Proč se vesmír vyvíjel podle zákonů, které neexistovaly

Když si představíme, co se dělo po velkém třesku, je tak nějak intuitivně jasné, že se tento vývoj musel řídit fyzikálními zákony, z nichž alespoň některé už známe. Ale přece se dá se říci, že žádné zákony v té době ještě nebyly.

Není to ale blbost? Vždyť přece nějaké zákony působit musely, jinak bychom nemohli vytvořit ani přibližnou představu, jak se po velkém třesku vesmír vyvíjel, a my tu představu máme docela přesnou.

Aby bylo jasné, jak je možné, že v té době žádné zákony neexistovaly, musíme si trochu vysvětlit, co je to fyzikální zákon. A vezměme to na velmi známém příkladu zemské přitažlivosti. Geniální Aristoteles si představoval, že těžké věci tíhnou ke klidu na Zemi. Tato představa byla jakousi směsí zákona pouze zemské přitažlivosti (o přitažlivosti jiných vesmírných těles Aristoteles neuvažoval) a řekněme tření, které brzdilo pohyby těles až se na zemi zastavily. Dlouhá staletí platila tato představa za fyzikální zákon.

Tento zákon překonal Isaac Newton, který formuloval, že tělesa jsou přitahována silou, která se rovná součinu jejich hmotnosti, děleného kvadrátem jejich vzdálenosti (vzdálenosti těžišť). Ještě se to násobí gravitační konstantou, viz obrázek níže. A tento zákon platil pro všechna tělesa, včetně vesmírných.

Z toho ale jasně plyne, že Aristotelův zákon byl dost velké zjednodušení, například omezením gravitace jen na Zemi a navíc deformací chybným "přimícháním" tření a podobných sil. Tím je jasné, že onen zákon ve skutečnosti neplatil, byl jen naší či spíše Aristotelovou zjednodušenou představou, navíc částečně chybnou. Platil přece zákon Newtonův. Mimochodem, ten používal jiné, nové termíny (např. hmotnost) a vlastně i odlišný fyzikální výklad.

Newton se zdál dokonalý, ale chyba lávky. Přinejmenším zjednodušením je přece i Newtonův gravitační zákon, který je upřesněn obecnou teorií relativity (OTR). Newtonova koncepce neumí vysvětlit a spočítat chování ve velmi silných gravitačních polích. Na černé díry, neutronové hvězdy či celý vesmír je Newton nepoužitelný. Neumí ani úplně přesně spočítat stáčení perihélia Merkuru nebo na základě něj bychom nemohli vytvořit LIGO, které pozorovalo gravitační vlny. Ba Newton ani netušil, že nějaké gravitační vlny existují. Takže i Newton zákon vlastně byl jen naše zjednodušená představa a ve skutečnosti platí obecná teorie relativity. A to ještě musíme připomenout, že její výklad je v odlišných termínech. Newton používal tělesa, síly a plochý, všude stejný prostor a všude stejný čas. Einstein hovoří o zakřiveném prostoročase, kde nejsou čas a prostor samostatné entity a nejsou všude stejné. V tomto směru bylo i celé Newtonovou paradigma ne-li chybné, tak alespoň částečně nesprávné, deformované. Einstein používá jinou "logiku", výklad založený na odlišných pojmech, třeba zakřiveném prostoročase.

Jenže OTR má, jako každá teorie či zákon, taky omezené pole působnosti. Neumí například vysvětlit a spočítat, co se děje v singularitách černých děr nebo co se dělo v singularitě velkého třesku. Předpokládá se proto, že vznikne přesnější a hlubší teorie, která bude sjednocovat tuto Einsteinovu teorii gravitace s kvantovou mechanikou gravitace. Ta ale evidentně bude používat i alespoň částečně jinou terminologii a paradigma. Například smyčková kvantová gravitace se snaží vysvětlit, jak vznikl čas a prostor našeho vesmíru, proto tyto entity nemohou být jejím základem, ale mají být v ní odvozeny Jejím pozadím, její základní entitou nebude proto prostoročas. OTR je tak zřejmě také jen zjednodušená představa a představa prostoročasu je poněkud zavádějící a přitažená za vlasy.

Všimněme si, že kvantová gravitace ještě neexistuje, ale je prakticky jisté, že nová teorie zahrnující i gravitaci vznikne. Přírodě je ale úplně jedno, že tuto teorii ještě nemáme, funguje si už od začátku vesmíru podle ní. Tedy je zřejmé, že nefunguje ani podle Aristotela, ani podle Newtona, ani podle Einsteina. Všechny tyto teorie či zákony jsou jen zjednodušené představy neúplně popisující, co se ve skutečnosti děje. Tyto teorie jsou jen naše (zjednodušené a deformované) abstrakce, které by bez nás neexistovaly. Příroda je jiná, složitější.

Pojem dinosaurus neexistoval v době, kdy žili dinosauři. Ten vymyslel až člověk.

Ono se ukazuje, že každý zákon a každá (nejen) fyzikální představa je zjednodušení a je to představa dokonce částečně chybná i v principu, ve svém ústředním mechanismu (Newton síly, Einstein zakřivený prostoročas atd.). Příroda je tak vždy složitější než jsou naše představy o ní, třeba v podobě zákonů, a je vždy alespoň poněkud jiná, než jak si ji představujeme. Dokonce si lze představit, že příroda je potenciálně "nekonečně" složitější a "nekonečně" odlišnější než jsou naše představy o ní. My jen objevíme kousek přírody, na který naše zjednodušené představy docela dobře pasují. Za chvíli ale objevíme něco, na co naše představy nestačí. A všechny naše teorie spočítají, co se děje, jen s omezenou přesností. A v té nutné nepřesnosti se skrývají věci, které ještě nechápeme, ba neznáme.

Představovat si, že po velkém třesku fungovaly nám známé zákony, jako třeba OTR, je jako si představovat, že když existovali dávno před člověkem dinosauři, existoval už v té době pojem dinosaurus. Takový pojem ale neexistoval, dokud ho nevytvořil člověk. Nikdo přece před 65 milióny lety neoznačoval tato zvířata za dinosaury.

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | středa 3.8.2022 9:23 | karma článku: 28,53 | přečteno: 1371x

Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Co takhle mít AI přímo v brýlích? První zkušenosti s AI brýlemi.

Na YouTube se dozvíte, jak je umělá inteligence skvělá a její zařízení taky. Ale protože toho rozbalovači boxů mají hodně, nemohou třeba současně používat 10 brýlí, dovíte se jen povrchní dojem. A třeba negativa moc ne.

25.3.2025 v 9:07 | Karma: 15,01 | Přečteno: 457x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Co takhle mít AI přímo v brýlích?

Vždycky mě bavily nové technologie, i když pořád zvažuju, jestli vůbec mají nějakou pro mě užitečnou funkci. Nemám proto ani chytré hodinky, ani automat v autě. Ovšem AI přímo do brýlí jsem si pořídit musel. Víte proč?

18.3.2025 v 13:07 | Karma: 21,90 | Přečteno: 3182x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Tajemný neviditelný svět za Schrödingerovou kočkou 1

To je název přednášky, kterou budu mít v květnu v Polsku. Tady udělám malou sérii blogů, kde budu postupně uvádět jednotlivé argumenty z přednášky. A ano, nejdříve to bude o kvantové mechanice. :)

11.3.2025 v 9:07 | Karma: 18,73 | Přečteno: 657x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kvantová provázanost a kvantová teleportace (jednoduše a trochu jinak)

Dostal jsem email, který mě žádá, abych co nejjednodušeji vysvětlil, co je to kvantová provázanost. Tak se pokouším. Fyzici mi prominou to vynechání mnoha věcí, které provázanost ovlivňují. Upřesnění budou až na konci blogu.

4.3.2025 v 9:35 | Karma: 20,32 | Přečteno: 679x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Proč opravdu Schrödinger vymyslel svoji báječnou kočku (aneb všechno je jinak)

Známé rčení zní: „Vítězové píší dějiny.“ Co to znamená jasněji vysvětluje Napoleon: „Co je historie než dohodnutá lež?“ O jakém výmyslu mluvím? O omylu Bohra a Heisenberga, že jejich výklad kvantové mechaniky je úplný.

25.2.2025 v 10:20 | Karma: 30,64 | Přečteno: 3645x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Oblíbenou mnichovskou vlnu zatarasili hasiči, málem v ní utonula surfařka

20. dubna 2025  15:54

Hlavní město Bavorska Mnichov se na čas loučí s populární ale nebezpečnou atrakcí. Městští hasiči v...

Zvon Staroměstské radnice nepřežil válku, teď jeho části představí výstava

20. dubna 2025  15:42

Muzeum Prahy připravuje výstavu o zvonu Staroměstské radnice, který byl zničen při Pražském...

Hraběnka plnila bulvár, maršál utíkal v pyžamu. Příběh vládců českých lesů

20. dubna 2025  15:32

Bojovali se Švédy i s Napoleonem, sloužili Bohu a vlasti jako ministři a arcibiskupové, ale plnili...

Zemřel horolezec Jan Červinka. Účastníkovi himálajských expedic bylo 94 let

20. dubna 2025  15:24

Zemřel horolezec Jan Červinka, který patřil k účastníkům důležitých národních a státních expedic do...

  • Počet článků 328
  • Celková karma 21,76
  • Průměrná čtenost 3077x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.