Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část II - Kolonie
A vyslovili prorocká slova: „Kdyby ty kolonie neměli, byli by chudí.“ Na vysvětlenou dodávali: „Ty kolonie mají velké nerostné bohatství: diamanty, zlato a mnoho dalšího. Kdyby jim to kolonialisté nekradli, žili by si jak v ráji.“ Někteří ještě dodávali: „Proto proti domorodcům nasazují koloniální mocnosti armádu, aby je mohli vysávat.“ Po pravdě musím dodat, že tomuto věřili i mnozí nekomunisté.
Tehdejší argumenty proti koloniálnímu systému lze shrnout do tří bodů:
1. Nejlepší je, když si lidé vládnou sami, oni vědí, co jim nejlépe vyhovuje. Běloši přece nemůžou rozumět potřebám černochů.
2. Koloniální mocnosti drancují přírodní bohatství kolonií. Kdyby si s ním hospodařili obyvatelé kolonií sami, byli by bohatí.
3. Kolonialisté v koloniích bezohledně střílejí divokou zvěř, sami domorodci by si to bohatství fauny nejlépe ochránili.
V prvé polovině šedesátých let většina kolonií získala samostatnost. Uvedu pár příkladů:
Z Alžírska vyhnala Národní osvobozenecká fronta Francouze v. 1962, vlády se ujal Ben Bela, v roce 1965 ho svrhl jeho bývalý kamarád Bumédién. V r. 1988 probíhala vlna stávek…atd.
Nigérie získala nezávislost v r. 1960, v r. 1966 byly dva státní převraty, následovala velmi krutá občanská válka v části Biafra, která se chtěla odtrhnout. Vyžádala si více než 1 milion obětí.
Kongo získalo nezávislost v roce 1960. A brzy začaly krvavé rozepře, které vyústily do odtržení části zvané Zaire, ze které později vznikla Konžská republika. Boje dodnes neutichly. Zahynulo při nich již 3,8 milionů lidí. Je to nejkrvavější konflikt od konce 2SV. Nejhůře jsou na tom Pygmejové, kteří žijí v různých částech země. Někde je používají jako otroky, jinde je lovili a pojídali jako zvířata. Alespoň tak to tvrdil v roce 2003 na jednom fóru OSN Sinafasi Makelo, příslušník tohoto etnika. I o prezidentu Středoafrické republiky (později se prohlásil císařem) Jean Bédel-Bokassovi, který byl u moci 1965-1976 a byl znám svou krutostí, se říkalo, že se v jeho paláci podávalo lidské maso.
Neochotně se svých kolonií vzdávalo Portugalsko. Angola byla největší z jejich kolonií. V roce 1961 zde začal boj proti koloniální nadvládě, který vedla tři nezávislá hnutí. Teprve v roce 1975 Portugalsko udělilo Angole nezávislost. Krátce po tom vypukla občanská válka mezi třemi hnutími, každé mělo své sponzory v zahraničí. Boje mezi nimi skončily až někdy na počátku 21. století.
Podobně tomu bylo ve všech koloniích. Představa „Bude jim lépe, když si budou vládnout sami“ se nenaplnila snad v žádné z bývalých kolonií. Důvod je jednoduchý: Všichni černoši se nám zdají stejní při našem pohledu z Evropy. V každé kolonii ve skutečnosti bylo více národů či spíše kmenů. Jsou tedy rozdílní jazykově, je tam více společenských vrstev, jsou tam různá náboženství. Kolonisté bránili kmenovým válkám. Po jejich odchodu se mnohde rozjely naplno.
Nesplnily se ani předpovědi o růstu životní úrovně díky přírodnímu bohatství. Samostatné státy neuměly vytěžené rudy zpracovat, mnohde je ani neuměly vytěžit. Nové státy nebyly technicky ani finančně na takové výši, aby si příslušné zařízení sami postavili. Nezbývalo jim nic jiného než zpracování a často i těžbu přenechat zahraničním firmám. Samozřejmě veškeré podnikání v těchto zemích bylo spojeno s velkou korupcí. Čím zaostalejší země, tím vyšší korupce.
Ani s tou ochranou zvěře neměli ti proroci pravdu. Z mnoha bojovníků proti kolonialistům se po získání samostatnosti stali pytláci. Odhaduje se, že stav zvěře v dnešní Africe je na 10% oproti době, kdy tam byly kolonie. Mnohé druhy vyhynuly, mnohé jsou na pokraji vyhynutí. Mnohé organizace bojují a vynakládají nemalé prostředky na jejich záchranu. Většinu prostředků na záchranu mizejících druhů vydávají bývalé koloniální mocnosti.
Jestli si myslíte, že ti, kterým bylo tehdy jasné, jak by kolonie byly bohaté, kdyby nebyly koloniemi, se potom v diskuzích chovali umírněně, mýlíte se. Když jim někdo řekl, že se jejich předpověď se neplní, krátce odsekli: „Za to může neokolonializmus!“
Dnes proniká do Afriky Rusko a Čína. Rusové při tom využívají Vagnerovce. O neokolonializmu se již nemluví.
Ladislav Jílek
Zase záplavy
Tak to říkáme my, co pamatujeme záplavy v roce 1997 a 2002. Samozřejmě se nám vynořují vzpomínky na ty minulé. Tak tedy pár postřehů a vzpomínek.
Ladislav Jílek
Něco o ruské mafii
Přečetl jsem si knihu: Jaroslav Kmenta: Ruská mafie, Série polosvět, díl první. Dověděl jsem se mnoho zajímavého.
Ladislav Jílek
To je přeci jasné! Vážně? VI. Za války mohou výrobci zbraní
Za války mohou výrobci zbraní, kteří tlačí na politiky, aby válčili a výrobci zbraní měli velké kšefty. Tato teze je stará nějakých sto let.
Ladislav Jílek
Paragrafy moc nechápu
K právu jsem měl vždycky daleko. Mládí, kdy člověk získává nejvíce vědomostí, jsem prožil za socializmu a tehdy se říkalo, že právo má třídní charakter. To jsem považoval za nesmysl a takovéto vědě jsem se vyhýbal.
Ladislav Jílek
Kniha o hladomoru na Ukrajině
V městské knihovně upoutala mou pozornost kniha Mirosław Wlekły: Svědectví o velkém hladomoru. Je to sice záležitosti stará 100 let, vím však o tom málo, nebude na škodu si knihu přečíst, řekl jsem si a knihu si půjčil.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Policisté spatřili v Labi člověka. Neúspěšně po něm pátral vrtulník, dron i čluny
Hasiči a policisté pátrají po člověku, kterého policejní hlídka spatřila v Labi u Mariánského mostu...
V Praze se srazily dva osobní vlaky. Až 10 zraněných, vyhlášený je traumaplán
Aktualizujeme V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky, na místě je až deset zraněných....
Povodňových stavů ubývá. Nejvyšší stupeň platí zejména na jihu Čech a Moravy
Sledujeme online Míst s dosaženým povodňovým stupněm v Česku dál ubývá. Ve středu ráno platil některý z povodňových...
Utopené volební lístky i občanky. Jak se zaplavená města chystají k volbám
Připravit v pátek a sobotu krajské a senátní volby bude v záplavami postižených městech a obcích...
Čas pro sebe v centru ToWell: Soutěžíme o 5 poukazů v hodnotě 5 499 Kč
Toužíte po dokonalé pleti a chvíli relaxace? Zapojte se do naší soutěže a vyhrajte luxusní kosmetické ošetření v estetickém centru ToWell. Pět...
- Počet článků 429
- Celková karma 18,06
- Průměrná čtenost 524x