Petr Petržílek
- Počet článků 205
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1248x
Seznam rubrik
Petr Petržílek
Den Země
Tento týden jsme oslavili den Země. No a? Zdá se, že jedeme dál. Pojďme se ale společně zamyslet, proč tento svátek slavíme. Planeta Země nám poskytuje podmínky pro život. Lidstvo se však obecně chová tak, jako by tyto podmínky byly neměnné, dané a tedy za všech okolností konstantní. Je to patrně jeden z největších omylů jak celého lidského společenství, tak člověka samotného. Člověk věnuje například daleko větší pozornost starosti a péči o svůj vůz, než o to, kam co vyhodí, či jakým způsobem ovlivňuje svojí činností životní prostředí.
Petr Petržílek
FEP 22: Sociální pilíř udržitelného rozvoje VII
V minulých poznámkách jsme hledali právní nástroje podpory netržní tvůrčí práce. Nyní se zaměřme na analýzu spotřebitelské rovnováhy a trhu práce pro případ, kdyby skutečně byla netržní práce podporována.
Petr Petržílek
Lidé zhuntovali 50% moří nečistotami a nadměrným rybolovem
Dle Herald Tribune (²Oceans at risk: Many studies, little action²) si nelze stěžovat na nedostatek vědeckých studií, které hovoří o ničení světových oceánů, zkáze mořských ekosystémů, zániku mnoha druhů ryb. Několik se jich objevilo i v posledních týdnech. Lze si ovšem stěžovat na nedostatek jakéhokoli úsilí světových vlád a dalších institucí problémům čelit. Minulý měsíc dospěl tým amerických, britských a kanadských vědců k závěru, že nepoškozen moderní společností nezůstal už ani čtvereční centimetr oceánu a že lidé zhuntovali 41% moří nečistotami, neřízeným rybolovem a dalšími zásahy. Další studie tlačí zejména na americký kongres, aby přijal opatření chránící americké vody a hrál podstatnější roli i v globálním měřítku. Nejen USA, jako jeden z hlavních viníků, ale i zbytek světa by se měl o osud oceánů víc zajímat. Příkladem mohou být právě Spojené státy, které byly podle studií k oceánům citlivější než ostatní hlavní velmoci v oblasti rybolovu včetně Japonska a přímořských členů EU. Problém je globální a taková musí být i jeho řešení. Mnohem více by měla dělat i OSN, MMF a SB.
Petr Petržílek
Domácnosti žádejte o dotaci na ekologické vytápění – bude to marné
Minulý týden Státní fond životního prostředí ČR vydal tiskovou zprávu, ve které uvádí, že „domácnosti mají možnost žádat o podporu výměny starých kotlů na uhlí za moderní vytápění obnovitelnými energetickými zdroji“. Jedná se o výstřel, který má jen zastřít Bursíkovu bezradnost a chyby. V podstatě se dá říci, že tento program je ve vztahu k podpoře tepla z OZE pro domácnosti to samé, co bylo za předcházejících vlád. Rozhodně nejde o nějaký progres a razantnější vytěsňování uhlí. Tentokrát chtěl Martin Bursík zřejmě ošálit své vlastní straníky – jak na to zareaguje vnitrostranický audit plnění programu SZ? Ještě uvidíme!
Petr Petržílek
Skleníkové prozření Bursíkovy administrativy s ročním zpožděním
Česká republika je největším producentem CO2 na jednotku HDP v Evropské unii. Nejen proto ale nemůže být žaloba ČR proti Evropské komisi k Evropskému soudnímu dvoru úspěšná. Takto jsem argumentoval již v květnu loňského roku (viz TZ z 29.5.2007). A co se děje po necelém roce? Vláda zítra projedná návrh ministra Bursíka ke stažení žaloby, kterou se Česká republika domáhá zrušení rozhodnutí Komise o národním alokačním plánu pro přidělování povolenek na emise skleníkových plynů. Tomu říkám obrat :-).
Petr Petržílek
Čeští zelení by měli chápat svou roli v politice stejně jako Nader
Česká Strana zelených se stala díky svému angažmá v Topolánkově vládě mistrem kompromisu. Sama přichází se „seriózními a státotvornými“ návrhy, které vláda s vděkem přijímá. Příkladem, může být naše pozice k tzv. klimaticko-energetickému balíčku, který představila EU. Radikalizmus Martina Bursíka v tak klíčové věci zcela vyprchal. Nechci se v tomto článku věnovat roli Bursíka nebo energetickému balíčku – to až příště. Spíše bych rád poukázal na fenomén americké politiky – na Ralpha Nadera. Myslím, že jeho způsob politiky a vliv na velké strany, který si tím politicky - nezištně získal, je to, co i česká politická scéna potřebuje. Stejně jako ekologizaci demokratů v Americe předchází tlak Nadera, tak si dovedu představit i soutěž ČSSD a SZ v ekologické politice. To by ovšem sociální demokracie nesměla být zelenější než zelení, jak je tomu dnes.
Petr Petržílek
FEP 21: Sociální pilíř udržitelného rozvoje VI
Dnes bych rád poukázal na to, jaké jsou právní možnosti zakotvení podpory tvůrčí práce. Podstatou legislativy udržitelného rozvoje je buď vytvořit podmínky k přetvoření práce odcizené na práci tvůrčí a svobodnou (člověk bez tvůrčího procesu je jen otrokem věcí, konzumentem vydělaných peněz), nebo umožnit maximální zkrácení pasivní práce (např. kompenzované zkrácení pracovní doby pokladní v supermarketu, dělníka u pásu) nebo eliminovat pasivní nezaměstnanost (dlouhodobou nezaměstnanost, kdy si člověk ani práci nehledá) a nahradit uspořený pasivně strávený čas procesem tvůrčím.
Petr Petržílek
Seznam miliardářů vyvolává různé emoce
Po seznámení se s mnoha články které reagovaly na nové hodnocení pořadí, se kterým přišel jako obvykle americký časopis Forbes, včetně servilního ječení v některých českých mediích, předkládám hodnocení, se kterým přišel Financial Times 8.března. Je to totiž vážný problém, který je v centru pozornosti větší, než mnohé jiné události. Důvodů je několik.
Petr Petržílek
Extrémní sucho – skutečná hrozba
Vyschlé studny, potoky, rybníky, vyprahlá půda, louky, lesy, zničená úroda a rozsáhlé požáry střídá přívalový déšť a povodně. To je obraz letních měsíců ČR posledních let a zejména pak loňského léta, o čemž svědčí i novinové titulky z července a srpna roku 2007[1]. [1] Některými řekami v ČR protéká jen pětina vody - novinky.cz, Déšť nad zlato - Mladá fronta DNES, Lidé jsou stále bez vody - Mladá fronta DNES, Na Rychnovsku už vyhlásili stav sucha - Hradecký deník, Mizí voda z potoků - Orlický deník, Vysočinu trápí nedostatek vody - ČT 1, Stav sucha sužuje v kraji sedm sledovaných řek - Havlíčkobrodský deník, Vyprahlý jih Moravy: požáry a málo vody - Blanenský deník, Sucho dosáhlo extrémů, hlídky vyrazily do lesů - Svitavský deník, Extrémní teplo vysušilo moravské vinice - Impuls, Nedostatek vody v řekách dělá rybářům velké starosti - Bruntálský a krnovský deník, Počasí se „zbláznilo“ a bude hůř - Mladá fronta DNES, Vedro zabilo v jihovýchodní Evropě desítky lidí - zpravy.iDNES.cz, Sadaři: nejhorší úroda za 45 let - Mladá fronta DNES, Zlínsko trápí extrémní sucho - Boleslavský deník, Sucho letos poškodilo úrodu obilí - ČRo 1 – Radiožurnál, Podbořansko: velké sucho - Žatecký a lounský deník, Bouřky s kroupami sužují zemi - Mladá fronta DNES
Petr Petržílek
FEP 20: Sociální pilíř udržitelného rozvoje V
V předcházejících poznámkách jsme se zabývali alternativami k práci na plný úvazek. Ty dnešní bych rád věnoval způsobům využití „nového“ volného času, který jsme získali volbou některé z alternativ. Důraz je kladen na „aktivitu“. Aktivním využitím volného času se rozumí takové využití volného času získaného rozhodnutím být plně autonomní nebo rozhodnutím pracovat na zkrácený pracovní úvazek, které je z hlediska zájmů člověka, zájmů společnosti i z hlediska zájmů životního prostředí žádoucí. Takových forem užití volného času může být celá řada. Jedná se zejména o aktivní život v oblasti rodičovství a rodiny, politiky, občanského života, charity, vzdělávání se a kultury a v neposlední řadě o drobné zemědělství (samozásobitelství), uměleckou činnost či soliterní řemeslnou výrobu. Přibližme si některé z těchto činností, které by mohly být podporovány v rámci programů „Státní politiky podpory netržní práce“.
