Extrémní sucho – skutečná hrozba

Vyschlé studny, potoky, rybníky, vyprahlá půda, louky, lesy, zničená úroda a rozsáhlé  požáry střídá přívalový déšť a povodně. To je obraz letních měsíců ČR posledních let a zejména pak loňského léta, o čemž svědčí i novinové titulky z července a srpna roku 2007[1]. [1] Některými řekami v ČR protéká jen pětina vody - novinky.cz, Déšť nad zlato - Mladá fronta DNES, Lidé jsou stále bez vody - Mladá fronta DNES, Na Rychnovsku už vyhlásili stav sucha - Hradecký deník, Mizí voda z potoků - Orlický deník, Vysočinu trápí nedostatek vody - ČT 1, Stav sucha sužuje v kraji sedm sledovaných řek - Havlíčkobrodský deník, Vyprahlý jih Moravy: požáry a málo vody - Blanenský deník, Sucho dosáhlo extrémů, hlídky vyrazily do lesů - Svitavský deník, Extrémní teplo vysušilo moravské vinice - Impuls, Nedostatek vody v řekách dělá rybářům velké starosti - Bruntálský a krnovský deník, Počasí se „zbláznilo“ a bude hůř - Mladá fronta DNES, Vedro zabilo v jihovýchodní Evropě desítky lidí - zpravy.iDNES.cz, Sadaři: nejhorší úroda za 45 let - Mladá fronta DNES, Zlínsko trápí extrémní sucho - Boleslavský deník, Sucho letos poškodilo úrodu obilí - ČRo 1 – Radiožurnál, Podbořansko: velké sucho - Žatecký a lounský deník, Bouřky s kroupami sužují zemi - Mladá fronta DNES

The Financial Times pak informuje o zprávě o dopadu klimatických změn na bezpečnostní politiku. V první fázi bezprostředních dopadů půjde o ohrožení stability zásobování energetickými surovinami a potřebu se vypořádat se vzrůstem počtu „ekologických uprchlíků“ ze zemí bezprostředně postižených. V dalším plánu pak bezpečnostní situaci můžou destabilizovat nepokoje a války, jejichž příčinou bude spor o vodu. Na druhou stranu, hrozí nové napětí v severních oblastech, kde proces oteplování zpřístupní nová naleziště surovin. Především se mluví o oblasti Severního ledového oceánu a tamních ambicích Ruska a částečně i USA, k nimž se přidávají i další státy, EU nevyjímaje. Změna klimatu může i vážně narušit výnosy zemědělských produktů ve třetím světě, což zvláště v Africe může vést k rozkolísaní křehkého míru mezi mnohými etnickými skupinami. Jeden z dalších možných dopadů, na který zpráva upozorňuje, je možné zvýšení tlaku na poskytování humanitární pomoci ze strany EU pro oblasti postižené změnami. Taková pomoc by musela být uvažována ve výši miliard euro.[1] Stejně tak si zprávy všímá francouzský L‘ Express, který především zdůrazňuje možný příval uprchlíků.[2]

   Nedostatek vody je považován za nejrizikovější faktor z hlediska světového napětí, dokonce vážnější než terorismus. Fenomén extrémního sucha vlivem změny globálního klimatického systému již bohužel pronikl i na naše území. Podle sledovaných celosvětových klimatických změn, lze s téměř stoprocentní jistotu předpokládat, že naše zem bude sužována extrémním suchem i nadále a to s čím dál větší intenzitou  Řada odborníků se proto jednoznačně shoduje na tom, že je nezbytně nutné učinit opatření, která povedou ke schopnosti zadržovat v krajině co nejvíce vody. Velké plochy zemědělské půdy, které byly během minulých padesáti let zbaveny remízků, rybníků a znásilněny meliorací mokřadů totiž nejsou schopny zadržovat vodu a při velkých přívalových deštích pak naopak nejsou schopny velké množství vody zadržovat. Celou situaci dále zhoršuje zvyšující se podíl zpevněných ploch a odvod dešťových vod z intravilánů obcí .  

ŘEŠENÍ?Opětovná výstavba remízků a mokřadů, rybničních soustav, vsakovacích jam, zachycovacích nádrží, biopásů a biokoridorů, hrazení bystřin, a další preventivní opatření rozčleňující krajinu a udržující stav podzemní vody. 

KDE NA TO VZÍT PENÍZE?Jde o čerpání finančních prostředků  na realizaci opatření rozčleňujících krajinu a udržujících stav podzemní vody. Jedná se o dotace ze strukturálních fondů EU  kofinancované z veřejných rozpočtů a prostředků na protipovodňová opatření.   




[1] http://www.ft.com/cms/s/0/2b4df7fe-eef5-11dc-97ec-0000779fd2ac.html


[2] http://www.lexpress.fr/info/quotidien/actu.asp?id=468102

Autor: Petr Petržílek | čtvrtek 20.3.2008 15:32 | karma článku: 15,31 | přečteno: 1380x

Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Šli jsme s nimi pro rozstřílené notebooky. Interventka o pomoci rodičům obětí z FF

19. dubna 2025

Premium Od tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy uběhl rok a čtvrt. Střelec tehdy...

Slintavka škodí, i když tu není. Decimuje český agroturismus

19. dubna 2025

Strach ze slintavky a kulhavky nezkomplikoval jenom chod zemědělských podniků, ale zkazil mnoha...

Ropovod TAL posílil, Česko už ruské dodávky nepotřebuje. Družba však zůstává

19. dubna 2025

Premium Česká republika je od třetího dubnového týdne výhradně zásobována neruskou ropou, a to západní...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1248x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik