Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je to skutečně fotka černé díry nebo počítačem vyrobený obrázek?

V médiích se v posledních letech opakovaně objevily fotografie černých děr. První v roce 2019, druhé letos. Byly to ale fotografie, když obrázky vznikly ze světla posbíraného v průběhu čtyř dní různými teleskopy?

Obvykle za fotografii považujeme něco, co vzniklo v jednom okamžiku a jedním přístrojem. Cvak a je to. Jenže tady bylo použito mnoho teleskopů rozmístěných po celé Zemi, ne jedno zařízení. Jenže i ve fotoaparátu nejsou všechny buňky CMOS čipu digitálního fotoaparátu na jednom místě. Čip má nějakou velikost a skládá se z mnoha světločivných buněk, které pochopitelně nejsou naplácány všechny na sebe, ale jsou rozloženy vedle sebe. Fotografové dokonce dobře ví, že čím je "filmové" políčko větší, tím je fotografie podrobnější a kvalitnější. Fotografie tzv. velkoformátových fotoaparátů byly kvalita sama. V případě fotek černých děr můžeme tak trochu považovat každý teleskop za jednu buňku snímače. Takže celý systém mnoha teleskopů zvaný EHT (Even Horizon Teleskop) můžeme považovat za fotografický čip, jehož buňky jsou roztroušeny po Zemi. A kvůli dosažení snesitelné kvality jsou roztroušeny po "celé" Zemi, tedy je ten "čip" obrovský. Ono taky to focené je šíleně daleko a fotka z jednoho teleskopu by nezaznamenala prakticky nic.

Ale co s tím, že fotografie je obvykle okamžitý záznam, což tyto fotky černých děr nejsou? Počkat, ale i fotografie vzniká ve fotoaparátu po určitou dobu, známou jako čas uzávěrky. Někdy je to 1/100, někdy 1/1000. Když se fotografovaný objekt nehýbe a fotograf taky ne, stačí 1/30 sekundy a často méně. Párty je dobré fotit alespoň na 1/60, protože lidé nepostojí a jsou na delší časy rozmazaní. Sport raději na časy kratší než 1/250. Není ale možné pořídit fotografii skutečně okamžitě, za nulový čas. Každý okamžik nějakou dobu trvá, což dokonce naznačuje i ono slovo, protože mžik oka také vyžaduje nějaký čas, třebaže velmi krátký. U EHT trval ten první "mžik oka" 4 dny. Aby byla fotografie jakž takž kvalitní, bylo třeba zajistit, aby se přitom černá díra moc neměnila, aby nebylo nutné ji vyfotit velmi rychle, čímž by byla úplně rozmazaná. Proto se vyhlíželo údobí, kdy se její podoba skoro nemění. Tedy, kdy se chová spíše jako dům, ne jako běžící sportovec, máme-li to přirovnat k obvyklým fotografiím, které běžně pořizujeme.

Fotografie je evidentně vždy složena z informací z mnoha buněk a je pořízena z nějakého nenulového časového úseku. Neexistuje nic, co má nulové prostorové rozměry (geometrický bod je neexistující idealizace), stejně jako neexistuje nic, co by trvalo nulový čas. To by totiž vůbec neexistovalo.

Čip digitálního fotoaparátu určitě nemá nulové rozměry.

Ještě další komplikace je, že zaznamenaná data byla teprve časem soustředěna na jedno místo a tam zpracována jedním superpočítačem. Ovšem totéž dělá i digitální fotoaparát nebo následně počítač, na kterém pak fotky upravujeme či prohlížíme, i když v daleko menším rozsahu. Zpracování fotografie trvá nenulovou dobu a bez nějakého druhu počítače nebo "počítače" se neobejde. Ale ještě lepším příměrem je tu asi naše obvyklé vidění, při kterém jde do zrakového centra v mozku z očních nervů 6x méně informací než z ostatních oblastí mozku. Z toho je zřejmé, že obvyklý zrakový vjem je výsledkem složitého výpočtu našeho mozkového "počítače", ne jen prostým pasivním příjmem zrakové informace. Takže zpracování obrazu z dat v určitém čase je též zcela nezbytný předpoklad vzniku obrazu, dokonce v případě mozku jde o velmi složité zpracování obrazu.

