Jan Fikáček, Ph.D.
Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.
- Počet článků 319
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3113x
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč je čas neviditelný (velmi prostě, za 3 minuty)
Viděl někdy někdo čas? Neviděl. Jak se tedy "dělá" čas. Přece tak, že se pozorují různé pohyby a ty se dávají do vztahu. A pak se najde jeden co nejvíce pravidelný, sypání písku, kývání kyvadla, a tím čas měříme. To jsou hodiny.
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč (ne)existuje čas - podstata problému
Čo je to také, ten oný eternalismus, vojak Kefalín? Je to představa tzv. blokového vesmíru, zcela nehybného prostoročasu, jehož je náš vesmír pohyblivým řezem. Je to názor, že čas za pohyblivou kulisou našeho vesmíru neexistuje.
Jan Fikáček, Ph.D.
Vytváří pozorování v kvantové mechanice realitu?
Dnes bude blog krátký a jednoduchý, protože sám problém je jednoduchý. Jistě jste už slyšeli názor, že v kvantové mechanice vzniká skutečnost pozorováním. Smrt Schrödingerovy kočky se neuskuteční, dokud se do krabice nepodíváte.
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč (ne)existuje kauzalita (a čas a skutečnost)
Víte, že nárůst prodeje zmrzliny způsobuje větší množství útoků žraloků na lidi a že lze vědecky dokázat, že čápi nosí kluky? Jestli vám to přijde zvláštní, čtěte vysvětlení dále.
Jan Fikáček, Ph.D.
Je náš vesmír "počítačová simulace"? Je, ale...
René Descartes kdysi uvažoval o tom, jestli neexistuje démon, který vytváří vše kolem nás, barvy, zvuky, pocit hmatu. Dokonce i naše tělo, protože jej taky vnímáme svými smysly. Nalezl jedinou jistotu: Myslím tedy jsem.
Jan Fikáček, Ph.D.
Není náhodou temná energie podstatou gravitace?
Proč je gravitace pouze přitažlivá a neodpuzuje, když všechny ostatní síly "umí" obojí (viz třeba magnety). Proč nelze gravitaci odstínit, tedy izolovat, jako třeba elektřinu? To jsou otázky, na které navrhneme odpovědi.
Jan Fikáček, Ph.D.
Radek Banga a úloha vědomí v kvantové mechanice
Radek Banga je známý zpěvák, takže se asi divíte, co by měl mít společného s kvantovou mechanikou. Stačí si ale otevřít jeho knihu (Ne)pošli to dál, kde překvapivě komentuje nejen své esoterické sklony, ale i kvantovou mechaniku.
Jan Fikáček, Ph.D.
Kde čas čas od času mizí
Tvrzení, že čas ve skutečnosti neexistuje, jen jsme si ho vymysleli, je velmi populární. Pokusme se zjistit, kde čas přestává existovat. Pomůže nám k tomu kvantová mechanika a teorie relativity.
Jan Fikáček, Ph.D.
Kdy je matematika slepá
Richard Feynman prohlásil, že fyzika neví, co dělá matematika a matematika neví, co dělá fyzika. Pak by jen obě spolu mohly popsat svět. Ale nepotřebují k "vidění" občas ještě něco jiného?
Jan Fikáček, Ph.D.
Kdy neplatí Heisenbergovy relace neurčitosti kvantové mechaniky
Většina lidí si myslí, že experimentálně ověřené Heisenbergovy relace neurčitosti, jsou absolutně nepřekročitelnou hranicí, za kterou je už jen náhoda. Zkusme trochu prozkoumat, je-li to pravda. (5 minut čtení)
Jan Fikáček, Ph.D.
Měl Einstein pravdu, že je kvantová mechanika "špatně"?
Mezi lidmi běhá klišé, že Einstein nerozuměl kvantové mechanice, že ji popíral atd. Chcete vědět, jak to skutečně bylo?
Jan Fikáček, Ph.D.
Je vědomí kvantové? Existuje kvantové léčení?
Kvantové léčitelství je v Česku docela rozjetý byznys. A toto téma rezonuje i uvnitř profesionálních medicínských kruhů. Nedávný nositel Nobelovy ceny za fyziku Roger Penrose má zase za to, že podstata vědomí je kvantová.
Jan Fikáček, Ph.D.
Je fotosyntéza rostlin skutečně kvantová?
