Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ano, bude hůř

Nedávno se mi vybavila hláška z filmu „Byl jednou jeden polda“. Konkrétně památná slova policejního patologa: „To si, pane kolego, takhle operuji, operuji a najednou koukám! Já pitvám, pitvám!“

Co vyvolalo vzpomínku na tu hlášku? Chystal jsem se péct kváskový chléb, jenže jsem zjistil, že mi chybí vařené brambory, které do chleba dávala moje už praprababička. Bochník pak vydrží mnohem déle vláčnější a měkčí, než když je do těsta nedáte.

Vzal jsem tři brambory, malý kastrůlek a dal je na sporák vařit. Pak jsem se na počítači pustil do psaní a na vařící se brambory jsem úplně zapomněl. Po nějaké době jsem měl pocit, jako by se něco pálilo, ale protože měl jsem otevřené okno, tak jsem si myslel, že to jde zvenku.
Jakmile jsem dokončil práci na počítači, tak jsem se zvedl s tím, že zajdu nakoupit. Zase jsem ucítil ten zápach a vtom si vzpomněl na ty brambory. Nahlédl jsem do kastrůlku a pronesl: „To takhle jeden vaří brambory a najednou vidí, že už je peče!“ Uvnitř byly tři černé koule a původně bílý kastrůlek už bílý nebyl.
Nezbývalo mi nic jiného, než dát vařit další tři brambory a se zaděláním těsta počkat o něco déle. Nakonec se chléb vydařil a po vytažení z trouby chládnul, aby se druhý den vydal na cestu do Prahy, kam ho každý týden vozím synovi a jeho rodině.

Tahle krátká historka mi připomněla heslo Babišova politického hnutí: ANO, BUDE LÍP! To je sice pěkné, zní to krásně, ale nám, co už něco pamatujeme, začínají časy, kdy nám bude spíše hůř než líp. Ubývají nám fyzické síly, při řízení auta musíme pamatovat na prodlužující se naši reakční dobu. Ani paměť už není taková, jako dříve. Věk se též podepisuje na poklesu kvality našeho zraku, sluchu i čichu...
Ve výčtu toho, co se s věkem zhoršuje, by šlo pokračovat ještě dlouho, ale bylo by to jen zbytečné plýtvání časem, kterého máme nazbyt stále méně.

Co s tím? Určitě není třeba propadat zoufalství. Jen se potřebujeme smířit s tím, že líp už nám bylo a musíme se rychle naučit radovat z toho, co nám ještě zůstává.

Už skoro rok se díky dvěma aktivitám trochu více pohybuji mezi lidmi, kteří si uvědomuji, že bude hůř.
Každý čtvrtek se potkávám s partou „seniorů“, kteří jsou většinou ještě o něco starší než já. Probíráme spolu všechna možná témata, včetně těch, která se týkají stáří i umírání. To, co mne těší, je atmosféra těchto setkání i diskuzí, protože dokonce i nejvážnější témata dokážeme otevřít s nadhledem a humorem.
Tou druhou aktivitou je malé ochotnické divadlo, kde se scházíme ve velice úzkém kruhu – jeden senior, tři seniorky a naše mladá vedoucí. Společně tvoříme hru, která pojednává o tom, jak nás život pomalu přesvědčuje o tom, že to, čemu jsme jako mladí věřili, není tak docela pravda. Tehdy jsme říkali: „Jaké si to uděláš, takové to máš!“

Jistě, mnohé věci můžeme ovlivnit. Vždyť mnohé z toho, co jsme si naplánovali, se nám podařilo i naplnit. Jenže stejně tak jsme mnohokrát museli rezignovat. Někdy byla na vině nemoc, jindy politické poměry a často jsme museli uznat, že jsme prostě jen přecenili své síly.

ANO, bude hůř. Vlastně je od určitého věku každý den o něco hůře. Vnímám to i na „Ovence“, jak říkáme naší babičce, která nedávno oslavila čtyřiadevadesáté narozeniny. Když se k nám před třemi roky přestěhovala, tak po přeléčení několika zdravotních problémů ušla v našem vnitrobloku osm koleček. Dnes ujde už jen jedno a to se musí o někoho pořádně opírat. Každý den mohu vnímat, jak jí ubývají životní síly. Uvědomuji si také, že je jen otázkou času, kdy už se nepostaví ani s naší pomocí. Přesto je stále plná optimismu a umí nás mladší potěšit.

