Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč vidíme věci v dálce menší a jak se tomu vyhnout

Je přece tak samozřejmé, že vidíme kamaráda 100 metrů od nás menšího než když stojí před námi. Tato samozřejmost ale není tak jistá, protože perspektiva jde "vypnout"! Jestli vám to připadá nemožné, čtěte dále.

Zrak se neumí zbavit zkreslení způsobené prostorovou perspektivou. Proč? Protože vnímá různě vzdálené věci, třeba i hodně vzdálené jako hvězdy nebo hory. Existuje však smysl, který nevnímá na dálku, ale vždy jen na krátkou a prakticky stále stejnou vzdálenost, vlastně by se zjednodušeně dalo říci že nulovou vzdálenost. Tím smyslem je náš hmat. To nám ale na zrušení perspektivy zas tolik nepomůže, protože naším dominantním smyslem je zrak. Tím získáváme přes 80% informací, a na zbývající 4 smysly pozůstává méně než 20% informací. Proto je náš mozek zvyklý vytvářet v zásadě jen vizuální modely, tedy i perspektivou zkreslené modely. Když tedy něco ohmatáme se zavřenýma očima, třeba dlouhý stůl, hned si do naší představy v mozku doplníme i perspektivní zkreslení. Zvyk je železná košile.

Jsou ovšem lidé, kteří tuto "nevýhodu" vnímání na dálku, tedy perspektivu nemají. Jsou to (od narození) slepí lidé. Ti vnímají předměty hmatem kontaktně, i když třeba si osahávají tvar 10 metrů dlouhého stolu. Teorie relativity by to formulovala tak, že vnímají předměty vždy soumístně. A když si třeba takový stůl osahají, "nevidí" ho perspektivně zkreslený, protože každou jeho část vnímají ze stejné vzdálenosti.

Zastánci platónského světa idejí asi zajásají, protože v tom mohou poznat vnímání "absolutních" geometrických tvarů, které očima vidět nelze, protože jsou pak vždy zkreslené perspektivou. Když se totiž díváte na stůl, jedna jeho část je vzdálenější, takže vizuálně menší, a navíc nevidíme úhly desky stolu pravoúhlé, jak už kdysi upozornil geniální Bertrand Russell. Nepomůže ani představovat si, že levitujeme nad středem stolu, protože to jen u malého stolu zmenší deformace tak, že je nevidíme. Ale stačí si představit nějaký dlouhý královský stůl, aby bylo jasné, že perspektiva nezmizela.

Ale slepí přece "vidí" ideální geometrické tvary. Problém je ale to, že hmat má značně omezený dosah. Už onen královský stůl by slepý vnímal s určitými obtížemi, zejména kdyby se tam pletli lidé. Ale nikdy nemohou přímo vnímat tvar hor, pokud jim vidoucí nevytvoří jejich model. Nebudou nikdy vědět, jak mávají ptáci křídly. Zatímco perspektiva vidících mění vizuální podoby těles postupně s rostoucí vzdáleností, u slepých přichází jakýsi náhlý skok, za kterým už není "vidět" nic. Takže z ideálnosti "platónských" geometrických tvarů nezbude nic, protože ani slepý si nepředstaví celou přímku. 

Poznají od narození slepí, jak se točí káča a jak se při pohybu kývá? Těžko.

Ale OK, v dosahu svého hmatu "vidí" slepí předměty nezkresleně. Ehm, ani to ale není pravda, protože to platí jen pro předměty statické. U slepých nastupuje "časová perspektiva", časové zkreslení. Asi nebude problém, aby slepí vnímali tvar pomalu se otáčejícího hrnku, ale s rychle rotující káčou už bude problém nepřekonatelný. Těžko budou vnímat precesi, tedy to, že se osa káči také při rotaci kymácí. Překáží tady princip tak trochu z kvantové mechaniky, a to že pozorování mění pozorované. Když se rotující káči dotknou, změní její pohyb, možná ho i zničí. K tomu ještě přistupuje, že opravdu rychlé pohyby hmatem vnímat nelze. Viz třeba let tenisového míčku.

A poslední časové zkreslení je u velkých objektů, které tvar mění. Vemte si takovou plovoucí velrybu. Je sice v podstatě osahatelná, ale i když se podaří osahat třeba ocas, za chvíli má jiný tvar. Nepodaří se osahat jej v jediném tvaru, protože se jeho tvar neustále mění. Prostě zatímco zrak nevnímá na jednom místě, ale v "celém" prostoru, zato ale v jediném okamžiku zvaném přítomnost, hmat sice vnímá (skoro) na jednom místě, ale nutně v určitém časovém rozsahu, ne okamžitě. Hmat má tedy problém s deformacemi předmětu v čase, s jeho pohybem, a proto vidí časově zkresleně. Zrak takový problém nemá, vidí ale prostorově zkresleně. Prostě neexistuje dokonalé vnímání bez kreslení. Člověk je ve zkreslení uvězněn.

Poznat tvar rotujícího spinneru je pro slepého nepřekonatelný problém.

A aby bylo jasné, že kontaktní vnímání (hmatem), které (jak dobře teorie relativity ví), odstraňuje prostorové zkreslení podrobnosti, není ideální, je třeba zmínit i podrobnost takového vnímání. Rukou nevnímáme povrch stolu tak podrobně jako zrakem a jeho barvy už vůbec ne (nesvítí-li na stůl slunce, které různé barvy různě ohřívá). A také se hmatem může měnit pozorovaný předmět daleko více než zrakem, což vám podrobněji může vysvětlit blog Malování slepého malíře vysvětluje kvantovou mechaniku.

Jak jiný je svět slepých si můžeme představit, když uvážíme, že slepý nemá jak zjistit, jakým způsobem se pohybuje malá ryba ve vodě. Chycení do ruky tu nepomůže. Určitě také nezjistí její typické pohyby při pohybu ve vodě. Nebo jak rychle zareaguje, když se něčeho lekne. Jak typickým způsobem létají jednotlivé druhy hmyzu, to také nemá jak zjistit.

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 7.6.2022 9:07 | karma článku: 28,01 | přečteno: 1336x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Je vesmír konečný nebo nekonečný?

Ptá se fyzička Sabine Hossenfelder ve svém videu. A odpovídá často špatně, někdy správně. Netřeba se divit, protože na takové otázky fyzika nestačí. Copak fyzika zkoumá, jestli může nekonečno existovat? Nikoliv!

3.12.2024 v 15:09 | Karma: 17,55 | Přečteno: 830x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Způsobil knihtisk upalování čarodějnic?

Za minulého režimu jsem slýchal, že vzdělání a šíření informací vede automaticky ke správnému názoru v politice a k pravdě vůbec. Dnes se ale nezdá, že by šíření informací na sociálních sítích vedlo k rozumným názorům.

16.10.2024 v 9:07 | Karma: 19,14 | Přečteno: 659x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 20,61 | Přečteno: 873x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 21,95 | Přečteno: 1067x | Diskuse | Společnost

Jan Fikáček, Ph.D.

Kolik váží informace

Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?

4.6.2024 v 9:07 | Karma: 23,03 | Přečteno: 906x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

12. ledna 2025  6:54,  aktualizováno  13:09

Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

13. ledna 2025  21:50

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

15. ledna 2025  11:34

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

16. ledna 2025  15:06

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...

Průzkumy nám dělají medvědí službu. Chceme vládnout sami, řekl Babiš

19. ledna 2025  10:45,  aktualizováno  12:04

Aktualizujeme Vysoká procenta a velký náskok nad jinými subjekty v průzkumech hnutí ANO dělají medvědí službu. V...

Po vážné nehodě lanovky v Pyrenejích zůstávají na JIP dvě Španělky

19. ledna 2025  11:37

Po nehodě lanovky v lyžařském středisku Astún na severu Španělska zůstávají dvě vážně zraněné...

ANO sahá po jednobarevné vládě, podle průzkumu by získalo 95 mandátů

19. ledna 2025  11:18

Volby do Poslanecké sněmovny by vyhrálo hnutí ANO se ziskem 34,4 procenta hlasů. Druhá by byla...

Běžkař si na beskydském hřebeni poranil nohu, musel pro něj vrtulník

19. ledna 2025  11:15

Dvaašedesátiletý běžkař se zranil v sobotu po poledni na hřebeni Vsetínských vrchů. S poraněnou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 318
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3120x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.