Petr Petržílek
Ostrava nebude zvyšovat poplatky kvůli třídění bioodpadu. A u Vás?
Včera jsem navštívil primátora města Ostravy Petra Kajnara s cílem připravit řešení k chystané povinnosti obcí třídit biologicky rozložitelný komunální odpad.
Petr Petržílek
Vzdávám hold Vám ženám
a přeji Vám vše nejlepší k svátku, který je oslavou nejen boje žen za rovné příležitosti, ale i Vaší krásy a předností. Je pro mne velkou ctí a potěšením to říci veřejně. A myslím si, že obdobně tento svátek vnímá i většina ostatních mužů.
Petr Petržílek
Nejhorší obavy se potvrzují
Nejhorší obavy těch, kdo se obávali, že Václav Klaus ve svém druhém prezidentském období ztratí všechny zábrany, protože již nebude nikoho potřebovat pro své znovuzvolení, se začínají naplňovat. Svědčí o tom nejnovější cesta a vystoupení V. Klause do USA na konferenci o klimatických změnách. Jednak tam prezentuje názory odporující objektivním vědeckým poznatkům, jednak je pro uspokojení svého ega a své „neomylnosti“ ochoten riskovat budoucnost lidstva na Zemi. A navíc vystupuje na podniku financovaném ropnou společností Exxon. V podstatě se dá říci, že pan prezident prodává naši budoucnost za peníze ropných magnátů. Dovoluji si v kontradikci s tím Vás vyzvat k úplně něčemu jinému.
Petr Petržílek
FEP 19: Sociální pilíř udržitelného rozvoje IV
Zaměstnání nepochybně ještě dlouho zůstane hlavním nástrojem k uspokojování lidských potřeb. Je však třeba vzít v úvahu probíhající strukturální změny v této oblasti. Stává se již téměř jisté, že dlouhodobé dosažení plné zaměstnanosti v práci „na plný úvazek“ v kontextu dnešního chápání tohoto pojmu není reálné. Podívejme se proto na alternativy „plného zaměstnání“, kterými jsou práce na zkrácený pracovní úvazek a autonomie.
Petr Petržílek
Ekologizace automobilové dopravy – ANO i NE z rozhodnutí vlády
EU přistoupila k opatřením, jejichž realizace by měla zajistit omezení skleníkových plynů do roku 2020 až o 20 % v rámci čehož byl EK navržen cíl nahradit do roku 2020 v oblasti silniční dopravy až 10 % tradičních pohonných hmot alternativními palivy. K tomu vedou dvě cesty – cesta administrativní restrikce a cesta pozitivní ekonomické stimulace. Tyto cesty se navzájem nevylučují, ale doplňují. Vláda na svém zasedání 25.2.2008 projednávala obě.
Petr Petržílek
Průplavní kanál „Dunaj-Odra –Labe“, šílenství a zkáza
Vodní megalomanský projekt vybudování plavebního kanálu Dunaj – Odra – Labe (dále jen „DOL“) je neúnosně drahý, nezodpovědný a z hlediska životního prostředí naprosto destruktivní. I přesto se jím vláda zabývá a zvažuje jeho realizaci. A myslím, že nejde ani tak o realizaci, ale o spíše to, aby pár podnikavců v podnicích Povodí i mimo nich mohli dál čerpat státní a evropské prostředky na nesmyslné projekty. To, že kvůli nim zůstane stavební uzávěra na sta hektarech pozemků bránící rozvoji obcí a mikroregionů nikoho nezajímá (při prosazování církevních restitucí je to ale zásadní argument). Toto je klasický případ, kdy několik zlatokopů pro svůj prospěch zneužívá nadšení několika tímto vodním dílem fascinovaných vodohospodářů. Těmto snílkům nelze jejich sen vyčítat. Politici ale musí být realisté a vyhazování státních peněz zabránit. Krom toho by si měli uvědomit, že chopí-li se projektu některý z velkobetonářských stavebních gigantů, rozjede se vlak s obrovskou setrvačností, který nepůjde zastavit. Pak by i proti skutečné vůli odpovědných politiků, kteří dnes lehkovážně zvedají ruku (vždyť se jedná jen o prolongaci stavební uzávěry, nikoli o realizaci DOLu – to by jistě hlasovali jinak), mohlo k realizaci tohoto šílenství skutečně dojít.
Petr Petržílek
FEP 18: Sociální pilíř udržitelného rozvoje III
Je až s podivem, kolik potřeb lidí je spojováno se zaměstnáním. Smyslem dnešních poznámek je provést analýzu těchto potřeb a poukázat na alternativy, které mohou tyto potřeby lidí naplnit stejně dobře jako zaměstnání. Srovnávejte prosím při čtení těchto řádků zaměstnání s alternativami, jako je občanská aktivita v různých nevládních i politických organizacích, studium, vzdělávání se, venkovský život, umělecká a soliterní řemeslná činnost apod. Vycházejme prozatím z předpokladu, že uvedené alternativy pro skutečně svobodného člověka, za předpokladu jeho základního hmotného zabezpečení, jsou skutečně reálné.
Petr Petržílek
Demokraté vyhrají: Jak zvládnou dědictví? Recese, inflace, klima!!
Hillary Clintonová poprvé uveřejnila svůj plán, co chce dělat v Bílém domě, kde zřejmě bude buď prezidentkou nebo viceprezidentkou a národ i svět bude především spoléhat na zkušenosti manžela. Už se ujal pojem ²Billary², kombinace obou křestních jmen. Obama, jenž má výrazné osobní kouzlo, jako viceprezident či prezident bude mít rovněž velkou roli, podobně jako zkušenější Hillary, disponující navíc ženským kouzlem. Recese může být tvrdá, ale už Roosevelt předvedl, že se dá zvládnout i deprese, jenomže neměl navíc ekologickou a demografickou hrozbu.
Petr Petržílek
Vláda má na svědomí blamáž ČR před celou Evropou
Nebojte se, nechci psát o prezidentské volbě, to bych článek uvedl především odkazem na ODS. Krom toho už mám této volby tak akorát. Jako ostudu ČR před ostatními členskými státy vnímám i návrh vlády, kterým si ČR v rámci energetického balíčku EU stanovila cíle pro definování podílu využívání obnovitelných zdrojů energie do roku 2020. V klíčovém legislativním balíčku opatření pro členské státy EU počítá, mimo jiné, se zvýšením podílu obnovitelných zdrojů energií do roku 2020 v EU na 20 %. České republice Evropská komise ale přiznala garanci dosažení cíle pouze ve výši 13% podílu ze spotřeby energie (přičemž již dnes dosahuje tento „čistý“ podíl využívání primárních energetických zdrojů v ČR cca 6,2 %). K tomu musím uvést, že nejdříve mne překvapilo, že návrh komise pro ČR se blíží návrhu ČSSD, a to 14%, který jsme společně se stínovým kolegou Milanem Urbanem deklarovali jako dosažitelný už v březnu loňského roku. Zároveň mne šimralo spokojené prohlášení Mirka Topolánka, že je to jen o desetinky více, než navrhovala vláda, tj. o něco více než 8,6%. Zklamání se dostavilo okamžitě, jakmile jsem si uvědomil, že v Evropě se tento podíl počítá z „čisté spotřeby energie“, kdežto u nás z „hrubé spotřeby energie“. Z našeho „hrubého“ pohledu nám tedy Evropská komise na návrh vlády přidělila necelých 9% podílu obnovitelných zdrojů, což odpovídá oněm 13% čisté spotřeby. Tím nás vláda zařadila na úroveň Bulharska a Rumunska.
Petr Petržílek
FEP 17: Sociální pilíř udržitelného rozvoje II
Dnešní poznámky budu věnovat pojetí „práce“ ve vztahu k zaměstnání a lidské svobodě. Zaměstnání v naší moderní společnosti hraje roli centrální instituce, skrze kterou se definujeme. Je na místě si uvědomit, že se jedná o potřebu (být zaměstnán) nikoliv primární, ale o potřebu danou spíše historicky a sice jako nástroje dosažení vnější svobody, o výsledek procesu, v němž došlo k zpřetrhání archaických pout ke krvi a půdě. Až do průmyslové revoluce pracovalo 90% populace evropských zemí v zemědělství. Hovoříme-li v této souvislosti o práci, tak ještě nikoliv ve smyslu zaměstnání - sloužila k udržení živobytí a nikoliv k expanzi potřeb. Víme, že pokrok v důsledku průmyslové revoluce se projevil tím, že zhruba dvě třetiny populace byly přemístěny z polí do továren a o sto let později přesunuty z továren do kanceláří a za pulty obchodů - do služeb.