Nechci strašit stářím. To má i spoustu světlých stránek. Nakonec, občas těm mladším říkávám: „Když budete mít stejné štěstí jako my, tak se stáří také dožijete.“
O mládí prý platí, že „je to nemoc, ze které se každý den uzdravujeme“. To se o stáří říci nedá. Pro nevěřící je to doba, kdy se blíží chvíle tmy. Pro věřící je to doba, kdy se mohou těšit na „věčnost“, která jim přinese pokračování bytí v úplně jiné dimenzi.

To moje ANO, bude hůř, neberte jako naříkání. Spíše jako sdílení o to, co prožívám a nad čím přemýšlím. Vždy, když zjistím, že je v něčem zase o trochu hůř, tak si říkám: „Pokud může být ještě hůře, je to pořád ještě dobré! Špatné to bude, až už přede mnou nebude nic horšího!“
Pokud máme o co přijít, patříme mezi ty šťastnější obyvatele naší planety.
Tak proč se z toho neradovat?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vlastík Fürst | čtvrtek 2.5.2024 19:10 | karma článku: 24,78 | přečteno: 699x
  • Další články autora

Vlastík Fürst

Palestina: Lze pomáhat v „černé díře“?

Po celém světě probíhají propalestinské demonstrace, na kterých se volá po potrestání Izraele a zvýšení pomoci Palestině. Izrael je vyobrazován jako predátor ničící životy nevinných lidí.

29.5.2024 v 9:24 | Karma: 37,88 | Přečteno: 1725x | Diskuse| Společnost

Vlastík Fürst

Zlato „proruským švábům“ navzdory

Naši zlatí hoši prý vlastně tak úplně zlatí nejsou, protože opravdovými mistry světa mohou být jen a jen hokejisté Ruska. Všem je přece jasné, že právě ti jsou nejlepší.

28.5.2024 v 7:46 | Karma: 26,98 | Přečteno: 689x | Diskuse| Společnost

Vlastík Fürst

Příznivci Palestiny požadují svobodu pro vrahy

Také u nás se stále najdou lidé, kteří se v konfliktu mezi Izraelem a hnutím Hamás staví na stranu teroristů, pro které je znásilňování žen a vraždění civilistů záslužným činem.

24.5.2024 v 19:27 | Karma: 31,96 | Přečteno: 587x | Diskuse| Společnost

Vlastík Fürst

Ústavní soud a změna pohlaví

Ústavní soud počátkem května tohoto roku rozhodl, že při úřední změně pohlaví nebude potřeba kastrace. Je to dobře, nebo zle? Názory na to se i v naší společnosti velice různí.

22.5.2024 v 15:15 | Karma: 13,12 | Přečteno: 469x | Diskuse| Osobní

Vlastík Fürst

Hlavně, žes je nesnědla

Jak se vám dnes vstávalo? Už jste se těšili na vše, co vás v průběhu dne čeká? Ovenka, naše čtyřiadevadesátiletá babička, vstávala s obavami. V noci se jí ztratily její „spodní zuby“.

19.5.2024 v 8:30 | Karma: 22,21 | Přečteno: 490x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Otočka v Berlíně: deportace už nevadí. Němci zvažují posílat běžence do Afriky

30. května 2024

Premium V Německu dlouho bylo pravidlem, že britské plány na deportace žadatelů o azyl do africké Rwandy...

Ortel měl hrát v dětském zábavním parku, po tlaku rodičů koncert zrušili

29. května 2024  10:29,  aktualizováno  23:13

Pražský zábavní park Krtkův svět v Horních Měcholupech ohlásil na 7. července koncert. U lunaparku,...

Opozice vyčetla Jurečkovi tvrzení, že lidé v penzi stráví v průměru 21,5 roku

29. května 2024  6:06,  aktualizováno 

Poslanci opozičního ANO se přeli s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 3345
  • Celková karma 28,21
  • Průměrná čtenost 793x
Jsem spokojený důchodce, který má právo na svůj subjektivní názor i na pohled na svět.
Mám rád diskuze, ve kterých se dovím něco nového. Pochopím ale i ty, kteří si jen potřebují schladit žáhu. Pokud jim to pomůže jako terapie nebo detox, má to smysl.
Jsem jen člověk s právem zmýlit se, protože neomylný je prý jen Bůh.