JB

Právě čtu Vaši novou knihu. Jsem v polovině, a máte ode mne hluboké uznání.

Foto

Je mi vždy trochu trapně, když mě někdo chválí. Ale díky. Taky za to, že jste si to koupil.

VE

Tak je legrační že zrovna Fikáček si sem dává akademický titul, když zrovna v jeho případě škola řešila problém, jakým omylem k tomu mohlo dojít

Foto

Je hezké, že se pomluvy šíří. Ale škola došla k závěru, že práce byla obhájena oprávněně. Jen lehká hysterie jednoho v daném oboru amatéra, který práci moc nerozuměl, byla dobrou záminkou do souboje mezi děkanem PřF UP a rektorem UP, kteří se chtěli navzájem odvolat.

Jak jinak vysvětlit, že to nakonec způsobilo kontrolu všech disertací na všech fakultách UP? Očividně ani tak moc nešlo o onu jednu disertaci.

Nicméně od oponenta disertace, špičkového filosofa Prof. Kolmana, který práci naopak rozuměl, dostala práce výtečné hodnocení. Výše uvedená dáma má určitě podložený názor o disertaci, i když ani neví, jak se jmenuje. Jen slyšela nějaký drb, který se jí hodil do jejích osobních antipatií bez znalosti věci samé. :) Neměla by se práce hodnotit s její znalostí? (Zdravím dotyčnou z mezinárodní konference Fyzika a realita v Helsinkách, kde budu prezentovat část disertace, neboť příspěvek prošel recenzním řízením.)

A co psal Prof. Kolman? Můžete si to přečíst (s dalším vysvětlením) třeba zde: https://blog.idnes.cz/fikacek/proc-se-ceska-televize-zajimala-o-rovnici-e-mc2-v-ph-d-dizertaci.Bg23040490 .

Mimochodem, je tam výklad i toho, jak se hlavní kritik zásadně sekl i ve své kritice ve vlastním oboru. Protože onen výklad rovnice E=mc2, který napadl a který jsem tam odvodil, se shoduje s výkladem jistého nositele Nobelovy ceny za fyziku. :)

A co píše špičkový expert, Prof. Kolman o této disertaci?: "Autor takto klade řadu zajímavých a netriviálních tezí,... Práce je psána čtivě a informovaně, se smyslem pro konkrétní příklady a nečekaná srovnání, jako jsou otázky vývoje písma či peněz coby příklady abstrakce a idealizace. Tato syntetická metoda širokého rozmachu doplňovaná četnými detaily tvoří podle mě hlavní kvalitu práce. Ta je bezesporu myšlenkově bohatá a originální, obsahuje spoustu – šlo by říct někdy až přemíru – zajímavých úvah a podnětů k přemýšlení." ... pokračování..

Foto

Myslím, že jde i o to, zda kvalitativní množství nosičů informací v celém vesmíru je stabilní. V tom případě by se asi dalo uvažovat o podmíněné hmotnosti informace. Tedy - pokud ano.

Foto

Vesmír má potenciálně "nekonečnou" strukturní hloubku, takže maximální množství informace, které do vesmíru jde zapsat, se řádově zvětšuje s naším další a další poznáváním dalších strukturních stupňů. Teď jsou ve výhledu prostoročasové "atomy" smyčkové kvantové gravitace.

Foto

Vše téma mně připomnělo jednu povídku, tuším, že napsanou S.Lemem. V ní se podařilo jednomu ,,experimentátorovi" VEŠKERÉ info zvážit. A tím způsobil celosvětový blackout

  • Počet článků 316
  • Celková karma 23,97
  • Průměrná čtenost 3101x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.