Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

I já se vyjadřuji k Benešovi

Několik blogerů v souvislosti s datem 15. března se vyjádřilo k prezidentovi Edvardu Benešovi. Většinou ho hodnotili spíše negativně. Přidám svůj pohled.

Snad většina vyčítá Benešovi, že po podepsání Mnichovské dohody odešel do exilu. Já vidím chybu v tom, že spolu s Masarykem uvěřili tomu, že lidi hlavně spojuje společný či příbuzný jazyk. Na základě toho rozbili Rakousko-uherskou monarchii a vytvořili společný stát se Slováky. Samozřejmě si byli vědomi toho, že malý stát se může stát hračkou v ruce velkých států. Uvěřili však tomu, že spojenecké smlouvy s mocnějšími státy, například s Francií, náš stát před tímto nebezpečím ochrání. Obě tyto ideje se ukázaly chybné. Jazyková blízkost není žádné pouto. Československo se při každé vhodné příležitosti rozpadlo. Stejně tak svazek jihoslovanských národů Jugoslávie. Ani blízká příbuznost ruštiny a ukrajinštiny nic neznamená. A pokud jde o smlouvy s velkými státy, i zde platí Havlíčkův epigram: Nechoď, Vašku, s pány na led,/ mnohý případ známe,/ že pán klouzne a sedlák si/ za něj nohu zláme. Ani to, že Beneš byl velmistrem evropské zednářské lóže, nic neznamenalo. Kvůli malému mnohonárodnostnímu státu si mocnosti nechtěly dělat komplikace. V době Mnichova mu nic nezbývalo, než emigrace. Kdyby zůstal doma, musel by se krčit někde v koutku. Němci by ho jistě střežili orlím zrakem, a kdyby začal cokoliv organizovat, znamenalo by to jeho okamžitý konec. Velká Británie, kam nejdříve emigroval, ho přijala pouze za podmínky, že nebude vykonávat žádnou politickou činnost, to se však postupem času změnilo.

Za další chybu považuji to, že v březnu 1945 poslal Stalinovi dopis, v němž vyjádřil souhlas s odstoupením Podkarpatská Rusi. Tím porušil ústavu, kterou jinak považoval za platnou.

Dále se minimálně pozastavuji nad tím, že v létech 1945-48 podepsal 730 rozsudků smrti nad kolaboranty. Já vím, že u nás bylo mnoho kolaborantů a udavačů. Vím, že gestapáci, kteří sloužili u nás a pak v některé ze sousedních zemí, například v Polsku, tak tvrdili, že u nás dostávali tolik udavačských dopisů, že nebylo v jejich silách všechny vyřídit. Vím, že předseda NSDAP v Brně, když byl po válce zatčen, předložil soudu svazek udavačských dopisů, které během války obdržel a které „ztopil“, tím zachránil mnoha lidem život a nakonec díky tomu vyvázl jen s malým trestem. To všechno vím, přesto se mi 730 vykonaných rozsudků smrti zdá mnoho. Jeden kamarád mně tvrdil, že mezi těmi popravenými byly i dvě blízké příbuzné Milady Horákové. Jistě, jinak se na kolaboraci hledělo těsně po válce a jinak s odstupem téměř 80 let. Přesto jsem přesvědčen, že se měl v mnoha případech chovat velkoryseji. Uvedu dva příklady:

Prvým je osud prezidenta Háchy. Ten neměl jinou možnost, než podepsat vytvoření protektorátu. Obrana proti Hitlerovi snad byla možná (s velkým otazníkem) v době Mnichova, nebyla však možná v době, kdy měli Němci obsazené Sudety. Nevím, co jiného bylo možné Háchovi vyčítat. Krom toho byl Hácha starý a nemocný. To vše musel Beneš vědět, a přesto ho nechal umřít ve vězení.

