Jan Fikáček, Ph.D.
Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.
- Počet článků 319
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3113x
Jan Fikáček, Ph.D.
Skutečnost jako pevný model lodi v "láhvi" našeho vědomí
Jsme zcela uzavřeni ve svém vědomí. Vše, co známe o svém okolí, muselo být při vnímání přes vědomí "přecezeno". V hlavě tedy nemáme nic, co by "vědomím" nebylo zpracováno, zdeformováno. Jak pak můžeme něco objektivně vědět?
Jan Fikáček, Ph.D.
Existuje vůbec pravda nebo je vše jen věc názoru?
Začala to asi teorie relativity a kvantová mechanika, svět kolem nás teď chápe hodně lidí jako nejistý, naše jistoty se rozkládají. Vypadá to, že se naše realita postupně rozpadá a nemůžeme se vůbec na nic spolehnout.
Jan Fikáček, Ph.D.
Člověk jako deformace aneb je lepší Drahoš nebo Zeman?
Právě ukončené volby presidenta velmi výrazně ukázaly, že člověk má deformovaný pohled na svět. Ne, nebudeme rozebírat, je-li lepší Drahoš než Zeman, jen si všimneme, že jeden z nich je pro Česko lepší a polovina lidí to nevidí.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jak nezabít člověka při teleportaci
V mnoha sci-fi filmech fungují teleporty, tyto prostředky úžasné a okamžité přepravy. Na první pohled to vypadá skvěle, ale když se jen malinko zamyslíte, uvědomíte si, že je při teleportaci nutné originál člověka zabít. :-(
Jan Fikáček, Ph.D.
Je elektron jen myšlenka, dokud jej nevidíme?
Když jsem letěl do Prahy, četl jsem si jeden článeček o zcela nové interpretaci kvantové mechaniky a teorie relativity. Byl jsem pln naděje, že přichází něco, co ten zmatek ve fyzice vyřeší.
Jan Fikáček, Ph.D.
Materialismus jako lék na úzkost
Včera jsem měl dlouhou debatu s člověkem, který trpěl extrémní úzkostlivostí a léčil se na to jak medikamentózně tak psychoterapeuticky. Dříve se úplně utápěl ve svých úzkostných myšlenkách. Napadlo mě, co by mu mohlo pomoci.
Jan Fikáček, Ph.D.
Filosofický idealismus - zhoubná nemoc poznání
Dnešní nejen vědecké uvažování je silně zdeformováno idealismem, který pochopitelně lidské poznání velmi brzdí. Příkladů je mnoho, ba tato deformace je prakticky všudypřítomná, protože ji způsobují limity lidského poznání.
Jan Fikáček, Ph.D.
Perpetuum mobile objeveno - videoblog 5 minut
Je to překvapivé, ale přece jen jedno perpetuum mobile existuje, i když fyzika tvrdí opak. Už se tedy těšíte, na nekonečný přísun energie "zadarmo"? To se asi nepovede, neboť tohle perpetuum není lokální a snad ani fyzikální.
Jan Fikáček, Ph.D.
Perpetuum mobile objeveno, ale je trochu nepraktické
Je to překvapivé, ale přece jen jedno perpetuum mobile existuje, i když fyzika tvrdí opak. Už se tedy těšíte, na nekonečný přísun energie "zadarmo"? To se asi nepovede, neboť tohle perpetuum není lokální a snad ani fyzikální.
Jan Fikáček, Ph.D.
Kvantová mechanika je mrtvá, ať žije determinismus
To je divné tvrzení, když je kvantová mechanika základem počítače, na kterém zrovna píšete. Mrtvé je ale jen pravděpodobnostní chápání kvantové mechaniky s jejími superpozicemi, kolapsem vlnové funkce a podobnou duchařinou.
Jan Fikáček, Ph.D.
Je filosofie mrtvá, jak tvrdí geniální fyzik na vozíčku?
Někteří špičkoví fyzici dnes pohrdlivě shlížejí na filosofii a třeba slavný Hawking prohlašuje, že filosofie je mrtvá. Ano, filosofie je oproti fyzice podnik poměrně nejistý, nemá spolehlivost podepřenou experimenty.
Jan Fikáček, Ph.D.
Nekonečno jako mechanický bůh
Nekonečno si představíme jako mechanickou formu boha, jehož podstatou je nepochopení, že mechanické uvažování má své hranice a při jejich překročení z tohoto zjednodušeného, i když efektivního uvažování, vypadávají nelogičnosti.
Jan Fikáček, Ph.D.
Bojíte se IQ svého psa? Jestli ne, nebojte se umělé inteligence, zatím.
