Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Od zlého k horšímu

Dnes si připomeneme Davidův žalm, který složil poté, co Dóeg Edómský prozradil Saulovi jeho úkryt. David se svou družinou musel zase utíkat, protože král vyrazil na hon, kde kořistí nebyla lesní zvěř, ale David a jeho přátelé.

         Saul nakonec Davida nedokázal nikdy "ulovit", zatímco David svého nepřítele mohl zabít minimálně dvakrát. David se ve své písni věnuje tomu, jak jednou dopadne člověk, který se snaží získat osobní prospěch z neštěstí druhého. Posílá svůj Žalm Dóegovi jako vzkaz. Přestože jde o vážnou záležitost, David začíná s humorem a možná i tak trochu ironicky:
"Proč se chlubíš svou zradou, ty lamželezo?
   To není hrdinství!
   Milosrdný Bůh je neustále s námi." (Žalm 52,3)
Obdivuji, jak David vždy, když se mu něco podaří, dokáže hned dát najevo, že to není jeho zásluha. V tom je zásadní rozdíl mezi ním a Saulem, který byl tak žárlivý, že se rozhodl zabít manžela své dcery.

         David Dóegovi ukazuje, že v tom, co udělal, není žádné hrdinství. Spíš je to jen projev zbabělosti tohoto človíčka, který se snaží vetřít do královy přízně. Způsob, který k tomu zvolil, je podle Davida nešťastný. Proto pokračuje:
"Mluvíš jen špatnosti,
   tvůj nabroušený jazyk splétá
   jen samé pletichy." (Žalm 52,4)
Čas od času se setkávám s lidmi, kteří mají zálibu v pomluvách. Dokážou někdy i dlouhé měsíce připravovat svůj plán, jak vás očernit před druhými. Své pomluvy dokáží spřádat do přediva, ze kterého pak jako pavouk splétají své sítě intrik. Ten, kdo v nich uvízne už pak skoro nemá šanci. Jeho pověst dostane co proto. Proč? Jen proto, že narazili na člověka, který má pomluvy jako svůj koníček, kterým si "léčí" své mindráky.

         Nechejme nyní stranou tyto "profesionální" intrikáře, spíš přemýšlejme o tom, jak se bránit tomu, abychom jim neopláceli stejným způsobem. Touha po pomstě totiž není dobrý rádce. Pokud jí podlehneme, budeme brzy stejně nešťastní jako ten, kdo se nás svými pomluvami snaží připravit o naši dobrou pověst. David totiž ukazuje, že dobro se nedá prosazovat za pomoci zla. Jak dopadne ten, kdo se rozhodne zlu bránit zlem? Co se s ním stane? Dopadne stejně jako Dóeg, o kterém David píše:
"Zlo je ti milejší než dobro,
   klam než spravedlnost.
Slova ze tvých úst jsou ošemetná,
   jazyku prohnilý." (Žalm 52,5+6)

         Hřích je zrádný. Na začátku může být naše naivní domněnka, že se zlu ubráníme sami, pokud přistoupíme na jeho pravidla hry. Problém je v tom, že hřích nemá žádná pravidla a žádnou logiku. Zlo je totiž možné porazit jen láskou, a to ještě tou Boží. Na začátku naivní domněnka. A konec? Nakonec nás zlo úplně pohltí, což může mít jen jeden následek:
"Proto tě smete Boží trest,
   z domova vyrve, navždy vykoření." (Žalm 52,7)
Zlo je zrádné. Sám ho neporazím. Proto David napsal: "Milosrdný Bůh je neustále s námi." Spoléhal na Boží milost a jeho pomoc. Chci to udělat také tak.

Autor: Vlastík Fürst | pátek 22.7.2022 19:10 | karma článku: 17,22 | přečteno: 250x

Další články autora

Vlastík Fürst

Krásný spouštěč vzpomínek

Vše, co jsme kdy prožili, četli nebo slyšeli, uloží náš mozek do našeho hard disku jako vzpomínku. Někdy to tam leží i desetiletí, aniž bychom si na to vzpomněli.