Proto se vytvoření fotografií černé díry v principu neliší od vytvoření běžné fotografie nebo vytvoření vizuálního vjemu v našem mozku. Jen u toho EHT to byl obrovský "čip", "závěrka" byla otevřená 4 dny a superpočítač, který obraz zpracoval byl opravdu extrémní.

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 5.7.2022 9:07 | karma článku: 28,90 | přečteno: 1275x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Tajemný neviditelný svět za Schrödingerovou kočkou 1

To je název přednášky, kterou budu mít v květnu v Polsku. Tady udělám malou sérii blogů, kde budu postupně uvádět jednotlivé argumenty z přednášky. A ano, nejdříve to bude o kvantové mechanice. :)

11.3.2025 v 9:07 | Karma: 13,08 | Přečteno: 442x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kvantová provázanost a kvantová teleportace (jednoduše a trochu jinak)

Dostal jsem email, který mě žádá, abych co nejjednodušeji vysvětlil, co je to kvantová provázanost. Tak se pokouším. Fyzici mi prominou to vynechání mnoha věcí, které provázanost ovlivňují. Upřesnění budou až na konci blogu.

4.3.2025 v 9:35 | Karma: 16,39 | Přečteno: 559x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Proč opravdu Schrödinger vymyslel svoji báječnou kočku (aneb všechno je jinak)

Známé rčení zní: „Vítězové píší dějiny.“ Co to znamená jasněji vysvětluje Napoleon: „Co je historie než dohodnutá lež?“ O jakém výmyslu mluvím? O omylu Bohra a Heisenberga, že jejich výklad kvantové mechaniky je úplný.

25.2.2025 v 10:20 | Karma: 30,47 | Přečteno: 3595x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Je Trump nový Mao Ce-tung? A chce kolonialismus?

Trump hned po svém zvolení začal dělat výrazné kroky, které vypadají dost zmateně. Na druhé straně bych si ale všiml, že jeho think-tank je ve velmi úzkém spojením s Orbánovým think-tank, kde se učí, jak ovládnout média a soudy.

19.2.2025 v 10:06 | Karma: 24,22 | Přečteno: 2323x | Diskuse | Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Je váš bůh dostatečně božský? Aneb, jaký je skutečný bůh?

Původně měli bohové lidskou nebo zvířecí podobu, jako třeba Zeus nebo Poseidon nebo bohové egyptští. V křesťanském okruhu je známá naivní představa dědouška na obláčku. Děda to měl být proto, že staří lidé mají být moudří.

11.2.2025 v 9:07 | Karma: 20,37 | Přečteno: 756x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

v diskusi je 297 příspěvků

12. března 2025  9:06

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

12. března 2025  13:36

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

13. března 2025  6:15

Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

9. března 2025  21:29

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

16. března 2025

Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...

Unie zvažuje omezit olovo pro myslivce či rybáře. Podle nich je nařízení iracionální

17. března 2025  15:47

Zatímco politici napříč starým kontinentem uvolňují rozpočtová pravidla pro efektivnější zbrojení,...

Tramvajoví hazardéři v Brně jezdí na střechách a spřáhlech, přibývá i vandalů

17. března 2025  15:37

Na rekordních 6,3 milionu korun se loni vyšplhaly škody, které brněnskému dopravnímu podniku...

Vzkaz Trumpovi. Chceme důvěryhodné spojence, řekl v Paříži nový premiér Kanady

17. března 2025  15:33

Kanada v nynější době stojí o důvěryhodné spojence, jakým je Francie, řekl při pondělním setkání s...

Veterinární správa stahuje sýr z Makra, může způsobit selhání ledvin

17. března 2025  15:30

Státní veterinární správa preventivně stahuje z prodeje sýr Raclette od francouzského výrobce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 326
  • Celková karma 21,03
  • Průměrná čtenost 3079x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.