Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení. 

Jedním z takových tvrzení je, že fotony světla nemají hmotnost. Přitom nikdo nezpochybňuje, že mají energii a impuls. A třeba onen impuls p je součin hmotnosti částice a její rychlosti, tedy p = m.v. U fotonu, který se pohybuje rychlostí světla, pak pochopitelně p = m.c. Ono m je zde pochopitelně hmotnost fotonu. Kdyby foton ale neměl hmotnost, tedy by bylo m =  0, pak bychom měli p = 0.c, tedy foton by neměl ani impuls. Ostatně i fyzikální rozměr impulsu je [kg.m/s], tedy se bez kilogramu neboli hmotnosti neobejde. Prostě impuls bez hmotnosti není možný.

Stejnou úvahu můžeme provést s energií. Fyzikální rozměr energie je [kg.m2/s2], tedy zase nutně vyžaduje nenulovou hmotnost. Co nemá hmotnost, nemůže mít (v našem vesmíru) ani energii. Podobně jako jsme vyložili rovnici p = m.c pro impuls, můžeme vyložit rovnici pro energii E=mc2.

Jsem proto velmi rád, že se objevilo na české Wikipedii logicky konzistentní řešení, že foton hmotnost má, viz obrázek níže:

Hmotnost wiki fotpnu

Myslím, že tato formulace o nenulové hmotnosti fotonu tam dříve nebyla, protože když jistý profesor fyziky před třemi lety kritizoval mou filosofickou Ph.D. dizertaci, tvrdil, že je nesmysl, aby měl foton hmotnost. Taky proto jsem hledal na všechny strany, kdo o tom něco říká, a na Wiki jsem tvrzení, že má foton hmotnost, nenašel. Ostatně je to často tradované tvrzení, že je foton nehmotný a z něj plyne pak esoterický a nevědecký názor, že světlo je čistá energie, tedy energie nehmotná. A jak jsme si převedli už v úvodu, je to neobhajitelné tvrzení.

Že bych přece jen někoho svými argumenty přesvědčil a ten někdo by českou Wikipedii v tomto směru změnil? Nebo ho přesvědčil recenzovaný článek nositele Nobelovy ceny za fyziku  Wolfganga Ketterleho, na který jsem v kauze upozornil? Dotyčná nobelista v něm hmotnost fotonu vyčíslil, jak jsem zjistil dodatečně po oné kritice mé dizertace. :) V tom článku dotyčný doslova píše:

"Jediný foton s hyperjemnou frekvencí Cs ? má energii E = hv, která se pomocí Einsteinova vztahu E = mc^2 přemění na hmotnostní ekvivalent m=h?/c2. Nová definice kilogramu stanoví relativistickou hmotnost fotonu při hyperjemné frekvenci Cs jako m = 6,777 265 x 10-41kg." Tuto větu a dotyčné pojetí rovnice E = mc^2 můžete najít v článku "An atomic physics perspective on the kilogram’s new definition" v časopise Physics Today. Viz obrázek níže. 

Dotyčný kritizující pan profesor o mě doslova napsal, že bych u něj neudělal ani bakaláře z fyziky. To by pak ale toho bakaláře u něj evidentně neudělal ani dotyčný nositel Nobelovy ceny za fyziku. :) Když se pan profesor do mě nevybíravě pustil i v dalších prohlášeních (viz popis celé kauzy v článku Proč se Česká televize zajímala o rovnici E=mc2 v Ph.D. dizertaci), můžu mu to oplatit: Jakou vědu asi dotyčný profesor přednáší, když mu tvrzení v jeho vlastním oboru, tedy fyzice, musí opravovat student filosofie? :)

To, že foton má hmotnost, se dá podpořit i dalšími argumenty. Celé zmatení vyplývá z tvrzení, že klidová hmotnost fotonu je nulová. Problém je tu ale v tom, že foton není nikdy v klidu. Co ale takové tvrzení o nulové hmotnosti pak znamená? Je to tvrzení o neexistujícím objektu. A takový neexistující objekt pochopitelně nemá žádnou vlastnost, neboli všechny vlastnosti má nulové. Nulová klidová hmotnost tedy znamená jen a pouze, že takový foton (v klidu) neexistuje a nic jiného. Není to tvrzení, jak se někteří domnívají, že existuje foton s nulovou hmotností.

Dalším argumentem je to, že 98% klidové hmotnosti protonu netvoří klidové hmotnosti jeho složek, kvarků. Oněch 98% hmotnosti tvoří relativistická (pohybová) hmotnost oněch kvarků a relativistická hmotnost gluonů, které je spojují (nechme stranou, že je vše mnohem složitější a že gluony se "mění" v protonu na kvarky apod.). Gluony jsou přitom obdobou fotonů v tom, že jsou to částice s "nulovou klidovou hmotností", jak se to často vyjadřuje. Přesto hmotnost gluonů přispívá ke klidové hmotnosti protonů.

Nebo analogicky, máme-li kulové zrcadlo, zrcadlem obrácené dovnitř, a pustíme do něj malý otvorem světlo a světlo v něm uzavřeme, naměříme, že ono zrcadlo má větší hmotnost s fotony než bez nich. Prostě fotony a jiné částice s "nulovou klidovou hmotností" efektivní nenulovou hmotnost vždy mají.

A těší mě, že vědecky správné řešení se probojovalo už i do české Wikipedie a že alespoň ona není v tomto bodě zdrojem esoteriky.

--------------------------------------------

Zajímají vás podobná fyzikální témata? Pak zkuste některý z následujících článků:

Pochopte základní ideu Einsteinovy teorie relativity za pár minut
Proč je rychlost světla stále neměnná - relativita snadno a názorně...
Co skutečně znamená rovnice E=mc^2

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 9.4.2024 9:07 | karma článku: 23,54 | přečteno: 1038x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 16,54 | Přečteno: 281x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 20,67 | Přečteno: 645x | Diskuse | Společnost

Jan Fikáček, Ph.D.

Kolik váží informace

Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?

4.6.2024 v 9:07 | Karma: 22,16 | Přečteno: 580x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles

Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?

28.5.2024 v 9:07 | Karma: 26,87 | Přečteno: 875x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 21,25 | Přečteno: 702x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 316
  • Celková karma 22,37
  • Průměrná čtenost 3106x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.