Petr Petržílek
V upřímné snaze ovlivnit prezidentské volby ….
.....ještě jeden komentář k V. Klausovi, resp. jeho vědeckému dílu ²Modrá, nikoli zelená planeta² s podtitulem ²Co je ohroženo: klima nebo svoboda?², poslední kapitole nazvané ²Co dělat?²:
Petr Petržílek
FEP 16: Sociální pilíř udržitelného rozvoje I
Filosofové se vcelku shodují, že cílem vývoje lidstva je materiálně i duchovně bohatý život jednotlivců v harmonickém mikro- (obydlí) i makro- (krajina) prostředí. Racionálními se zdají i náměty, které dospívají k závěru, že člověk by měl z biologických a psychologických důvodů kvůli své obtížné přizpůsobivosti životu ve velkých aglomeracích žít ve venkovském prostředí. Bylo by ovšem nadnesené tvrzení, že budoucí společnost nabude charakteru společenství zemědělského. Relativně vysoký stupeň samozásobitelnosti relativně rovnoměrně rozmístěného obyvatelstva potravinami, ale i energií apod. je vcelku jinak idea slučitelná s principy udržitelného rozvoje, stejně jako idea výhodnosti života v menších obcích. Pokud bych měl hledat nástroje pro naplnění tohoto cíle, spočívaly by v decentralizaci (osídlení, veřejné moci, výroby), soběstačnosti (energetické, potravinové, obecně lidské), dobrovolnosti a antropo-biocentrismu. Realizující politikou pak je tzv. endogenní rurální politika.
Petr Petržílek
Vlna kritik Klause ve světě
Obvykle na diskuzi k mým článkům nereaguji. Nyní ale musím učinit výjimku. Právě ti, kdo do zmíněné diskuze přispěli, jsou zářným příkladem negativního působení názorů pana prezidenta. Rád bych Vás ujistil, že mnoha vědcům a superseriózním časopisům na západě dochází zřejmě trpělivost číst tlachání šéfa Hradu a jeho zbrojnošů, kteří se nikdy ekologií nezabývali, jako je D. Tříska, M. Hampl (ČNB) nebo K. Kříž apod. o tom, že systém laissez-faire nenese zodpovědnost za to, že se blíží ekologická katastrofa. Sílí zcela nečekaná vystoupení, která poukazují na to, že řeč není zdaleka jen o životním prostředí, ale o celkovém fungování naší civilizace.
Petr Petržílek
Oteplování: téma prezidentské kampaně v ČR i USA
Naprosto prioritní ekologickou otázkou je v současnosti oteplování planety. Při dnešním veřejném jednání senátorského klubu ČSSD, kde se utkali prezidentští kandidáti Švejnar a Klaus, to však vypadalo, jakoby každý z nich pocházel z jiného světa. Zatímco Švejnar považuje antropogenní příčinu klimatických změn za jev vědecky dokázaný a za doslova životní nutnost nalézt řešení, Klaus věří pouze svým vlastním pseudovědeckým závěrům. Podle Klause je ochrana klimatu dokonce fiktivní hrou. Na rozdíl od níže popsané vážné debaty na toto téma mezi prezidentskými kandidáty v USA, dělá Klaus z tohoto tématu bezostyšně frašku. Jestliže tvrdí, že za deset let se o klimatických změnách jako o problému diskutovat nebude a je ochoten si na to dokonce i vsadit, rád to budu já, kdo s ním tu sázku uzavře. Takže pane prezidente - o bednu šampaňského?
Petr Petržílek
Arabští princové ukáží světu, jak čelit klimatickým změnám
Rád bych Vás upozornil na poslední Business Week, kde je zveřejněn velký článek o tom, jak probíhají práce v Abu Dhabi při výstavbě futuristického stotisícového rezidenčního města na ploše 700 hektarů, jež bude první metropolí na světě, která nebude produkovat ani molekulu oxidu uhličitého, který způsobuje globální oteplování.
předchozí | ... 3 4 5 6 7 8 9 | další |