Ladislav Jílek
- Počet článků 441
- Celková karma 15,47
- Průměrná čtenost 519x
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje, 6. Závěr
Korea byl zastaralý stát, který v roce 1910 okupovalo Japonsko a udělalo si z něho kolonii. Moc se nestaralo o průmyslový rozvoj Koreje, spíše využívalo nerostné bohatství a levnou pracovní sílu.
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje 5. Procházka po lese
Mám poslední volný půlden před odjezdem. Co s ním? Navštívit lázně? V Pusanu vyvěrají léčivé prameny. Nebo navštívit památník bojů v Korejské válce?
Ladislav Jílek
Největší slabina demokracie
Když máme to výročí sametové revoluce, dal jsem si takovéto těžké téma. Ale všechno ostatní už napsali jiní a lépe, než bych to zvládl já, zbylo na mne jen toto téma.
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje 4. Lidi
Vadila mi tam jedna věc: Korejci jako všichni šikmoocí mají při řeči nehybný obličej. Nevím, zda jim chybí lícní svaly či zda je nepoužívají.
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje 3. Město Pusan, nové části
Bydlel jsem v Paradise Beach Hotel. Je v nové části města těsně u mořské pláže a má velmi dobrou úroveň.
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje 2. Město Pusan, starší část
Jednání probíhalo v městě Pusan. To město má 3,6 milionů obyvatel a je to jediné město, které se severokorejským a čínským vojskům nepodařilo na počátku Korejské války dobýt. Toto však ponecháme stranou.
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje, 1. Účel cesty
Zmínil jsem se o ní v nedávném blogu a jeden uznávaný bloger mě v diskuzi požádal, abych o ní napsal něco více. Rád vyhovuji, omlouvám se, že jsem měl tenkrát jen levný fotoaparát na film a na snímcích to je vidět.
Ladislav Jílek
Rusové nasazují severokorejské vojáky – některé souvislosti
Severní Korea, přesněji KLDR, je daleko, trochu mimo náš zorný úhel. Jelikož jsou její vojáci dnes nasazováni v ruských uniformách do války s Ukrajinou, trochu jsem si doplnil vědomosti o té vzdálené zemi, ze které byli posláni.
Ladislav Jílek
V Rusku budou mít zákon proti bezdětnosti
Tedy přesněji proti propagaci bezdětnosti. Předpokládám, že jste tuto zprávu minulý týden zachytili. Málo dětí – to je problém všech zemí, které označujeme jako vyspělé. Tedy i nás.
Ladislav Jílek
Ještě k povodním
Pomalu je překrývají jiné události, jen ti přímo postižení bojují s jejich následky. Ale i jejich příbuzní a známí a někdy i docela cizí lidé se jim snaží pomoci.
Ladislav Jílek
Lékaři z Osvětimi
Tak se jmenuje kniha, jejímž autorem je Bruno Halioua. Já, ačkoliv jsem byl na exkurzi v Osvětimi a o koncetrácích si něco přečetl, jsem v ní našel mnoho nového.
Ladislav Jílek
Hefaiston 42.
Toto mezinárodní setkání uměleckých kovářů se konalo na hradě Helfštýn, tak jako každý rok, poslední srpnový víkend. Letošní ročník byl rekordní tím, že se ho zúčastnilo 742 uměleckých kovářů z 16 států.
Ladislav Jílek
Zase záplavy
Tak to říkáme my, co pamatujeme záplavy v roce 1997 a 2002. Samozřejmě se nám vynořují vzpomínky na ty minulé. Tak tedy pár postřehů a vzpomínek.
Ladislav Jílek
Něco o ruské mafii
Přečetl jsem si knihu: Jaroslav Kmenta: Ruská mafie, Série polosvět, díl první. Dověděl jsem se mnoho zajímavého.
Ladislav Jílek
To je přeci jasné! Vážně? VI. Za války mohou výrobci zbraní
Za války mohou výrobci zbraní, kteří tlačí na politiky, aby válčili a výrobci zbraní měli velké kšefty. Tato teze je stará nějakých sto let.
Ladislav Jílek
Paragrafy moc nechápu
K právu jsem měl vždycky daleko. Mládí, kdy člověk získává nejvíce vědomostí, jsem prožil za socializmu a tehdy se říkalo, že právo má třídní charakter. To jsem považoval za nesmysl a takovéto vědě jsem se vyhýbal.
Ladislav Jílek
Kniha o hladomoru na Ukrajině
V městské knihovně upoutala mou pozornost kniha Mirosław Wlekły: Svědectví o velkém hladomoru. Je to sice záležitosti stará 100 let, vím však o tom málo, nebude na škodu si knihu přečíst, řekl jsem si a knihu si půjčil.
Ladislav Jílek
Poznámky k atentátu na Roberta Fica
Atentáty na vůdce tady byly od nepaměti a patrně tady budou i nadále. Jsou však místa na světě, kde se vyskytují častěji. Třeba v USA jich bylo docela dost, pokud počítáme i ty nezdařené.
Ladislav Jílek
Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část IV – Vzdělanost
V době renesance se začala prosazovat vzdělanost, před tím se více cenilo umění válečnické. A taky se v renesanci začaly hlásat pansofistické myšlenky. U nás byl významným zastáncem těchto myšlenek Jan Amos Komenský.
Ladislav Jílek
Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část III – Revoluce
Když jsem studoval za minulého režimu, říkali nám ve škole, že revoluce jsou lokomotivami dějin. I mnoho nekomunistických historiků vyzvedá revoluce. Oprávněně?
Ladislav Jílek
Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část II - Kolonie
Vzpomínám si, že v padesátých letech minulého století mnoho lidí na argument, že ve Francii, Velká Británii či jiné západoevropské zemi mají vysokou životní úroveň, odpovídal: „Díky koloniím mají vysokou životní úroveň.“
Ladislav Jílek
Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část I - Války
Již mnohokrát se stalo, že někdo přišel s novou myšlenkou, která chytla. Všem lidem bylo jasné, že to je ono, nadchli se pro ni, realizovali ji – a nakonec se ukázalo, že to nefunguje.
Ladislav Jílek
Poznámky k eutanazii
Vím, že většina lidí má vyhraněný názor na dobrovolné ukončení života. Pokud někdo na toto téma ještě chce vést úvahy, doporučuji zvážit níže uvedená fakta.
Ladislav Jílek
Něco k huti Liberty
My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.
Ladislav Jílek
I já se vyjadřuji k Benešovi
Několik blogerů v souvislosti s datem 15. března se vyjádřilo k prezidentovi Edvardu Benešovi. Většinou ho hodnotili spíše negativně. Přidám svůj pohled.
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |