Multi-kulty manželství

Představte si, že váš syn vám přivede představit svou nastávající. Inteligentní, mladá a krásná dívka se ale od ostatních trochu liší barvou své pleti - je zelená a na hlavě má dvě tykadélka.

Původně jsem chtěl uvést jinou barvu pleti a také tykadélka nebyla v plánu, ale to by ze mne někteří udělali xenofóba. V každém případě chci dnes přemýšlet o tom, co můžeme čekat od toho, co jsem nazval multi-kulty manželství.

A protože každé manželství je tak trochu multi-kulty, začnu u toho mého. Oba dva pocházíme z Moravy. Já vyrůstal na Hané, manželka na Slovácku. Já vždy bydlel ve městě v "paneláku", ona na vesnici v rodinném domku. A tak bych mohl pokračovat ve výčtu toho, v čem se naše "kultury" lišily.
Po svatbě jsme nějaký čas bydleli společně s rodiči na venkově. Začal jsem poznávat drobné odlišnosti v pohledu na život. Když jsem chtěl v neděli vyrazit na výlet, rodiče naplánovali práci na zahradě nebo na poli. Jedlo se to, co se zrovna sklízelo, koupit něco v obchodě bylo zbytečné vyhazování peněz. Tyhle zdánlivé maličkosti nás brzy vedly k tomu, že jsme začali intenzivně hledat jiné bydlení.

Při své práci se často setkávám se snoubenci, kteří plánují společný život. V rámci přípravy na svatbu ode mne dostávají pracovní list s názvem "Rodinné prostředí". Pokud ho poctivě vyplní, mohou se jeden od druhého dozvědět spoustu zajímavých a důležitých informací o prostředí, ze kterého pocházejí.
V diskuzi pod včerejším článkem (Blondýnka a krásný muslim) to pěkně vyjádřil Edmund Černá Zmije: "I ve stejné kultuře je rozumné prozkoumat rodinu partnera, aby člověk věděl, z jakých poměrů kdo pochází a jaké stereotypy si do manželství přináší. Zjišťovat tyhle "detaily" v krizových situacích je pozdě."

To, co nás v době zamilovanosti na tom druhém přitahuje, nás později dokáže i pěkně vytočit. Když kamarád chodil se svou nynější manželkou, rozplýval se nad její samostatností. Po svatbě si stěžoval, že to s tou samostatností přehání.
Záměrně dnes uvádím příklady jen v rámci mé Moravy. Mohl bych mluvit o tom, jak se v některých projevech liší Češi od Moravanů. A co pak třeba v porovnání s Němci, nebo ve včerejším článku s exotickými muslimy?

Jak jsem psal v úvodu, každé manželství je tak trochu multi-kulty. Ale čím větší je rozdíl v kulturách obou partnerů, tím více by měli zvažovat, jakou má jejich vztah budoucnost a zda by nebylo lepší se raději poohlédnout po někom, kdo možná nemá tak exotický kukuč, ale pochází z prostředí, které je bližší tomu, které nás až doposud formovalo.

Zelená barva kůže a dvě anténky na hlavě nám možná v době zamilovanosti mohou připadat sexy. V praktickém manželském životě to ale už taková výhoda nebývá.

Autor: Vlastík Fürst | úterý 26.10.2010 17:21 | karma článku: 29,03 | přečteno: 2037x

Další články autora

Vlastík Fürst

Budou nám vládnout i lidé z gangu?

Rudé právo kdysi otisklo fotku s komentářem: „Mladí nezaměstnaní musí trávit svůj čas jízdami po městě...“ Autor naříkal, že ti nezaměstnaní končí v motorkářském gangu, jehož členové terorizují své okolí a páchají trestné činy.

22.4.2025 v 12:00 | Karma: 36,99 | Přečteno: 3230x | Diskuse | Společnost

Vlastík Fürst

Jak z dobré zprávy udělat špatnou

„To je hrůza, co tu ten Fiala dělá. Oběd v restauraci už stojí dvě stovky!“ To byla první slova, která jsem uslyšel, když jsem to ráno dorazil k Lidlu a čekal na otevření.

16.2.2025 v 8:40 | Karma: 40,32 | Přečteno: 3923x | Diskuse | Společnost

Vlastík Fürst

Pjostě ne!

Zeptáte se: „Proč ne?“ A dostanete odpověď: „Prostě ne!“ Vzpomenete si, kdy takto naposledy někdo reagoval na vaši otázku?

9.2.2025 v 11:07 | Karma: 26,45 | Přečteno: 603x | Diskuse | Osobní

Vlastík Fürst

Ve středu nebo ve středu?

Jsou věci, které bereme automaticky jako prosté, ale ony tak jednoduché být nemusí. Čeština je krásný jazyk, ale není snadné jí vždy rozumět.

5.1.2025 v 12:25 | Karma: 18,11 | Přečteno: 369x | Diskuse | Osobní

Vlastík Fürst

Rambajs

Říká vám něco slovíčko „rambajs“? Zní tak jadrně, pokud nemáme problém s výslovností „r“. Co se vám vybaví, když někdo toto slůvko vysloví?

20.12.2024 v 8:57 | Karma: 17,68 | Přečteno: 290x | Diskuse | Osobní

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Nedorazil ani jeden ministr. Skandální, pohrdáte opozicí, zlobil se Králíček

24. dubna 2025  6:20,  aktualizováno  9:39

Přímý přenos Poslanci měli ve čtvrtek ráno projednávat pravidelné interpelace na členy vlády. Měli, ale ani...

Fronta na rozloučení s papežem měří kilometr. Lékař popsal jeho poslední chvíle

24. dubna 2025  8:21,  aktualizováno  9:28

Přímý přenos Po krátké pauze se ráno opět otevřela bazilika svatého Petra, aby se veřejnost mohla rozloučit s...

KOMENTÁŘ: Vítač Fiala bojuje proti migraci. Půl roku před volbami, píše Babiš

24. dubna 2025  9:03

Představte si člověka, který zapálí stoh, pozoruje, jak se oheň šíří, a najednou, když se přiblíží...

Noční raketový útok na Kyjev zabil devět lidí, jsou desítky zraněných

24. dubna 2025  6:11,  aktualizováno  8:50

Při raketovém úderu na Kyjev ze čtvrteční noci zahynulo nejméně devět lidí a dalších 70 bylo...

  • Počet článků 3381
  • Celková karma 34,59
  • Průměrná čtenost 801x
Spokojený důchodce. Sdílím zde svůj subjektivní názor i na pohled na svět.
Mám rád diskuse, ve kterých se dovím něco nového. Chápu ale i ty, kteří si jen potřebují zchladit žáhu. Pokud jim to pomůže jako terapie nebo detox, má to smysl.
Nemám nic společného s neomylností, tu přisuzuji jen Bohu.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.