Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co je nového v NASA - Mars a InSight

Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight) je dnes jedinou aktivní seismickou stanicí, která funguje mimo naši planetu. Co ji čeká v budoucnosti? (délka blogu 5 min.)

Mise InSight by se dala nazvat tak trochu nešťastnou. Původně měla pomocí seismometru sledovat marsovská zemětřesení a zároveň díky sondě (nazývané “krtek”) zkoumat tepelné toky v hloubce zhruba dvou metrů pod povrchem. 

Zatímco seismometr pracuje výborně, “krtek” selhal a nepodařilo se ho zahrabat tak hluboko, jak bylo potřeba. 

Přistávací modul přesto dokončil svou první dvouletou misi - a dočkal se prodloužení do prosince 2022. Jak se zdá, k dalšímu prodloužení ale už nejspíš nedojde. 

Přístroje InSight dostávají ze slunečních panelů stále méně a méně energie. 

Když InSight přistál, solární panely produkovaly kolem 5 000 watthodin každý marťanský den (odpovídající zhruba pozemskému dnu). Pro srovnání, dnes už to není ani 500 watthodin. 

Když se zadíváte na následující obrázek, bude vám jasné, proč tomu tak je. 

Obrázek: Snímek jednoho ze solárních panelů InSight, 24. dubna 2022. Zdroj: NASA/JPL-Caltech, https://mars.nasa.gov/system/news_items/main_images/9191_PIA25286-web.jpg

Snímek pochází z 24. dubna. Jak je vidět, je prakticky celý přistávací modul pokrytý souvislou vrstvou jemného všudypřítomného marsovského prachu. 

Vědci stále ještě doufají, že jim pomůže šťastná náhoda v podobě větrného víru. Ty byly na Marsu pozorovány různými marsovskými vozítky. Několikrát pomohly roverům Spirit a Opportunity ke zvýšením výkonu solárních panelů, když z nich smetly prach. 

Nadcházející zima může být pro InSight poslední

V místě, kam dosedla InSight (Elysium Planitia) navíc začínají sezónní změny počasí. Přichází období, kterému by se dalo říkat marsovská zima. Během několika příštích měsíců bude ve vzduchu ještě více prachu, což sníží už tak slabou intenzitu sluneční záření. Zaprášené solární moduly budou dodávat přístrojům ještě méně energie než dnes. 

Vědci sice vyvinuli poněkud nejistý proces čištění modulů pomocí zrnek písku, které modul zvedne svou lopatkou a pak je ve větru sype před panel, takže se část zrnek dostane na hladkou plochu a smete s sebou i něco málo prachu … i na tyto aktivity by ale modul potřeboval energii, které se mu už nedostává. 

Od konce května budou v podstatě zapnuty jen přístroje, které jsou potřebné k seismickému výzkumu. Seismometr bude navíc fungovat jen občas. Měl by pracovat například v noci, kdy je na Marsu vítr nejslabší a proto jsou v této době nejlepší podmínky k pozorování seismických vln (vítr totiž slabé signály z nitra Marsu ruší). 

Očekává se, že samotný seismometr bude vypnutý od konce léta. To by prakticky ukončilo vědeckou fázi mise InSight. 

Poslední úspěch

Jakoby na rozloučenou - a těsně před tím, než přestane fungovat, směl seismograf zaregistrovat na Marsu výjimečně silné zemětřesení. Bylo to 4. května - a jednalo se o nejsilnější signál, jaký kdy sonda na Rudé planetě zaznamenala. Seismický otřes pod povrchem Marsu měl sílu 5. magnitudy. 

Jedná se o marsotřesení takové síly, že bychom ho označili za silné i kdyby proběhlo na Zemi. Co se týká tak klidné planety jakou je Mars - je to skutečné megatřesení. Nachází se dokonce na hraně toho, co vědci považují za možné pro planetu tohoto typu. 

Vědci teď studují získaná data, aby je mohli porovnat s předchozími modely nitra Marsu. Nejprve musí zjistit, v jaké hloubce k marsotřesení došlo a kde přesně událost nastala. Pak mohou zjistit, co bylo její příčinou a upřesnit tak modely procesů, které se dějí v nitru Rudé planety. Z toho, jak se seismické vlny chovaly, zase mohou odhadnout vlastnosti a chování jednotlivých vrstev planetární kůry a pláště. 

Budoucnost InSight

Zatímco se vědci na Zemi zabývají získanými daty, padá sonda na povrchu Marsu pomalu do bezvědomí. Tři dny po velkém marsotřesení klesla dostupná energie přistávacího modulu těsně pod limit, který spouští bezpečnostní režim. V tomto režimu se pozastavují všechny méně důležité funkce přístrojů. Není to samozřejmě nic zvláštního, tento režim má sondu ochránit před přílišným vybitím baterií. Dá se ale čekat, že k němu bude docházet stále častěji. 

K obrázku, který vidíte nahoře, přiložila NASA smutný text, kterým se InSight v podstatě loučí se svým laickým i odborným publikem. 

“Než ztratím ještě více energie, udělala jsem si čas na focení. A udělala jsem si poslední selfie, než se moje rameno s fotoaparátem navždycky zasune do klidové polohy.” Nezbývá než doufat v náhodný větrný vír, který by očistil zaprášené sluneční panely. Pokud se tak nestane, sonda se navždy odmlčí a mise bude v prosinci letošního roku ukončena. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 25.8.2022 8:00 | karma článku: 15,67 | přečteno: 192x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 12,98 | Přečteno: 108x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,70 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,03 | Přečteno: 269x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,68 | Přečteno: 192x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 18,07 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Na Kroměřížsku našli pohřešovanou seniorku s Alzheimerem, je v péči lékařů

14. června 2024  17:43,  aktualizováno  19:21

Policie pátrala po seniorce ze Záhlinic, místní části Hulína na Kroměřížsku. Seniorka odešla z domu...

Bláznivá sezona, líčí mykolog. Sbírají se masáci i stročky, rostou podzimní druhy

14. června 2024  18:54

„Rostou,“ shodují se lidé, kteří vyrazili za houbami do lesa. Jejich slova potvrzuje i mykolog...

Urychlovač z pušky kulomet nedělá, rozhodl nejvyšší soud USA a zrušil zákaz

14. června 2024  18:09

Nejvyšší soud Spojených států dnes zrušil téměř šest let starý zákaz technických doplňků...

Do porodnic se častěji stěhují tátové i starší děti. Hitem jsou rodinné pokoje

14. června 2024

Premium Češka Hana a Mexičan Fredo se poznali v Praze. Žijí v Brně. Ale první dítě přivedli na svět v...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 984
  • Celková karma 17,90
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.