Když v Googlu hledáte informace o kvantové mechanice, vypadnou na vás i takové termíny jako je kvantové léčení, kvantová psychologie, kvantové vědomí nebo kvantová fotosyntéza. Můžeme tyto "obory" brát vážně?
Jan Fikáček, Ph.D.
Stručná historie ničeho
V pořadech popularizujících fyziku, se často mluví o tom, že (virtuální) částice vznikají z ničeho. Nebo se tvrdí, že dokonce celý vesmír takto vznikl. K pochopení takových tvrzení ale musíme správně rozumět tomu, co je to nic.
Jan Fikáček, Ph.D.
Hrozí vesmíru tepelná smrt? Nebo platí zákon zachování entropie?
V obecném povědomí je 2.zákon termodynamický, který říká, že se entropie objektů zvyšuje, např. hrníček se může rozbít, ale nemůže se sám spojit zpátky do původního stavu. Zákon zachování entropie musí být tedy nesmysl. Opravdu?
Jan Fikáček, Ph.D.
Není Schrödingerova kočka jen vtip?
V povědomí veřejnosti je Schrödingerova kočka zábavný důkaz toho, že pozorováním mění vědomí realitu a ta je také neurčitá, kočka může být současně živá i mrtvá. Jde vysvětlit tuto záhadu jednoduše za pár minut? Jde.
Jan Fikáček, Ph.D.
Nekonečno je "koneckonců" velmi užitečné, i když neexistuje :-)
Možná si někteří už všimli, že mám za to, že nekonečno neexistuje ani v realitě ani v abstrakci, třeba v matematice. Tak co má znamenat tento zdánlivě opačný názor?!
Jan Fikáček, Ph.D.
Kde je na Zemi nadsvětelná rychlost
Je jaksi všeobecně známo na základě speciální teorie relativity, že pro všechny objekty je rychlost světla limitní, nedá se tedy překonat. Nadsvětelná rychlost by proto snad ani neměla existovat. Divte se, naleznete ji i na Zemi!
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč nebude konec vesmíru takový, jaký si fyzici představují
Možných scénářů konce našeho vesmíru je několik. Je to třeba velké rozervání, kde zrychlující se rozpínání prý nakonec roztrhá částice i prostoročas. Nebo populární tepelná smrt popisující, že veškerý pohyb čehokoliv ustane.
Jan Fikáček, Ph.D.
Může čas běžet zpět a couvá skutečně nebo zdánlivě?
V blogu před týdnem jsme slíbili výklad běhu času pozpátku a vysvětlení, je-li takové couvání dějů skutečné nebo zdánlivé. Je to daleko jednodušší. Viz níže přiložené čtení na dvě minuty. :-)
Jan Fikáček, Ph.D.
Jsou černé díry z antihmoty?
Černé díry jsou podivné objekty, na jejichž horizontu událostí se zastavuje čas, jak říká obecná teorie relativity Alberta Einsteina. Co je ale za tímto horizontem?
Jan Fikáček, Ph.D.
Byl kdysi celý vesmír hvězdou?
Asi každý, kdo trochu vnímá fyziku ví, že Slunce je (tak trochu) pomalu vybuchující vodíková bomba. Že získává energii jadernou syntézou především obyčejného vodíku. Jenže zplodiny takového procesu byly ve vesmíru dřív než hvězdy!
Jan Fikáček, Ph.D.
Kdy není energie kvantována (kamínky nám názorně vysvětlují kvantovou mechaniku)
Co je to za hloupost, řeknete si! Energie je přece vždy kvantována! Vždyť kvantová mechanika začala Planckovým pochopením, že musí počítat energii po kvantech a ne spojitě. A Einstein to vzal i fyzikálně vážně představou fotonů.
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč (ne)existuje čas (velmi jednoduše)
Britský fyzik Julian Barbour napsal místy náročnou knihu Konec času. V ní vysvětluje, že čas neexistuje. Chcete jeho výkladu snadno porozumět a zjistit, má-li pravdu? Její základní myšlenky se totiž dají vyložit velmi názorně.
Jan Fikáček, Ph.D.
Existovaly ve vesmíru neznámé chemické prvky nebo za nimi musíme do vesmírů jiných?
Už mnohokrát věda objevila neuvěřitelné věci. Kdo by dřív tušil, že vesmír vznikl velkým třeskem, že je čas nebo prostor (vlastně prostoročas) pružný, relativní, že existují neutronové hvězdy, nebo že člověk vznikl evolucí?
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |