Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

I já se vyjadřuji k Benešovi

Několik blogerů v souvislosti s datem 15. března se vyjádřilo k prezidentovi Edvardu Benešovi. Většinou ho hodnotili spíše negativně. Přidám svůj pohled.

Snad většina vyčítá Benešovi, že po podepsání Mnichovské dohody odešel do exilu. Já vidím chybu v tom, že spolu s Masarykem uvěřili tomu, že lidi hlavně spojuje společný či příbuzný jazyk. Na základě toho rozbili Rakousko-uherskou monarchii a vytvořili společný stát se Slováky. Samozřejmě si byli vědomi toho, že malý stát se může stát hračkou v ruce velkých států. Uvěřili však tomu, že spojenecké smlouvy s mocnějšími státy, například s Francií, náš stát před tímto nebezpečím ochrání. Obě tyto ideje se ukázaly chybné. Jazyková blízkost není žádné pouto. Československo se při každé vhodné příležitosti rozpadlo. Stejně tak svazek jihoslovanských národů Jugoslávie. Ani blízká příbuznost ruštiny a ukrajinštiny nic neznamená. A pokud jde o smlouvy s velkými státy, i zde platí Havlíčkův epigram: Nechoď, Vašku, s pány na led,/ mnohý případ známe,/ že pán klouzne a sedlák si/ za něj nohu zláme. Ani to, že Beneš byl velmistrem evropské zednářské lóže, nic neznamenalo. Kvůli malému mnohonárodnostnímu státu si mocnosti nechtěly dělat komplikace. V době Mnichova mu nic nezbývalo, než emigrace. Kdyby zůstal doma, musel by se krčit někde v koutku. Němci by ho jistě střežili orlím zrakem, a kdyby začal cokoliv organizovat, znamenalo by to jeho okamžitý konec. Velká Británie, kam nejdříve emigroval, ho přijala pouze za podmínky, že nebude vykonávat žádnou politickou činnost, to se však postupem času změnilo.

Za další chybu považuji to, že v březnu 1945 poslal Stalinovi dopis, v němž vyjádřil souhlas s odstoupením Podkarpatská Rusi. Tím porušil ústavu, kterou jinak považoval za platnou.

Dále se minimálně pozastavuji nad tím, že v létech 1945-48 podepsal 730 rozsudků smrti nad kolaboranty. Já vím, že u nás bylo mnoho kolaborantů a udavačů. Vím, že gestapáci, kteří sloužili u nás a pak v některé ze sousedních zemí, například v Polsku, tak tvrdili, že u nás dostávali tolik udavačských dopisů, že nebylo v jejich silách všechny vyřídit. Vím, že předseda NSDAP v Brně, když byl po válce zatčen, předložil soudu svazek udavačských dopisů, které během války obdržel a které „ztopil“, tím zachránil mnoha lidem život a nakonec díky tomu vyvázl jen s malým trestem. To všechno vím, přesto se mi 730 vykonaných rozsudků smrti zdá mnoho. Jeden kamarád mně tvrdil, že mezi těmi popravenými byly i dvě blízké příbuzné Milady Horákové. Jistě, jinak se na kolaboraci hledělo těsně po válce a jinak s odstupem téměř 80 let. Přesto jsem přesvědčen, že se měl v mnoha případech chovat velkoryseji. Uvedu dva příklady:

Prvým je osud prezidenta Háchy. Ten neměl jinou možnost, než podepsat vytvoření protektorátu. Obrana proti Hitlerovi snad byla možná (s velkým otazníkem) v době Mnichova, nebyla však možná v době, kdy měli Němci obsazené Sudety. Nevím, co jiného bylo možné Háchovi vyčítat. Krom toho byl Hácha starý a nemocný. To vše musel Beneš vědět, a přesto ho nechal umřít ve vězení.

Druhým je odstavení (to je mírný výraz) komika Vlasty Buriana. Zavřeli ho do vězení, z herečky Lídy Baarové pod hrozbou trestu smrti proti němu vytáhli křivé obvinění… atd. Z vězení ho propustili na zásah Jana Masaryka. Až teprve v roce 1950 mohl opět na prkna jeviště, ale to už byl pouze stín Vlasty Buriana.

