Malování slepého malíře vysvětluje kvantovou mechaniku
John Bramblitt je slepý a přitom maluje moc hezké obrazy, kterými se proslavil. Není to šílené, jak může slepec malovat lépe než obrovská většina lidí, kteří vidí? Jak vlastně ale může "vidět" své obrazy, když je maluje. Je to prosté, hmatem. Při malování osahává své dílo. Vnímá, že každá barva má na omak poněkud jiné vlastnosti. Krátké video s jeho obrazy vás přesvědčí, že skutečně malovat umí.
Jak ale jeho malování souvisí s kvantovou mechanikou? Zkuste si představit, jestli by mohl namalovat něco jako japonskou miniaturu rozměrů 1x1 cm nebo menší. Těžko. Na "vidění" podrobností takové malby jsou prsty příliš hrubé. Nastupuje tady neurčitost. Ty nejjemnější podrobnosti se před hmatovým "okem" rozplizávají až "mizí". Rozlišovací schopnost hmatu není zdaleka tak velká jako oka. Navíc rozlišení zraku můžeme posílit mikroskopem. Ovšem hmatový mikroskop zatím neexistuje. Vyrobit ho ale není až takový problém. Něco jemného by přejíždělo přes povrch předmětu a zkoumaný profil by se převedl do zvětšeného profilu, tvaru. Takový hmatový zesilovač. Až takový mikroskop vyrobíme, překonají slepí "relaci neurčitosti" svého hmatu.
Hmat má svá omezení a je pro něco už příliš hrubý. I náš počítačový monitor má omezené rozlišení a i když máte velmi kvalitní displej, tak když vezmete silnou lupu, uvidíte že je jeho obraz složen ze svítících bodů. A obrázek se nám v tomto zvětšení začne před očima "rozplizávat", ztrácet se v neurčitosti. Je to úplně totéž, jako když se snažíme vidět ve věd stále menší a menší věci. Když už nestačí ani naše oko ani ty nejlepší mikroskopy, zkusíte "pozorovat" tak, že pošlete na částic jen jeden foton. Jenže ten jeden foton může mít hmotnost (přesněji impuls) stejnou jako pozorovaná částice. Pak je to jako byste třeba vrhačskou koulí "pozorovali" jinou vrhačskou kouli za závěsem. Obě koule se srazí, ale ta pozorovaná už není tam, kde klidně stála předtím. Náraz ji někam odrazí. Ona změní polohu a rychlost, a protože nevíme přesně jak, má náhle své vlastnosti neurčité. Tedy zdánlivě.
A to je druhá věc, která funguje jak v kvantové mechanice, tak u našeho slepého malíře. On svým "pozorováním" obraz poněkud mění, protože prsty jsou příliš hrubé na to, aby hmatání obrazu čerstvou malbu maličko nezměnilo. Světlo, kterým my vidoucí takový obraz vidíme, je daleko jemnější a obraz ani v nejmenší viditelně nemění. Každý dotyk pochopitelně trošku ano. Ostatně proto je v galeriích zakázáno na obrazy sahat, ale dívat se na ně můžete.
Jestliže vás zajímá kvantová mechanika více, zkuste následující body:
Proč se kvantová mechanika týká především makrosvětaVytváří pozorování v kvantové mechanice realitu?Schrödingerova "kočka" poprvé pozorována v superpozici na více místechRadek Banga a úloha vědomí v kvantové mechanice
Jan Fikáček, Ph.D.
Existuje v Česku svatá a mechanická inkvizice proti filosofii? - 1.díl
Tak jsem změnil povolání a místo vydělávání peněz ve „finančnictví“ jsem se pustil do vědy a filosofie. To mě baví mnohem víc, i když je to zatím spíše investování, příjem minimální. Překvapilo mě ale, co vše se v české vědě děje.
Jan Fikáček, Ph.D.
Je vesmír konečný nebo nekonečný?
Ptá se fyzička Sabine Hossenfelder ve svém videu. A odpovídá často špatně, někdy správně. Netřeba se divit, protože na takové otázky fyzika nestačí. Copak fyzika zkoumá, jestli může nekonečno existovat? Nikoliv!
Jan Fikáček, Ph.D.
Způsobil knihtisk upalování čarodějnic?
Za minulého režimu jsem slýchal, že vzdělání a šíření informací vede automaticky ke správnému názoru v politice a k pravdě vůbec. Dnes se ale nezdá, že by šíření informací na sociálních sítích vedlo k rozumným názorům.
Jan Fikáček, Ph.D.
Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?
Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!
Jan Fikáček, Ph.D.
Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)
Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil
Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Severní Korea se chystá poslat další vojáky na Ukrajinu, říká Soul
Severní Korea se chystá vyslat další vojáky bojovat po boku Ruska proti Ukrajině, uvedli...
Policie v Íránu zatkla dvě dívky, tančily bez zakrytých vlasů
Íránská policie zatkla dvě dívky, protože podle ní v nevhodném oblečení tancovaly v památníku...
Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka
V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....
V Česku by mohla vzniknout návratová centra pro ukrajinské uprchlíky
V Česku by mohla vzniknout návratová centra, která ukrajinským uprchlíkům před válkou usnadní cestu...
Pronájem obchod a služby, 143 m2, Nový Bydžov
Nový Bydžov, okres Hradec Králové
16 000 Kč/měsíc
- Počet článků 319
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3113x
Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.