Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část I - Války

Již mnohokrát se stalo, že někdo přišel s novou myšlenkou, která chytla. Všem lidem bylo jasné, že to je ono, nadchli se pro ni, realizovali ji – a nakonec se ukázalo, že to nefunguje.

Například mírová organizace evropských křesťanských panovníků. Tu propagoval již Jiří z Poděbrad. Byl to nápad humanisty Antonia Marini z Grenoblu, Jiří z Poděbrad tuto myšlenku přijal za svou a snažil se pro ni získat i další panovníky. Princip je jednoduchý: Velká většina lidí si přeje mír. Když se všichni evropští panovníci spojí a utvoří organizaci pracující na principu národní svrchovanosti, zásady nevměšování a řešení sporů před mezinárodním tribunálem, musí to fungovat.

I když většině lidí tato myšlenka byla sympatická, trvalo to 400 let, než se věc podařilo uskutečnit. Až po Prvé světové válce byla vytvořena Společnost národů. Jelikož v té době už začínala globalizace, šlo nikoliv o evropskou ale o světovou organizaci. Byla dílem mnoha moudrých lidí. Bohužel během dvaceti let se Společnost národů ukázala jako zcela nemohoucí, vypukla další válka, horší než ta prvá.

Po Druhé světové válce byla proto vytvořena podstatně vylepšená Organizace spojených národů. Bohužel, dnes po téměř osmdesáti létech musíme konstatovat, že ani ta nesplnila svůj cíl. Snad bychom mohli říct, že tato organizace sehrála jistou roli v Korejské válce (1950-53) a při řešení nějakých drobných lokálních konfliktů. To je bohužel všechno, v ostatních válečných konfliktech – a bylo jich nepočítaně – byla, a hlavně je OSN zcela bezzubá.

Jak je to možné? Vždyť většina lidí si přeci přeje mír! Kde je ten zakopaný pes?

Je to jednoduché: Válce je nutné zabránit v počátku, než se plně rozvine. Většina lidí není schopná podívat se na situaci objektivně. Každý vychází ze svých zkušeností a ty jsou rozdílné, pro většinu lidí je těžké se oprostit od individuálního pohledu a dívat se na situaci objektivně.

Za začátek 2SV lze považovat Mnichovskou dohodu a rozbití ČSR. Francouzští, Britští a další politici měli v paměti hrůzy 1SV, nechtěli, aby se něco podobného opakovalo. Mysleli si, že když ustoupí Hitlerovi, že bude Hitler spokojený a bude mír. Ostatně to sliboval. Ale pak Hitler přepadl Polsko a už to jelo.

Slováci vidí Mnichovskou dohodu jinak: umožnila jim získat samostatnost. Oni to necítí jako ústupek agresorovi. Podobně Maďaři po skončení 1SV viděli jako velikou nespravedlnost (a to docela oprávněně), že polovina Maďarů, jak tvrdili, žije v zahraničí – na Slovensku, v Rumunskou a Jugoslávii. Dali se celkem logicky na stranu Německa v přesvědčení, že se jim podaří obnovit velké Maďarsko. Touha po obnovení velkého Maďarska je vlastní i mnohým dnešním maďarským politikům. Proto mnozí maďarští politici vidí Putinovu vojenskou intervenci jinýma očima.

Je však třeba říci, že Ruskou agresi proti Ukrajině odsuzuje většina evropských států. V Latinské Americe či v Africe to však většina vidí jinak: Tam jsou totiž lidé přesvědčeni, že je Amerika vykořisťuje, proto sympatizují s Ruskem. Nemůžeme tedy čekat, že by OSN bylo schopné nějaké akce.

Stejně tak probíhající vojenské akce Izraele v pásmu Gazy není OSN schopna jakkoliv ovlivnit nebo dokonce vzít do vlastních rukou. Zástupci jednotlivých států nejsou schopni situaci hodnotit objektivně. Tam by se o to měli alespoň pokusit, protože stát Izrael vznikl v roce 1947 na základě rozhodnutí OSN. Bylo by proto logická, kdyby OSN dozírala na vývoj v oblasti. Není to možné, představitelé většiny zemí nejsou schopni nezatíženého pohledu. OSN je skutečně zcela bezzubá. Kdo z nás ví, že generálním tajemníkem je dnes portugalský zástupce António Gutarres?

