Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč se vesmír vyvíjel podle zákonů, které neexistovaly

Když si představíme, co se dělo po velkém třesku, je tak nějak intuitivně jasné, že se tento vývoj musel řídit fyzikálními zákony, z nichž alespoň některé už známe. Ale přece se dá se říci, že žádné zákony v té době ještě nebyly.

Není to ale blbost? Vždyť přece nějaké zákony působit musely, jinak bychom nemohli vytvořit ani přibližnou představu, jak se po velkém třesku vesmír vyvíjel, a my tu představu máme docela přesnou.

Aby bylo jasné, jak je možné, že v té době žádné zákony neexistovaly, musíme si trochu vysvětlit, co je to fyzikální zákon. A vezměme to na velmi známém příkladu zemské přitažlivosti. Geniální Aristoteles si představoval, že těžké věci tíhnou ke klidu na Zemi. Tato představa byla jakousi směsí zákona pouze zemské přitažlivosti (o přitažlivosti jiných vesmírných těles Aristoteles neuvažoval) a řekněme tření, které brzdilo pohyby těles až se na zemi zastavily. Dlouhá staletí platila tato představa za fyzikální zákon.

Tento zákon překonal Isaac Newton, který formuloval, že tělesa jsou přitahována silou, která se rovná součinu jejich hmotnosti, děleného kvadrátem jejich vzdálenosti (vzdálenosti těžišť). Ještě se to násobí gravitační konstantou, viz obrázek níže. A tento zákon platil pro všechna tělesa, včetně vesmírných.

Z toho ale jasně plyne, že Aristotelův zákon byl dost velké zjednodušení, například omezením gravitace jen na Zemi a navíc deformací chybným "přimícháním" tření a podobných sil. Tím je jasné, že onen zákon ve skutečnosti neplatil, byl jen naší či spíše Aristotelovou zjednodušenou představou, navíc částečně chybnou. Platil přece zákon Newtonův. Mimochodem, ten používal jiné, nové termíny (např. hmotnost) a vlastně i odlišný fyzikální výklad.

Newton se zdál dokonalý, ale chyba lávky. Přinejmenším zjednodušením je přece i Newtonův gravitační zákon, který je upřesněn obecnou teorií relativity (OTR). Newtonova koncepce neumí vysvětlit a spočítat chování ve velmi silných gravitačních polích. Na černé díry, neutronové hvězdy či celý vesmír je Newton nepoužitelný. Neumí ani úplně přesně spočítat stáčení perihélia Merkuru nebo na základě něj bychom nemohli vytvořit LIGO, které pozorovalo gravitační vlny. Ba Newton ani netušil, že nějaké gravitační vlny existují. Takže i Newton zákon vlastně byl jen naše zjednodušená představa a ve skutečnosti platí obecná teorie relativity. A to ještě musíme připomenout, že její výklad je v odlišných termínech. Newton používal tělesa, síly a plochý, všude stejný prostor a všude stejný čas. Einstein hovoří o zakřiveném prostoročase, kde nejsou čas a prostor samostatné entity a nejsou všude stejné. V tomto směru bylo i celé Newtonovou paradigma ne-li chybné, tak alespoň částečně nesprávné, deformované. Einstein používá jinou "logiku", výklad založený na odlišných pojmech, třeba zakřiveném prostoročase.

Jenže OTR má, jako každá teorie či zákon, taky omezené pole působnosti. Neumí například vysvětlit a spočítat, co se děje v singularitách černých děr nebo co se dělo v singularitě velkého třesku. Předpokládá se proto, že vznikne přesnější a hlubší teorie, která bude sjednocovat tuto Einsteinovu teorii gravitace s kvantovou mechanikou gravitace. Ta ale evidentně bude používat i alespoň částečně jinou terminologii a paradigma. Například smyčková kvantová gravitace se snaží vysvětlit, jak vznikl čas a prostor našeho vesmíru, proto tyto entity nemohou být jejím základem, ale mají být v ní odvozeny Jejím pozadím, její základní entitou nebude proto prostoročas. OTR je tak zřejmě také jen zjednodušená představa a představa prostoročasu je poněkud zavádějící a přitažená za vlasy.

