Zprávy z Korintu (Začalo to zklamáním 41)
Apollos podle nich dělá v Korintu vynikající práci. Sbor díky tomu roste. Mezi členy se ale objevila otázka, která pomalu přerůstá ve spor. Přou se o to, kdo je lepší učitel. Pavel nebo Apollos? Jedni jsou na straně Pavla, druzí zase vyvyšují Apolla.
K tomu ještě vyvstal další problém. Pár členů, kteří mají problém s vlastní morálkou, začíná šířit myšlenku, že prý Pavel souhlasí se všemi hříchy, které za svého působení veřejně nekáral. Dokonce i jeden z bratrů, který žije intimně s manželkou svého otce tvrdí, že je to v pořádku.
Tyto zprávy Pavla znepokojují. Po dobré zkušenosti s dopisem, který napsal do Tesaloniky, chce nyní napsat i svým bratrům a sestrám do Korintu. Spolu s Lukášem pak ve chvílích volna píše dopis, ve kterém se snaží nabídnout odpovědi na otázky, které trápí sbor a také nabízí řešení problémů.
Nejprve se věnuje tomu, zda je správné posuzovat a porovnávat úroveň a kvalitu křesťanských misionářů a učitelů. To může dělat jen Bůh. Proto Pavel píše: "Kdo je vlastně Apollos? A kdo je Pavel? Služebníci, kteří vás přivedli k víře, každý tak, jak mu dal Pán. Já jsem zasadil, Apollos zaléval, ale Bůh dal vzrůst; a tak nic neznamená ten, kdo sází, ani kdo zalévá, nýbrž Bůh, který dává vzrůst. Kdo sází a kdo zalévá, patří k sobě, ale každý podle vlastní práce obdrží svou odměnu. My jsme spolupracovníci na Božím díle, a vy jste Boží pole, Boží stavba..." (1)
Apoštol velice důrazně varuje Korintské před nebezpečím rozdělení, které jim hrozí, pokud si budou zahrávat s myšlenkou na sestavení žebříčku oblíbených a neoblíbených kazatelů a učitelů. Proto tuto část svého dopisu končí výzvou: "A tak ať se nikdo nechlubí lidmi. Všechno je vaše, ať Pavel nebo Apollos nebo Petr, ať svět nebo život nebo smrt, přítomnost nebo budoucnost, všechno je vaše, vy však jste Kristovi a Kristus je Boží." (2)
Při psaní dopisu Pavel vzpomíná na svůj pobyt v Korintu. S takovou nemorálností se ve svém životě ještě nesetkal. Měl tehdy chuť z tohoto zkaženého přístavu, plného zhýralých lidí, utéct. Bůh mu ale jasně řekl, že má zůstat.
Ve svých kázáních se tehdy zaměřil na Ježíše a jeho lásku k hříšným lidem. Věřil, že každý hříšník, který se setká s Ježíšem, sám zatouží po osvobození od svých hříchů. U většiny nových křesťanů v Korintě to tak skutečně fungovalo. Kvůli těm, kteří se sami nedovtípili a potřebují vše slyšet od svého učitele, musí Pavel Lukášovi diktovat další oddíl svého dopisu: "Dokonce se proslýchá, že je mezi vámi případ smilstva, a to takový, jaký se nevyskytuje ani mezi pohany, že totiž kdosi žije s ženou svého otce. A vy jste přitom nadutí, místo abyste se raději zarmoutili; odstraňte ze svého středu toho, kdo to udělal. Neboť já, ač tělem vzdálen, duchem však přítomen, vyslovil jsem již soud nad tím, kdo se toho dopustil, jako bych byl s vámi..." (3)
Pavel pak radí, aby se s takovým člověkem raději rozloučili. Pokud se své amorálnosti nehodlá vzdát, nemá mít mezi mini místo. Nechce ale, aby ve sboru propuklo vzájemné kádrování, odsuzování a hledání chyb jednoho na druhém. Proto v závěru dopisu vyzývá své korintské bratry a sestry k vzájemné lásce. Aby bylo všem jasné, o jaké lásce hovoří, přidá i její výstižný popis:
"Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí,
láska se nevychloubá a není domýšlivá.
Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch,
nedá se vydráždit, nepočítá křivdy.
Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy.
Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá.
Láska nikdy nezanikne." (4)
Diktování tohoto dopisu se Pavel věnuje po chvílích několik dalších dnů. Když nakonec připojí svůj podpis, společně se svými hosty z Korintu prosí Boha, aby tato slova použil k uklidnění situace, která nastala v jejich sboru. Prosí o požehnání pro Apolla i všechny jeho spolupracovníky. Pavlovi přátelé se pak vydávají na cestu domů. Slibují, že mu budou z Korintu posílat pravidelné zprávy o tom, co je u nich nového.
___________________________________________________________________________________________________________________________
(1) 1.Korintským 3,5-9; (2) 1.Korintským 3,21-23; (3) 1.Korintským 5,1-3; (4) 1.Korintským 13,4-8a;
Vlastík Fürst
Dědečku, vzpomínáš?
Lidová moudrost říká, že „vzpomínat, znamená stárnout“. Pokud je to pravda, naše tříletá vnučka už začala stárnout.
Vlastík Fürst
Paní učitelka
Učitelé a kantoři jsou různí. Na jedny rádi vzpomínáme, na ty druhé se snažíme co nejrychleji zapomenout. Proč tomu tak je?
Vlastík Fürst
Krásný spouštěč vzpomínek
Vše, co jsme kdy prožili, četli nebo slyšeli, uloží náš mozek do našeho hard disku jako vzpomínku. Někdy to tam leží i desetiletí, aniž bychom si na to vzpomněli.
Vlastík Fürst
Chytrý mobil a hloupé dítě
„Chcete mít hloupé dítě? Dejte mu chytrý mobil!“ (MUDr. Martin Jan Stránský, český neurolog) To je slovo do pranice.
Vlastík Fürst
Tříletá „ošetřovatelka“
Ovenka, naše šestadevadesátiletá babička, má už nějakou dobu novou „ošetřovatelku“. A i když ta má teprve tři roky, zvládá toho hodně a dělá to pečlivě.
| Další články autora |
Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík
Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...
Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků
Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...
Začíná léto a s ním i obří stavba u letiště. Neriskujte, že vám kvůli kolonám uletí letadlo
Míříte na dovolenou a ta začíná na Letišti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...
Železnice na letiště vstupuje do nové etapy. Kvůli protestům zmizí ze Střešovic plánovaný komín
Přípravy klíčové části železnice z centra hlavního města na Letiště Václava Havla pokračují....
Míče pro MS se vyráběly z kůže, textilu, umělotiny. Ty nejnovější jsou plné elektroniky
O kulatosti onoho nesmyslu zvaného fotbalový míč by se dalo diskutovat. V prehistorii světových...
Zahradní slavnost pod taktovkou Jedličkova ústavu
Jedličkův ústav v Liberci zve na tradiční Zahradní slavnost.
Muž v černé roušce přepadl desetiletou dívku. Máme podezřelého, hlásí policie
Krnov na Bruntálsku se stal v pondělí dějištěm přepadení teprve desetileté školačky. Podle...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...
- Počet článků 3445
- Celková karma 26,37
- Průměrná čtenost 809x
Mám rád diskuse, ve kterých se dovím něco nového. Chápu ale i ty, kteří si jen potřebují zchladit žáhu. Pokud jim to pomůže jako terapie nebo detox, má to smysl.
Nemám nic společného s neomylností, tu přisuzuji jen Bohu.
Seznam rubrik
- Inspirováno biblickým Žalmy
- Novozákonní rezonance
- Na počátku všeho bylo Slovo
- Rady moudrého starce
- Komentáře
- Křesťanství je...
- Kuchař pro začínající kuchaře/
- Paprsky
- Přísloví a Perly krále Šalamou
- 50+
- Společnost
- Střípky nejen z prázdnin
- Vážím si
- Vztahy
- ZOO nebo ráj ?
- Život není fér
- Osobní
- A co když žádný Bůh není?
- Co když Bible nelže?
- Dopisy apoštola Petra
- Evangelium svatého Pavla
- Hádanky
- 365 dnů s Matoušem
- Viděl jsem Boha
- Pořádek nebo anarchie?
- Začalo to zklamáním
- sobotní blog
- Jaký je Bůh ?



















