Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Má pravdu Lenin nebo Prof. Kulhánek?

Je to otázka řešená už od Aristotela a Demokrita, jestli je svět dělitelný do nekonečna nebo existují jakési nedělitelné kousíčky, ze kterých je vše složeno. Aristoteles uvažoval o kontinuu, Demokritos a Leukippos vyznávali atomy.

Prof. Kulhánek ve své nedávné přednášce o Verlindeho pojetí gravitace rozebíral i Leninovo tvrzení, že "elektron je stejně nevyčerpatelný jako hmota sama". Nevím, jak přesně to Lenin napsal, tak budu vycházet z Kulhánkova tvrzení, jak je uvedeno výše (a v přednášce je v čase 52:15 - https://youtu.be/fGKk0MWldNA?t=3134). Pan profesor ji vyložil tak, že si Lenin představoval, že je elektron nekonečně dělitelný. A proti tomu přednášející postavil svoji představu, že látka nemůže být dělitelná do nekonečna a někde toto dělení končí. A že je informace vázaná na látku a do jejího konkrétního množství lze zaspat jen nějaké konečné maximum informace. Ten názor asi pochází od Verlindeho.

Zabývejme se ale zprvu samou myšlenkou dělitelnosti látky (tedy hmoty složené z částic, které mají hmotnost) samou a neřešme, jako Lenin přesně myslel. Představa nekonečné dělitelnost je empiricky netestovatelná, protože k testování této představy bychom se do této nekonečné strukturní hloubky museli nejdříve dostat. A protože poznání každé hlubší úrovně zabere nějaký nenulový čas, je jasné, že bychom se do hypotetické "nekonečné úrovně" mohli dostat jen za nekonečně dlouho, tedy nikdy. Jako netestovatelná představa je tohle tedy v empirické vědě, kterou je fyzika, nevědecká hypotéza. 

 Ovšem stejně dopadne představa Prof. Kulhánka, že dělení látky někde končí. Je to totiž vlastně tatáž představa jako představa antických atomistů, že existují nejmenší nedělitelné částice hmoty, atomy. Nesprávnost představy atomistů je možné ilustrovat už na vlastnostech jejich atomy, na tom, že mají například jakési háčky, kterými se navzájem spojují tělesa. Ovšem takové háčky už vlastně dokazují dělitelnost takových atomů. Ony háčky jsou totiž jejich části, tedy struktura atomů, bez níž by se pochopitelně nemohly vázat na jiné atomy. A vlastně by byly absolutně nezjistitelné. Háček určitě můžeme "ulomit" nebo "uřezat", prostě nějak oddělit. je to tedy v tehdejší představě část atomu.

Mají i elektrony "háčky" nebo něco, co vytváří jejich vazby? Elektrony působí elektrickým polem tak, že vyzařují virtuální fotony. To jsou jejich "háčky". Navíc je to něco, co emitují ze sebe, tedy i elektrony musí mít části. A i kdyby je braly jen z okolí, stejně musí mít uvnitř nějaký "mechanismus", kterým to dělají. Musí mít tedy nějakou strukturu, což je jejich vnitřní informace, která též nese jejich identitu. Kdyby kvarky a elektrony neměly vnitřní strukturu, nebylo by je možné od sebe také rozeznat. Nemohly by mít třeba různou hmotnost, což mají. Když máme dvě naprosto stejně vypadající koule a jedna je těžší, ani na vteřinu nepochybujeme, že jsou uvnitř jiné. To vše jen ilustruje obecný poznatek teorie systémů (kterou jsem vystudoval), že jakákoliv vlastnost objektu je projevem jeho vnitřní struktury. Představte si jakékoliv spojení, vazbu čehokoliv (třeba klíč a zámek), a zjistíte, že spojuje dvě věci, které mají části, strukturu (=informaci). Bez struktury totiž není možné mít žádný tvar.

Chtěl jsem tady podstrčit i nesprávný argument, že ve fyzice se má za to, že fotony nemají hmotnost. Když se totiž v přednášce neodlučitelně spojuje informace s hmotností/hmotou, znamenalo by to, že optická vlákna by nemoha přenášet informaci, např. naše emaily. Ale pan profesor mě v tomhle nadchnul. Na tuto otázku z pléna (čas 1:32:05) odpověděl, že fotony nemají hmotnost jen klidu, ale za pohybu ji mají. To mě opravdu potěšilo, protože už někdy od roku 2015 bojuju proti tomu nesmyslu, že fotony jsou čistá energie ne hmota, viz třeba blog Co je čistá energie bez hmoty, která vládne vesmíru. A něco takového jsou schopni prohlásit i světoznámí fyzici. Jen dodejme, že nulová klidová hmotnost je jen iluze, protože fotony nejsou nikdy v klidu. Mimochodem, hmota může být i to, co nemá hmotnost, třeba gravitační pole. Hmotnost je též emergentní vlastnost vznikající z něčeho, co hmotností není.