Druhým je odstavení (to je mírný výraz) komika Vlasty Buriana. Zavřeli ho do vězení, z herečky Lídy Baarové pod hrozbou trestu smrti proti němu vytáhli křivé obvinění… atd. Z vězení ho propustili na zásah Jana Masaryka. Až teprve v roce 1950 mohl opět na prkna jeviště, ale to už byl pouze stín Vlasty Buriana.

V únoru 1948, podle mne, byl podruhé ve svém životě nucen kapitulovat. Gottwald měl svůj plán převzetí moci domluvený se Stalinem a věděl, že na našich hranicích stojí Rudá armáda, která je připravena přispěchat komunistům na pomoc v případě, že by se jim nepodařilo převzít moc. Předpokládám, že toto všechno Beneš věděl, v krajním případě mu to Gottwald při jednání na Hradě připomněl. A Beneš viděl, že mu nezbývá než kývnout. Mohl však alespoň přijmout odstoupivší ministry, jak tenkrát bývalo zvykem. Ti na to čekali, Beneš je nepřijal. A měl sám hned odstoupit, jeho zdravotní stav tenkrát již nebyl dobrý. S abdikací čekal až do června. Pak ze zdravotních důvodů odstoupil.

Hana Benešová pozvala arcibiskupa Berana. Ten se zeptal Beneše, zda si skutečně přeje přijmout svátost nemocných, tenkrát se ještě říkalo poslední pomazání. Beneš totiž do kostela nechodil. Když přikývl (nebyl už schopen mluvit) arcibiskup mu svátost udělil.

Na Benešově pohřbu arcibiskup Beran ve své řeči, jak je obvyklé, vyzvedl kladné stránky bývalého prezidenta. Začal jeho pracovitostí a skončil pěkným manželským soužitím s Hanou, i když svazek byl bezdětný. Všechny kladné stránky, které vyzvedl, odpovídaly skutečnosti.

Autor: Ladislav Jílek | úterý 19.3.2024 21:38 | karma článku: 23,09 | přečteno: 745x
  • Další články autora

Ladislav Jílek

Paragrafy moc nechápu

K právu jsem měl vždycky daleko. Mládí, kdy člověk získává nejvíce vědomostí, jsem prožil za socializmu a tehdy se říkalo, že právo má třídní charakter. To jsem považoval za nesmysl a takovéto vědě jsem se vyhýbal.

14.7.2024 v 21:04 | Karma: 15,56 | Přečteno: 351x | Diskuse | Politika

Ladislav Jílek

Kniha o hladomoru na Ukrajině

V městské knihovně upoutala mou pozornost kniha Mirosław Wlekły: Svědectví o velkém hladomoru. Je to sice záležitosti stará 100 let, vím však o tom málo, nebude na škodu si knihu přečíst, řekl jsem si a knihu si půjčil.

13.7.2024 v 10:38 | Karma: 22,82 | Přečteno: 476x | Diskuse | Politika

Ladislav Jílek

Poznámky k atentátu na Roberta Fica

Atentáty na vůdce tady byly od nepaměti a patrně tady budou i nadále. Jsou však místa na světě, kde se vyskytují častěji. Třeba v USA jich bylo docela dost, pokud počítáme i ty nezdařené.

21.5.2024 v 15:36 | Karma: 14,73 | Přečteno: 457x | Diskuse | Politika

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část IV – Vzdělanost

V době renesance se začala prosazovat vzdělanost, před tím se více cenilo umění válečnické. A taky se v renesanci začaly hlásat pansofistické myšlenky. U nás byl významným zastáncem těchto myšlenek Jan Amos Komenský.

13.5.2024 v 14:42 | Karma: 14,50 | Přečteno: 259x | Diskuse | Kultura

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část III – Revoluce

Když jsem studoval za minulého režimu, říkali nám ve škole, že revoluce jsou lokomotivami dějin. I mnoho nekomunistických historiků vyzvedá revoluce. Oprávněně?

2.5.2024 v 15:06 | Karma: 16,22 | Přečteno: 256x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 426
  • Celková karma 16,77
  • Průměrná čtenost 525x
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.