Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část II - Kolonie

Vzpomínám si, že v padesátých letech minulého století mnoho lidí na argument, že ve Francii, Velká Británii či jiné západoevropské zemi mají vysokou životní úroveň, odpovídal: „Díky koloniím mají vysokou životní úroveň.“

A vyslovili prorocká slova: „Kdyby ty kolonie neměli, byli by chudí.“ Na vysvětlenou dodávali: „Ty kolonie mají velké nerostné bohatství: diamanty, zlato a mnoho dalšího. Kdyby jim to kolonialisté nekradli, žili by si jak v ráji.“ Někteří ještě dodávali: „Proto proti domorodcům nasazují koloniální mocnosti armádu, aby je mohli vysávat.“ Po pravdě musím dodat, že tomuto věřili i mnozí nekomunisté.

Tehdejší argumenty proti koloniálnímu systému lze shrnout do tří bodů:

1. Nejlepší je, když si lidé vládnou sami, oni vědí, co jim nejlépe vyhovuje. Běloši přece nemůžou rozumět potřebám černochů.

2. Koloniální mocnosti drancují přírodní bohatství kolonií. Kdyby si s ním hospodařili obyvatelé kolonií sami, byli by bohatí.

3. Kolonialisté v koloniích bezohledně střílejí divokou zvěř, sami domorodci by si to bohatství fauny nejlépe ochránili.

V prvé polovině šedesátých let většina kolonií získala samostatnost. Uvedu pár příkladů:

Z Alžírska vyhnala Národní osvobozenecká fronta Francouze v. 1962, vlády se ujal Ben Bela, v roce 1965 ho svrhl jeho bývalý kamarád Bumédién. V r. 1988 probíhala vlna stávek…atd.

Nigérie získala nezávislost v r. 1960, v r. 1966 byly dva státní převraty, následovala velmi krutá občanská válka v části Biafra, která se chtěla odtrhnout. Vyžádala si více než 1 milion obětí.

Kongo získalo nezávislost v roce 1960. A brzy začaly krvavé rozepře, které vyústily do odtržení části zvané Zaire, ze které později vznikla Konžská republika. Boje dodnes neutichly. Zahynulo při nich již 3,8 milionů lidí. Je to nejkrvavější konflikt od konce 2SV. Nejhůře jsou na tom Pygmejové, kteří žijí v různých částech země. Někde je používají jako otroky, jinde je lovili a pojídali jako zvířata. Alespoň tak to tvrdil v roce 2003 na jednom fóru OSN Sinafasi Makelo, příslušník tohoto etnika. I o prezidentu Středoafrické republiky (později se prohlásil císařem) Jean Bédel-Bokassovi, který byl u moci 1965-1976 a byl znám svou krutostí, se říkalo, že se v jeho paláci podávalo lidské maso.

Neochotně se svých kolonií vzdávalo Portugalsko. Angola byla největší z jejich kolonií. V roce 1961 zde začal boj proti koloniální nadvládě, který vedla tři nezávislá hnutí. Teprve v roce 1975 Portugalsko udělilo Angole nezávislost. Krátce po tom vypukla občanská válka mezi třemi hnutími, každé mělo své sponzory v zahraničí. Boje mezi nimi skončily až někdy na počátku 21. století.

Podobně tomu bylo ve všech koloniích. Představa „Bude jim lépe, když si budou vládnout sami“ se nenaplnila snad v žádné z bývalých kolonií. Důvod je jednoduchý: Všichni černoši se nám zdají stejní při našem pohledu z Evropy. V každé kolonii ve skutečnosti bylo více národů či spíše kmenů. Jsou tedy rozdílní jazykově, je tam více společenských vrstev, jsou tam různá náboženství. Kolonisté bránili kmenovým válkám. Po jejich odchodu se mnohde rozjely naplno.

