VIP blogeři
Jan Fikáček, Ph.D.
Co říká umělá inteligence o tom, jestli žijeme v simulaci
Bible vyložila člověka jako plod okamžitého kreativního aktu boha, ne jako výsledek nějakého vývoje. Tuto představu dnes střídá idea simulace, tedy vlastně stvoření vesmíru nějakým Architektem.
Lukáš Pachta
Maoismus: podceňovaný hybatel světových dějin i současné Číny (recenze)
Britská sinoložka, Julia Lowell, která píše o Číně i pro deník The Guardian, nám nabízí fascinující alternativní historii 20. století s velký významem pro pochopení současné Číny.
Dana Tenzler
Čína - nový závod o vesmír (5) - Zhurong a Tianwen-1
Čína se stala první zemí, která měla na Marsu úspěch hned při prvním pokusu o přistání. Můžeme samozřejmě namítnout, že i zde se Čína jen pokoušela napodobit USA. (délka bogu 5 min.)
Dana Tenzler
Čína - nový závod o vesmír (4) - Xuntian
Čína plánuje v příštím roce vypustit na oběžnou dráhu velký vesmírný teleskop, podobný Hubbleovu vesmírnému teleskopu. (délka blogu 5 min.)
Libor Čermák
Záhadné tajemství českých vulkánů
Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.
Jan Fikáček, Ph.D.
Má pravdu Lenin nebo Prof. Kulhánek?
Je to otázka řešená už od Aristotela a Demokrita, jestli je svět dělitelný do nekonečna nebo existují jakési nedělitelné kousíčky, ze kterých je vše složeno. Aristoteles uvažoval o kontinuu, Demokritos a Leukippos vyznávali atomy.
Dana Tenzler
Čína - nový závod o vesmír (3)
Její sonda úspěšně přistála na odvrácené straně Měsíce a na Marsu. Její astronauti se nacházejí na oběžné dráze ve vlastní orbitální stanici. (délka blogu 5 min.)
Jiří Turner
Nebinární ptakopysk
Argumentovat v genderové problematice tím, že pánbůh stvořil jen dvě jednoznačná pohlaví a v tomto formátu že funguje celá příroda i společnost, je, kulantně řečeno, poněkud unáhlené. Jak to tedy je z čistě biologického hlediska?
Dana Tenzler
Čína - nový závod o vesmír (2)
USA a Rusko se mohly ještě před několika roky považovat za bezkonkurenční vesmírné velmoci. To se ale v poslední době změnilo. O své místo ve vesmíru se hlásí Indie ... ale také Čína. (délka blogu 5 min
Jan Fikáček, Ph.D.
Jak kaluž ukáže, jestli žijeme v simulaci nebo ne
Řeknete si, že to úplný nesmysl, že je Země středem vesmíru. Vžijte se ale do intuitivního světa, který není korigován vědou. Díváme-li se na noční oblohu, jsou vzdálené hvězdy tak maličké, že vůbec nepřipomínají naše Slunce.
Zdenek Slanina
Kdo letos nejvíc prospěl české vědě? CSČR/PČR - vyhmátnutím výzkumného hoštaplera S.C.,PhD
Výzkumný hoštapler Dr.S.C.,PhD odklonil 130+ MKč. Odhalili celníci a policisté. Bez nich by dál získával miliony - bez jediného výzkumného výsledku. Výsměch poctivcům, a též důsledek vytrvalé perzekuce akademických whistleblowerů.
Dana Tenzler
Čína - nový závod o vesmír (1)
Předběhne Čína při výzkumu vesmíru USA? Jak si vede Čína ve vesmíru - a co má za lubem? První díl seriálu o často přehlížené ale stále významnější roli Číny. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Chemie v potravinách - nejmenovaná náhražka mléka
V životě je vždy něco za něco. Když například čtu, že potravina obsahuje jen 0,5 procenta tuku, začínám mít obavy ze zbylých 99,5 procent. Co všechno může obsahovat náhražka mléka? (délka blogu 8 min.)
Dana Tenzler
Artemis 1 - úspěšný start
Po několika pokusech nedávno odstartovala dlouho plánovaná mise NASA Artemis. Dnes se poprvé po desetiletích přiblíží k Měsíci raketa, vyslaná vědci z USA a Evropy. (délka blogu 8 min.)