Všimněme si, že kvantová gravitace ještě neexistuje, ale je prakticky jisté, že nová teorie zahrnující i gravitaci vznikne. Přírodě je ale úplně jedno, že tuto teorii ještě nemáme, funguje si už od začátku vesmíru podle ní. Tedy je zřejmé, že nefunguje ani podle Aristotela, ani podle Newtona, ani podle Einsteina. Všechny tyto teorie či zákony jsou jen zjednodušené představy neúplně popisující, co se ve skutečnosti děje. Tyto teorie jsou jen naše (zjednodušené a deformované) abstrakce, které by bez nás neexistovaly. Příroda je jiná, složitější.

Pojem dinosaurus neexistoval v době, kdy žili dinosauři. Ten vymyslel až člověk.

Ono se ukazuje, že každý zákon a každá (nejen) fyzikální představa je zjednodušení a je to představa dokonce částečně chybná i v principu, ve svém ústředním mechanismu (Newton síly, Einstein zakřivený prostoročas atd.). Příroda je tak vždy složitější než jsou naše představy o ní, třeba v podobě zákonů, a je vždy alespoň poněkud jiná, než jak si ji představujeme. Dokonce si lze představit, že příroda je potenciálně "nekonečně" složitější a "nekonečně" odlišnější než jsou naše představy o ní. My jen objevíme kousek přírody, na který naše zjednodušené představy docela dobře pasují. Za chvíli ale objevíme něco, na co naše představy nestačí. A všechny naše teorie spočítají, co se děje, jen s omezenou přesností. A v té nutné nepřesnosti se skrývají věci, které ještě nechápeme, ba neznáme.

Představovat si, že po velkém třesku fungovaly nám známé zákony, jako třeba OTR, je jako si představovat, že když existovali dávno před člověkem dinosauři, existoval už v té době pojem dinosaurus. Takový pojem ale neexistoval, dokud ho nevytvořil člověk. Nikdo přece před 65 milióny lety neoznačoval tato zvířata za dinosaury.

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | středa 3.8.2022 9:23 | karma článku: 28,53 | přečteno: 1370x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Je vesmír konečný nebo nekonečný?

Ptá se fyzička Sabine Hossenfelder ve svém videu. A odpovídá často špatně, někdy správně. Netřeba se divit, protože na takové otázky fyzika nestačí. Copak fyzika zkoumá, jestli může nekonečno existovat? Nikoliv!

3.12.2024 v 15:09 | Karma: 17,32 | Přečteno: 827x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Způsobil knihtisk upalování čarodějnic?

Za minulého režimu jsem slýchal, že vzdělání a šíření informací vede automaticky ke správnému názoru v politice a k pravdě vůbec. Dnes se ale nezdá, že by šíření informací na sociálních sítích vedlo k rozumným názorům.

16.10.2024 v 9:07 | Karma: 18,93 | Přečteno: 658x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 20,61 | Přečteno: 872x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 21,95 | Přečteno: 1066x | Diskuse | Společnost

Jan Fikáček, Ph.D.

Kolik váží informace

Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?

4.6.2024 v 9:07 | Karma: 23,03 | Přečteno: 906x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

12. ledna 2025  6:54,  aktualizováno  13:09

Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...

Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc

11. ledna 2025

Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

13. ledna 2025  21:50

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

15. ledna 2025  11:34

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

16. ledna 2025  15:06

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...

I odpočinek je prevence. Češi ji naplno nevyužívají, myslí si lékařka Šédová

18. ledna 2025  15:42

Seriál Ve dvaadvaceti při studiu medicíny jí diagnostikovali rakovinu vaječníku. I díky této zkušenosti se...

První nehoda tramvaje na Valašsku. Do výstavního kusu narazil náklaďák

18. ledna 2025  15:32

Nehodu, jakou Valašsko nepamatuje, zažili ve Valašském Meziříčí. Fotografie srážky nákladního auta...

Vadná kladka způsobila vážnou nehodu lanovky ve Španělsku

18. ledna 2025  15:32

Nehoda lanovky v lyžařském středisku Astún na severu Španělska způsobila desítky zranění, přičemž...

Při požáru Kovohutí v Mníšku se zřítila hala, platí druhý stupeň poplachu

18. ledna 2025  13:02,  aktualizováno  15:18

V sobotu po poledni vypukl požár v areálu kovohutí v Mníšku pod Brdy. Hořet začal sklad soukromé...

  • Počet článků 318
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3120x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.