Nesplnily se ani předpovědi o růstu životní úrovně díky přírodnímu bohatství. Samostatné státy neuměly vytěžené rudy zpracovat, mnohde je ani neuměly vytěžit. Nové státy nebyly technicky ani finančně na takové výši, aby si příslušné zařízení sami postavili. Nezbývalo jim nic jiného než zpracování a často i těžbu přenechat zahraničním firmám. Samozřejmě veškeré podnikání v těchto zemích bylo spojeno s velkou korupcí. Čím zaostalejší země, tím vyšší korupce.

Ani s tou ochranou zvěře neměli ti proroci pravdu. Z mnoha bojovníků proti kolonialistům se po získání samostatnosti stali pytláci. Odhaduje se, že stav zvěře v dnešní Africe je na 10% oproti době, kdy tam byly kolonie. Mnohé druhy vyhynuly, mnohé jsou na pokraji vyhynutí. Mnohé organizace bojují a vynakládají nemalé prostředky na jejich záchranu. Většinu prostředků na záchranu mizejících druhů vydávají bývalé koloniální mocnosti.

Jestli si myslíte, že ti, kterým bylo tehdy jasné, jak by kolonie byly bohaté, kdyby nebyly koloniemi, se potom v diskuzích chovali umírněně, mýlíte se. Když jim někdo řekl, že se jejich předpověď se neplní, krátce odsekli: „Za to může neokolonializmus!“

Dnes proniká do Afriky Rusko a Čína. Rusové při tom využívají Vagnerovce. O neokolonializmu se již nemluví.

Autor: Ladislav Jílek | pondělí 22.4.2024 11:10 | karma článku: 21,66 | přečteno: 578x
  • Další články autora

Ladislav Jílek

Poznámky k atentátu na Roberta Fica

Atentáty na vůdce tady byly od nepaměti a patrně tady budou i nadále. Jsou však místa na světě, kde se vyskytují častěji. Třeba v USA jich bylo docela dost, pokud počítáme i ty nezdařené.

21.5.2024 v 15:36 | Karma: 14,73 | Přečteno: 446x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část IV – Vzdělanost

V době renesance se začala prosazovat vzdělanost, před tím se více cenilo umění válečnické. A taky se v renesanci začaly hlásat pansofistické myšlenky. U nás byl významným zastáncem těchto myšlenek Jan Amos Komenský.

13.5.2024 v 14:42 | Karma: 14,50 | Přečteno: 256x | Diskuse| Kultura

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část III – Revoluce

Když jsem studoval za minulého režimu, říkali nám ve škole, že revoluce jsou lokomotivami dějin. I mnoho nekomunistických historiků vyzvedá revoluce. Oprávněně?

2.5.2024 v 15:06 | Karma: 16,22 | Přečteno: 255x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část I - Války

Již mnohokrát se stalo, že někdo přišel s novou myšlenkou, která chytla. Všem lidem bylo jasné, že to je ono, nadchli se pro ni, realizovali ji – a nakonec se ukázalo, že to nefunguje.

16.4.2024 v 17:36 | Karma: 16,56 | Přečteno: 498x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Poznámky k eutanazii

Vím, že většina lidí má vyhraněný názor na dobrovolné ukončení života. Pokud někdo na toto téma ještě chce vést úvahy, doporučuji zvážit níže uvedená fakta.

11.4.2024 v 12:57 | Karma: 14,93 | Přečteno: 596x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Rusko vyslalo rakety až nad Kyjevskou oblast. Trosky poničily domy i pumpu

23. června 2024  8:44

Sledujeme online Ukrajinská armáda hlásí ruský útok třemi raketami, z nichž dvě byly zničeny nad Kyjevskou oblastí....

Z domu až ve 30. Nejbližší vztah s rodiči mají Španělé, ukázala studie

23. června 2024  8:27

Mladí Španělé mají bližší vztah se svými rodiči než jejich vrstevníci z jiných zemí EU, uvádí nová...

Dejvické divadlo se při rekonstrukci přestěhuje do bývalého multiplexu Galaxie

23. června 2024  8:15

Dejvické divadlo se po dobu rekonstrukce a přístavby své budovy v Praze 6 přestěhuje na sezonu 2025...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 424
  • Celková karma 17,65
  • Průměrná čtenost 525x
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.