Klíč i zámek mají strukturu, tedy vnitřní informaci. Když informace obou ladí, klíč pasuje do zámku, odemkneme, jinak ne. Že klíč obsahuje informaci je jasné i z toho, že potřebujeme informaci, který klíč je ten správný.

Ovšem představa spojení informace s hmotností je nesprávná. Gravitační vlny přenášejí informaci a přisuzovat jim hmotnost je dost odvážné. Také kvantová provázanost přenáší informaci, jak dokazuje experimentálně potvrzené porušení Bellovy nerovnosti. Ta říká, že část korelace částic vzniká až když jsou provázané částice tak daleko od sebe, že se informace musí přenést nadsvětelnou rychlostí. Provázanost působí pod Heisenbergovými relacemi neurčitosti, takže jí přisuzovat hmotnost jde opravdu těžko. Zkuste si třeba dosadit nadsvětelnou rychlost do rovnic teorie relativity a podívat se, co to dělá s hmotností. Pod relacemi neurčitosti se tvoří také virtuální fotony, které přenášejí elektromagnetickou sílu a tím i informaci. Ty nemají přinejmenším částečně hmotnost, a někteří si představují, že vůbec. Ostatně jejich hmotnost je domyšlená, ne empiricky změřená, takže této představě nelze zcela věřit. Zejména když není nijak ověřena představa, že si hmotnost na chvíli půjčují právě z Heisenbergových relací. A poslední argument je, že i hmotnost musí být falsifikovatelná, tedy pak existují objekty, které nemají to, co dnes chápeme jako hmotnost. Falsifikatelnost je podmínkou vědeckosti a pravdivosti každé teorie i pojmu. Žádný pojem ani teorie nemají absolutní platnost, vždy přijde obecnější teorie a každý pojem se časem změní. Určitě je falsifikovatelná i informace, ale ta má zřejmě větší rozsah působnosti než hmotnost, viz argumenty výše. Informace sama, třeba číslo 2, také hmotnost nemá, má jí jen její nositel. Informace je zřejmě obecnější. Můžeme představit entity bez hmotnosti, ale bez informace asi ne, protože i tvar je informace.

Druhým argumentem proti konečnosti struktury je výše zmíněná falsifikatelnost. Nejde-li něco falsifikovat, tedy alespoň částečně překonat a ukázat jako zjednodušení, není to vědecká představa pléduje kamarád Einsteina Karl Popper. A tak představa, že dále už není nic, žádná informace, žádná struktura tedy nemůže být ani správná představa. Byl by to totiž jakýsi konec světa, i když ne extenzivní ale intenzivní.

I když se něco jeví, jako konec světa, určitě něco dál pokračuje. Okraj světa je nevědecká představa.

Ale počkat, když nemůže být hmota (látka) ani nekonečně dělitelná, ani nemůže být někde konec tohoto dělení, tak jaké je řešení? Žádné? Tak trochu. Od určité konečné úrovně bude poctivé přiznat, že nevíme, jak je to dál. Ale konec světa tam někde určitě není, jak jsme si předvedli. Jako první přiblížení můžeme uvážit představu, že má hmota potenciálně "nekonečně" hlubokou strukturu. Potenciálně "nekonečné" je vždy konečné, ale vždy můžeme udělat krok dál. Onen konec je tedy dynamický. To už trochu naznačuje fyzika minulého století, která postupně poznávala stále hlubší a hlubší úrovně hmoty, přesněji látky.

Jenže i představa stále hlubší dělitelnosti pořád dokola nemůže být správná, protože by pak nebyla falsifikovatelná/změnitelná, tedy ani vědecká. Nezbývá než předpokládat, že sice každá částice vzniká emergentně (vynořuje se jako jev hlubší podstaty), ale ne nutně složením částí. Už takový neutron se sice jaksi skládá z kvarků, ale ty jsou v něm uvězněny a vydolovat z něj kvarky je hodně těžké. (Síla mezi kvarky se zvyšuje se vzdáleností.) To naznačuje změnu ve způsobu vytváření vyšších úrovní. Četl jsem kdesi určitě nesprávnou představu, že by některé částice mohly být jakýmsi průsečíkem 1D superstruny a 2D M-brány. To by byl už jiný emergentní "mechanismus" vzniku částice než složení z částí. Jsou to ale jen náznaky toho, že částice nebo obecně objekty mohou vznikat dosti rozmanitými způsoby.

Dá dokonce říci, že každý náš pojem je zjednodušený. Stačí si uvědomit, jak se falsifikoval/změnil třeba pojem prostoru a času od Newtona a jak je to dnes po Einsteinovi něco velmi jiného než tenkrát. Vydávat se do nekonečna s našimi pojmy, třeba právě v podobě uvažování o nekonečné dělitelnosti, je stejně chybné jako si představovat "konec světa" v libovolné podobě. Víme jen, že to bude nějak pokračovat, ale určitě ne tak, jak jsme byli zvyklí. A od určité vzdálenosti prostě nevíme vůbec nic. Naše současná paradigmata uvažování tam už neplatí.

Newtonův prostor a čas byly falsifikovány, ukázány jako zjednodušení, a dnes už máme jen jednu entitu, prostoročas. Ten navíc není absolutní, ale je proměnlivý, deformovaný a hmotu silně ovlivňuje.

Ale zpět k Leninově představě. On neříkal nic o nekonečné dělitelnosti, ale mluvil jen o nevyčerpatelnosti, což se dost blíží správné představě. Toto tvrzení totiž neobsahuje žádnou přesnější informaci o formě této nevyčerpatelnosti, třeba o nekonečné dělitelnosti. A není nevyčerpatelnost spíše jen dynamická, potenciální, oproti pevně nekonečnosti? Zdá se, že tento "souboj" Lenin vyhrál, naštěstí na rozdíl od těch politických. On je elektron velmi pravděpodobně skutečně nevyčerpatelný jako příroda sama, alespoň ve značné noetické vzdálenosti. Ono obecně, když se nějaký obor vydá mimo své pole působnosti, jak si zde fyzika vyrazila do teorie systémů, teorie informace a filosofie, nelze mu důvěřovat. Jeho paradigmata tam totiž neplatí, platí tam jiné zákonitosti.

Prof. Kulhánkovi jinak vděčím za mnohé informace, které jsem načerpal z jeho početných přednášek, jimiž představuje poslední světové fyzikální objevy, teorie a hypotézy. Toto poděkování ostatně bude v mé knize Konec nekonečna, která vyjde asi v březnu.

Jestli někoho fyzika zajímá, může se třeba podívat na mé tři nejčtenější fyzikální blogy:
Pochopte základní ideu Einsteinovy teorie relativity za pár minutCo skutečně znamená rovnice E=mc^2Proč je rychlost světla stále neměnná - relativita snadno a názorně...

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 6.12.2022 9:07 | karma článku: 29,43 | přečteno: 1456x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Existuje v Česku svatá a mechanická inkvizice proti filosofii? - 1.díl

Tak jsem změnil povolání a místo vydělávání peněz ve „finančnictví“ jsem se pustil do vědy a filosofie. To mě baví mnohem víc, i když je to zatím spíše investování, příjem minimální. Překvapilo mě ale, co vše se v české vědě děje.

21.1.2025 v 9:07 | Karma: 11,51 | Přečteno: 403x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Je vesmír konečný nebo nekonečný?

Ptá se fyzička Sabine Hossenfelder ve svém videu. A odpovídá často špatně, někdy správně. Netřeba se divit, protože na takové otázky fyzika nestačí. Copak fyzika zkoumá, jestli může nekonečno existovat? Nikoliv!

3.12.2024 v 15:09 | Karma: 18,45 | Přečteno: 872x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Způsobil knihtisk upalování čarodějnic?

Za minulého režimu jsem slýchal, že vzdělání a šíření informací vede automaticky ke správnému názoru v politice a k pravdě vůbec. Dnes se ale nezdá, že by šíření informací na sociálních sítích vedlo k rozumným názorům.

16.10.2024 v 9:07 | Karma: 19,55 | Přečteno: 668x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 20,83 | Přečteno: 885x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 21,95 | Přečteno: 1071x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

21. ledna 2025  7:19,  aktualizováno  20:21

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

24. ledna 2025  12:05,  aktualizováno  12:19

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka

24. ledna 2025  17:30,  aktualizováno  20:59

V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....

Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro

22. ledna 2025  12:19

Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...

Bič boží je vyžene. Otestujte si znalosti hereckých úloh oslavence Jiřího Lábuse

Jiří Lábus je vynikající herec, ale rovněž vášnivý čtenář a mistr v načítání...
vydáno 26. ledna 2025

Úctyhodných 75 let se v neděli 26. ledna dožívá Jiří Lábus. Herec temperamentního projevu,...

Zavíráme! Vše musí pryč! Podvodníci s „končícím eshopem“ lákají z lidí peníze

26. ledna 2025

Šmejdi jsou často o krok napřed a vymýšlí neustálé finty, jak vytáhnout z lidí peníze. Aktuálním...

A kostlivci se vypotáceli ven... Jak Sověti nafotili osvobození Osvětimi

26. ledna 2025

Seriál Když Rudá armáda před osmdesáti lety stanula u bran Osvětimi, ohromilo ji hrobové ticho, pach...

Vraha předem neodhadneme. Čin mívají propracovaný, říká docent Lašek

26. ledna 2025

Premium Policie v posledních dnech informovala o několika případech, kdy dostala oznámení ohledně možného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 319
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3113x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.