Premium

Mimořádná akce:
jen za 490 Kč/rok

Když Bůh hostí

Můj tchán se narodil na statku. Měli krávy, vepře, kačeny i slepice. Přesto bylo maso v jídelníčku jednou týdně – v neděli. Jinak jedli střídmě, jak to bylo tehdy běžné. V porovnání s tím má dnes většina národa denně hostinu.

Občas se v televizi podívám na pořad, ve kterém se vaří. Málokdy je tam nějaké obyčejné jídlo. Většinou jsou to různé lahůdky, jejichž příprava zabere spoustu času. Přitom i obyčejné jídlo, když se připraví s láskou, je také chutné a většinou i zdravější.

     Podívejme se dnes na závěr Davidova žalmu, který začínal zvoláním: "Bože můj, Bože můj, proč jsi mne opustil?" I když David začíná touto otázkou, končí pozváním na hostinu, kterou připravuje samotný vládce vesmíru:
"Bůh je pánem a vladařem všech lidí.
Prostírá stůl a zve nás všechny k němu:
   slyšte to lidé bohatí a sytí,
   ale i vy, kdo umíráte hladem." (Žalm 22,29-30)
Bůh chystá zvláštní hostinu. Bude na přivítanou pro všechny, kdo po vzkříšení vejdou nebeskou bránou do Božího království. Při čtení těchto slov jsem si představoval, jaký asi jídelníček nám na této hostině přichystá náš Bůh. Byly to příjemné představy.

     Také se mi vybavil text ze Zjevení Jana, který napsal: "Uprostřed města na náměstí, z obou stran řeky, bylo stromoví života nesoucí ovoce dvanáctkrát do roka; každý měsíc dozrává na něm ovoce a jeho listí má léčivou moc pro všechny národy."(Zjevení 22,2)
Pak mi ale došlo, že David tu nemá na mysli hostinu, která přijde jednou v budoucnu. Chce nám naznačit, že už na této zemi každé jídlo, které jíme, nám vlastně připravuje Bůh. Proto se křesťané před jídlem modlí a děkují Bohu, že mají co jíst. Není to samozřejmost. Stále ještě na naší planetě umírají lidé hladem.

     Poslední slova žalmu se nám možná nemusí líbit. David říká:
"Vaši potomci budou Bohu sloužit
   patří mu totiž všechny generace.
Dál a dál budou dětem vypravovat,
   že Bůh nad nimi koná spravedlnost." (Žalm 22,31-32)
Žijeme v době, kdy neradi slyšíme o tom, že bychom měli někomu sloužit. Vždyť my jsme přece svobodní. Připomíná mi to rozhovor Pána Ježíše se Židy: Ježíš řekl Židům, kteří mu uvěřili: "Zůstanete-li v mém slovu, jste opravdu mými učedníky. Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými."
Odpověděli mu: "Jsme potomci Abrahamovi a nikdy jsme nikomu neotročili. Jak můžeš říkat: stanete se svobodnými?"
Ježíš jim odpověděl: "Amen, amen, pravím vám, že každý, kdo hřeší, je otrokem hříchu. Otrok nezůstává v domě navždy; navždy zůstává syn. Když vás Syn osvobodí, budete skutečně svobodni..." (Jan 8,31-36)
Pokud v biblické době sloužil člověk dobrému pánu, nemusel se bát o svou budoucnost. Jeho pán mu dával mzdu, díky které si mohl zajistit bydlení, stravu, oblečení a vše, co potřeboval k životu.

     Jakmile si uvědomím, že patřím Bohu, pak se přestavám bát budoucnosti a v mém srdci se uhnízdí Boží pokoj. Bůh je totiž spravedlivý a pečlivý pán, kterému se nemusíme bát sloužit. On totiž, na rozdíl od nás, nikdy nezneužije svou moc, sílu a svrchovanost. Má nás rád. Proto nám nabízí místo ve svém království, kde budeme v bezpečí.

Autor: Vlastík Fürst | pátek 6.12.2019 20:10 | karma článku: 23,82 | přečteno: 457x

Další články autora

Vlastík Fürst

Babiš konečně porazil Pavla

Dlouho se zdálo, že český premiér, Slovák Andrej Babiš, nemá šanci porazit prezidenta Petra Pavla. Teď se mu to konečně podařilo.