Dana Tenzler
Černá díra, vzdálená pouhých 1560 světelných roků
Vědci objevili černou díru, která se nachází poměrně blízko Země. Podařilo se to díky novému katalogu hvězd, vytvořenému projektem Gaia. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Chemie v potravinách (1) instantní nudle
Že nejsou instantní nudle nejspíš ani trochu zdravé, jistě tušíte. První díl ze seriálu “nejodpornější potraviny světa”. (délka blogu 10 min.)
Dana Tenzler
Pohled na severní pól Europy (mise Juno)
Vzpomínáte si na sondu Juno, která už roky krouží kolem Jupiteru? Její dráha ji před nedávnem zavedla do těsné blízkosti Jupiterova měsíce Europa. (délka blogu 5 min.)
Jan Bartoň
Jiří Grygar: Básník Neruda astronomem
Fyzikální ústav AV ČR pořádal Dny otevřených dveří a Jiří Grygar, nejznámější popularizátor astronomických objevů v Česku, přednesl v rámci akce přednášku Osmá múza astronomie.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jak lidské ruce ničí objektivitu božské matematiky
V mysli většiny lidí je matematika etalon dokonalé objektivity. Proč ale potom např. počítáme v desítkové soustavě? Proč vybraná číselná soustava kopíruje počet lidských prstů? Ona ta objektivita zřejmě nebude až tak dokonalá.
Zdenek Slanina
I benzin může být obnovitelný zdroj energie - vyráběný z CO2 (třeba ukládaného do podzemí)
Před WWI německé výboje limitovala závislost na chilském ledku. Tento problém byl vyřešen Haber-Boschovou katalytickou syntézou čpavku v plynné fázi. Na podobném řešení se dnes pracuje pro syntézu paliv na bázi atmosférického CO2.
Dana Tenzler
Asteroid Ryugu přicestoval z okraje Sluneční soustavy
?Izotopy železa ve vzorcích z asteroidu Ryugu naznačují, že se původně vytvořil daleko od Slunce, až za drahami Jupiteru a Saturnu. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Vzdálenost Slunce - Země a roční období
Co vlastně způsobuje roční období a jak budou vypadat roční období v daleké budoucnosti? (délka blogu ca. 5 min.)
Dana Tenzler
Miniaturní supernovy
Astronomové pozorovali nový typ hvězdné exploze. Dostala název - mikronova. Hvězda během ní spálí na helium tolik vodíku, kolik odpovídá tisícinásobku hmotnosti Matterhornu. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Chemie na zahradě - kompostování
Proč některé listí tleje pomalu a jiné rychle? Smí se dávat na kompost ořechové listí? Kolik trávy a listí snese kompost? Kompostování z pohledu chemika. (délka blogu 5 min.)
Jan Fikáček, Ph.D.
Jsou elektrony a kvarky body?
V takzvaném standardním modelu elementárních částic jsou skutečně elementární částice, což je třeba elektron nebo kvark, bodové částice. Mají tedy mít nulové rozměry. Je to možné?
Dana Tenzler
Posledních 130 dní umírající hvězdy - supernova typu II
Vědcům se poprvé podařilo pozorovat konec života rudého veleobra. Účastnil se toho Pan-STARRS a Keckův teleskop na Havaji a tým vedený Wynnem Jacobsonem-Galánem. (délka 5 min.)
Dana Tenzler
Jaký vliv na nás mají sluneční skvrny?
Nedávno se v diskuzi objevila otázka - ovlivňuje sluneční aktivita chování lidí? Způsobuje snad války? Otázka byla jistě položena z legrace. Slunce na nás ovšem určitý vliv má. Můžete díky němu - občas bruslit na rybníce.
Karel Wágner
Jak zlořečený CO2 bojuje s oteplováním
Od objevu elektřiny badatelé hledali účinné způsoby, jak tuto energii uložit pro použití na vyžádání. Což umožnil vynález baterie, se kterou se dnes setkáváme na každém kroku.
Martin Tuma
Jak funguje nekonečno a proč ho potřebujeme ve fyzice
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.
Dana Tenzler
Přispěl život na Marsu ke klimatické katastrofě?
Vědci zveřejnili klimatický model Marsu - tentokrát ovšem obsahuje také vliv bakterií, které by mohly být podobné pozemským. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Podaří se zachránit misi ExoMars?
