie relativity neexistuje.
Jan Fikáček, Ph.D.
Je skutečnost jen iluze ?
Začalo to teorií relativity a kvantovou mechanikou. Do té doby prakticky nikdo nepochyboval, že realita je něco zcela pevného a jistého, že to není žádná iluze. Jenže teď ! Je čas iluze? Je stůl iluze? Existuje vůbec skutečnost?
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč je rychlost světla stále neměnná - relativita snadno a názorně...
..aneb relativita polopatě. Rychlost světla je podivná. Je ve speciální relativitě pořád stejná, i když za světlem letíte šílenou rychlostí nebo mu obrovskou rychlostí letíte vstříc. Tuto podivnost lze ale velice snadno pochopit.
Jan Fikáček, Ph.D.
Je vesmír nekonečný ?
Nekonečno samo o sobě vzbuzuje silný pocit tajemna, ba přímo "náboženské" vášně a to dokonce i u většiny ateistů. Můžeme tohoto "boha" ateistů v našem vesmíru někde najít?
Jan Fikáček, Ph.D.
Vznikl vesmír z ničeho?
Někteří přední fyzici rádi ohromují jak kolegy, tak veřejnost, šokujícími tvrzeními. Jedním z nich je tvrzení, že vesmír vznikl z ničeho. Je to pravda nebo je tato cesta slepou uličkou? Má otázka z čeho vznikl vesmír, vůbec smysl?
Jan Fikáček, Ph.D.
Náhoda neexistuje a přesto je úplně všude
Existuje absolutní náhoda, například v kvantové mechanice, nebo je svět absolutně deterministický? I kdyby byl celý svět, v němž je náš vesmír pouhé smítko, zcela přesně určen, my se to nikdy nedovíme a náhoda bude existovat vždy.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jak zastavit fyzikální čas
Když mluvíme o tom, že čas stojí, představujeme si to tak, že stojí nejen hodiny a to všechny hodiny, ale že se kolem nehýbe vůbec nic, tedy že se všechny pohyby zastavily. Ukažme si, jak je možné toho dosáhnout.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jak prodloužit život vaší (Schrödingerově) kočce na 1000 let
Třeba znáte slavný myšlenkový pokus kvantové mechaniky, který se jmenuje Schrödingerova kočka. Jeho podstatou je, že se neurčitost stavu radioaktivní částice přenese na kočku, která je pak současně živá i mrtvá.
předchozí | ... 2 3 4 5 6 7 8 | další |