Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ŠM

Skúsim veľký extrém, možno blbosť. Pri malom ( kvantovom ) svete by som si z filozofického ( praktického? ) pohľadu položil otázku čo je živé a čo mŕtve. Existuje niečo úplne živé alebo úplne mŕtve? Otvorím krabicu a vidím na 99,99 % živú ( odumieranie buniek, prelet kozmického žiarenia hmotou mačky, je veľa potvrditeľných spôsobov ako "zabiť" niečo z tela mačky ) mačku alebo alebo na 0.01% mŕtvu. Otvoríme krabicu a mačka je živá ( na 99,99% ), čo pre nás znamená že nuklid sa nerozpadol. Zároveň sa "pozerá" na situáciu niekto / niečo z kvantového sveta a vidí že, však z plynného jedu sa uvoľnilo malé ( kvantové? ) množstvo ktoré zabilo niečo v atóme bunky mačky, ktorá ( bunka ) následne "zomrela". Zabiť bunku to už je z pohľadu kvantového ( veľkostne ) sveta dosť úspech. Tento pozorovateľ si položí otázku či to náhodou nebolo tím že sa rozpadol nuklid a odpovie si, že možno hej. Platí zasa to isté. Pokiaľ sa nepozeral na nuklid ale na mačku ( bunku mačky ) nevie povedať či to zapríčinil nuklid... atď...atď... Zvalil by som toto všetko na štatistiku. Vo veľkom svete nejde o extrémnu presnosť a v kvantovom naopak. Zvykli sme si štatisticky neurčité veci nazývať určitými. Svet je plný paradoxov. Súhlasím s pánom Fikáčkom ( na 99,99% ) a zároveň si myslím že je aj iná ( štatistická ) možnosť.

0 0
možnosti
Foto

Nevím, jestli si to dobře pamatuju, ale myslím, že v minulosti jste naopak obhajoval to, co dnes zlehčujete.:-)

0 0
možnosti
Foto

Tak to si pamatujete špatně. Viz tenhle můh první blog na to téma z ledna 2015: https://fikacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=443130 .

Ostatně to nezlehčuju, protože nelze zlehčovat nevědeckou koncepci. Tu nelze brát vážně kvůli jejím elementárním chybám, kterými zlehčuje sama sebe. Já to jen konstatuju. Nejde tedy o můj názor, ale o logickou a empirickou nesmyslnost tohoto pojetí. :-)

0 0
možnosti

Smazaný příspěvek

Příspěvek byl odstraněn autorem blogu. Opakované vložení může být smazáno redakcí.

FL

Jak vysvětlíte interferenční obrazec ve dvouštěrbinovém experimentu? Co tam podle vás interferuje?

0 0
možnosti
Foto

Částice "plavou" v kvantovém vakuu, které je kontinuum, a to se vlní při podnětech. Viz metafora ve videu https://youtu.be/WIyTZDHuarQ.

0 0
možnosti
  • Počet článků 318
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3120x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.