Foto

Tak jsem si to konečně pustil a mám za sebou první čtyři díly. V této souvislosti jsem si znovu přečetl váš článek a nedá mi to, abych se nezeptal. Jak to máte vy? Věříte na mimozemské civilizace? Ano či ne? Pokud ano proč? Pokud ne proč?

Foto

No, není to otázka víry. Čistě na základě pravděpodobnosti se dá odhadnout, že ve vesmíru existuje spousta civilizací.

Otázka je, proč o nich nevíme: https://blog.idnes.cz/fikacek/kde-jsou-vsichni-mimozemstane-syndrom-velkeho-opusteneho-hnizda.Bg23101453

Foto

Seriál mne zaujal už jen z psychologického hlediska. A vůbec jsem si nebyl zcela jistý, kdože byli ti dobří. Ale nejvíce mě překvapilo, že jsem zde našel k němu recenzi.

Foto

Ten problém lze zkoumat i na kulečníku - se třemi koulemi.

PN

P48e24t42r 24N32e27d83v31ě39d

28. 5. 2024 17:43

Mně se seriál líbil....a díky za zajímavé čtení

LP

já mám přečtené všechny 3 díly a tato trologie patří mezi nejzdařilejší díla z oblasti sci-fi, co jsem kdy četl.

Knihu zfilmovali i samotní Čínani, to bylo hodně konverzační. Hádám, že od Netflixu to bude víc akční a vizuální.

Ale knihy samotný byly excelentní.

Foto

Neměl jsem doposud odvahu nebo spíš chuť si seriál pustit. Ale nasadil jste mi brouka do hlavy. Zmatečné chování vidím jako problém spíš u lidí. Jeho důsledkem bývá i chaos. Svého času mne hodně zajímaly otázky a odpovědi v souvislosti se stvořením vesmíru, ale dnes jsem dospěl k závěru, že vím, že nic nevím

SD

Ze seriálu jsem viděla zatím jen asi půlku, takže nevím, jak se tvůrci s dějem popasovali dál, ale knižní předlohu jsem četla celou. A problém tří těles není v samotných třech hvězdách (ano, jde o soustavu tří hvězd, nikoli hvězdy a planety s měsícem), zádrhel spočívá v tom, že v soustavě je i planeta. A o tu se ty tři hvězdy "přetahují", takže období celkem stabilního oběhu kolem jedné z nich střídají období přesunu od jedné ke druhé i dlouhá období, kdy je příliš vzdálená ode všech. Jistě, stále je to sci-fi, ale v tomhle bodě není nijak nereálná.

V knihách je však podstatnější prvek - co všechno jsou ochotní udělat obyvatelé té planety a obecně problém kontaktu různých civilizací ve vesmíru. Jsou to tři velmi obsáhlé knihy, ale můžu je opravdu doporučit. Obávám se, že seriál si z nich vybral jen tu vizuálně atraktivnější část. Ale uvidím, co bude v dalších dílech...

Foto

Nevím, seriál jsem neviděl, ale podle mých informací by jeho děj neměl mít charakter dokumentu či populárně-naučného seriálu. Nebo mám špatné informace?

Foto

No, ale není zakázané se k němu z vědeckého pohledu vyjádřit, ne?

Foto

Karma... Byť na seriál, který mám nachystaný na prázdninová rána se i tak určitě podívám...

Foto

No, vizuálně je úžasný a mnohé nápady jsou skvělé.

  • Počet článků 316
  • Celková karma 23,97
  • Průměrná čtenost 3101x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.