Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Den Země

Tento týden jsme oslavili den Země. No a? Zdá se, že jedeme dál. Pojďme se ale společně zamyslet, proč tento svátek slavíme.  Planeta  Země nám poskytuje podmínky pro život. Lidstvo se však obecně chová tak, jako by tyto podmínky byly neměnné, dané a tedy za všech okolností konstantní. Je to patrně jeden z největších omylů jak celého lidského společenství, tak člověka samotného. Člověk věnuje například daleko větší pozornost  starosti a péči o svůj vůz, než o to, kam co vyhodí, či jakým způsobem ovlivňuje svojí činností životní prostředí.

Jsou však omyly a chyby, které lze napravit a jsou omyly a chyby, které mají fatální důsledky.  Vztah mezi člověkem a naší planetou se řídí principem kauzality - tedy vztahem mezi příčinou a důsledkem. Veškeré přírodní jevy  mají přímý vliv na lidstvo a totéž platí i obráceně. Činnost lidstva má vliv na životní prostředí a tedy i na přírodní vlivy a jevy. Pochopitelně existují přírodní procesy, které se dějí zcela nezávisle na existenci lidstva. Ovšem tento proces je dán tím, že naše planeta je tvořena hmotou, která je pochopitelně mnohem větší, než celková organická hmota tvořená samotným lidstvem a všemi živými organismy. Lidstvo tedy nemůže ovlivnit procesy související s jádrem naší planety, pohybem zemské masy  a s vulkanickou činností. Jedná se o procesy pod povrchem naší planety, kde se lidská činnost žádným způsobem nedotýká probíhajících procesů. Jinak je tomu ovšem na povrchu naší planety, kde se lidstvo na všech kontinentech již bohužel nesmazatelně podepsalo svojí činností na nevratných změnách. Jakkoli je oslava Dnu Země často bagatelizována, klimatické změny v posledních letech jednoznačně poukazují na závažnost vlivu lidské činnosti na životní prostředí. Termíny jako recyklace, obnovitelné zdroje energie, enviromentalismus  aj. již nejsou pouhými frázemi a tendenční ekologickou propagandou, ale stávají se nejdiskutovanějšími tématy a to v zájmu zachování života na naší planetě.Den Země by tak neměl být pouhým svátkem ekologie, ale měl by  být oslavou života, který nám umožňuje naše modrá planeta. Oslavou planety, jejíhož daru si často nevážíme a svojí činností si vytváříme životní podmínky neslučitelné s naší existencí.Hledání alternativních zdrojů energie a snaha o zlepšování životního prostředí se stávají moderním životním stylem a politickými průmyslovými směry až teprve ve chvíli, kdy se na naší zemi odrážejí naše činy a lhostejnost k prostředí, v němž žijeme.Rád bych tedy poukázal na to, že pokud chceme žít ve zdravém prostředí, musíme se podle toho chovat. Nikdo jiný, než my sami, nemůže lépe ovlivnit naše životní prostředí. Že to dokážeme negativně, o tom jsme se již přesvědčili. Umíme to ale i pozitivně? To ukáže až čas, jestli ovšem ještě nějaký máme…Já pevně věřím, že ano, ale již jej nesmíme marnit  pouhými proklamacemi. Den Země by měl být zahájením převzetí zodpovědnosti za naše životní prostředí a to nikoli pouze kolektivně, ale zejména individuálně. Chceme-li žít ve zdravém a krásném prostředí, nelze to bez respektu a pokoře k Zemi, z níž veškerý život pochází.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Petržílek | sobota 19.4.2008 18:18 | karma článku: 8,02 | přečteno: 616x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Fica stále operují. Padlo pět výstřelů, ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  20:28

Přímý přenos Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl ve čtvrtek terčem atentátu, je...

Do mostu v Texasu narazilo plavidlo a poškodilo ho. Do vody uniká palivo

15. května 2024  20:07

Do mostu v Galvestonu v americkém státě Texas ve středu narazilo plavidlo a do okolních vod uniká...

Na Slovensku není mír a smír, polarizace pokračuje, říká novinářka

15. května 2024  20:03

Premium Slovenské vládní strany po atentátu na premiéra Roberta Fica slovně útočí na novináře. Přidávají se...

ANALÝZA: Rusko natahuje frontu do šířky. Putinova letní ofenziva začíná

15. května 2024

Premium Vytváření nárazníkové zóny u hranic, nebo pokus o útok na druhé největší ukrajinské město? Nenadálý...

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik