Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část III – Revoluce

Když jsem studoval za minulého režimu, říkali nám ve škole, že revoluce jsou lokomotivami dějin. I mnoho nekomunistických historiků vyzvedá revoluce. Oprávněně?

Revoluce, či spíše revolucionáři, se snaží větším či menším násilím řešit nějaký problém ve společnosti v případě, že stávající vláda tento problém nemíní řešit nebo ho řeší nedůsledně. Je řada dalších definic revoluce.

Všechny revoluce mají mnoho společných rysů. Třeba Velká francouzská revoluce původně chtěla řešit státní finance: daně platil hlavně třetí stav, nestačily na pokrytí narůstajícího aparátu… atd. Kubánská revoluce chtěla řešit nedemokratickou vládu diktátora Batisty. Revolucionáři na počátku věřili, že se jim to podaří a že cíle dosáhnou. Když zvítězili, brzy se ukázalo, že cíl nesplnili.

Francouzští revolucionáři na počátku revoluce vydali proklamaci práv občana. V ní se zdůrazňuje především osobní svoboda občanů a právo na soukromé vlastnictví. Jejich uplatňování bylo problematické. V určité fázi revoluce stačilo, aby občan prohlásil, že věří v Boha a stačilo to k tomu, aby šel pod gilotinu. To je prvním charakteristickým znakem revolucí: Mezi proklamacemi a praxí je nebetyčný rozdíl.

Druhým typickým znakem revoluce je, že když se mezi revolucionáři objeví rozkol, jeho vyřizování je revolučně tvrdé. Ve Francii se v určité chvíli dostali k moci jakobíni, kteří pod vedením Robespierra zavedli vládu teroru. V Rusku po smrti Lenina Stalin zlikvidoval své protivníky. Kubánské revoluce měla na počátku cíl svrhnout diktátora Batistu a nastolit demokratickou vládu. Fidél Castro, když převzal moc, si nakonec všechna ministerstva rozdělil mezi sebe a bratra Raúla a tak tomu bylo po celou dlouhou dobu jeho vlády. A Fidél si to po revolucionářku vyřídil to s těmi, kteří se mu opovážili připomenout původní cíl revoluce.

Dalším typickým znakem revoluce je značný schematizmus: lidi rozdělí podle jednoduchého kritéria na dobré a špatné. Většinou jsou všichni bohatí označeni jako špatní. Často i všichni vzdělaní jsou označeni jako špatní. Nebo špatní jsou Němci, Židé či příslušníci jiného národa či rasy. Ty špatné je třeba vyhnat, zavřít či zabít.

Výsledky jsou následující:

Velká francouzská revoluce – podle písemných záznamů bylo popraveno téměř 20 000 osob, soudí se, že zdaleka ne všechny popravy jsou písemně zaznamenány, podle některých skutečný počet popravených je nejméně dvakrát vyšší, podle jiných až desetkrát vyšší, tedy něco mezi 40 a 200 tisíci popravených.

Revoluce na Haiti – Na ostrově Haiti byly dvě kolonie: francouzská v západní části a španělská na východě ostrova. Francouzská byla nejvýnosnější ze všech francouzských kolonií. Hlavní pracovní silou byli černí otroci, původní indiáni rychle vymřeli na nemoci přivezené z Evropy. Byla to po Spojených státech nejvyspělejší země v Americe. Po vypuknutí revoluce ve Francii se jednalo o zrušení otroctví. Papež již dávno před tím vydal prohlášení, že všichni lidé mají nesmrtelnou duši a tedy i stejnou důstojnost. Francouzští revolucionáři šli na to vědecky: Žádná duše neexistuje, otroctví nezrušili. Na jednu stranu halasné proklamace svobody – na druhou stranu ponechání otroctví: takovéto rozpory jsou při revolucích časté. Natěšení a zklamaní černí otroci řešili situaci revolucí: černí otroci pod vedením černocha Desselinese roku 1802 se chopili moci, Desselines se prohlásil císařem a v roce 1804 vydal dekret nařizující zmasakrovat všechny bělochy, i ty, kteří se revolucí sympatizovali. Od té doby vládne v bývalé francouzské kolonii na Haiti vždy nějaký samozvanec nebo je v zemi chaos. Od roku 2021 je opět v zemi chaos. Z někdejší druhé nejvyspělejší země je dnes nejchudší země západní polokoule.