18.5.2026 v 8:41 | Karma: 8,76 | Přečteno: 80x | Diskuse | Osobní

Vlastík Fürst

Chytrý mobil a hloupé dítě

„Chcete mít hloupé dítě? Dejte mu chytrý mobil!“ (MUDr. Martin Jan Stránský, český neurolog) To je slovo do pranice.

15.5.2026 v 9:15 | Karma: 17,73 | Přečteno: 246x | Diskuse | Osobní

Vlastík Fürst

Tříletá „ošetřovatelka“

Ovenka, naše šestadevadesátiletá babička, má už nějakou dobu novou „ošetřovatelku“. A i když ta má teprve tři roky, zvládá toho hodně a dělá to pečlivě.

9.5.2026 v 8:08 | Karma: 18,96 | Přečteno: 304x | Diskuse | Společnost

Vlastík Fürst

Oslavy osvobození a čeští „chcimíři“

Včera jsem si na chvíli pustil ČT. Běžel přímý přenos z pietního aktu, který proběhl u příležitosti 81. výročí Květnového povstání před budovou Českého rozhlasu.

6.5.2026 v 8:20 | Karma: 35,14 | Přečteno: 1919x | Diskuse | Společnost

Vlastík Fürst

Dostane Andrej Babiš Nobelovu cenu za mír?

Andrej Babiš, přišel s geniálním řešením všech současných válek na světě, a stal se tak horkým kandidátem na Nobelovu cenu za mír.

23.4.2026 v 8:10 | Karma: 32,27 | Přečteno: 1081x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
15. května 2026  10:19

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?

David Tomášek a Lukáš Dostál po vyhraném zápase s Norskem na hokejovém MS v...
vydáno 12. května 2026

Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...

Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí

Len je považován za supermateriál. Látka se na slunci méně zahřívá a má...
15. května 2026

V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...

Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?

Myslitel od Martina Janeckého z výstavy PLEJÁDY SKLA 1946-2019
15. května 2026  15:30

Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...

5 důvodů, proč si modernizace smíchovského nádraží zaslouží vaši pozornost. Je to unikát

Vizualizace smíchovského nádraží po rekonstrukci
15. května 2026  10:20

Praha buduje dopravní terminál, který v Česku zatím nemá obdoby. Modernizace smíchovského nádraží...

Spory o fotbal v Budějovicích gradují. Padl přesun do Znojma, klub sází na výjimku

Fotbalisté druholigového Dynama hrají domácí zápasy na Střeleckém ostrově....
18. května 2026  16:22

Dvě Dynama příští sezonu v Českých Budějovicích? Aktuálně nejpravděpodobnější finále sporů kolem...

Festival SkateSound v centru Hradce Králové nabídne skateboarding i koncerty

ilustrační snímek
18. května 2026  14:32,  aktualizováno  14:32

Na Ulrichově náměstí v centru Hradce Králové bude 22. a 23. května festival SkateSound, který...

Tragédie u Chebu. Kamionu se při střetu s dodávkou odtrhla kabina, jeden mrtvý

U Cetnova nedaleko Chebu se v pondělí ráno stala tragická nehoda. Zemřel řidič...
18. května 2026  9:22,  aktualizováno  16:15

U Cetnova nedaleko Chebu se v pondělí ráno stala tragická dopravní nehoda. Střetl se tam kamion s...

Konec překážek a kličkování mezi značkami. Cesta k nemocnici je bez bariér

Nový chodník umožní hendikepovaným a kočárkům bezpečnou cestu do Oblastní...
18. května 2026  16:02

Rodiny s kočárky a hendikepovaní lidé se po třech letech prací dostanou z centra Trutnova ke...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 3443
  • Celková karma 25,20
  • Průměrná čtenost 808x
Spokojený důchodce. Sdílím zde svůj subjektivní názor i na pohled na svět.
Mám rád diskuse, ve kterých se dovím něco nového. Chápu ale i ty, kteří si jen potřebují zchladit žáhu. Pokud jim to pomůže jako terapie nebo detox, má to smysl.
Nemám nic společného s neomylností, tu přisuzuji jen Bohu.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.