Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je to skutečně fotka černé díry nebo počítačem vyrobený obrázek?

V médiích se v posledních letech opakovaně objevily fotografie černých děr. První v roce 2019, druhé letos. Byly to ale fotografie, když obrázky vznikly ze světla posbíraného v průběhu čtyř dní různými teleskopy?

Obvykle za fotografii považujeme něco, co vzniklo v jednom okamžiku a jedním přístrojem. Cvak a je to. Jenže tady bylo použito mnoho teleskopů rozmístěných po celé Zemi, ne jedno zařízení. Jenže i ve fotoaparátu nejsou všechny buňky CMOS čipu digitálního fotoaparátu na jednom místě. Čip má nějakou velikost a skládá se z mnoha světločivných buněk, které pochopitelně nejsou naplácány všechny na sebe, ale jsou rozloženy vedle sebe. Fotografové dokonce dobře ví, že čím je "filmové" políčko větší, tím je fotografie podrobnější a kvalitnější. Fotografie tzv. velkoformátových fotoaparátů byly kvalita sama. V případě fotek černých děr můžeme tak trochu považovat každý teleskop za jednu buňku snímače. Takže celý systém mnoha teleskopů zvaný EHT (Even Horizon Teleskop) můžeme považovat za fotografický čip, jehož buňky jsou roztroušeny po Zemi. A kvůli dosažení snesitelné kvality jsou roztroušeny po "celé" Zemi, tedy je ten "čip" obrovský. Ono taky to focené je šíleně daleko a fotka z jednoho teleskopu by nezaznamenala prakticky nic.

Ale co s tím, že fotografie je obvykle okamžitý záznam, což tyto fotky černých děr nejsou? Počkat, ale i fotografie vzniká ve fotoaparátu po určitou dobu, známou jako čas uzávěrky. Někdy je to 1/100, někdy 1/1000. Když se fotografovaný objekt nehýbe a fotograf taky ne, stačí 1/30 sekundy a často méně. Párty je dobré fotit alespoň na 1/60, protože lidé nepostojí a jsou na delší časy rozmazaní. Sport raději na časy kratší než 1/250. Není ale možné pořídit fotografii skutečně okamžitě, za nulový čas. Každý okamžik nějakou dobu trvá, což dokonce naznačuje i ono slovo, protože mžik oka také vyžaduje nějaký čas, třebaže velmi krátký. U EHT trval ten první "mžik oka" 4 dny. Aby byla fotografie jakž takž kvalitní, bylo třeba zajistit, aby se přitom černá díra moc neměnila, aby nebylo nutné ji vyfotit velmi rychle, čímž by byla úplně rozmazaná. Proto se vyhlíželo údobí, kdy se její podoba skoro nemění. Tedy, kdy se chová spíše jako dům, ne jako běžící sportovec, máme-li to přirovnat k obvyklým fotografiím, které běžně pořizujeme.

Fotografie je evidentně vždy složena z informací z mnoha buněk a je pořízena z nějakého nenulového časového úseku. Neexistuje nic, co má nulové prostorové rozměry (geometrický bod je neexistující idealizace), stejně jako neexistuje nic, co by trvalo nulový čas. To by totiž vůbec neexistovalo.

Čip digitálního fotoaparátu určitě nemá nulové rozměry.

Ještě další komplikace je, že zaznamenaná data byla teprve časem soustředěna na jedno místo a tam zpracována jedním superpočítačem. Ovšem totéž dělá i digitální fotoaparát nebo následně počítač, na kterém pak fotky upravujeme či prohlížíme, i když v daleko menším rozsahu. Zpracování fotografie trvá nenulovou dobu a bez nějakého druhu počítače nebo "počítače" se neobejde. Ale ještě lepším příměrem je tu asi naše obvyklé vidění, při kterém jde do zrakového centra v mozku z očních nervů 6x méně informací než z ostatních oblastí mozku. Z toho je zřejmé, že obvyklý zrakový vjem je výsledkem složitého výpočtu našeho mozkového "počítače", ne jen prostým pasivním příjmem zrakové informace. Takže zpracování obrazu z dat v určitém čase je též zcela nezbytný předpoklad vzniku obrazu, dokonce v případě mozku jde o velmi složité zpracování obrazu.

Proto se vytvoření fotografií černé díry v principu neliší od vytvoření běžné fotografie nebo vytvoření vizuálního vjemu v našem mozku. Jen u toho EHT to byl obrovský "čip", "závěrka" byla otevřená 4 dny a superpočítač, který obraz zpracoval byl opravdu extrémní.

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 5.7.2022 9:07 | karma článku: 28,90 | přečteno: 1274x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Existuje v Česku svatá a mechanická inkvizice proti filosofii? - 1.díl

Tak jsem změnil povolání a místo vydělávání peněz ve „finančnictví“ jsem se pustil do vědy a filosofie. To mě baví mnohem víc, i když je to zatím spíše investování, příjem minimální. Překvapilo mě ale, co vše se v české vědě děje.

21.1.2025 v 9:07 | Karma: 11,51 | Přečteno: 403x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Je vesmír konečný nebo nekonečný?

Ptá se fyzička Sabine Hossenfelder ve svém videu. A odpovídá často špatně, někdy správně. Netřeba se divit, protože na takové otázky fyzika nestačí. Copak fyzika zkoumá, jestli může nekonečno existovat? Nikoliv!

3.12.2024 v 15:09 | Karma: 18,45 | Přečteno: 872x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Způsobil knihtisk upalování čarodějnic?

Za minulého režimu jsem slýchal, že vzdělání a šíření informací vede automaticky ke správnému názoru v politice a k pravdě vůbec. Dnes se ale nezdá, že by šíření informací na sociálních sítích vedlo k rozumným názorům.

16.10.2024 v 9:07 | Karma: 19,55 | Přečteno: 668x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 20,83 | Přečteno: 885x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 21,95 | Přečteno: 1071x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

21. ledna 2025  7:19,  aktualizováno  20:21

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

24. ledna 2025  12:05,  aktualizováno  12:19

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka

24. ledna 2025  17:30,  aktualizováno  20:59

V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....

Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro

22. ledna 2025  12:19

Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...

Bič boží je vyžene. Otestujte si znalosti hereckých úloh oslavence Jiřího Lábuse

Jiří Lábus je vynikající herec, ale rovněž vášnivý čtenář a mistr v načítání...
vydáno 26. ledna 2025

Úctyhodných 75 let se v neděli 26. ledna dožívá Jiří Lábus. Herec temperamentního projevu,...

Zavíráme! Vše musí pryč! Podvodníci s „končícím eshopem“ lákají z lidí peníze

26. ledna 2025

Šmejdi jsou často o krok napřed a vymýšlí neustálé finty, jak vytáhnout z lidí peníze. Aktuálním...

A kostlivci se vypotáceli ven... Jak Sověti nafotili osvobození Osvětimi

26. ledna 2025

Seriál Když Rudá armáda před osmdesáti lety stanula u bran Osvětimi, ohromilo ji hrobové ticho, pach...

Vraha předem neodhadneme. Čin mívají propracovaný, říká docent Lašek

26. ledna 2025

Premium Policie v posledních dnech informovala o několika případech, kdy dostala oznámení ohledně možného...

Royal party servis spol. s r.o.
Číšník / Servírka

Royal party servis spol. s r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 35 000 Kč

  • Počet článků 319
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3113x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.