Říjnovou revoluci v Rusku není třeba připomínat. Počty obětí této revoluce se většinou odhadují okolo 20 milionů, Solženicyn však odhadoval počet obětí na 40 milionů.

Komunistická revoluce v Číně a následující kulturní revoluce – asi 70 milionů mrtvých.

Komunistická revoluce v Kambodži – po vítězství (odchodu Američanů) se ujal moci revolucionář Pol Pot, nechal zavraždit více jak 2 miliony lidí, asi třetinu obyvatel Kambodže.

Snad těchto pár údajů stačí, abychom udělali závěr: Žádná revoluce neplnila to, co slibovali revolucionáři, kteří ji připravovali. Většina revolucí skončila masakrem převážně nevinných. Je to stará pravda, i když ji revolucionáři popírají: Nenávist a násilí plodí jenom zlo, nemohou vytvořit nic dobrého. Tato pravda by se měla vštěpovat dětem od útlého věku. Platí v rodině, v malých i velkých kolektivech. Děti by měly ve škole opakovaně slyšet, že násilí v rodině nikdy není řešením, přináší jenom zlo a totéž platí i třeba v pracovních kolektivech a ve společnosti vůbec. Jen láska v rodině vytváří harmonii a totéž platí i ve společnosti. Bohužel se periodicky objevují lidé, kteří hlásají opak, najdou dost lidí, kteří jim uvěří a vždy to dopadne špatně.

Autor: Ladislav Jílek | čtvrtek 2.5.2024 15:06 | karma článku: 16,22 | přečteno: 256x
  • Další články autora

Ladislav Jílek

Paragrafy moc nechápu

K právu jsem měl vždycky daleko. Mládí, kdy člověk získává nejvíce vědomostí, jsem prožil za socializmu a tehdy se říkalo, že právo má třídní charakter. To jsem považoval za nesmysl a takovéto vědě jsem se vyhýbal.

14.7.2024 v 21:04 | Karma: 15,56 | Přečteno: 351x | Diskuse | Politika

Ladislav Jílek

Kniha o hladomoru na Ukrajině

V městské knihovně upoutala mou pozornost kniha Mirosław Wlekły: Svědectví o velkém hladomoru. Je to sice záležitosti stará 100 let, vím však o tom málo, nebude na škodu si knihu přečíst, řekl jsem si a knihu si půjčil.

13.7.2024 v 10:38 | Karma: 22,82 | Přečteno: 476x | Diskuse | Politika

Ladislav Jílek

Poznámky k atentátu na Roberta Fica

Atentáty na vůdce tady byly od nepaměti a patrně tady budou i nadále. Jsou však místa na světě, kde se vyskytují častěji. Třeba v USA jich bylo docela dost, pokud počítáme i ty nezdařené.

21.5.2024 v 15:36 | Karma: 14,73 | Přečteno: 457x | Diskuse | Politika

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část IV – Vzdělanost

V době renesance se začala prosazovat vzdělanost, před tím se více cenilo umění válečnické. A taky se v renesanci začaly hlásat pansofistické myšlenky. U nás byl významným zastáncem těchto myšlenek Jan Amos Komenský.

13.5.2024 v 14:42 | Karma: 14,50 | Přečteno: 259x | Diskuse | Kultura

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část II - Kolonie

Vzpomínám si, že v padesátých letech minulého století mnoho lidí na argument, že ve Francii, Velká Británii či jiné západoevropské zemi mají vysokou životní úroveň, odpovídal: „Díky koloniím mají vysokou životní úroveň.“

22.4.2024 v 11:10 | Karma: 21,66 | Přečteno: 583x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

  • Počet článků 426
  • Celková karma 16,77
  • Průměrná čtenost 525x
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.