V únoru 1948, podle mne, byl podruhé ve svém životě nucen kapitulovat. Gottwald měl svůj plán převzetí moci domluvený se Stalinem a věděl, že na našich hranicích stojí Rudá armáda, která je připravena přispěchat komunistům na pomoc v případě, že by se jim nepodařilo převzít moc. Předpokládám, že toto všechno Beneš věděl, v krajním případě mu to Gottwald při jednání na Hradě připomněl. A Beneš viděl, že mu nezbývá než kývnout. Mohl však alespoň přijmout odstoupivší ministry, jak tenkrát bývalo zvykem. Ti na to čekali, Beneš je nepřijal. A měl sám hned odstoupit, jeho zdravotní stav tenkrát již nebyl dobrý. S abdikací čekal až do června. Pak ze zdravotních důvodů odstoupil.

Hana Benešová pozvala arcibiskupa Berana. Ten se zeptal Beneše, zda si skutečně přeje přijmout svátost nemocných, tenkrát se ještě říkalo poslední pomazání. Beneš totiž do kostela nechodil. Když přikývl (nebyl už schopen mluvit) arcibiskup mu svátost udělil.

Na Benešově pohřbu arcibiskup Beran ve své řeči, jak je obvyklé, vyzvedl kladné stránky bývalého prezidenta. Začal jeho pracovitostí a skončil pěkným manželským soužitím s Hanou, i když svazek byl bezdětný. Všechny kladné stránky, které vyzvedl, odpovídaly skutečnosti.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Jílek | úterý 19.3.2024 21:38 | karma článku: 22,93 | přečteno: 744x
  • Další články autora

Ladislav Jílek

Poznámky k atentátu na Roberta Fica

Atentáty na vůdce tady byly od nepaměti a patrně tady budou i nadále. Jsou však místa na světě, kde se vyskytují častěji. Třeba v USA jich bylo docela dost, pokud počítáme i ty nezdařené.

21.5.2024 v 15:36 | Karma: 13,63 | Přečteno: 436x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část IV – Vzdělanost

V době renesance se začala prosazovat vzdělanost, před tím se více cenilo umění válečnické. A taky se v renesanci začaly hlásat pansofistické myšlenky. U nás byl významným zastáncem těchto myšlenek Jan Amos Komenský.

13.5.2024 v 14:42 | Karma: 13,96 | Přečteno: 252x | Diskuse| Kultura

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část III – Revoluce

Když jsem studoval za minulého režimu, říkali nám ve škole, že revoluce jsou lokomotivami dějin. I mnoho nekomunistických historiků vyzvedá revoluce. Oprávněně?

2.5.2024 v 15:06 | Karma: 15,97 | Přečteno: 254x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část II - Kolonie

Vzpomínám si, že v padesátých letech minulého století mnoho lidí na argument, že ve Francii, Velká Británii či jiné západoevropské zemi mají vysokou životní úroveň, odpovídal: „Díky koloniím mají vysokou životní úroveň.“

22.4.2024 v 11:10 | Karma: 21,48 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část I - Války

Již mnohokrát se stalo, že někdo přišel s novou myšlenkou, která chytla. Všem lidem bylo jasné, že to je ono, nadchli se pro ni, realizovali ji – a nakonec se ukázalo, že to nefunguje.

16.4.2024 v 17:36 | Karma: 16,31 | Přečteno: 497x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Stehlíková se nemusí omlouvat Zemanovi za výroky o alkoholické cirhóze

28. května 2024  8:49,  aktualizováno  11:57

Aktualizujeme Soud zamítl žalobu bývalého prezidenta Miloše Zemana na lékařku Džamilu Stehlíkovou kvůli jejím...

Pavel udělí Řád T. G. Masaryka generálnímu tajemníkovi NATO Stoltenbergovi

28. května 2024  11:44,  aktualizováno  11:49

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě udělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka generálnímu...

Podpálil budovu s bývalou družkou a jejím partnerem, soud žháři uložil 7,5 roku

28. května 2024  11:41

Trest na sedm a půl roku za těžké ublížení na zdraví a poškození cizí věci si u Krajského soudu v...

Na propuštění si třetí vítkovský žhář ještě počká, soud chce posudek psychiatra

28. května 2024  5:30,  aktualizováno  11:27

Minimálně ještě tři měsíce si počká na verdikt o podmíněném propuštění Jaromír Lukeš, třetí z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 424
  • Celková karma 17,31
  • Průměrná čtenost 525x
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.