Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pochopte kvantovou mechaniku za minutu díky sněhové vločce a umělé inteligenci

Kvantová mechanika je nepochopitelná jen tehdy, když člověk nerozumí jejímu filosofickému základu. I nedávní nositelé Nobelovy ceny za fyziku prohlašují, že kvantová mechanika dokazuje, že realita neexistuje. Jak prostý omyl.

Například od zmíněných nobelistů (Alain Aspect, John F. Clauser a Anton Zeilinger) se můžete dočíst, že reálné je pouze to, co se pozorováním nemění, co je to nezávislé na pozorovací vazbě. Z toho podle nich a podle mnohých dalších plyne, že na kvantové úrovni realita přestává existovat. Podobný názor měl i jeden z otců kvantové mechaniky Niels Bohr, který prohlásil: "Vše, čemu říkáme realita, je vytvořeno z věcí, jež za reálné pokládat nelze.". Všichni tito přitom v podstatě uznávají, že v kvantové mechanice pozorujeme tak hrubými prostředky tak jemné věcí, že když je pozorujeme, vždy je změníme. Nebo dokonce zničíme. Z toho ale jasně plyne, že zde nepozorujeme realitu, ale jen výsledky toho, jak jsem realitu změnili nebo dokonce zničili.

Vysvětlující metaforou tu může být třeba "pozorování" slepce, když chce hmatem něco zjistit o sněhové vločce. Je zcela jasné, že ji svým "pozorováním" hodně změní, ba zničí. Hmatem nepozná skutečně existující vločku, ale nanejvýš tak kapku vody, která z ní vznikne. Na základě toho ale přece nemůže říci, že vločky neexistují! Je to naprosto stejná situace, jako když v kvantové mechanice někdo prohlašuje, že realita neexistuje. Ona existuje, ale my ji jako slon v porcelánu svými akcemi rozflákáme, takže po našem pozorování už skutečně neexistuje nebo je alespoň hodně změněná. Kvantová realita je pro vědu (zatím) ve své nezměněné podobě stejně "neviditelná" nebo špatně "viditelná" jako pro slepce sněhové vločky.

Je to podobné situaci, kdy vidíme okno ve staré zničené budově, ale k oknu se nemůžeme dostat, protože je vysoko a schody se už zřítily. A z pozorování okna není jasné, jestli je v něm sklo nebo není, protože se nic neleskne. Tak vezmeme velký kámen a do okna ho hodíme. A když slyšíme, že sklo rozbijeme, prohlásíme (podle zmíněných nobelistů, že tam předtím žádné sklo nebylo, protože jsme ho nemohli vidět. Podobně v kvantové mechanice zaznamenáváme pouze reakce zničené nebo značně změněné částice či její vlastnosti, nikoliv to, co podle fyziky má reálně existovat. (Ostatně i v běžném světě nepozorujeme věci samé, nevletí nám do očí stůl, na který se díváme, ale jen fotony jím odražené. Rozdíl je jen v tom, že ty jsou tam malé, že stůl nezničí nebo výrazně nezmění. Vlastnosti částic ale fotony změní.)

Dotyční fyzici opírají svůj názor o představu nepřekonatelných Heisenbergových relací neurčitosti, nepřekonatelné kvantové neurčitosti. Tady nám opět pomůže náš slepec. Je opravdu jeho způsob pozorování sněhové vločky nepřekonatelný? Není. Zrak ho snadno jemností překoná.

Takhle si atomové jádro s elektrony kolem něj představuje AI.

Kvantová neurčitost je ale údajně neodstranitelná. Ale to je jako tvrdit, že vločku každým typem pozorování musíme zničit. Co že říkal Karl Popper že je kritériem vědeckosti? Falsifikovatelnost? Tedy vlastně překonatelnost? Představa, že je kvantová neurčitost nepřekonatelná, tedy není ani vědecká představa a tedy ani představa pravdivá. Dokonce už "známe" hned několik jevů, které Heisenbergovy relace překonávají. Je to třeba kvantová provázanost, za kterou právě zmiňovaní nobelisté dostali svou cenu. U ní známe jen výsledek měření dvou vzdálených částic a "nevidíme" to, co se děje mezi nimi, samu provázanost. Tzv. virtuální částice jsou také tímto případem. A protože jsou virtuální fotony základem pevnosti naší Země, je i náš každodenní život důkazem, že pod Heisenbergovými relacemi existuje velmi reálný a pevný i když zatím "neviditelný" svět.

Co je to tedy realita, jak nám správně říká naše intuice vyvinutá v našem každodenním světě? Realita je to, co pozorujeme nedestruktivním způsobem. Takový ale ještě u kvantové mechaniky musíme najít, spíše ale se již známý (kvantová provázanost) musíme naučit používat.

-----------------------------------

Jestli vás zajímají další vědecké blogy o kvantové mechanice, zkuste třeba:
Nevědecké pohádky moderní vědy III - "náboženství" Schrödingerovy kočkyProč se kvantová mechanika týká především makrosvětaJe naše vědomí kvantové, jak tvrdí Roger Penrose?

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 12.12.2023 9:07 | karma článku: 27,23 | přečteno: 1269x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Je vesmír konečný nebo nekonečný?

Ptá se fyzička Sabine Hossenfelder ve svém videu. A odpovídá často špatně, někdy správně. Netřeba se divit, protože na takové otázky fyzika nestačí. Copak fyzika zkoumá, jestli může nekonečno existovat? Nikoliv!

3.12.2024 v 15:09 | Karma: 17,55 | Přečteno: 830x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Způsobil knihtisk upalování čarodějnic?

Za minulého režimu jsem slýchal, že vzdělání a šíření informací vede automaticky ke správnému názoru v politice a k pravdě vůbec. Dnes se ale nezdá, že by šíření informací na sociálních sítích vedlo k rozumným názorům.

16.10.2024 v 9:07 | Karma: 19,14 | Přečteno: 659x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 20,61 | Přečteno: 873x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 21,95 | Přečteno: 1066x | Diskuse | Společnost

Jan Fikáček, Ph.D.

Kolik váží informace

Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?

4.6.2024 v 9:07 | Karma: 23,03 | Přečteno: 906x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

12. ledna 2025  6:54,  aktualizováno  13:09

Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

13. ledna 2025  21:50

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

15. ledna 2025  11:34

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

16. ledna 2025  15:06

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Bojujte s tou verbeží! Hrdý partyzán urážel Hitlera ještě na šibenici

19. ledna 2025

Protifašistická hesla křičel i během popravy. Fotka komunistického partyzána Stjepana Filipoviče...

Uklízečky a kuchařky nezaplatíme, bojí se v obcích. Stát je platit přestane

19. ledna 2025

Platy školníků, kuchařek nebo uklízeček už nebudou financované ze státní kasy, ale z daní, které...

Luxus na kolejích. Nahlédněte do nejkrásnějších vlaků světa

19. ledna 2025

Nejluxusnější hotelový pokoj může být překvapivě na kolech. V Evropě i Asii totiž sílí trend...

Expanze řetězců pokračuje. V tržbách jsou stále na špici Lidl a Kaufland

19. ledna 2025

Premium Tuzemský maloobchod se ještě vyrovnává s inflačními dozvuky předchozích let, kvůli kterým množství...

  • Počet článků 318
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3120x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.