9.8.2026 v 9:19 | Karma: 37,27 | Přečteno: 2987x | Diskuse | Společnost

Vlastík Fürst

Dědo, já přece nejsu opice

Děti i vnoučata, pokud jim nasloucháme, umí inspirovat nejen ke vzpomínkám na dětství, ale i k zamyšlení, zda se my, dospělí, někdy nemýlíme.

7.8.2026 v 8:52 | Karma: 14,17 | Přečteno: 238x | Diskuse | Osobní

Vlastík Fürst

Mentolky

Dostali jste někdy něco „na zub“, co přitom nemáte vůbec rádi? Je to chyba toho, kdo vás obdaroval, nebo vaše?

3.8.2026 v 9:06 | Karma: 14,48 | Přečteno: 197x | Diskuse | Osobní

Vlastík Fürst

Šíří se pandemie strachu z „hradního rozvědčíka“

Premiéra Andreje Babiše, ministry jeho vlády, koaliční poslance i jejich voliče zasáhla pandemie strachu z toho, že Petr Pavel vyhraje i příští prezidentské volby.

30.7.2026 v 9:12 | Karma: 28,83 | Přečteno: 707x | Diskuse | Společnost

Vlastík Fürst

Včera jsem byl v cizině

„No, tak jsi byl v cizině“, reagovali byste. „Proč nás s tím otravuješ? To zde přece nikoho nezajímá. Je to přece samozřejmost, že si můžeš jezdit, kam chceš!“

28.7.2026 v 9:22 | Karma: 21,23 | Přečteno: 511x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Kolik toho víte o vesmíru?

Tento pozoruhodný pohled na Velkou rudou skvrnu a bouřlivou jižní polokouli...
vydáno 11. srpna 2026

Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...

V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody

Prodejna Tesco v obchodním komplexu Centro Zlín ve Zlíně-Malenovicích.
6. srpna 2026  14:31

Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...

Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!

Jídelní lístek, který obsahuje klasické pizzy, „pizzerty“ a nové inovace, jako...
vydáno 10. srpna 2026

Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...

V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava

Hasiči likvidují požár porostu v Letenských sadech. (10. srpna 2026)
10. srpna 2026  20:52,  aktualizováno  21:27

V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...

Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí

Barrandov v postranních uličkách.
7. srpna 2026  13:47

Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...

Barum rally uzavře Zlín. Páteční rychlostní zkoušku bude sledovat 30 tisíc lidí

Při páteční noční městské rychlostní zkoušce Barum Czech Rally v prostoru...
13. srpna 2026  8:12,  aktualizováno  8:12

Tradiční rychlostní zkouška Barum Czech Rally Zlín v ulicích krajského města bude letos kvůli...

Ford Mustang Mach-E není Mustang? Po pár kilometrech vás tahle otázka přestane bavit

Jako elektromobil je Ford Mustang Mach E zatraceně povedený. Má skvělé jízdní...
13. srpna 2026

Posmívali se mu, že to není Mustang. Jenže pak s ním vyrazíte na okresku… a začnete chápat, proč...

Měl jsem na to myslet, než přišla horka. Lidé spílají a vykupují větráky, chybí i klimatizace

Koupaliště Petynka (červen 2026)
13. srpna 2026  7:32,  aktualizováno  7:32

Když minulý týden teploty vystoupaly téměř ke čtyřiceti stupňům Celsia, rozhodla se Marie z Dejvic,...

Před mosteckým magistrátem se v sobotu konají tradiční Výpěstkové trhy

Ilustrační foto.
13. srpna 2026  6:59

Milovníci zahradničení, květin i domácích sazenic se mohou opět těšit na tradiční Výpěstkové trhy,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 3466
  • Celková karma 27,30
  • Průměrná čtenost 813x
Spokojený důchodce. Sdílím zde svůj subjektivní názor i na pohled na svět.
Mám rád diskuse, ve kterých se dovím něco nového. Chápu ale i ty, kteří si jen potřebují zchladit žáhu. Pokud jim to pomůže jako terapie nebo detox, má to smysl.
Nemám nic společného s neomylností, tu přisuzuji jen Bohu.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.
×