Evropská kosmická agentura (ESA) má problém. Její projekt ExoMars, na kterém spolupracovalo několik zemí včetně Ruska, byl po útoku Ruska na Ukrajinu zastaven.
Richard Neugebauer
Unser Královec in Ostpreussen
Plány na čechizaci Královce nabývají konkrétní podoby. Nejvyšší čas zapojit se také. Jest to úkol nejen ekonomický, ale i národnostní.
Zdenek Slanina
Den spuštění Internetu: 1. či 29.10.69 -- Aneb: Jak jsem neřešil nehlučné ponorkové šrouby
Pro spuštění Internetu se uvádějí dvě říjnová data: 1. či 29.10.69. K Internetu jsem se sám dostal v r. 1985 - poté, co jsem podepsal místopřísežné prohlášení, že počítače nebudu používat pro řešení nehlučných ponorkových šroubů.
Dana Tenzler
PLATO - nový teleskop ke studiu exoplanet
ESA chystá novou misi - teleskop, který bude umístěn do libračního bodu L2. Bude mít za cíl průzkum exoplanet, obíhajících hvězdy podobné Slunci. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Konec bílých potravin?
Dříve bylo nebe modřejí a svět světlejší a zářivější. Minimálně druhá část věty není přitažená za vlasy. Do potravin se totiž skutečně před pár týdny přestávala přidávat přísada, která je bělí. (délka 5 min.)
Jan Fikáček, Ph.D.
Co říká letošní Nobelova cena o kvantové mechanice
Poslední Nobelova cena za fyziku byla udělena především za studium kvantové provázanosti a kvantové teleportace. Celkem hezky dílo tří nobelistů popisuje článek s názory Prof. Kulhánka, které se ale pokusíme poněkud korigovat.
předchozí | ... 7 8 9 10 11 12 13 ... | další |
-
Ladislav Jílek
Hefaiston 42.
-
Helena Herynková
Exkurze do Finska očima vřelé Slovenky
-
Eva Eloise Adamcová
Jak nepodcenit vánoční přípravu v létě
-
Marek Ondračka
AI a já o stavu světa
-
Vladimír T. Gottwald
O polykání i o volební agitaci — Úsměvy a úšklebky CLXXXII.
-
Jindřich Kubánek
Zkreslené vidění – Optimismus
-
Jaromír Šiša
O tom, jak mě máma a souška učitelka dostaly do průšvihu.
-
Karel Wágner
Jak si nepočůrat nohavice
-
Petr Lachnit
Zjednodušení problému často vede k mystifikaci
-
Martin Faltýn
Kdo ještě nesdílí úspěchy naší vlády?
-
David Vlk
Ještě, že ve Strakovce teď nesedí Babiš.
-
Jaromír Šiša
O tom, jak mě máma a souška učitelka dostaly do průšvihu.
-
Marek Trizuljak
Tento horor bude v zájmu transparentnosti monitorován
-
Danka Štoflová
Ještě pořád se bojíš smrti?
-
Lucie Sulovska
Dva kvítečky ve skleníku. Život Putinových synů
-
Josef Nožička
Co kdybychom ty hasiče a policisty nyní neměli?
-
Renata Urbanová
Máte Parkinsonovu nemoc
-
Jan Bartoň
Portfolio pro Síkelu – horší, než jsme čekali!
-
Jiří Turner
Rychle a zběsile i v Praze
-
Jaromír Šiša
Povodně mají různé odstíny, některé jsou nekonečně černé.
-
David Vlk
Ještě, že ve Strakovce teď nesedí Babiš.
-
Jaromír Šiša
O tom, jak mě máma a souška učitelka dostaly do průšvihu.
-
Vladimír T. Gottwald
O slastech veřejnoprávních — Úsměvy a úšklebky CLXXXI.
-
Danka Štoflová
Ještě pořád se bojíš smrti?
-
Josef Nožička
Co kdybychom ty hasiče a policisty nyní neměli?
-
Josef Nožička
Je zákaz používání mobilů na vsetínských školách největším problémem českého školství?
-
Jaromír Šiša
Povodně mají různé odstíny, některé jsou nekonečně černé.
-
Marek Trizuljak
Tento horor bude v zájmu transparentnosti monitorován
-
Vladimír T. Gottwald
O polykání i o volební agitaci — Úsměvy a úšklebky CLXXXII.
-
Ladislav Jakl
Americká realita zblízka