Nedávno jsem byl na diskusi o umělé inteligenci, kde vystupoval Prof. Pinker z Harvardu, Miles Brundage z Oxfordu a další experti. Podle všeho, když se nebojíte chytrosti svého psa, nemusíte se do roku 2100 bát umělé inteligence.
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč je realita jen v našem vědomí a proč není zcela pevná
Nadpis možná zní dost šíleně, ale výklad bude poněkud umírněnější. Realita pevná je, i když ne zcela absolutně a ukážeme, odkud tuto pevnost bere. Vysvětlíme taky to, že mimo nás je něco, čeho je realita v naší hlavě jen obrazem.
Jan Fikáček, Ph.D.
Dnešní fyzice chybí.... více fyziky, aneb proč je matematika někdy fyzikálně slepá
Matematika je náš nejlepší "smysl", kterým vidíme nejhlouběji do světa elementárních částic, či nejostřeji do minulosti vesmíru. Tento superiorní "smysl" má ale, bohužel, i své "optické klamy" a nedostatky.
Jan Fikáček, Ph.D.
Stvořil vesmír pro nás bůh?
Tzv. antropický princip říká, ve své silné verzi, že se vesmír nutně vyvinul tak, aby v něm mohl vzniknout inteligentní život. Mnoho lidí v tom vidí boží záměr, nebo alespoň záměr mimozemšťanů.
Jan Fikáček, Ph.D.
Supratekutá Schrödingerova kočka
Znáte Schrödingerovu kočku, která je současně živá i mrtvá? Je to vděčný fyzikální příklad. Není ale nesmyslný? Kvantové efekty totiž už od velikosti velkých molekul mizí. Ale jedna možnost, jak získat kvantovou kočku existuje.
Jan Fikáček, Ph.D.
Vidíme hvězdy v minulosti, nebo v současnosti?
Jedno oblíbené klišé populárních astronomických a fyzikálních pořadů je, že hvězdy vidíme v minulosti, tedy zpožděně o dobu, po kterou letí paprsky od hvězd k nám. Jenže i samotný Einstein zmínil i jinou možnost.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jak na multivesmíry
Velmi populární je představa Huga Everetta, že v případě otevření krabice se Schrödingerovou kočkou, dojde při jejím spatření místo kolapsu vlnové funkce k objevení se 2. vesmíru. Jeden je s mrtvou a druhý s živou kočkou.
Jan Fikáček, Ph.D.
LEGO jako důkaz, že je antropický princip nesmysl
Antropický princip se snaží vysvětlil, jak je možné, že základní fyzikální konstanty jsou velmi přesně vyladěny tak, aby vesmír umožňoval vznik inteligentního života. Jenže ony přesně vyladěny vůbec nejsou.
Jan Fikáček, Ph.D.
Chvála lidské hlouposti
Hloupost je problém, zejména u voličů :-). Může být i ale prospěšná. Dokonce v některých situacích je hloupost stimulem neocenitelné kreativní energie, tedy když se potká s inteligencí. Proto díky bohu za lidskou hloupost. :-)
Jan Fikáček, Ph.D.
Jsme mrchožrouti nekonečna
Nekonečno znamená snad pro všechny lidi tajemno a ztělesnění vědy. Proto možná některé překvapí, že ty nejzásadnější vědecké objevy nemohou vznikat jinak, než že nějaké, do té doby samozřejmé nekonečno, zničí.
Jan Fikáček, Ph.D.
Kvantová mechanika, nekonečno a bůh
Říkáte si, co mají tyto tři věci společného? Všechny v nás svou tajemností a nepochopitelností vzbuzují posvátnou úctu. Také nám ale zatemňují rozum. Fascinují nás jako světlo fascinuje můry a je na čase se z jejich vlivu vymanit.
Jan Fikáček, Ph.D.
Cestující metra jako kvantové vakuum
Kvantová mechanika je pro většinu lidí nepochopitelná tajemná sféra. Přitom se dá pochopit celkem lehce. I v našem běžném životě můžeme pozorovat jevy, které snadno chápeme, a přesto jsou názornou metaforou kvantového chování.
Jan Fikáček, Ph.D.
Teorie Všeho jako filosofie mrtvá už při narození
Geniální fyzik na vozíčku, Stephen Hawking, se ve své knize Velkolepý plán snaží načrtnout obrysy tzv. teorie všeho. Otázkou ale je, je-li taková teorie vůbec možná, a jestli ano, co vlastně bude popisovat.
předchozí | ... 2 3 4 5 6 7 8 | další |