Jan Fikáček, Ph.D.
Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.
- Počet článků 318
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3113x
Jan Fikáček, Ph.D.
Je vesmír konečný nebo nekonečný?
Ptá se fyzička Sabine Hossenfelder ve svém videu. A odpovídá často špatně, někdy správně. Netřeba se divit, protože na takové otázky fyzika nestačí. Copak fyzika zkoumá, jestli může nekonečno existovat? Nikoliv!
Jan Fikáček, Ph.D.
Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?
Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!
Jan Fikáček, Ph.D.
Není náhodou matematika poněkud subjektivní?
Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.
Jan Fikáček, Ph.D.
Není náhodou nekonečno svůj pravý opak?
Aby bylo jasno, řeč je o aktuálním nekonečnu, tedy plně uskutečněném nekonečnu, vlastně o ukončeném nekonečnu. Ne o "nekonečnu" potenciálním, které vlastně žádným nekonečnem není.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jak lidské ruce ničí objektivitu božské matematiky
V mysli většiny lidí je matematika etalon dokonalé objektivity. Proč ale potom např. počítáme v desítkové soustavě? Proč vybraná číselná soustava kopíruje počet lidských prstů? Ona ta objektivita zřejmě nebude až tak dokonalá.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jsou koleje nekonečné? Aneb, je nekonečno nejvyšší věda nebo jen prostá chyba úvahy?
Nekonečno je pro mnohé tajemné, nejvyšší, nejdokonalejší, ta pravá věda, či dokonce nejvyšší výdobytek vědy. Nekonečno paralelních vesmírů, to je nejvědečtější věda, přece. Nebo ne?
Jan Fikáček, Ph.D.
Newtonovy problémy s magií nekonečna
Isaac Newton dokonce kvůli tom, že mu ve výpočtech vycházelo nekonečno, odložil vydání svých Principií Mathematica, tedy knihy, kterou byly položeny konzistentní základy klasické fyziky. S čím měl tedy milý Issac problém?
Jan Fikáček, Ph.D.
Kterak Bolzano ukázal, že nekonečno neexistuje
Bernard Bolzano bývá označován za toho myslitele, který jako první hovořil o nekonečných množinách v matematice. Ty rozpracoval a do matematiky zavedl i na základě Bolzanových úvah Georges Cantor ve své naivní teorii množin.