Vraťme se k situaci na Ukrajině. Tam nikdo válku neplánoval, nikdo ji nechtěl a nikdo s ní nepočítal. Rusko si zkusilo v roce 2014 vzít Krym. Vyšlo jim to podle plánů: obsadit, udělat referendu a ticho po pěšině. No demokratické státy se zmohly na nějaké neúčinné sankce, které nestály za řeč. Proto Rusové naplánovali trochu větší akci: Nazvali to vojenská operace. Počítali, že během 2 až 3 dnů obsadí Kyjev a získají Ukrajinu. Jistě budou nějaké protesty, ale z toho si Rusové nic nedělali. Naplánovaná akce však překvapivě nevyšla. Jednak mnoho techniky nedojelo do cíle, chyběla jim rozkradená nafta. Jednak je v Kyjevě nevítali vítači, na jejichž naverbování dalo Rusko velkou sumu peněz, z nichž však mnoho skončilo neznámo kde. A většina rusky mluvících Ukrajinců nepovstala, ačkoliv se s tím počítalo. A hlavně Zelenskyj se zachoval nečekaně. Američané mu řekli, že mají pro něho místo v letadle, kterým odlétají američtí diplomaté – a on to k jejich velkému překvapení odmítl a začal organizovat vojenský odpor. S tím Rusové nepočítali. Nebyli připraveni na delší válku. Honem sháněli po světě náboje, nakoupili je např. v Jižní Koreji. A brzy se k překvapení všech rozjela válka se vším všudy. Teď se zdá, že Rusové, poté co dobyli několik měst a úspěšně ničí hlavně elektrárny, spějí k vítězství. Svoje území zvětší o kus rozstřílené země, ze které část obyvatelstva uprchla a zbytek bude k smrti nenávidět Rusy. V roce 1941 po přepadení SSSR Německem Ukrajinci hleděli na německé vojáky s velkou nadějí. Ukrajinci nenáviděli Rusi kvůli hladomoru, který nechal Stalin uměle vyvolat na Ukrajině. Mnozí sudetští Němci, kteří byli ve Wehrmachtu, uměli česky a s Ukrajinci se domluvili. Ti po návratu říkali, že to Ukrajincům nějakou dobu trvalo, než většině došlo, že Němci jsou horší než Rusové.

Někteří politici již nějakou dobu mluví o našem podílu na poválečné rekonstrukci Ukrajiny. Podle mne by bylo třeba řešit otázku, jakou taktiku zvolit, aby se dosáhlo konce války. Většina je toho názoru, dodat Ukrajině zbraně, aby se mohla bránit. Kdyby se jí však podařilo převzít iniciativu, což je málo pravděpodobné, je tady nebezpečí, že Rusové použijí jaderné zbraně. Kdyby Rusové hladce zvítězili, je nebezpečí, že budou postupovat dále v obnově někdejšího impéria. Nevím, jaká strategie by mohla vést k míru. Vy to víte?

Autor: Ladislav Jílek | úterý 16.4.2024 17:36 | karma článku: 16,56 | přečteno: 502x
  • Další články autora

Ladislav Jílek

Paragrafy moc nechápu

K právu jsem měl vždycky daleko. Mládí, kdy člověk získává nejvíce vědomostí, jsem prožil za socializmu a tehdy se říkalo, že právo má třídní charakter. To jsem považoval za nesmysl a takovéto vědě jsem se vyhýbal.

14.7.2024 v 21:04 | Karma: 15,56 | Přečteno: 351x | Diskuse | Politika

Ladislav Jílek

Kniha o hladomoru na Ukrajině

V městské knihovně upoutala mou pozornost kniha Mirosław Wlekły: Svědectví o velkém hladomoru. Je to sice záležitosti stará 100 let, vím však o tom málo, nebude na škodu si knihu přečíst, řekl jsem si a knihu si půjčil.

13.7.2024 v 10:38 | Karma: 22,82 | Přečteno: 476x | Diskuse | Politika

Ladislav Jílek

Poznámky k atentátu na Roberta Fica

Atentáty na vůdce tady byly od nepaměti a patrně tady budou i nadále. Jsou však místa na světě, kde se vyskytují častěji. Třeba v USA jich bylo docela dost, pokud počítáme i ty nezdařené.

21.5.2024 v 15:36 | Karma: 14,73 | Přečteno: 457x | Diskuse | Politika

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část IV – Vzdělanost

V době renesance se začala prosazovat vzdělanost, před tím se více cenilo umění válečnické. A taky se v renesanci začaly hlásat pansofistické myšlenky. U nás byl významným zastáncem těchto myšlenek Jan Amos Komenský.

13.5.2024 v 14:42 | Karma: 14,50 | Přečteno: 259x | Diskuse | Kultura

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část III – Revoluce

Když jsem studoval za minulého režimu, říkali nám ve škole, že revoluce jsou lokomotivami dějin. I mnoho nekomunistických historiků vyzvedá revoluce. Oprávněně?

2.5.2024 v 15:06 | Karma: 16,22 | Přečteno: 256x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 426
  • Celková karma 16,77
  • Průměrná čtenost 525x
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.