Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co je skutečnost (velmi prostě za pár minut)

Určitě jste několikrát slyšeli, že na kvantové úrovni snad realita ani neexistuje nebo že teď někde tam vědci tu pravou realitu objevují či že je realita jen simulace apod. Co takhle ale nejdříve zjistit, co realita vlastně je?

Tohle bude pokus o tak prosté vysvětlení, že ho "dá" i dítě ze základní školy. Tedy: Známe v našem běžném životě smyslové klamy. Rovná tyč vložená do sklenice vody, se jeví jako lomená. Na obrázku níže, ač se tomu věří těžko, je políčko A úplně stejně světlé jako políčko B.

Nevěříte, že jsou políčka A a B stejně tmavá? Tak se podívejte na tentýž, trochu změněný obrázek níže. Tam jsme políčko A zkopírovali, trochu zvětšili a položili mezi původní políčka A a B tak, aby trochu překrývala obě tato políčka. Můžete tak vidět, že A i B jsou stejně tmavá. Tak je to ve skutečnosti.

hfgfh

Tento příklad i příklad s tyčí ve sklenici s vodou, která je zdánlivě zlomená, ukazují, že to, co se nám bezprostředně ukazuje, může být klam. Skutečnost je přitom jiná. V našem obvyklém světě tedy máme dvě věci, zdání a skutečnost. To je důvěrně známý fakt. Obraťme ale pozornost k tomu, že jsou to jen dvě věci, nikoliv více. První je klam neboli jev a za ním definitivní skutečnost. A je třeba si uvědomit, že se tahle prostá situace z přirozeného světa milióny let "vpalovala" do naší intuice. Jestliže naši předci lovili oštěpem ryby, dobře věděli, že jejich skutečná poloha pod hladinou je jiná než ta zdánlivá. I když mnoho klamů tenkrát naši předci neznali, rozhodně nabyli pevného přesvědčení, že existují jediná realita. S touto hluboce zakořeněnou intuicí, že existuje jediná pevná skutečnost, která je jen občas zakryta nějakou iluzí, jsme vstoupili do období vědy. Když nepočítáme tedy génie jako třeba Platón nebo Demokritos. Ti už tušili, že i naše skutečnost každodenního světa není tak úplně "skutečná".

Když si půjčíme třeba metaforu geniálního Prof. Vopěnky, pak lze tvrdit, že stůl před námi existuje jen díky tomu, že "špatně" vidíme. Když bychom totiž viděli absolutně ostře, neviděli bychom spojitou desku stolu, ale jen spoustu atomů, mezi jejichž jádry jsou obrovské mezery, jen minimálně vyplněné maličkými elektrony (a fotony). Atomová jádra a mezery mezi nimi si můžeme v makrosvětě představit třeba jako planety Sluneční soustavy a mezery mezi nimi. Planetární systém netvoří nic spojitého. Ta spojitost stolu tedy není skutečná, skutečná jsou ta atomová jádra a obrovské díry mezi nimi jen malinko "vyplněné" lehoučkými "bodovými" elektrony, které jsou tak nějak všude a nikde (jsou v superpozici).

Ani makrotělesa z našeho obvyklého světa tedy nejsou skutečná, jsou to jen jevy! A to bychom u nich mohli najít daleko více strukturních úrovní, nejen tu atomových jader. Ona se i ta jádra skládají z protonů a neutronů, a ty zase z kvarků a ty buď ze superstrun nebo z prostoročasových "atomů" smyčkové kvantové gravitace atd. Ale i směrem nahoru nalézáme další strukturní úrovně, atomy, molekuly, u dřevěného stolu buňky, dřevěná vlákna atd. Která úroveň je ale skutečná, když jich je třeba deset?

Atomy zlata viděné elektronovým mikroskopem

Asi se nikdo neodváží tvrdit, že stůl před námi není v běžném životě skutečný, ale zároveň už vidíme, že z určitého pohledu skutečný není. Něco nám taky našeptává, že ty hlubší úrovně, třeba atomová, je jaksi skutečnější, což opět pochází z naší dávné intuice nacházet skutečnost za "klamem". Minimálně už tady proto máme dvě nezpochybnitelné skutečnosti, které si protiřečí. To, že obě nejsou skutečnosti nám našeptává naše zmíněná naivní a mylná intuice z miliónů let našeho běžného života. Je to ale tak, že není jen jediná jakási pravá skutečnost. Jedna je skutečnost přirozeného světa, jak ji vidíme prostým okem, jiná je třeba skutečnost viděná urychlovačem CERNu, Máme-li elektronový mikroskop uvidíme třetí skutečnost a to pole jednotlivých atomů (viz obrázek výše). Obrazů světa je mnoho a všechny jsou to skutečnosti na dané úrovni. Tohle přijmout chce překonat silně zakořeněný předsudek, že skutečnost je jen jedna. Správná odpověď na otázku, která strukturní úroveň je skutečná je překvapivě, že každá z nich, ale tu hlubší jsou přece jen o něco skutečnější, říkáme, že mají větší míru modality, větší míru reálnosti.

Ono záleží jen na pozorovacích prostředcích, které používáme. Pro prosté oko a náš hmat je skutečný stůl a můžeme se na jeho skutečnost spolehnout mnohem jistěji než na to, že nevyhrajeme miliardu v loterii. Pozorujeme-li nejlepším elektronovým mikroskopem, jsou pro nás skutečné atomy a vyšší strukturní úrovně jsou jen jevy, přehnaně řečeno jsou to je "zdání". Nižší strukturní úrovně jsou obecně jaksi skutečnější, ale nevypadá to, že by existovala nějaké konečná strukturní úroveň. Pro daný účel zkoumání si zvolíme určitou podrobnost pohledu a hlouběji nejdeme. Tím určíme, co je pro danou úlohu skutečnost. Pro modelování toku tepla stanovíme systém, jehož prvky jsou atomy. Ty jsou skutečné, hlouběji nezkoumáme. A můžeme na této úrovni zkoumat tok energie v našem topení či v elektrárně. Kdybychom zahrnuli i strukturu atomů, dostali bychom neřešitelně složitý úkol.

Detektor částic urychlovače v CERNu je něco jako naše oko, i když trochu zvláštní. Vidí daleko hlubší skutečnost než my prostým okem.

Co je to tedy ta skutečnost? Očividně je to tedy obraz okolního světa v dané podrobnosti, pozorovaný daným fyzikálním mechanismem či přístrojem (okem, mikroskopem). Skutečný je jak stůl v makrosvětě, tak atomová jádra v něm, řešíme-li strukturu atomu. Jestliže ale bereme za skutečnost v danou chvíli ona jádra, je z tohoto hlediska stůl přehnaně řečeno jen "iluze". Skutečnost je tedy relativní. Co je z jednoho pohledu skutečné, to z hlubšího pohledu už skutečné není. Skutečnost je náš interface se světem. Zprostředkovává interakce našich akcí s okolním světem. Můžeme si ji trochu přirovnat k zjednodušujícím brýlím a rukavicím, což jsou "interfacy" mezi námi a okolím.

Skutečností je tedy mnoho, není jen jediná a žádná není ta pravá, i když ty hlubší jsou o něco "pravější", svět má tedy zřejmě empirickou podstatu. Za pomocí dnešní vědy můžeme náš horizont posouvat jak v představě (když řešíme chemii nebo jak prostřít stůl) tak třeba při skutečném pozorování, kdy naším smyslem může být oko, nebo mikroskop nebo urychlovač CERNu. Horizont našeho vnímání už díly vědě dávno není pevný a v jediné poloze, jak tomu třeba před vynálezem mikroskopu a dalších přístrojů.

---------------------------------------------------------------

Jestli vás téma skutečnosti zajímá více, můžete si přečíst další úvahy na toto téma:
Je skutečnost jen úporný předsudek? A co to vlastně je?
Je náš vesmír „počítačová simulace“? Je, ale...Je skutečnost jen iluze?
Skutečnost jako přirozená virtuální realita

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 30.11.2021 9:06 | karma článku: 28,44 | přečteno: 2097x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Existuje v Česku svatá a mechanická inkvizice proti filosofii? - 1.díl

Tak jsem změnil povolání a místo vydělávání peněz ve „finančnictví“ jsem se pustil do vědy a filosofie. To mě baví mnohem víc, i když je to zatím spíše investování, příjem minimální. Překvapilo mě ale, co vše se v české vědě děje.

21.1.2025 v 9:07 | Karma: 11,13 | Přečteno: 373x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Je vesmír konečný nebo nekonečný?

Ptá se fyzička Sabine Hossenfelder ve svém videu. A odpovídá často špatně, někdy správně. Netřeba se divit, protože na takové otázky fyzika nestačí. Copak fyzika zkoumá, jestli může nekonečno existovat? Nikoliv!

3.12.2024 v 15:09 | Karma: 18,23 | Přečteno: 861x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Způsobil knihtisk upalování čarodějnic?

Za minulého režimu jsem slýchal, že vzdělání a šíření informací vede automaticky ke správnému názoru v politice a k pravdě vůbec. Dnes se ale nezdá, že by šíření informací na sociálních sítích vedlo k rozumným názorům.

16.10.2024 v 9:07 | Karma: 19,35 | Přečteno: 665x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 20,61 | Přečteno: 879x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 21,95 | Přečteno: 1071x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

21. ledna 2025  7:19,  aktualizováno  20:21

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro

22. ledna 2025  12:19

Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

16. ledna 2025  15:06

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...

Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil

23. ledna 2025  10:03

Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...

Babiš odmítl vyšší poplatky pro ČT i rozhlas. Vyzval ke zrušení Green Dealu

24. ledna 2025,  aktualizováno  14:10

Ke hlasování o návrhu vlády na zvýšení poplatků pro Českou televizi a pro Český rozhlas se poslanci...

Rodina a fanoušci se loučí s moderátorem Vondrou, lidé se do síně nevejdou

24. ledna 2025,  aktualizováno  14:06

Přesně ve 14 hodin, tedy v čase, kdy pravidelně startoval své vysílání v rádiu Kiss, začalo dnes v...

Ukrajinské drony zasáhly rafinerii hluboko v Rusku, Moskva zavřela letiště

24. ledna 2025  6:51,  aktualizováno  13:57

Sledujeme online Drony vyslané Ukrajinci v noci útočily v Rjazani, přibližně 200 kilometrů od ruské metropole a asi...

Kriminalita loni v Česku klesla. Mravnostní činy narostly, cizinci mají větší podíl

24. ledna 2025,  aktualizováno  13:47

Policejní prezident Martin Vondrášek a náměstek pro kriminální službu a vyšetřování Tomáš Kubík...

  • Počet článků 319
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3112x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.